:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,093,523
Активни 126
Страници 16,371
За един ден 1,302,066
Класик

Българската развала и българската омая

Из "Как западат и се провалят държавите", от Неиздадени съчинения, съст. Ив. Богданов, т. 1-2, София, 1940
Стоян Михайловски
Стоян Михайловски е роден на 07.01.1856 г. в Елена в стар възрожденски род, племенник е на Иларион Макариополски. Завършва Френския султански лицей "Галата сарай" в Цариград, две години е учител в Дойран, от 1875 г. следва право в Екс-ан-Прованс, след Освобождението работи като адвокат и съдия, главен редактор е на пловдивския вестник "Народний глас", главен секретар на Министерството на правосъдието. Учител по френски език в Русенската мъжка гимназия от 1889 г. и извънреден преподавател по френски език в Юридическия и в Историко-филологическия факултет, доцент по всеобща лититературна история във Висшето училище (днес СУ "Климент Охридски"). Действителен член е на БАН от 1898 г., председател на Върховния македоно-одрински комитет (1901-1903). Народен представител е през 1886-1887, 1894-1896, 1903-1908 г. Заради статията "Потайностите на българския дворец" (в. "Ден", 1904), насочена срещу княз Фердинанд I, е осъден условно. През 1905 г. се оттегля от активна обществена и публицистична дейност, като сътрудничи само на "Църковен вестник". Автор на множество стихотворения, поеми, пародии, басни и статии, голяма част непубликувани приживе. Най-известната му творба е химнът на българската просвета и култура "Кирил и Методий" ("Върви, народе, възродени..."). Умира в София на 03.08.1927 г.



Българската развала, такава каквато я виждаме днес, е ужасяваща. В такава страна високочеловеколюбивите наредби са цял анахронизъм. Авгиевите обори искат огън - не лопатички. Робът, говориме пак не само за настоящия роб, но и за оня, който, макар еманципиран вече от вещественото неволничество, запазил в душата си робските инстинкти и влечения - робът не зачита прекалено хуманните закони; той ги нарушава и погазва колчем може да направи това безнаказано. Той е навикнал да мисли, че законът е израз на чужда воля - на волята на силните, на волята на онези, които употребяват своята сила против неговата немощ. В закона той вижда произволно надмощие - също тъй както в държавната йерархия вижда организирано самозванство. Тъй че върховната наслада на роба е да прояви своето презрение към всяко правило, да унизи всеки ред и закон - когато, разбира се, може да върши това безбедствено.

Еднъж като приемем формулата на Монтескьо, че базисът на демокрацията е добродетелта - тряба да заключим, че развалените нрави са несъвместни с демократически държавен строй - сиреч че у развалените хора демократизмът бива нещо несъществено, безпредметно, едно повърхностно лустро, един безсмислен изглед, една изкуствена вънкашност, прикриваща пълно нищожество. Такъв е демократизмът на русите, на гърците, на турците, на власите и на сърбите.

А преди всичко, такъв е демократизмът на българите.

Вънкашният,



изкуственият демократизъм бива винаги една гиздилка,



една модна игра; той се проваля скоро, понеже гиздилките и модите са работи временни. Той изчезва безследно, както изчезват работи, които сме възприели не от любов към тях, а по каприз или по незнание, или по груб материален интерес. Капризът и интересът не таят в себе си никакъв елемент или базис за дълговековно съществувание.

Прочее, за да не пропадне - демократизмът не тряба да бъде само вънкашен, а още вътрешен, сиреч не тряба да състои в сухи и бездушни форми, а в дълбоки инстинкти и непоколебими вярвания.

Когато нас движи вярата в едно начало, в един институт, в едно право - ние сме несъкрушими в житейските борби, неуморими в хода си по пътя на живота. На вярата нищо не омръзва. На крепката и безконечна вяра попрището е крепко и безконечно.

