:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,696,275
Активни 769
Страници 7,205
За един ден 1,302,066

Започна пазарлъкът за бюджета на БАН за 2012 г.

Държавата и ръководството на БАН отново се разминаха кардинално в представите си за бюджета на БАН. Финансирането на научните институти през 2012 г. беше основната тема на вчерашното заседание на Съвета на настоятелите на научната организация, в която държавата е представена от двама министри - на образованието Сергей Игнатов и на икономиката Трайчо Трайков. Предложението на държавата е през 2012 г. БАН да получи 59 756 000 лв., тоест размерът на субсидията остава без промяна от 2010 г. насам.

Управителният съвет на академията обаче предложи два варианта. Според първия субсидията е 109 млн. лв. при запазване на сегашната численост на персонала. Вторият вариант предвижда редукция на работещите и бюджет от 98 млн. лв., разказаха участници в заседанието. Според разчетите на учените, ако бюджетът им е 109 млн., то 77 млн. от тях автоматично ще отидат за заплати, осигуровки, стипендии за докторантите и пожизнени пенсии.

Пред "Сега" шефът на парламентарната комисия по образование и член на настоятелството Огнян Стоичков коментира, че бюджет от 59 млн. не би било проява на добър акт от страна на държавата към науката. Според него щом отчетът на БАН за м.г. е приет без забележки от парламента и министрите, е редно БАН да бъде поощрена с допълнителни средства. Според депутата от "Атака" в хода на дискусията министър Игнатов е увеличил предложението за бюджет за догодина с 10%, но и то не би било достатъчно, тъй като само би компенсирало инфлацията.

В крайна сметка Съветът на настоятелите е решил да отложи дискусията за проектобюджета и да покани финансовия министър Симеон Дянков да се включи в нея.
58
2140
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
58
 Видими 
27 Септември 2011 23:20
е редно БАН да бъде поощрена с допълнителни средства

Поощряването е нещо като допълнение, надграждане над базата. А как се нарича, когато самата база не е изпълнена?
Запозната съм с детайлите по проектобюджета. Уви, за никакво "поощрение" не може да става дума, това е подигравка. Става дума единствено за опити за достигане до минимума.


Но, всъщност надали има смисъл да пиша. На кого ли му пука?
27 Септември 2011 23:33
Вярвам, че на повечето от нас ни пука. БАН може да са одъртяли, закостенели, но поне предлагат алтернативно мнение и аргументирана реакция срещу спусканите от нашите 'приятели' грами.
БАН са последния редут на независимата българска научна мисъл.
27 Септември 2011 23:38
Но, всъщност надали има смисъл да пиша. На кого ли му пука?
27 Септември 2011 23:46
Вещичке,
Аз мисля, че има доста хора "работещи" в БАН на които мястото им не е там, но наистина, това, което се предлага като бюджет е смешно.
В истинската наука комунистическия лаф "Пари нема - действайте!" не работи.
27 Септември 2011 23:49
Хм бюджет като миналата година...това е една чудесна новина. Все още не са почнали да искат пари за работа в БАН, а и "заплати" дават на всичкото отгоре.

