Руският министър-председател Владимир Путин иска да създаде Евразийски съюз от бившите съветски републики. Това обяви самият той в статия за в. "Известия", описваща за първи път външнополитическите му приоритети в навечерието на предизборната кампания. Според него бъдещият съюз ще има за ядро съществуващия Митнически съюз между Русия, Казахстан и Беларус, които от 1 януари идната година ще премахнат помежду си всички бариери за движение на стоки, капитали и работна ръка. "Няма де спрем дотук и си поставяме амбициозна цел - да постигнем още по-голяма интеграция на ниво Евразийски съюз", се казва в текста. Инициативата на Путин идва в момент, когато Русия наближава края на 18-годишни преговори за членство в Световната търговска организация (СТО). В статията си обаче премиерът не крие скептицизма си относно ефективността на тази организация. "Процесът за откриване на нови глобални модели за развитие след кризата се придвижва трудно. Кръгът преговори от Доха например практически е спрял. Съществуват и обективни трудности в самата СТО", смята Владимир Путин.
Руският премиер, който бе нарекъл разпадането на СССР през 1991 г. "най-голямата геополитическа катастрофа на ХХ век", изрично подчерта в статията си, че новото обединение няма да имитира СССР. "Би било наивно да се опитваме да възстановяваме или да имитираме нещо от миналото. Силната интеграция на нова политическа и икономическа база обаче и нова система от ценности са императив за нашата епоха", пише Путин. Той посочи, че вижда новия съюз като наднационално тяло, координиращо "икономическата и валутната политика" между членовете си. Съюзът ще бъде отворен и за нови участници, като например Киргизстан и Таджикистан. Премиерът отправи и завоалирана критика към Украйна, която засега предпочита да е извън подобна интеграция и да се сближава икономически с Европейския съюз. Премиерът заяви, че е погрешно опасението на някои бивши съветски републики да се интегрират с Русия, Казахстан и Беларус, за да не попречи това на връзките им с Европа. Според него Митническият съюз и бъдещият Евразийски съюз ще са партньор на ЕС в преговорите по създаването на единно икономическо пространство и така ще се гарантира по-силна позиция на неговите членове.
Путин вижда излизането от световната криза по пътя на регионалната интеграция. В този смисъл той спомена в статията си ЕС, Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество, Споразумението за свободна търговия в северна Америка (НАФТА) и Асоциацията на държавите от Югоизточна Азия. "Тези тухли" могат да сглобят една по-стабилна глобална икономика, убеден е Владимир Путин.
КРИТИКА
Постоянният представител на Русия към НАТО Дмитрий Рогозин заяви, че Съветът Русия-НАТО не работи, а бъдещият руски президент може въобще да не присъства на следващата среща на върха на пакта в Чикаго през май догодина, съобщи Интерфакс. "Форматът на взаимоотношения на Москва със западния военен блок, който бе създаден през 2002 г., повече не удовлетворява руската страна заради фактическата неравнопоставеност на страните", каза Рогозин. Според него алиансът претендира, че взима решения в глобален мащаб, подменяйки съществуващите международни организации, като се стреми да "узурпира функциите на ООН, свързани с взимането на решенията по въпросите като война и мир" и да се приравни към тази организация. Повод за тези нападки е новото напрежение в бившата сръбска област Косово, при което Русия се опита безуспешно да вкара този въпрос за разглеждане по време на последното заседание на посланиците от НАТО. Дмитрий Рогозин също така каза, че руската страна не разбира последните предложения на пакта по въпроса за противоракетния щит (ПРО) в Европа, които не разкриват колко точно ракети и радари ще бъдат разположени на Стария континент и къде точно. Тази остра критика от страна на Рогозин може да се разглежда като начало на по-голяма конфронтация на въшнополитическата риторика преди завръщането на Путин като президент в Кремъл, коментират експерти, цитирани от Газета ру.