Наопаки, гдето липсва дух, липсват живоносна мощ и борческа сила, гдето липсват велико сърце и велика съвест - липсват велика дееспособност и велико творчество.

Погледнете как запада православието. Защо запада?

Защото е ръководено от хора тъпи, бездарни, лишени от водителски качества, неодушевявани от никаква религиозна възторженост и апостолска пламенност, некадърни да организират никакво духовно наставничество, предадени на сух формализъм и на безплодно обредолюбие!

Така западат и демократическите институции в североизточните и в югоизточните страни на Европа - в същите онези страни, където тъй жалостно крее и линее православието.

Духът е, който дава живот. Духът гдето липсва - животът е един мамлив образ на живот, едно бегло видение, една емблема на безсмислие и неразумност.

Нека прочее обърнем гръб на изкуствения, на вънкашния демократизъм.

Нека престанем да отъждествяваме тези две работи - основни демократически наредби и реална народна демократическа организация.

Между тези две работи зее черна яма, когато е въпрос за североизточни и югоизточни европейски страни.



Най-вредоносната омая е омаята от небивалици,



от въображаеми блага, от неосъществими преустройства.

Такава е българската омая.

Такава е, по-вярно, омаята на онези вечно разбунени младежки елементи у нас - елементи, които нито преди петдесет години, нито днес, не смогнаха да разберат тая истина - че единственият, законен, разумен, работоспособен и народоспасителен революционер е Времето!

Основните институции биват отзвук на публичната съвест, но на настояща публична съвест, на публична съвест всячески проявена от народните маси, а не на някаква си бедна публична съвест, крияща се в сантименталните ожидания на идеолозите и в мъглявите надежди на невъзмъжалите трибуни.

Когато основните институции изказват бъдеща публична съвест, те са една химера, защото те представляват като нещо съществуващо това, което всъщност не съществува - те са израз на душа, мисъл и вяра, каквито обществото не може да схване и разбере, на които следователно то не може да оцени потребата, от които следователно то не може да очаква помощ и избава и не може да ги зачита и почита.

Основните институции тряба да се променят лека-полека успоредно с промяната на нравите; нравите са една стълба, по която стълба се качват и въздигат стъпка по стъпало законите: всяко стъпало представлява един период в публичния развой: ето - това е то културен възход.

Тен бележи:

Que les institutions respectent les moeurs - et les moeurs respecteront les institutions; ако институциите зачитат нравите - и нравите ще зачитат институциите.

В България основните институции прогласяват държавата за правова държава. Това е превъзходно. Но ще бъде превъзходно тоже, ако се знаяше добре, че правова държава не е оная, където правата са написани само на бяла хартия - а оная, където правата са били предварително написани в сърцата.

На това българските елевтеромани отговарят:

- Нашите основни институции представляват един далечен идеал; но далечен или не, ние не можем без него.



Колкото думи, толкова и заблуди.



Когато институциите представляват един далечен идеал, те нямат друга стойност освен оная на един символ, на едно философско мнение, на един нов социален experimentum, на непризнато някакво credo.

А всъщност институциите са тогава нещо реално, когато те съответствуват с грубите, но същински потреби на народните маси - когато те отговарят на бруталните, но неотложни и въпиещи интереси на държавата. Институциите на един народ са неговото нравствено-духовно облекло.

А само онова облекло бива добро (искаме прошка за баналността на тая фигура), само онова облекло бива добро, което се прави по мярка.

В заключение, без превъзпитание и морална култура не са достъпни и осъществими никакъв демократизъм, никаква свобода.
Снимки: lostbulgaria.com
Заможно семейство от Сливен с градско облекло, 1911 г.
 Избиратели и активисти на Радикалната партия с политически лозунги, 30-те г.
93
9030
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
93
 Видими 
16 Септември 2011 20:46
.
16 Септември 2011 20:59
Всякое нещо с времето си.
16 Септември 2011 21:34
Е-е-е-х академик Михайловски, е-е-е-х бай Стояне! Да можеше да ни погледнеш от небесата, където безспорно си сред ангелите, щеше да помръкнеш, че не сме се поучили ни на йота от твоите и на твоите съмишленици-книжовници мъдри поучения.

Редактирано от - borony на 16/9/2011 г/ 21:35:41

16 Септември 2011 21:52
Той е навикнал да мисли, че законът е израз на чужда воля - на волята на силните, на волята на онези, които употребяват своята сила против неговата немощ.
Анджак.Аз, като един примерен анархо-комунист, не мога да не се съглася с това.
Основни са нравствените закони.Ако искаш да бъдеш добър човек, ще се държиш като такъв.И ако сте повече такива хора, имате нравственото право да пратите лошите на майната им.
16 Септември 2011 22:05
"....у развалените хора демократизмът бива нещо несъществено, безпредметно..."
След 1989 г. бе осъществена успешно нечия програма: народът да бъде "развален" - ниско образование, ниска чалга-култура, наркотици, престъпност... Това бе начинът идващата демокрация да бъде парирана и обезсилена. Каква полза, че моралните, образованите и културните СА демократични. Те няма да осъществят мечтата си.
16 Септември 2011 22:09
Михайловски за Борисов: борче с докторат, но управлява сега и на място, без мечти и видения, колкото ни позволява културата на това стъпало от развитието ни. Така де, актуален прочит. Ужасно е, че всичко звучи толкова съвременно, като да е писано днес. Този мъж е гениален, браво на СЕГА, че са изровили тези текстове.
16 Септември 2011 23:30
***

Редактирано от - sybil на 16/9/2011 г/ 23:44:50

16 Септември 2011 23:50
Редакцията,

безпощадно актуално!
17 Септември 2011 00:40
Хубава работа, ама българска.
17 Септември 2011 07:00
"Българинът е освободен, но не е свободен" Ст. Михайловски

Редактирано от - sybil на 17/9/2011 г/ 12:12:26

17 Септември 2011 07:41
В тая страна има много слънце, но има и някаква тьмнина, която се разсипва като черен прах дори в сиянието на самата природа. Не е ли то черния прах на един груб живот - с много празници в календара и с никакъв празник в сърцата?... Не че другаде не стават страшни работи; напротив, биват и много по-страшни! Но там няма - както тук - онова, което изтръгва от нас пред една трагедия не сълзи на човешко състрадание, а вик на ужас... Дори и когато убиват, там хората убиват сякаш с игла от злато, а не с дърварска секира, както тук - в полите на Витоша. П. К. Яворов
17 Септември 2011 08:26
Боже, Боже, кога е писана тази статия - преди повече от 70 години или сега?
Защо не сме мръднали с педя напред за повече от 100 години! Защо на нищо не ни е научило времето? Когато сме били в Турската империя за цвета на българската младеж е било чест да стане учител, свещенил или офицер и сме вървяли напред към "светли бъднини", както го е написал този великан
на мисълта! А къде сме сега? Много ясно защо и много жалко!
17 Септември 2011 08:46
Така е било и така, ще бъде по тези геогравски ширини, който иска да се спасява и да не поглежда назад!!
Поклон пред памета на г-н Михайловски!!
17 Септември 2011 08:52
Нищо не се е променило в хората. Но има и нотка оптимизъм - щом има хора написали такъв текст, щом има хора прочели го и разбрали го, значи има надежда.
17 Септември 2011 09:13
Ай стига бе...
17 Септември 2011 09:14
За съжаление, оригиналната идея на демокрацията действително влиза в противоречие със старите нрави. Нали с тази цел е организирана и Великата френска революция - да разруши фундамента на стария абсолютистки ред, т.е. влиянието на църквата в държавата. В този смисъл, няма как новият обществен ред да се осланя на старите нравствени норми. Те винаги ще са в противовес. Дори на Запад, колкото и да не му се иска на Ст. Михайловски, даже най-вече там (онова, което днес предпазва западните общества от разпад са традициите в общественото развитие, непрекъсвани от големи политически катаклизми и дисциплината, основаваща се на възпитание, обусловено от многовековна боязън от законите и налаганите от тях санкции).
И тъй като се оказва, че идеята за "Свобода, братство, равенство" не успя да промени из основи устоите на обществото и не успя да маргинализира напълно църквата, то само 50 години след Френската революция, Карл Маркс отиде по-надалеч и открито заяви, че "Религията е опиум за народите". Само 20 години след това човечеството стана свидетел на Парижката комуна, а след още 40 избухна първата болшевишка революция. Какво се пееше по онова време:
"Мы раздуваем пожар мировой, Церкви и тюрьмы сравняем с землёй."
В крайна сметка и комунизмът не успя да наложи новия световен ред, поради което преди малко повече от 20 години беше решено да бъде спешно демонтиран. Сега очевидно е дошъл ред и на капитализма да бъде разтърсен, но това е друга тема.

В този смисъл, можем да приемем, че демокрациите в източна Европа са в най-автентичен вид, щом обеството ни е "ръководено от хора тъпи, бездарни, лишени от водителски качества, неодушевявани от никаква религиозна възторженост и апостолска пламенност, некадърни да организират никакво духовно наставничество, предадени на сух формализъм и на безплодно обредолюбие!". Убеден съм, че именно за такава демокрация са мечтали авторите и ръководителите на Великата Френска Буржоазна Революция.

Редактирано от - Rakita на 17/9/2011 г/ 09:22:43

17 Септември 2011 09:24
Драги ми Весел Патилане,
Уви, прав си. Не сме мръднали, а в някои отношения дори сме отишли назад.
За експеримент - предлагам ти да се опиташ да похвалиш в този форум споменатите от теб учители и свещеници. Да видиш какво ще ти се случи.
(Всъщност недей. Не е за препоръчване.)
17 Септември 2011 09:53
Много красиво и прочувствено ги реди от амвона дедо Стоян. Е и?
17 Септември 2011 10:48
"....Когато сме били в Турската империя за цвета на българската младеж е било чест да стане учител, свещеник или офицер и сме вървяли напред към "светли бъднини", както го е написал този великан на мисълта!..."
Весел Патилане, може би е по-коректно да се каже от 1879 до 1944 година, а не "когато сме били в Турската империя", защото, макар и автономни, в Османската империя сме били до 1908 г., а и след това е "било чест ...".
Второ, доколко е било въпрос на чест не знам, но определено е било въпрос на единствена възможност за по-будните деца на бедни родители, т.е. на поне 80% от българите ( в това число включвам и 99% от живеещите на село), да получат прилично образование и да се измъкнат от "низините". Просто за тези специалности разходите по обучението са били символични в сравнение с таксите за студентите медици, финансисти, инженерни специалности и т.н.
Аз поне не съм чул/чел дете на някои от известните банкерски фамилии и/или такива на индустриалци да е станало учител (свещеник, офицер). Та романтичното си е романтично, но много често в живота нещата с по-тривиални.
Горното, за сведение, го казвам от личния опит на мои близки роднини - дядо ми беше селски свещеник, а вуйчо ми (синът му) - офицер. Та от тях знам защо са избрали този път.
17 Септември 2011 11:24
Мхм, морал ... Каква мръсна дума. Михайловски общо взето ни е казал че от българите народ не става, и даже ясно е кзал защо това е така. Всичко е едно голямо лицемерие.
Преди време, имаше експеримент: Сляпо момиче, българче, се опитва да пресече на Попа. Веднага се появява някой, предлага помощ и тя пресича.
Вчера, на Лъвов мост, около 19 часа. Сляп, мърляв, и възрастен, и както се оказа доста некъпан, циганин, се обърква от загражденията за строежа за метрото, и в, есто да пресече на пътеката, излиза точно пред колите, в средата на платното, докато светва зелено за колите. Пешеходците гледат с интерес какво ще стане. Никой не помръдва да помогне на човека. Колите започват да минават покрай него, той се паникьосва и тръгва да се връща, но понеже загубва ориентация, прави грешно движение.
Никой от пешеходците не помръдва, никой не му помага, никой дори не вдига ръка за да го предпази ...
Сещате ли се защо?
17 Септември 2011 11:43
яверт,
сещаме се.