След всичките скандали особено по института, в който се водя на работа от една страна и от друга гьонсуратлъка на министъра хич ама (х)ич не съм оптимист, че нещо най-накря ще се размърда и даже просветне...
28 Септември 2011 01:14
След като г-н Министър-председателят веднъж заяви, че науката му е най-скъпото нещо, сега е моментът да му се даде възможност да го докаже. И то преди изборите, защото след тях може и да не си спомни, това, което веднъж е казал. Затова БАН да си приготви черните знамена, с които беше накичил сградата не чак толкова отдавна. И на следващото заседание от време навреме някой да влиза и да пита Председателя на БАН: г-н Съботинов, да слагаме ли знамената? Следва отговор - почакайте още малко, все още има надежда, надявам се да се разберем!
Като историята с Кръстю Сарафов, де. Дето директорът на театъра го моткал и не искал да му даде ролята на царя в някаква си пиеса. И той, след многократно настояване се оплакал на македонските комити. А те без много да умуват и да се маят - право при директора. Войводата влиза вътре без да хлопа, а останалите с пукалата застават пред вратата. Войводата направо - Ке играе ли наш Кръсте царийот? Директорът бял като стената - Ама чакайте, бе, не може така! В това време вратата се открехва и се чува глас - Войводо, ке пуцаме ли? Чакайте, рано е още, директорът ми изглежда разбран човек. И пак следва същия въпрос и сценарий - Ке играе ли наш Кръсте царийот! При третото повторение директорът излязъл наистина разбран човек и се съгласява
28 Септември 2011 07:03
И съветският РАН - матушката на нашия БАН -
пищи.
И там абсолютно същата проблематика -
ноо учЕни - никакъв резултат.
28 Септември 2011 08:10
БАН не трябва да бъде поощрявана! БАН трябва ежедневно да бъде СПАСЯВАНА!
28 Септември 2011 08:12
Как да обясниш това на еничари?
28 Септември 2011 08:18
врабчето, което се е изцвъкало по-горе не е лошо ей така за обща култура да прочете какви учени за работили в РАН, какви открития са направили и какви носители на Нобел има.

Между другото България е на едно от последните места в ЕС по брой учени на глава от населението, но е важно да се плюе.
28 Септември 2011 09:42
Между другото България е на едно от последните места в ЕС по брой учени на глава от населението, но е важно да се плюе.

Точно така, важното е да се плюе и да се подхвърлят лафове като повод за плюене. Лошото е, че лафовете може да подбудят някого да иде до сайта на Евростат. И да види например:
Total researchers, by sectors of performance
Head count
Government sector
България 6256, Дания 1762, Унгария 5750, Австрия 2783, Румъния 6541
Данните са предимно от 2008, това има.
След това да види например:
Patent applications to the European Patent Office (EPO)
Number of applications per million inhabitants
България 4.23, Дания 232.93, Унгария 19.41, Австрия 232.23, Румъния 1.66
Като се плюе за пари пък, да се види:
Share of government budget appropriations or outlays on research and development
% of total general government expenditure
България 0.83, Дания 1.69 , Унгария 0.91, Австрия 1.5, Румъния 0.76
Абе те така, както си казал, важното е да се плюе!


_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
28 Септември 2011 10:34
Вярно е че в БАН има много старци, които и го управляват и то не добре, но при сегашното унизително отношение на управляващите след 5-10 години няма да има и старци - т.е. БАН ще изчезне. Причината за това най-вече е унизителното заплащане. Един доцент от БАН с 20-30 годишен стаж получава по-ниска основна заплата от един начинаещ учител в гимназията с бакалаварска степен. В университетите за еквивалентна на БАН длъжност се получава от 50% нагоре по-голяма заплата. Това трябва да се знае от всички. С една дума да живеят даскалите, вярно е и те са необходими на България. Но млади хора, ако сте решили да се посветите на наука България не е подходящото място. След усилен труд ще завършите кариерата си с дисертации, научни степени, ще знаете чужди езици, ще сте се квалифицирали в 2-3 специалности, а за награда ще получите унижение.
28 Септември 2011 10:54
Данните са предимно от 2008, това има.
Теб кво те интересува, това, което го има, или това, което ти трябва? Ако е второто, не ти трябва 2008-а. След 2008-а имаше промени, реорганизации и т.н. С данните за 2008, да те цитирам
важното е да се плюе и да се подхвърлят лафове като повод за плюене
28 Септември 2011 10:57
Ох, Манрико, ма ного си плосък, бе, душа. Защо ще сравняваш по този начин? Ябълки с лимонада? И това ми бил програмист!
Ето да пусна един линк, че хората да видят сами числата.
Натиснете тук
И таблица 2 е показателна, и коментарчето в "R & D personnel"
(The relative importance of the different institutional sectors varied considerably across the Member States, with business enterprises accounting for more two thirds of all researchers in Sweden and Luxembourg. Bulgaria was the only country to report a majority (56 %) of its researchers employed within the government sector, while more than three fifths of all researchers working in Latvia, Lithuania, Poland and Slovakia were employed within the higher education sector.)


An exercise in futility

Редактирано от - Die Hexe на 28/9/2011 г/ 11:03:20

28 Септември 2011 11:10
Не, че цялата така наречена академия трябва да се закрие - там все пак работят и някои учени. Огромният проблем е, че там се подвизава и едно ОГРОМНО МНОЖЕСТВО КОМУНОНЕКАДЪРНИЦИ и ЛЕНТЯИ.
Кое е най-грандиозното престъпление в БАН? НАЙ-ГРАНДИОЗНОТО ПРЕСТЪПЛЕНИЕ В БАН Е ОТСЪСТВИЕТО НА КРИТЕРИИ ЗА АТЕСТИРАНЕ НА НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКАТА ДЕЙНОСТ! Ако в тази така наречена държава правиш банички, или вино, или строиш и т.н., си има закони и подзаконови нормативни актове за това, какво трябва да има, респ. какво трябва да няма, в една баничка, в бутилка вино, в една сграда и прочие - и как, по какъв ред, те да бъдат създавани. Когато обаче става дума за производство на наука, КРИТЕРИИ И РЕД .... НЯМА!
Липсваше доскоро - до приемането на закона, който замени ЗНСНЗ, ПРАВИЛНИК ЗА РЕДА И НАЧИНА НА АТЕСТИРАНЕТО ПО ЧЛ. 42, АЛ. 2 ОТ ЗНСНЗ. И досега липсват КРИТЕРИИ И МЕТОДИКА ЗА АТЕСТИРАНЕ (ДАВАНЕ ОЦЕНКА НА) УЧЕНИТЕ В БАН ПО ЧЛ. 58 ОТ УСТАВА НА БАН!
Коментар? Абе какво ще коментирате? В тая държава няма полиция, няма прокуратура, няма съд! Е, как да има академия (нормална)? Естествено, че няма.
28 Септември 2011 11:19
Защо ще сравняваш по този начин? Ябълки с лимонада?

Ми защото за това си говорим бе, душичке! За учените в държавния сектор, издържани от бюджета. Че в други страни има големи фирмени изследователски центрове, пък в България няма, е друг въпрос, който също е много интересен - защо фирмите не откриват или не пренасят изследователските си центрове в България, както например го правят с ИТ центрове.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
28 Септември 2011 11:21
аз май съм съгласен с adon. Това трябва да бъде бъдещето на БАН - независима организация с независимо мнение, която да внася яснота по някой въпроси на населението. Информацията за времето - на пазарни цени, ползата от археологическите разкопки - също, мониторинга на атмосферата, разработки, методи модели и изследвания, сгради и собственост - който иска - плаща на реална цена. проблемът е обаче, в раздутия административен щат... още има секретарки взимащи до 3х спрямо заплатата на реален учен... много вожд малко индианец. А онези миснистри и зам. министри дето са членове на някои инсититути що си мълчат ами не помогнат или от министерски работи нямат време за наука
28 Септември 2011 11:43
Ми защото за това си говорим бе, душичке! За учените в държавния сектор, издържани от бюджета.

Не, бе, душичке, говорим си за учените. Когато в държавата няма условия за развитие на индустрията и тя не поддържа изследователска дейност, остава само държавата да крепи науката. Е ли моя работа да създавам условия за индустрия? Мисля, че не.
А за ИТ сектора - ми какво да ти кажа. Просто е сравнително по-евтино от останалите високотехнологични области. Инвестицията е само в хората. докато за естествените науки не е така. Там се блъска яко и за оборудване и консумативи. Иначе не става.
28 Септември 2011 11:54
най-злобарските изказвания в тази тема - на напуснали или изгонени от БАН (и от двата десена има представени).
28 Септември 2011 11:59
Държавата и ръководството на БАН отново се разминаха кардинално в представите си за бюджета на БАН.

Ми разминават се, защото и държавата и БАН вървят в грешна посока.
Бъдеще в научната сфера в Бг може да има само тогава, когато се върви от бюджетно, към проектно финансиране. Сега , за условията на Бг 100% проектно финансиране е немислимо, особено в настоящия момент. Преходът от едното към другото изисква време. За съжаление много малко хора се опитаха да го направят. За 20г до сега можеше да се достигне поне до ниво 60% бюджетно-40% проектно финансиране.
обаче, не. Искаме на хранилка. Еми няма как да стане. Не сте само вие. пък и за самата наука е вредно.
28 Септември 2011 12:09
Кой иска, бе, Феденце? Що плещиш глупости на кило?


1. Фонд "научни изследвания" тази година практически няма конкурсна сесия.
2. Предишните две години имаше сесии (със силно намалено финансиране), но БАН нямаше право да кандидатства (административно ограничение). Някои колеги пишеха формално ръководители от университета, те си правеха работата, само и само да прескочат това ограничение.
3. Поради миналогодишните изцепки на правителството, в Брюксел има "негласно" указание да не се финансират проекти с участието на БАН, независимо от качеството им. Просто защото беше неясна пилитическата визия на правителството за бъдещето на академията - ще я има ли или няма да я има. Ако министерските изцепки не бяха толкова откровени и публични, щяхме да имаме поне тази сламка.
4. Знам какво се направи с парите по оперативна програма "Наука" в Полша, Чехия и в Прибалтика. Заявените от (тогавашното) правителство пари по тази европейска програма за България бяха НУЛА. У нас такава оперативна програма просто НЯМА.


И сега какво правим с проектното финансиране?
28 Септември 2011 12:10
Вевче, аз ли да взема отношение по работата в БАН, дето хабер си нямам за какво иде реч? А миналите през институцията знаят за какво става дума! По твоята логика, може да се каже и - защитата на БАН се осъществява от работещите в нея, нали?
28 Септември 2011 12:19
Че в други страни има големи фирмени изследователски центрове, пък в България няма, е друг въпрос, който също е много интересен - защо фирмите не откриват или не пренасят изследователските си центрове в България, както например го правят с ИТ центрове.


защото приложната наука в Бг беше бързо ликвидирана и освен това няма подходяща научна инфраструктура (един трансмисионен микроскоп струва еднакво навсякъде, тука в даже малко отгоре).
Работещите наука в Бг са последните мохикани и след време няма да има кой да обучи следващите със всичките последици. От погледа ми към "големите" фирми в Бг, които могат да си позволят по-сериозни инвестиции в наука...ами нивото е потресаващо ниско (некомпететно написани документи по спечелен проект по ФАР).

А когато се правят сравнения е добре да се погледне към съседа и ще констатираме как нещата не са в полза на България, вече и Турция ни надмионав, а само преди 15-20г се учеха от нас.
28 Септември 2011 12:22
уф, аз си знам какво имам предвид, ама не мога да говоря повече, става дума за неадекватни изказвания от неадекватни личности, стига толкова лични данни...
28 Септември 2011 12:30
3. Поради миналогодишните изцепки на правителството, в Брюксел има "негласно" указание да не се финансират проекти с участието на БАН, независимо от качеството им.


само да допълня, освен теслата по рамковите програми има тесла и за чужди академични грантове докато се разбере какво ще става с БАН.

След скандалите с НФНИ министъро мълчи като пукал и като вметка..."хубав" проект с максимално финансиране носи на изпълнителите в Бг по около 200-300 лв на месец. Та ако ще се минава изцяло на проектно финансиране каквато е мечтата на кухоманерковците кво праим, как се живее с 300 кинта на месец.

Никой трезвомислещ не отрича, че трябва да има промени в БАН, но те не минават през бавно задушаване.
28 Септември 2011 12:58
Кой иска, бе, Феденце? Що плещиш глупости на кило?

1. Фонд "научни изследвания" тази година практически няма конкурсна сесия.

Ами защо не искате да има? Защо те поставяте този въпрос като приоритетен?
Ако го направите всички ще ви подкрепят.

2. Предишните две години имаше сесии (със силно намалено финансиране), но БАН нямаше право да кандидатства (административно ограничение). Някои колеги пишеха формално ръководители от университета, те си правеха работата, само и само да прескочат това ограничение.

