Държавата и ръководството на БАН отново се разминаха кардинално в представите си за бюджета на БАН. Финансирането на научните институти през 2012 г. беше основната тема на вчерашното заседание на Съвета на настоятелите на научната организация, в която държавата е представена от двама министри - на образованието Сергей Игнатов и на икономиката Трайчо Трайков. Предложението на държавата е през 2012 г. БАН да получи 59 756 000 лв., тоест размерът на субсидията остава без промяна от 2010 г. насам.
Управителният съвет на академията обаче предложи два варианта. Според първия субсидията е 109 млн. лв. при запазване на сегашната численост на персонала. Вторият вариант предвижда редукция на работещите и бюджет от 98 млн. лв., разказаха участници в заседанието. Според разчетите на учените, ако бюджетът им е 109 млн., то 77 млн. от тях автоматично ще отидат за заплати, осигуровки, стипендии за докторантите и пожизнени пенсии.
Пред "Сега" шефът на парламентарната комисия по образование и член на настоятелството Огнян Стоичков коментира, че бюджет от 59 млн. не би било проява на добър акт от страна на държавата към науката. Според него щом отчетът на БАН за м.г. е приет без забележки от парламента и министрите, е редно БАН да бъде поощрена с допълнителни средства. Според депутата от "Атака" в хода на дискусията министър Игнатов е увеличил предложението за бюджет за догодина с 10%, но и то не би било достатъчно, тъй като само би компенсирало инфлацията.
В крайна сметка Съветът на настоятелите е решил да отложи дискусията за проектобюджета и да покани финансовия министър Симеон Дянков да се включи в нея.
е редно БАН да бъде поощрена с допълнителни средства
Поощряването е нещо като допълнение, надграждане над базата. А как се нарича, когато самата база не е изпълнена?
Запозната съм с детайлите по проектобюджета. Уви, за никакво "поощрение" не може да става дума, това е подигравка. Става дума единствено за опити за достигане до минимума.
Но, всъщност надали има смисъл да пиша. На кого ли му пука?