А ти какво правеше в това време? Водеше записки ли?
17 Септември 2011 12:00
Не НАТО, просто спрях колата в средата на кръстовището, ударих едни аврийки, спрях движението от към страната на колите, изведох човека до моста, сред свирене на клаксони, качих се и отпраших. В интерес на истината, шофьорите, които видяха че извеждам човека спряха и блокираха движението също, за да осигурят защита и дадоха път без да свиркат. Сега очаквам честитка с глоба, вероятно, не знам дали има камери на Лъвов.
Но да се поставим ня мястото на пешеходците ... Дали им е харесл екшъна?
17 Септември 2011 12:03
Една картинка из Сопот в детството на Вазов:


През негово време учител по турски беше турчинът Иланоолу от Карлово.

Иланоолу беше от рода на ония полуевропейчени турци, под сетрето на които се криеше незачекнат азиатец. Той беше едър, с брада на ефенди, с изпулени дремливи очи, с тъпо, подпухнало лице, по което се четеше страст към ракията. Той носеше с философска небрежност кирливия фес на бръсната глава, френските си черни шаячени дрехи - охлузени, с оръфани крачоли прешироките панталони и подпетените си калеври на боси крака.

Всяка заран той идеше от Карлово да преподава с гърлест глас по шарената си книга, с крачоли и джубе есенно време, оплескани с кал от лапарите му, за което общината му плащаше едно нищожно възнаграждение. Тоя симпатичен проводник на турската премъдрост в сопотското училище притежаваше до изумителен начин способността да лъже. Той лъжеше без нужда, без цел, само за изкуството! По тая причина преиначаваха името: Яланоолу (лъжлив син), вместо Иланоолу (змейски син).

За дълго време още неговата раздърпана, небрежна носия, особено омразата му против копчетата, увековечаваше спомена му в града. Когато бащата се скарваше на сина си за неприличния му вид, казваше:

- Маскара, ходиш с разкопчани панталони като Иланоолу!

Или:

- Оцапан си в крачолите с кал като Иланоолу.


Еднаж беше му се случило едно приключение, неизразимо комично само по себе си, но което беше оставило в душата му най-сладостни трептения...

Една млада калугерица тръгнала сама по някоя бърза работа за Карлово. Кърът бил съвсем пуст; тя се бояла да не би да срещне някой турчин и се озъртала плахо, дано зърне пътник българин, да другарува с него. Кога слезнала в дълбокия дол на Сопотница, тя с радост съгледала там една друга пътница-калугерица, която гърбом се била навела нещо. Младата калугерица бързо приближила наведената, тупнала я весело и казала:

- Ух, божке, добре, че те застигнах, заедно да пътуваме.

Но какво било смайването й, когато пред нея се изправил във всичкото си величие Иланоолу.

Тя го взела погрешно за монахиня, като го гледала гърбом и наведен-той си изваждал един камък из калеврата.

Иланоолу бил сладко погъделичкан от тая свойщина на калугерката и й отговорил, че и той усеща голяма радост да пътува другарски. Светата жена потънала в земята от срам, но покорила се на съдбата си и продължила пътя си до Карлово заедно с тоя необикновен кавалер за велико изумление на срещнатите българи.

Историйката дълго време весели Сопот, а най-много - младата бъбрива монахиня, която я разказваше наляво и надясно.

На Иланоолу обаче остана в душата светъл спомен за едно романтично приключение.

В доверителните си беседи с близки приятели той раздухваше историйката до размери на една любовна приказка от "Хилядо и една нощ".

Тоя достопаметен турчин прекрати посещенията си в сопотското главно училище, щом го напусна даскал Юрдан.
17 Септември 2011 12:05
В заключение, без превъзпитание и морална култура не са достъпни и осъществими никакъв демократизъм, никаква свобода.


Актуално до болка за съжаление и днес.
17 Септември 2011 12:06
Чест и почитания тогава, яверт*!

Ако наистина те глобят по камери (в което се съмнявам), не пропускай да обжалваш със съответната компетентна помощ, разбира се.

* Трябва да се казва както лошото, така и хубавото. И двете са необходими части от възпитателния процес...
17 Септември 2011 12:13
Как е възможно, въпреки дълбокомисления дебат, некой да продължава да има в псевдонима си "нато".
Аз бих се срамувал. Аз не бих писал нищо.
17 Септември 2011 12:36
Когато сме били в Турската империя за цвета на българската младеж е било чест да стане учител,

Попреговорете си автобиогра фията на дяда ви Славейков, за по-любопитните и "Душата на учителя", "Кал", "Самичка", "В интерес на просветата" и пр. на Елин Пелин, за да си дадете сметка за каква точно "чест" иде реч...
17 Септември 2011 12:38
Колко хора утепа натото през последнитв 20 години? Как може некой да си накичи псевдонима с такова нещо?
17 Септември 2011 13:25
Мето, успокой се, братко. Има хора непораснали, на които реалността им изглежда като детска игра на "стражари и апаши". Само дето поради инфантилност трудно се ориентират кои са "добрите" и кои "лошите". Дай им малко време. То вярно, че за някои един живот не е достатъчен...
17 Септември 2011 14:25
анстаси сиров:
Той е навикнал да мисли, че законът е израз на чужда воля - на волята на силните, на волята на онези, които употребяват своята сила против неговата немощ.
Анджак.Аз, като един примерен анархо-комунист, не мога да не се съглася с това.


Затова написаното от Михайловски звучи, като че го е писал днес...
17 Септември 2011 15:27
След като може да съществува ислямска демокрация от турски тип, защо да не може да съществува своеобразна източноевропейска демокрация. Ние кога в историато си сме имали традиции в демокрацията и гражданското общество, че сега да имаме? Дори да оставим настрана липсата на традиции, ясно е, че новобогаташите и преоблечената в "демократични" одежди политическа номенклатура след 1989 г. направиха и продължават да правят всичко възможно за това, гражданското общество да не се появи. Защото иначе отлично съзнават, че ще бъдат издухани от политическата и икономическата сцена. Гражданското общество не възниква от нищото, то не е неродена мома - на него са му нужни водачи. А водачите му днес (има ги безспорно!) са натирени или в девета глуха, или в чужбина.
Явно нещата у нас ще стават бавно и полека. Важното е да е ясна посоката и да има желание.
17 Септември 2011 15:31
Мдаааа... Явно качеството на мат'риала си е все същото, както и преди 100 години. И масите, и "водачите" им, и "елита"... Едно нещо обаче се чудя - защо сред голямата сбирщина от ТВ изявени социолози, политолози и други -ози не се намери ни един, който с такава точност и изчерпателност да опише българщината? Къде са новите И.Хаджийски, Яворов, Вазов, Михайловски?

В Територията не само не е останал потенциал, дори няма напъни за такъв.
17 Септември 2011 15:53
Key Man
[Напреднал][116]
17.9.2011 г. 15:31:41 В Територията не само не е останал потенциал, дори няма напъни за такъв.


Ти очевидно се намираш извън "Територията", така че нямаш думата. Ако имаш да предлагаш нещо конструктивно, предлагай го. Ако не - плювачи и хейтъри дал Господ.
Не мога да ги разбера емигрантите - уж все казват, че са се наредили добре там, където са и се чувстват супер, пък все със злоба и омраза се обръщат насам. Защо?

Редактирано от - Rakita на 17/9/2011 г/ 16:09:16

17 Септември 2011 17:25
Ракитке,
скоро мина статия по темата колко милиона (годишно над 1млрд.) влизат в Бг от емигрантите.
Темата е многократно предъвквана в този Форум, но явно трябва периодично да се напомня, че повечето емигранти имат доста по-голям принос за родния БВП от стотиците хиляди черпаклии (по Манерко) в страната.
Да не говорим, че знам случаи на хора живеещи в странство но с бизнес в Бг - плащат заплати, осигуровки, данъци и т.н. на същата тая Територия, която ти така ревностно браниш от "майцепродавците"...

Редактирано от - traikokitan4ev на 17/9/2011 г/ 17:26:09

17 Септември 2011 17:33
Драги Трайко,
За влизащите в страната пари - чест и почитания.
За предприемчивостта да оцелеете в чужбина - също.
За хубавото, което сте постигнали - халал да ви е.
Но мисля, че ставаше дума за нещо по-друго: Дава ли ви горното право да плюете по целокупния български народ?
17 Септември 2011 18:02
Сократе, ако твой батко те посъветва нещо за твое добро, просто защото вижда нещата извън твоята камбанария - това "плюене по целокупните братчета" ли ще го наречеш?
Ако не ти харесва позиционирането с баткото - нямаме нищо против да си го промениш...
17 Септември 2011 18:17
А га вика "червенопрашковци", "Гочпамагоча" и "Дренкобройци", Соки плюе нецелокупния народ. Само ненужната част от него. Оттук до шлеповете на Манрико и Страйки... Колко му е?


17 Септември 2011 18:28
ако твой батко те посъветва нещо за твое добро
Да изградим противоракетен щит!? Да пратим цялата армия в Афганистан!? Руснаците, пакистанците или евреите да ни ремонтират самолетите, иначе кой ще ги контролира!? Да унищожим балестичните си ракети - Направихме го и сега ке купувам морално дърти хвърчила по съвета на баткото, да не е луд да ги претопява за старо желязо как ние Кремиковци.
Само не мога да разбера защо "баткото" все ни съветва как да си похарчем нашите си пари, а той да спести нещо, и ни един съвет как се създават конкурентни предимства. Опаразитихме, опс опазарихме образование, здравеопазване, култура, морал все по съвета на "батковците", а те да се окажат пишман икономисти, бетер пишман икономисти - от глупава по-глупава финансова криза развихрят и не чакат, а внушават някой друг да плати сметката.
17 Септември 2011 18:38
А само онова облекло бива добро (искаме прошка за баналността на тая фигура), само онова облекло бива добро, което се прави по мярка.

Ха, редакцията, подходяща снимка сте подбрали, радвам се да я видя. Защото прадядо ми , Петър Дойчев, главата на семейството на снимката, беше точно шивач. При това успешен!

В онези времена е имало доста такива семейства в Сливен, градски и нормално заможни, здрави семейства със здрав морал. Такива хора са били градителите на България след Освобождението.

Децата на дядо Петър и съпругата му, Иринка, бяха хора с изключителен морал и качества. Всички те бяха образовани в чужбина, но се завърнаха в България за да живеят в нея и да работят за нейното благо. И дори да умрат за нея, както синът му Дойчо, архитект, завършил в Прага и убит в Балканските войни.

Един от внуците на дядо Петър, Дамян П. Дамянов, е добре познатият български лирик, син на момиченцето в бяло, в дясно на снимката, най-малката дъщеря в семейството.

И семейните портрети, и изобщо - качествените портрети, не са били случайност в Сливен. Фотоателиерът в случая е Коган.

Ето цялата колекция с много снимки на граждани от Сливен, за който е любознателен.
Натиснете тук

Колкото до есето на Богданов/Михайловски, то изразява едно лично мнение. Старите книги, които пазя, изразяват други, противоположни лични мнения. Важното е, че е имало интелигентни и мислещи хора в страната. Странно, защо непрекъснато се натрапва представата, че българинът бил нечленоразделен миризливец в потури, неморален и лош. Това не е вярно! Хората, които са допринесли за прогреса на страната, са били други!

/за справка - погледнете снимките на Ботев, Левски, Раковски, Каравелов и т.н./

Редактирано от - Selene на 17/9/2011 г/ 18:46:48

17 Септември 2011 18:46
Ох, милите! Те били "батковци"!? Еднопосочния билет достатъчен ли е, или се изисква и мин 3 години при Хосе? Имаше един "Обърни се с гняв назад", ама там за друго се разправяше... Аааа, и Хайтовото "Дърво без корен". Ама и то друго...
17 Септември 2011 19:15
Шломо,
Чудя се сега - да ти отговарям ли, или да си готвя чифт топли дрехи?
(Или горното вече е гаранция за последствията.)
17 Септември 2011 19:52
Фани се за шлифера, от вторник ще вали. Ой вей, тука пълно с облещени невинници и жертвици на Шоата...

Редактирано от - Шломо З. на 17/9/2011 г/ 19:53:45

17 Септември 2011 20:16
Selene, благодарности за линка и късчето история...
17 Септември 2011 21:16
Селене,

Сократ, Браун,
вие си знаете!
17 Септември 2011 21:26
Моля, моля
Пропуснах да напиша, че дядо Петър от снимката е роден в село Сотиря, Сливенско.


Редактирано от - Selene на 17/9/2011 г/ 22:25:21

17 Септември 2011 23:39
Selene
17 Септември 2011 23:48
vesel patilan
Защо не сме мръднали с педя напред за повече от 100 години
Защото имаме образование без възпитание. Тези неща, за които пише Михайловски, се възпитават. Може ли някой тука да каже - къде у нас се възпитава ?? В кое училище, в кой клас, по кой предмет има уроци вс възпитателна насоченост. Колко урока, заклеймяващи краденето, има? Колко урока, дето се величае трудът, има ? Къде пише че жената трябва да е чиста, въобще хората трябва да са чисти откъм мисли, дела, храна, тяло и местоживеене, дом. Къде се разяснява че мъжат трябва да държи на думата си и да е точен в делата си . Къде са разяснени, обяснени, проумяни тези неща?
Като как да мръднем - ей тъй от самосебе си ли ?
Всеки народ, е достигнал до някъде поради самовъзпитание - спокойно, последователно, планомерно - година след година, поколение след поколение.
Това което народ или човек представлява към настоящето е заложено далече в миналото. Оттам идва но идва с възпитателни прояви а не ей тъй - от нищото.
18 Септември 2011 11:08
Преди година гледах един немски филм The White Ribbon Натиснете тук
http://en.wikipedia.org/wiki/Th e_White_Ribbon
Действието се развива в едно немско село преди 1-та световна война.
Та филма беше за това как хора възпитавани в строг католицизъм и дисциплина ги избива в перверзии, насилие, съдизъм, двойни стандарти и лицемерие. Шокиращото накрая на филма беше, че много от престъпленията в селото бяха извършени от деца.
18 Септември 2011 12:08
Гладиатор - точно
Преди 44-та възпитанието е идвало от духовното обучение, което бива отхвърлено от по-важния соц морал, а след 89-та и той бе изхвърлен.
Та да господства морала на мутрите, на воля.
Според волята на червените мутри.
18 Септември 2011 12:45
..Преди 44-та възпитанието е идвало от духовното обучение..

А добрите маниери - от "Криворазбраната цивилизация".
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД