:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,718,366
Активни 720
Страници 3,269
За един ден 1,302,066

Германия ще признава повече чужди дипломи

Бундестагът гласува закон, който ще облекчи процедурите, от което могат да се възползват 300 000 души
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Новият германски закон трябва да улесни признаването на чуждестранните дипломи, което пък ще помогне за наемането на работници от чужбина.
Германските депутати приеха вчера закон, който трябва максимално да улесни признаването на чуждестранните дипломи и след време да помогне на страната да се справи с недостига на квалифицирана работна ръка, съобщиха местните медии. Този закон гарантира издаването на еквивалентен германски документ от професионалните камари три месеца след подаването на документи. Очаква се около 300 000 чужденци, които вече се намират в Германия, да се възползват незабавно от новия закон, съобщи германското правителство. В дългосрочен план властите в Берлин се надяват да направят страната по-привлекателна за квалифицираните имигранти.

Германия, като повечето европейски страни, изпитва остра нужда от квалифицирани служители, тъй като някои индустрии и региони се сблъскват с недостиг на професионална работна ръка и положението се влошава всяка година. Не достигат главно инженери, програмисти и други учени. Те обаче всъщност са под носа й, след като хиляди инженери от Турция или Индия чистят офиси, стават домашни помощници или карат таксита, вместо да работят по специалността си, съобщи "Дойче веле". Причината е, че досега техните дипломи, издадени в родината им, не се признаваха в Германия. Турски учителки са принудени да работят като чистачки, индийски инженери карат таксита, вместо да строят двигатели. Според официалната статистика 918 000 имигранти, живеещи в Германия, са завършили висше образование в своята родина. Техният проблем е, че Германия не признава дипломите им. Ако си гражданин на страна извън ЕС, молбата ти за признаване на завършено образование се отхвърля автоматично. Резултатът от това е, че хиляди образовани хора са принудени да полагат в Германия неквалифициран труд или да се запишат като безработни в бюрото по труда. По този начин Германия се лишава годишно от около 1.8 млрд. евро под формата на данъци и други социални плащания, сочи статистиката.

Критиците на новия закон твърдят, че той няма да реши проблема на германската икономика с липсващите специалисти в областите математика, инженерни специалности, природни науки и високи технологии. Защото той се отнася само до определени професии и не включва например тези на учителите и възпитателите. Като аргумент те посочват, че в момента Германия изпитва остър глад от 45 000 учители, а до 2013 г. ще има около 25 000 незаети места за възпитатели. Новият закон разглежда приоритетно професии като пекар, търговец или санитар, но не и професии като физик, инженер или специалист по информатика. Така на територията на цяла Германия има повече от 600 места, на които ще се проверяват за приравняване дипломите от чужбина, като само 49 от тях отговарят за инженерните специалности. Сред всички имигрантски групи в Германия най-голяма е турската, наброяваща почти 1.8 млн. души, следвана от италианци, поляци, гърци, холандци и португалци.
18
3393
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
30 Септември 2011 20:49
Не достигат главно инженери, програмисти и други учени. Те обаче всъщност са под носа й, след като хиляди инженери от Турция или Индия чистят офиси, стават домашни помощници или карат таксита, вместо да работят по специалността си, съобщи "Дойче веле".


И тая препечатка е голема веселба, инженерите на осмата икономика /Република Турция/, карали таксита у немечко , е крайно време беше да лъсне голата истина за великата икономика на Турция
01 Октомври 2011 01:44
Тъй както е тръгнало, нищо чудно в най-скоро време германците да признаят и диплома на Калинка . След което да я прилапат, защото такъв специалист не е за изпускане. Ами така де, кво значение има дали някой е платил, за да му издадат диплома без да е стъпил във висше учебно заведение, или сам си я е написал. Второто даже е по-трудно, защото изисква и творчески възможности
PS Между другото дупе да ù е яко на Германия, като я засипят менте специалисти - оди проверявай дали им са истински дипломите.
01 Октомври 2011 02:10
Г-н Мошеник, принципно са нужни инженери, които да се навият на заплати под тези на таксиметровите шофьори.
01 Октомври 2011 02:47
Там е работата че "специалист" и "човек с диплома" не винаги е едно и също нещо. След обединението на Германия доста източногермански инженери останаха без работа точно поради тая причина.
01 Октомври 2011 04:01
Говорил съм с такива. Проблемът тогава беше , че западногерманските фирми искаха освен инженерно образование - компютърна грамотност и английски. През 1990 за хора над петдесетте това беше проблем . Увиснаха.
01 Октомври 2011 10:47
VOCI, защо говориш, без да знаеш - през 90-те, точно след промените, бях в Западна Германия. НЯМАШЕ задължително изискване за английски език. НЯ-МА-ШЕ.


01 Октомври 2011 12:58
Той Воцю знае всичко . Те добре , че такива като него са утекли от татковината, та като емигрантчета да я славят.
01 Октомври 2011 15:05
Немски завод близо до френско-германската граница край Страсбург (Ей Богу, вече не си спомням как се казваше). Непосредствено след Обединението директорът, воден от патриотични подбуди, прави разместване и назначава 15 инженери от бившото ГДР. След два месеца си уволнява. Питат го защо ги е уволнил. Дали е поради ниска квалификация? - Не, бяха много добре подготвени. Лоша трудова дисциплина? - Не, даже бяха много по-дисциплинирани от останалите. Искаха по-високи заплати? - Не, бяха много доволни от заплатите, които получават. Е тогава защо? - Ами всеки един беше в състояние да взема съвсем правилни решения. Но преди да издаде каквато и да е заповед или нареждане, винаги вземаше телефона, за да ги съгласува с мен. И живота ми стана ад. Представяте ли си какво значи това да имаш 15 инженери и всеки един от тях да ти звъни по 3-4 пъти на ден
01 Октомври 2011 16:57
Anastass Stasev, еми това значи отговорност . А явно ти си далече от нея .
01 Октомври 2011 18:45
Поемане на отговорност, или бягане от отговорност - на Запад второто никак не се цени
01 Октомври 2011 21:42
Поемане на отговорност, или бягане от отговорност - на Запад второто никак не се цени

Anastass Stasev, значи нямате понятие от Запада .
02 Октомври 2011 02:58
RR, виждам, че имате желание да ме заговорите, и в това няма нищо лошо. Но след като прегледах бегло постингите Ви установих, че нямаме абсолютно никакви допирни точки и това прави разговорите ни за в бъдеще излишни. Sorry!
02 Октомври 2011 03:09
Лиза
[Напреднал][102]
01.10.2011 г. 10:47:06 VOCI, защо говориш, без да знаеш - през 90-те, точно след промените, бях в Западна Германия. НЯМАШЕ задължително изискване за английски език. НЯ-МА-ШЕ.

Да , официално , раззбира се , немският си беше достатъчен. То едвали е имало задължително изискване да имаш пулс , ама все пак си е било желателно , нали ?
А оклюмалите немски колеги над 50 въздишаха че младите ги вземат веднага защото знаели английски и били компютърно грамотни. А на старите предлагали да учат . И им било много трудно .Това са думи на иженери от ГДР. Не съм го аз измислил.
02 Октомври 2011 08:38
Anastass Stasev, на същото мнение съм . Поздрави!
02 Октомври 2011 11:14
Voci, след като навъртиш 50 години и поради някакви причини (съкращения, смяна на местожителство или нещо друго) загубиш работата си, шансът да намериш работа на Запад е минимален. Компютърните умения и владеенето (макар и частично) на чужди езици при повечето професии вече е conditio sine qua non. При приемане на работа нерядко питат кандидата дали има шофьорска книжка и кола, дали пуши, гледат също така колко пъти е сменял местоработата си през последните 2-3 години и т.н...... изобщо майката си е тракало. Нещо повече, по-рано хората се радваха, когато с увеличаване на прослуженото време заплатите им също нарастват. А сега много от тях посрещат това със страх. Нещо обикновено е предприятията да се стремят непрекъснато към намаляване на производствените разходи. Като за целта често наемат за няколко месеца специалисти - консултанти, предложени им фирми, специално профилирани за целта. Обикновено това са млади юпита, които като влязат в предприятието, първата им работа е да посегнат на по-възрастния персонал, като се опитат да го заменят с по-малък брой млади специалисти, съответно с по-ниски заплати. Като в това отношение са безпардонни и не се интересуват нито от семейно положение, нито от това, че на човека му остават няколко години за пенсия, за съжаление.
02 Октомври 2011 12:31
Ле-ле-лее ... Мъкааа .
02 Октомври 2011 15:14
Anastass Stasev, в общи линии туй дето го пишеш си е така.
Ама явно си нов тука та си даваш зор баш на мене да ги обясняваш тия неща. Аз от 8 години живея в Торонто та мога сам лекции да изнасям по темата на кого искаш.
Бъди здрав.
05 Октомври 2011 09:59
Воци, колегата Савов ти го е обяснил много ясно, да подчертая и аз. Невзимането на работа е било обусловено в общи черти не от незнанието на английски, а от възрастта и от фактора "заплата". С две думи, ако на същата длъжност са могли да вземат някое току-що завършило студентче на половин или 1/3 заплата, с удоволствие са го правили. Всъщност както го правят и в България...

Остави я ти тази песен либовна в Торонто


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД