Премиерът Бойко Борисов използва посещението си в Прага, за да изложи вижданията си за справяне с кризата. Препоръките му са валидни за целия ЕС. |
Двамата с чешкия му колега Петр Нечас осъдиха финансовата разюзданост на някои държави и заявиха, че приемането на страните им в еврозоната няма да е на дневен ред, докато тя не се дисциплинира. "Правителствата на Чехия и България напълно отказват да дадат дата за приемане в еврозоната, защото никой не знае какво ще стане с този проект. Освен това всички можем да видим как валутният съюз се превръща в съюз за превод на пари или дори дългов съюз", заяви чешкият премиер Петр Нечас. "Влизането ни в еврозоната от цел в момента се превръща в нещо, което внимателно изчакваме да видим - как ще се развият процесите там. Не искаме да влезем в място на дългове", бе коментарът на Борисов.
"И ние искаме да направим пенсиите 2000 евро, но бюджетът ще излезе на червено. Кой не иска да направи пенсиите високи? И ние искаме възрастните хора да пътуват, да живеят добре. Що за популизъм е това на европейските лидери?", заяви Бойко Борисов на съвместната пресконференция в Прага, цитиран от Агенция "Фокус" и АФП. Той призова държавите да харчат само колкото печелят. "Никой не трябва да взима парите на данъкоплатците и да ги дава на недисциплинираните", отсече премиерът. И подчерта, че в момента България и Чехия са едни от шестте финансово най-изпълнителни страни в ЕС, които стриктно спазват ангажиментите си за финансова дисциплина.
Премиерът контрира въпрос на чешки журналисти за ниските доходи в България с аргумента, че в българските банки има над 30 милиарда спестявания на населението. Все пак призна, че доходите у нас са най-ниски, но то е, защото 20 г. нищо не се е правило нито в екологията, нито в инфраструктурата. "Пред нас стои въпросът как да стимулираме потреблението и усвояването на еврофондовете са допълнителните пари, откъдето съм убеден, че ще влязат пари в населението", каза Борисов. Заем от МВФ не ни е нужен, категоричен бе той.
България получи пълната подкрепа на чешката страна за Шенген. "Некоректно и нечестно е от страна на някои европейски държави да поставят още изисквания към вас", заяви Петър Нечас.
Борисов нарече проблемите с ЧЕЗ в България "минало". "С промените, които направиха, и новото ръководство, мисля, че работят значително по-добре", похвали той дружеството. И призова за още чешки инвестиции в страната ни. Преди година Борисов заплаши да национализира електроразпределителните дружества, едно от които е собственост на ЧЕЗ, тъй като купували тока от НЕК евтино, а го продавали на населението скъпо.
Ден преди това Борисов се срещна с българската общност в Прага, където му бяха зададени много политически въпроси - като например защо за ГЕРБ са важни президентските избори и не е ли по-добре за пред света те да бъдат спечелени от опонентите му, за да има коректив. "Не дай Боже, падаме на президентските избори - веднага на другия ден ще поискат предсрочни избори", отвърна Борисов, който за пръв път допусна подобна възможност. И прибягна до футболно сравнение: "Участието в президентските избори е като в Шампионската лига. Защо не питаш сър Алекс Фъргюсън защо му е да участва в Шампионската лига?". Премиерът обеща при победа на ГЕРБ на президентския вот да се извадят агентите на Държавна сигурност в президентската администрация и да се налага вето на "тези закони, които народът иска".
Генералът все пак призна, че е обмислял възможността да извади "неутрален човек" или да подкрепи друг кандидат, но не го направил, понеже всички партии били против него: "Ние нямаме политическа класа, с която да се разберем... Ако не бях направил правителство на малцинството, България къде щеше да е сега? Оттатък Гърция. Но Гърция заради еврото я подкрепят, нас кой да ни подкрепя? Но някой да ни го признава сега?"
Пред сънародниците ни в Чехия премиерът обясни, че законът за конфискация на имущество, придобито от престъпна дейност, ще бъде приет в сегашния си вид, въпреки че конфискация без съдебно решение не се приема добре и в самата Европа. "В много държави такъв закон би се приел едва ли не като връщане на комунизма. Конфискация без съдебно решение. Да, днес сме ние, няма опасност от нарушаване на демокрацията. Утре ако са други, вземат ти къщата, след две години други ти я върнат, през това време се е разрушила - кой ще я плати? Но те са вече толкова наплашени от България през тези 20 г., че казват "не, искаме да го има". Добре, ще го има, ще положим усилия, ще го приемем точно в този вид, макар че и те знаят, че това не е точно така. Във всички правови държави съдът е този, който решава дали си грешен, дали по престъпен начин е придобито това имущество или каквото и да било. Ние сега ще го приведем в действие без съдебно решение", коментира Борисов. По думите му в България всички ще ти ръкопляскат, ако вземеш на някой къщата или имота, особено ако е на комшията.
------ПЕРА----
След като се похвали за километрите построени магистрали, премиерът сви рамене, че няма пари за строежа на пътя Загражден - Белица, за който го попитал наш емигрант в Чехия, родом оттам. "Единственото перо, по което евентуално може да ти намеря пари, е Програмата за селските райони", обясни му Борисов. "Пътят би струвал само 10 млн. лв.", примолил се Асен Караилиев. "10 милиона ми се виждат като целия свят днес. Вежди Рашидов обикаля от един месец за музеите да иска десет милиона, максимум съм му казал шест" - отсякъл премиерът. "Вие правите икономии, ще можете сигурно и с по-малко", продължил Караилиев. "Правим икономии, защото такива като тебе всеки ден искат пари. Никаква любов, само пари", оплакал се Борисов.