С 50% се оскъпява храната за децата в детските заведения - ясли, градини, училища, социални домове, за да се изпълнят изискванията на двете нови наредби - на здравното министерство и на земеделското, които влязоха в сила от средата на септември, показват разчети на сдружението на общините. Първата наредба определя калорийните стойности на храните, начина на приготвяне и минималните количества, които трябва да получават децата в детските градини и яслите. Втората - за изискванията как да са произведени тези храни, важи за всички заведения и те трябва да се зареждат само с продукти по прословутите утвърдени стандарти на земеделието. Техните цени са близо два пъти по-високи от останалите, които също отговарят на законодателството.
В момента за дете в детска градина в София са определени 2 лв. храноден, но трябва да е поне 3 лв., за да се покрият новите изисквания. Столичната община още не е дала отделни разчети, но директори на детски заведения твърдят, че със сигурност ще трябват поне 50 ст. отгоре, за да купуват и приготвят храни по наредбите. Те имали уверение, че парите ще станат 2.50 лв., но допълнителни преводи няма. Доставчици вече са изтеглили киселото мляко, което не е по БДС от детските градини. Отказани са и заявките за плодови млека, които според здравната наредба могат да се дават, но според земеделската - не, тъй като за тях няма стандарти.
Във Варна храната на дете скача от 2.24 на 2.36 лв. За четирите месеца до края на годината ще трябват 400 000 лв. допълнително за 8000 деца. Там таксата от 48 лв. няма да се вдига. Но половината от общините смятат, че оскъпяването може да бъде поето единствено чрез увеличение на таксите, тъй като и през тази година собствените приходи продължават да падат. Срещу подобно решение обаче са майките, които не са склонни да плащат повече. Големи проблеми се очакват в домовете за деца, които са на делегирани от държавата бюджети, но общините ги дофинансират с 4 млн. лв.
Общините се страхуват и дали ще има кой редовно да зарежда храни по стандарт, особено в планинските райони. По информация от страницата на Българската агенция за безопасност на храните броят на регистрираните производители на продукти по утвърдени стандарти са 94 за месни продукти, 27 - за хляб, и едва 14 - за млечни продукти. "Не може да се очаква, че те ще бъдат в състояние да осигурят необходимите количества за храненето на всички деца и ученици", смятат от общините. По данни на статистиката децата в яслите, градините и учащите до 4-ти клас са над 500 000.
Тези, които нямат деца ще бъдат силно възмутени! Така, както са против това да купуват продукти с качество "Стара планина", защото са ... здравно осигурени...