:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,891
Активни 301
Страници 9,794
За един ден 1,302,066

Анонимна комисия към МОМН ще оценява науката в страната

Просветното министерство ще направи опит да създаде единна система за оценка на науката във вузовете и БАН, като идеята е това да става по единни правила от независими експерти. За целта подчинените на Сергей Игнатов са подготвили проект на правилник за оценка на научноизследователската дейност във висшите училища и научните организации. Правилникът трябва да установи по съвременни световни критерии реалното състояние на научните изследвания у нас, обясниха за "Сега" от МОМН.

Оценяването на научната дейност ще се прави от нова 13-членна комисия. Няма изискване експертите да са хабилитирани лица, а само да имат степен "доктор". Втора комисия от 7 души ще оценява работата на Фонда за научни изследвания към МОМН, който финансира проекти в различни научни направления. Членовете и на двете комисии ще се посочват лично от просветния министър. Той ще определя и възнагражденията на експертите. В проекта липсват текстове, които да фиксират граници - например 2 минимални заплати. Според МОМН идеята е заплащането да се определя "съобразно бюджетните възможности".

Комисията ще оценява научната дейност по методика, в която влизат научните публикации, научният капацитет и националната и международна разпознаваемост на съответната институция. След като проверят работата на вузовете, БАН и ФНИ, комисиите ще изготвят публични доклади, но имената на експертите и на двата органа ще се пазят в тайна, става ясно от проекта. Липсата на субективизъм в оценяването ще се гарантира единствено чрез подписана декларация за "конфиденциалност, безпристрастност и обективност".

Безпристрастността е гарантирана с предвидените оценъчни процедури - система от критерии и показатели, която ще даде възможност на всяка организация сама да оцени научната си компетентност, поясниха от МОМН. Щом организациите ще се оценяват по критерии и данни, които могат да се проверяват с помощта на бази данни в интернет, тогава защо е необходимо изобщо да се съставят тези комисии - тази дейност може да се извършва от научната дирекция в МОМН, коментираха от висшите училища.

ЗАКЪСНЕНИЕ

Министерството е закъсняло с изготвянето на правилника за оценяване на научната дейност в страната. Според закона за насърчаване на научните изследвания документът трябваше да бъде приет още в началото на годината.
15
1613
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
09 Октомври 2011 20:11
И кои ще са тия независими експерти? Хем доктори, хем да не работят в научните институции, които оценяват. Ако идеята е да се прави добре платен постдок, то тя е отчасти благородна, но не особено разумна

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
10 Октомври 2011 02:19
"Безпристрастността е гарантирана с предвидените оценъчни процедури - система от критерии и показатели, която ще даде възможност на всяка организация сама да оцени научната си компетентност, поясниха от МОМН."
Ако се оценява по обективни критерии (дал Бог - има много) работата може да се свърши даже от една обучена секретарка.
А много добре че критериите са обективни и количествено измеряеми, за да няма общи приказки от типа на изказването на уважаемия колега комар "A бегла проверка с Google Advanced Scholar Search и Scopus дава приличен за БГ брой цитирания на статии с нейно участие.". Просто трябва да се дадат цифрички.
А тъй като обективните критерии са много, може да се направи една figure of merit която да вклЮчва всички показатели с някакво тегло (което, предполагам, са направили в МОМН)
10 Октомври 2011 02:25
Само не знам как да се вклЮчат в оценката такива далавери:
1. Авторът пише като съавтори други приятели от цял свят. Съответно, те му се отблагодаряват по същия начин. Всички доволни, и той, и приятелите, и университета.
2. Ръководител на група се пише във всичките статии на групата, по доброволното пожелание на подчинените.
10 Октомври 2011 10:59
А има, но пак няма да се приемат защото мнооого хора с много букви покрай името ще се окажат извън борда.
10 Октомври 2011 11:05
Поредната идиотщина на фалшивия "професор" - самодържец в МОМН И(г)натов. Нали преди време направиха класация на университетите в България по методика на Отворено общество? Сега класацията, направена от тази нова поредна комисия от анонимни (може би с качулки) лица ще съвпадне ли с предишната? Едва ли... И какво от това. Нали отново се задава куп безмислена дейност и нови грамади от хартия и файлове с нулев резултат за науката в България. Жадувам за момента, когата заедно с ГЕРБ и този измислен министЕр ще оттече в канала!
10 Октомври 2011 11:26
„Щом организациите ще се оценяват по критерии и данни, които могат да се проверяват с помощта на бази данни в интернет, тогава защо е необходимо изобщо да се съставят тези комисии - тази дейност може да се извършва от научната дирекция в МОМН, коментираха от висшите училища”
Какви глупави въпроси задават тези висши училища.Нали министърът трябва да назначи „независимите” експерти.Трябва да се определят възнаграждения за тези експерти.Ако се прави оценка по база данни как ще наградят определените експерти?Без експерти не може да мине защото има голям брой научни разработки, научноизследователската дейност е огромна по обем и си трябва експертна оценка за да се оцени що е то научна дейност в България и най-важното – какво е нейното ниво!!Какво ли е то по световните критерии?Това ниво никой не може да го разбере, ако няма независима експертна оценка.





10 Октомври 2011 11:40
2. Ръководител на група се пише във всичките статии на групата, по доброволното пожелание на подчинените.

не само той ами и ръководителят на секция, и ръкожодителя на направление и директорът.
най накрая директорът става академик.
10 Октомври 2011 11:53
Копнея за мненията на Die Hexe и Sv Sophia!
10 Октомври 2011 13:05

Бел. на модератора: Моля, не помествайте постинги изцяло с големи букви, придържайте се към правило 1.5.


Редактирано от - sybil на 10/10/2011 г/ 17:58:34

10 Октомври 2011 18:35

цифрички?


ами ето и "обективни" числа за баба-ягата:

804 цитата, 664 - независими
Натиснете тук

vs 405 цитата, 235 - независими
Натиснете тук

ето и една по-пълна база данни, но сумирането и отсяването на независимите (от зависимите) цитати трябва да се прави ръчно, доколкото разбирам:

Натиснете тук

апропо, най-цитираната работа на Маринова допринася със своите 92 цитата към h=58 -индекса на Института по обща и неорганична химия, а и втората по цитируемост, с достигнатите 59 цитата, би трябвало вече да бъде включена в осъвременения списък на стр. на института


и сравнението:
Натиснете тук


10 Октомври 2011 18:53
Жадувам за момента, когата заедно с ГЕРБ и този измислен министЕр ще оттече в канала!


ха дано, ама надали... междувременно, и пред очите на изтощената от донкихотски битки научна общност, мумията и пицата успешно заметоха под килимчето доклада на професор Хорозов за скандалните далавери във фонда за научни изследвания, а главната далавераджийка от МОМН
чете доклади - ачик, ачик по темата, на помпозни околонаучни конференцийки...

"Проектното финансиране на науката категорично трябва да се засили". Това заяви на Форума за стратегии в науката Албена Вуцова, директор Дирекция "Научни изследвания" в МОМН, предаде репортер на БГНЕС.


10 Октомври 2011 19:20
За целта подчинените на Сергей Игнатов са подготвили проект на правилник за оценка на научноизследователската дейност във висшите училища и научните организации
Нали за БАН имаше одит от Европейската общност. Каква е сега пък тази измислица.
Оценяването на научната дейност ще се прави от нова 13-членна комисия. Няма изискване експертите да са хабилитирани лица, а само да имат степен "доктор".
Навремето, ДОКТОР се наричаше КАНДИДАТ НА НАУКИТЕ, т.е., след защитата на тази степен, кандидатът може да започне да прави наука. Но тогава тази степен беше НАУЧНА, а сега ДОКТОР е НАУЧНО-ОБРАЗОВАТЕЛНА. Сега току пручокали в науката ще правят одит.
Членовете и на двете комисии ще се посочват лично от просветния министър.
Айдяя тоя ще набута египтолози и психолози да оценяват физици и химици.
Простотия братче в таз държава до шия. Щом наш Боко бил като Пикасо (тъй рече Вежди) що и Сергей 2-ри Египтолог, т.е., наш Игнатов да не прави одит с негови хора.
10 Октомври 2011 19:25
Просто трябва да се дадат цифрички.
Бабо Яго - това не са цифрички, а ЧИСЛА. Е па научете го това най-после. Аман от НАЙХЛОНИ и ЦИФРИ.
10 Октомври 2011 19:43
Само не знам как да се вклЮчат в оценката такива далавери:
1. Авторът пише като съавтори други приятели от цял свят. Съответно, те му се отблагодаряват по същия начин. Всички доволни, и той, и приятелите, и университета.
2. Ръководител на група се пише във всичките статии на групата, по доброволното пожелание на подчинените.
Баб Яга оти се пънеш. Така е в научната област.
-Един от най-цитираните автори Катрицки - САЩ, дели една стипендия от 2000 долара на 4 китайци. Те работят за него и го цитират.
- Във Франция на времето направиха един академик, като всички от неговата област, знаят, че жена му е по-талантлива и по-добра от него. Но него го направиха академик, а не нея, защото по времето на войната е бил сапьор във френските войски в Африка.
- Мой колега се завърна от САЩ с 2000 цитата само от една статия в Nature, ама на тази статия се накачулили около 100-тина автора и той се губи някъде между тях (и аз не можах да повярвам, ама така се кълнат тези, които са я видели).
- през 80-те най-цитираната статия беше една за някакъв метод при производството на сирене. Авторът не искал да я печата, ама колегите му казали да отпечата, че да я цитират, а не да преразказват метода във всяка своя статия.
Има още много да се разказва, но за съжаление това са обективните критерии. Все пак като се цитират бългрски учени, това води до признание на българската наука. Чуждите високотехнологични фирми това гледат, за да решат дали си заслужава да се инвестира у нас а не магистралите, дето наш Боко ни уверява.
10 Октомври 2011 19:49
Айдяя тоя ще набута египтолози и психолози да оценяват физици и химици.



половината от новоназначения Изпълнителен съвет на ФНИ плюс председателя му са уманитари, 4 на брой

химици и математици изобщо няма, физиката е представена с двама сеизмолога - единият е шефът на съвета Гюров от НБУ ( с 0 публикации в реферирани списания),

има още двама от науките - и двамата са молекулярни биолози;
единият, в интерес на истината, е ярко име (Румен Панков от БФ на СУ) в областта си, рядък случай на успял български учен, върнал се да работи в България
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД