Обитателите на колективни сгради могат да си отдъхнат - задължението да поръчат и платят технически паспорт на дома си ще се отложи с две години. Това предвижда промяна в Наредба №5 от 2006 г., която изисква всяка новопостроена сграда да има такъв документ, а за заварените дава отсрочки по график. Наредбата не се отнася само за малки къщи - едно- и двуфамилни.
Според графика всички държавни и общински постройки трябваше да се снабдят с технически паспорт до края на тази година. За жилищни и офис билдинги на повече от 5 етажа срокът бе до края на 2012 г., за сгради с 3-5 етажа - до края 2014 г., а за по-ниски - преди 2017 г. Сега Министерството на регионалното развитие е решило да предложи удължаване с по 2 години, като признава, че паспортизацията е скъпа и че всички собственици на сгради - държавата, общините, фирми и граждани, тотално изостават със задължението. МРРБ посочва, че се е съобразило с кметове, областни управители и граждани, които настоявали за отсрочка. През лятото от столичното кметство обявиха, че правят всичко възможно в срок да уредят с технически паспорти 190 общински сгради - 41 административни, 61 училища, 88 детски градини, и че вече са похарчили 3.5 млн. лева.
"Личната карта" на сградата описва техническите параметри и състоянието й, съдържа данни за извършени реконструкции, а също и предписания за ремонти, ако се налагат. По данни на Българската асоциация на архитектите и инженерите консултанти (БААИК) цените за изготвяне на технически паспорт варират между 1.50 и 3 лв. за кв. метър за сгради над 1000 кв. метра. За апартамент с площ 60-80 кв. м (каквито преобладават в България) това означава 100-240 лв. разход. Разноските скачат допълнително, ако за сградата липсват основни строителни книжа - което е масов случай за по-старите блокове. Тогава се налага да се прави архитектурно-конструктивно заснемане и обследване, което струва по 4-6 лв. на кв. метър, или допълнително между 250 и 400 лв. на жилище. Времето за обследване на един обект е около четири седмици. Архитектурното заснемане отнема 14 дни, още толкова отива за преглеждането на конструкцията, отоплението, изолацията и т.н.
НЕВЪЗМОЖНО
Наредба №5 е ялова също като Закона за етажната собственост - поражда задължения и за държавата и местната власт, и за гражданите като собственици, но никой не ги спазва. Предложението за удължаване чрез промени в наредбата вече е пуснато за обсъждане, което ще продължи до 20 октомври. В мотивите строителният министър Лиляна Павлова посочва, че разходите са големи, а спазването на сроковете - невъзможно. Изтъква се и друг аргумент - "неосигурените бюджетни финансови средства поради усложнената обща финансова обстановка в страната".
|
|