Ами поставете искане тове да отпадне. Макар че несъм много сигурен как са то въвели (не поставям на съмнение твоите твърдения). За проект кандидатства колектив, а не БАН. По времето, когато аз съм кандидатствал (и печелил) към този фонд, нямаше значение дали колективът е от една или няколко научни организации. Задължително условие беше реценцентите по проекта да не са от организациите, в които работят членове на колектива. Между другото именно това изскване "създаваше" много пречки. Шефовете казваха - "Защо да ви подписвам документите, като за мен няма полза?(не винаги в прав текст, разбира се)".

3. Поради миналогодишните изцепки на правителството, в Брюксел има "негласно" указание да не се финансират проекти с участието на БАН, независимо от качеството им.

Това ми трудно да повярвам.

4. Знам какво се направи с парите по оперативна програма "Наука" в Полша, Чехия и в Прибалтика. Заявените от (тогавашното) правителство пари по тази европейска програма за България бяха НУЛА. У нас такава оперативна програма просто НЯМА.

Ами защо не протестирате срещу това? всеки сериозен учен има доста обширни връзки със сродни организации. Не е толкова лесно да се пренебрегнат сериозни аргументи.

И сега какво правим с проектното финансиране?

Борете се за него.
28 Септември 2011 13:21
Ако с искане ставаха работите, нямаше да има нужда от виагра


Аз не мога да се боря срещу Дянков, Кунева и подобните. Не толкова защото аз лично съм слаба, а защото до онези хлебарки застават удобните медии, които представят само и единствено финансовата, а не организационната страна на въпроса (аз вестник не притежавам, мога да пиша във форум - това и правя), а те са следвани от хилядите манриковци. Няма нужда да припомням как беше настроено абсолютно целенасочено обществото срещу учителите. Тактиката е изпитана и работи добре. Учудващото е, че работи всеки път.


(За негласното указание - имаме вътрешна информация, но тя си е съвсем логична. Ти би ли дал някой и друг милион на организация, за което не е сигурно, че след година ще съществува?)
28 Септември 2011 13:42
Скъпа Die Hexe,
Ако детето не зареве, майката не му дава да суче. Това трябва да го знаеш по-добре от мен.
Вече като мъж мога да кажа, че ако не си поискаш, няма (никоя уважаваща себе си жена ) да ти дадат. Ако си поискаш, 1. има шанс да получиш. 2. Ако ти откажат, грехъг не пада върху теб
А сега сериозно. Животът е борба. Откажеш ли се, губиш всичко и със сигурност.
Само че вие се отказвате от проектната пътека (груба аналогия), и искате да бягате само по бюджетната.
А проектната пътека, вярно по-трудна за тичане е, но е по-перспективна и ще ви донесе повече и професионално, и лично удоволетворение. Пък и е по-лесно защитима.
Успех!
28 Септември 2011 13:49
(За негласното указание - имаме вътрешна информация, но тя си е съвсем логична. Ти би ли дал някой и друг милион на организация, за което не е сигурно, че след година ще съществува?)

Така и предполагах. ЕЖК, както се казва.
При един международен проект, с участието на И-т ХХХ от Франция (съвсем примерно държавите), YYY от Германия, ......, ще им бъде доста трудно (не че няма да опитат)да откажат необходимото СЪ-финансилране. Повярвай ми.
Що се отнася до медите, въпрос на стратегия. Нали сте учени, изработете си такава
28 Септември 2011 13:54
Федя,
С риск да досадя, последно уточнение. Никога не сме искали да бягаме само по бюджетната пътека (много хубав израз, между другото). Но не трябва да забравяш нещо много важно.
Проектите са САМО за научна работа, не са за заплати, не са за електричество, не са за ремонти, не са за членски вносове. Няма как да са. Европейските проекти, например (не по оперативните програми, а по рамковите) не включват заплащане на учените от базовите организации. просто защото се приема, че учените в страна-член на ЕС ИМАТ заплати, достатъчни за живеене. Бюджетът трябва да осигури минимум за съществуване, а проектите - за научната работа. Така че двете направления никак не се противопоставят едно на друго, те се допълват.
В дадения момент се разглежда едното - бюджетът. Затова говоря за него. Когато стане въпрос за проектите, ще пиша различни неща.


Но ти благодаря, че спориш конструктивно и с разбиране!
28 Септември 2011 13:56
...
- А пък моят дядо разказва приказката така: Имало едно време с незначителна купеста облачност и краткотрайни превалявания - обажда се едно от дечицата.
Симеончо Мъничкия подозрително го оглежда.
- Твоят дядо къде работи?
- В Института по ме-те-те-теорология и хидрология към БАН - обяснява детенцето.
- Твоят дядо е феодален старец - заявява Симеончо. - Трябва да му вземем джобните парички.
(Из фейлетон, който се чудя дали да предложа на любимата газета.)
28 Септември 2011 14:15
Нещата с проектите по рамковите спогодби изобщо не са такива, каквито ги пишеш Die Hexe. От там излиза и така размахваното искане на БАН за пълно финансиране на заплатите от бюджета.
Във форума много се цитира какво е в тази или онази държава. Най-често това се използва като довод за да се обясни как ние не правим нещата 'нормално' (доста от сега обсъждащите използват този похват често). Ето и още такива примери, но свързани с аналозите на БАН. В Европа институтите към съответните академии са най-много от 50-60 научни работници (researchers) - в Австрия най-големият институт е със 126 човека заедно с директор, администрация, чистачи, поддръжка (техници). Подобно е и в Португалия, Испания и други. НИКЪДЕ заплатата на тези хора не се плаща само от държавния бюджет, като даже за най-приоритетните направления е до 50 %. Другато се представя в проектите като необходимото съфинансиране. Затова и те имат специални директори, чиято задача е да търсят договори. Затова и при тях ако дойде някой с предложение за договор и директорът го насочи към съответната група, те НЯМАТ‌ПРАВо да откажат да го работят.
А и друго - в момента (от 3 г.) европейските програми отказват да финансират проекти, които се явяват продължение на стари проекти с давност повече от 5 г. Комисарката по наука директно каза миналата година, че ако за 5-6 г. някой научен работник не е успял да заинтересува промишлеността с разработката си, то тя не е интересна за Европейската комисия. А при нас - 90 човека институт по светкавиците и гръмотевиците. Ами да си направим в БАН и едно НИИЧЕВО (по братя Стругацки).
Така че не обяснявайте финансирането от рамковите програми така. А че по договорите по тези програми има специално перо за плащане на такси за участие международни организации (аз лично така си поддържам 2 различни членства), за инфраструктура и т.н. А при 60 % овърхед, който можете да плащате за всичко - съжелявам, но ако не можете да си оправдаете административните разходи това само показва защо трябва да ви закрият.
28 Септември 2011 14:21
Някой знае ли бюджетите за СРС на горесравняваните страни ? Щото нашия е май за около 4 БАН-а
28 Септември 2011 14:37
Добрутрото, кАжи сега по колко проекта по рамковите програми си работил (и колко си писал и отчитал). Щото така малко ... Май не си ги помирисвал.
28 Септември 2011 14:41
Но ти благодаря, че спориш конструктивно и с разбиране!

Die Hexe
28 Септември 2011 14:43
А при 60 % овърхед


60 % ?! тоя номер как става, че на страницата на комисията пише едни 20%. За заплатите, много интересно, но началникът ми в момента НЕ получава допълнителни пари, а си взима заплатата от университета. Може да плати на външен, но за него няма.

Съгласен че администерацията в БАН е раздута, но да се твърди, че институтите са огромни като персонал е неверно, не са много институтите с персонал от над 100 човека. За Португалия все си мисля, че там където работех със всичкото персонал в трите отделения бяха повече от 150 души със сигурност и договори бол, но основната заплата беше от бюджета.
28 Септември 2011 15:42
За последните 10 години съм участвал и ръководил работни групи по 4, 5, 6, и 7 рамкови, по Леонардо. Парите на тези проекти, платени от ЕК на консорциумите е доста на 40 млн. евро.
А като става дума за пари - надявам се, че знаеш колко е тарифата за българските участници в тези консорциуми. Защото повечето от четящите във форума може би не знаят, че за 5 беше докъм 3 000 евро, по 6 го качиха до към 4 500 (нормално признаваха 3500 за нехабилитирани лица и 4200 за хабилитирани), а сега по 7-ма е до 5200, но много трудно признават повече от 4700 евро (трябва доста букви пред името и ръководство на основното направление за проекта). Не че това са много спрямо другите (за Англия е около 14 000, за Германия и Австрия е около 16 -17 000, а за Холандия е до 21 000).
Така че, това са финансовите граници, в които съм работил. Знам, че това за овърхеда 60 % е за някои програми, а за други е 30 - 35 или 40 %, знам че и отчитането на административните разходи е различно, но и знам как и какво се признава като съфинансиране. И тази система, която писах с запладите е направена за финансирането на ВУЗ-овете в западната европа. Затова, независимо че 2008 г. бяше казано на събирането в Брюксел по рамковата спогодба, че ще се прекрати от 2010 г., то остана и ще остане поне до 2015 (казаха го преди 3 месеца пак там). Не е лошо човек да не изяжда всички пари от проектите, а да си оставя от овърхеда за да може да посещава тези срещи та да знае какво да не пише, какво се отчита като дейсност и какво като безмисленост и т.н. Например още в края няа 5-та РС беше казано, че когато участват 5-6 хабилитирани лица и всеки има по 5-6 очвеко месеца (там всичко е така с отчета, а парите се получават чрез таблицата от по-горе) и исканите пари са като за 2 човека (според таблицата), то това се приема като пилеене на пари за 4 излишни човека, които трябва да ги вземат само заради административното си положение в съответната организация. А това е основният проблем на българските групи - никой не иска да пише такива заплати, защото шефовете не ги разписват.
Ако това ще ти помогне за някой твой проект - използвай информацията.

P.S. Миналата година на едно такова събиране групата на старшите научни работници можеше само да се намери покрай при кафето със сладките и след това при масите с храната през първия ден. На втория ден изобщо не се вестиха, защото не смятаха, че могат да чуят нещо полезно. А в залата имаше над 500 човека.
28 Септември 2011 15:53
Парите, за които ти говориш, са за назначаване на "външен" човек. Била съм и вътрешен, и външен. Когато бях "външна", взимах повече пари от шефа, който си беше на основна работа в съответния университет. Така че по-леко с манипулациите. Говоря ти за нормални (COST) проекти и за MC. Overheads изобщо не са за да плащаш парното и тока на института.
28 Септември 2011 16:17
Не са - за европейската комисия при крайното отчитане е важно какъв е процентът от заплатата, който се формира от държавния бюджет и каккъв от проекти. Затова за организациите, за които цялата им заплата е само от бюджета може да се плащат хонорари, докато за тези, за които над 30 % е от проекти не може. Нашето министертство преди много време е подало едни такива информации за българските участници и на нас ни се наложи да носим легализирани преводи от решението на Народното събрание за създаване, от правилниците, за да се види че целите ни заплати са от бюджета. Искаха ни даже и заповедите за назначение и съответното изискване каква е задължителната дейност за да си получаваш заплатата. Едва когато доказахме, че заплатата не се влияе от броя на проектите, по които се работи, едва тогава ни приеха документите зьа разходи. И това беше още за първите ни проекти. Повечето хора даже и не знаят, че има този проблем. Например колеги от университети ми разправят, че ви намаляват натоварването с работа на такива проекти. За съжаление един вече е изгърмял - той си е намалил и се е наложило да връща порите (одиторът не ги е признал).
А за овърхед - това са суми, за които не се предоставят фактури и документи при комисията. Затова могат да се използват за всичко. Това е и единственият начин да се вземат всички заплати, защото по рамковите последният трянш е след като се отчете проекта, а за одита са необходими да се платят всички пари (заплати, хонорари) преди да се отчете проекта (няма нормален одитор, който да ви подпише европейски одит без да види касовите бонове за изплатени заплати, а само с договори, че като дойдат пари ще се платят). Това е другата причина, заради която го оставиха овърхеда. Така че наистина по-леко с манипулациите. Има и други хора, които са работили и работят с тези програми и са виждали суми под проект за повече от 10000 лв.
28 Септември 2011 18:24
Милият. И за други врътки сме чувАли, някои минават при едни от инструментите, други при други. Но дали ще ги използваш е въпрос и на ... хигиена ли да кажа, възпитание ли ...


(меренето на пари по проекти с човек, когото не познаваш, е доста странна тактика но ти се радвам на убедеността Иначе - успех!)
28 Септември 2011 18:53
Ха-ха-ха, някаква Геновева безименна (без фамилия) разправя как някои били изгонени от БАН, затова пишели против БАН. Ами аз съм изгонен от БАН! Добре, че ме изгониха, за да разбера колко хубаво е извън тая кочина. То е и, както когато изгонили Дали от Дружеството на сюрреалистите. Нали знаете какво казал той: "Le Surréalisme, c'est moi" И добавил едно мощно "Ха-ха-ха"! Второ, да обясня на безименната, че 17 години никога не съм спирал да разгромявам гнусната комунопростащина и невероятните беззакония в БАН! Работих в БАН от 1988 до март 1992 г. - ето моя статия, озаглавена "БАН СИ ОСТАВА БАСТИОН НА НОМЕНКЛАТУРАТА" - в. “Стандарт”, от 4 септември 1998 г. Ха-ха-ха!
28 Септември 2011 18:55
Корекция. "Работих в БАН от 1988 до март 1992 г." да се чете "Работих в БАН от 1988 до март 2002 г."
28 Септември 2011 18:58
С извинение за многословието - и за да разберете какво представлява комунокочината БАН - ето текстът (линк) на статията ми БАН СИ ОСТАВА БАСТИОН НА НОМЕНКЛАТУРАТА, в. “Стандарт”, 4 септември 1998 г.:
http://kkabakciev.blog.bg/techn ology/2009/10/20/ban-si-ostava- bastion-na-nomenklaturata.41907 7
28 Септември 2011 19:02
Кащяло да съм безименна, презимето ми е Многострадална.
На пръстите на едната ръка се броят изгонените от БАН, за последните 20 години, смятайте какво трябва да направиш, че да влезеш в тази група...
А пък тези, дето са съдили БАН в многобройни дела, те пък са още по-малко, смятайте, три четвърти пръст... ама пак няма да издавам кои са, не съм такъв човек.
28 Септември 2011 19:08
***


1.10. Потребители, които предизвикват спорове и скандали и насаждат неприязън към потребител или група потребители, подлежат на директен бан

Редактирано от - sybil на 28/9/2011 г/ 19:40:14

28 Септември 2011 19:10
Абе, може ли някой да ме светне как да вляза в профила си, та с гордост да поставя, първо, снимката си, второ - линк към сайта за разобличаване простащините и беззаконията в БАН? Даденият в профила ми сайт е стар.
28 Септември 2011 19:14
Един дфн би трябвало и сам да може да се ориентира.
28 Септември 2011 19:20
"Според разчетите на учените, ако бюджетът им е 109 млн., то 77 млн. от тях автоматично ще отидат за заплати, осигуровки, стипендии за докторантите и пожизнени пенсии. "

Слава богу, че стипендиите за докторанти не влизат в общия бюджет на БАН, иначе и тях да са опапкали.

БАН е държава в държавата. Олигархализирана структура където липсват правила и обективни критерии, а всичко се движи от интриги и шуробадженащина.

Тъжно, но факт.



28 Септември 2011 19:22
Хе-хе-хе, Simplified Solutions ме скъса с хумора си, обаче се зверих още 2 минути в "Отваряне на тема", влизах и в досието си - нема и нема възможност да се ъпдейтнеш. Да трява да правя нова регистрация със същото име и парола?!?!? Глупаво би било, и сигурно няма да стане.
28 Септември 2011 19:22
Стипендиите влизат в бюджета.
Няма начин да се "опапкат".
Очевидно тук има личности, които нищо друго освен "папкане" не са правили през живота си, та затова навсякъде само това им се привижда.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД