:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,570
Активни 421
Страници 6,473
За един ден 1,302,066
Предизвикано

Рецесия или не? Въпрос на доверие е

Пазарът не се впечатлява много от това, че Гърция е първата демокрация или че Рим е люлка на цивилизацията, а от това кой взима ефективни икономически решения и кой - неефективни. Да се надяваме, че и европейските лидери ще започнат да го разбират
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ако Европа бе стартирала мерките спрямо Гърция веднага, след като лъсна липсата на пазарна икономика там, нещата може би нямаше да бъдат толкова зле.
Думата кредит произлиза от латинската дума "credere" и означава да вярваш или да повярваш. И днес, както и в древността, това понятие е равнозначно на доверие. Изключително важно понятие в международните икономически, финансови и геополитически отношения.

Председателят на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке, който е посветил академичната си кариера на изследването на причините и следствията на Голямата депресия, заключава, че основният проблем тогава е бил липсата на кредитиране в системата, породено от липса на доверие.

Кое от двете е по-пагубно за една икономика е безсмислен спор. Нещо като това да спорим кое е първото - яйцето или кокошката. А ако вникнем по-дълбоко в проблематиката, ще стигнем до извода, до който са стигнали древните римляни - че и двете понятия изобразяват едно и също нещо. Според Бернанке липсата на кредит в икономиката проправя пътя на рецесията.

Подобно явление наблюдаваме и днес. Липса на вяра в търговските партньори, в банковата система, в политическия елит... Замразяване на започнати обекти, въздържане от инвестиции и отваряне на нови работни места. Когато колата се обърне, пътища много. Може би затова и всяка причина, изтъквана от анализаторите, има резон. Ще се спра на основните.



Прекалено много задължения в системата



При капитализма ролята на собствения капитал е основна. На базата на неговия размер ние правим своите инвестиции и съответно взимаме заем, за да направим нови.

Размерът на заемните ни средства зависи от това какво притежаваме. От една страна, за кредитополучателя, който трябва да може да погасява своите вноски, без това да се отрази на неговите бизнес начинания, а от друга - за кредитодателя, който на базата на ипотекираната собственост си гарантира безпроблемно изплащане на заетите средства, или тяхното погасяване при неблагоприятни условия.

Това е разумната база за растеж. В последните години, не без участието на държавите по света,



ние създадохме квазикапитализъм, или ако щете квазисоциализъм,



при който управляващите можеха да свалят цената на парите до нулеви стойности, да раздават заеми на хора, които са неплатежоспособни чрез спестовните си каси "Фреди Мак" и "Фани Мей", да плащат безумни заплати при една прикрита безработица, да не събират своите данъци, да дават придобивки, надбавки.

Всичко това беше явно подкупване на избирателя, който връщаше жеста при първите избори. Това изкриви значението на думата "капитал", като го обезцени и обезличи, което доведе до декапитализиране на системата. Натрупа се изключителен размер на дълга и сега просто трябва да се плати.

Докога може да лъжем пазара и да отлагаме този процес чрез програми за количествено улеснение, капитализиране на банковата система или чрез продължаване на програми от рода "американската мечта за всеки", "не на безработицата" и т.н., и т.н.?

Може ли да бъде избегната икономическата цикличност? Не, но може да бъде отлагана до следващото правителство, на което ще му се наложи да плати и лихвите, след което естествено да падне от власт. Да, но пазарът не знае, че мандатите са четиригодишни и когато основата е паянтова, а се налага да се товари с нови задължения, в един момент структурата се срутва.



Отлагането не е решение



и недоверието отново се настани на световните борси.

Не оставате ли с впечатление, че две години Европа отлага неизбежното? Ако мерките спрямо Гърция бяха стартирани веднага, след като лъсна липсата на пазарна икономика там, нещата може би нямаше да бъдат толкова зле.

Очевидно е, че проблемите при южната ни съседка са фундаментални. Те са базирани на това, че приходите й в последните 30-ина години са по-малки от разходите, като "скритият дефицит" се е финансирал със заеми. А той е бил "скрит", защото на базата на манипулации от бюджета са изтрити с "ученическата гумичка" на Хермес разходите за отбрана и пенсионно осигуряване. "Нищо работата" за гръцкия елит се превърна в нещо работа или огромен проблем за европейския данъкоплатец. Последствията са ясни за всички. Основният проблем сега е, че южната икономика при сегашната си структура не може да плаща лихвите и да функционира нормално.



Самоосъществяващите се прогнози са нормални



за финансовите пазари. Когато един проблем се посочи с пръст от анализатори, политически лидери, ръководители на големи компании и банки или знакови фигури от финансовия елит, този проблем попада в полезрението на медиите. Те са катализаторът на всички събития. Заплахата от събитие екстремум винаги вдига продажбите. Те са каналът, който влияе върху общественото мнение. Те го създават. И вече достигаме във фазата "спестявай". При нея думата инвестиция е забранена. Следват отказ от стопанска дейност и навлизане в рецесия.

Сегашното стечение на събитията няма катастрофалния магнитуд на Lehman Brothers. И няма да са от такава величина. Но липсата на доверие, кредит, намерения понижава икономическата активност. Пациентът отново показва симптомите на грип, но това от друга страна дава възможност за правилното лечение. Изчистването на задълженията е естествен процес и ако политическите лидери не му пречат, той ще се случи много по-безболезнено и много по-бързо. Това включва частичен контролиран фалит на Гърция, доколкото е възможен той.

Основната задача е изграждането на структурата на Европа, така че това да е наистина съюз от държави с обща граница, обща валута и общи решения. Това са непопулярни решения за европейския избирател, който все още държи и въздиша по времената на силно изразена национална идентичност.

Да, но пазарът не се впечатлява много от това, че Гърция е първата демокрация или че Рим е люлка на цивилизацията, а от това кой взима ефективни икономически решения и кой - неефективни. Да се надяваме, че и европейските лидери ще започнат да го правят.
25
3179
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
12 Октомври 2011 20:53
"пазарът не се впечатлява много от това"

Ах, пазарът.
Значи пазарът е не само подобен на бог,
но се и одушествява.
Нещо като живия бог.
Жив образ на Амон

Всъщност пазара се манипулира. Относиелно лесно.
По това прилича на демоса.

Само че докато при демокрацията един човк е един глас, при "пазара" теглото на потребителите е различно. Един е милиони пъти по "тежък" от друг.

Чудно ли е тогава че пазарните фундаменталисти и радетелите за плутокрация най-често са едни и същи

Редактирано от - MB на 12/10/2011 г/ 20:54:49

12 Октомври 2011 21:25
Според Бернанке липсата на кредит в икономиката проправя пътя на рецесията.

Липсата на здрав разум проправя пътя на разрухата в целия живот, не само в икономиката и финансите. Но когато печатницата се държи в частни ръце, разумът се опиянява. Явно на Бернанке не му е стигнало времето да изследва до какви резултати води голото опиянение. Доверието в сравнение с него ряпа да яде.
12 Октомври 2011 21:26
Да, но пазарът не се впечатлява много от това, че Гърция е първата демокрация или че Рим е люлка на цивилизацията, а от това кой взима ефективни икономически решения и кой - неефективни.
И защо Н.В. Пазарът е с малка буква?
МВ,
Ако мога да продължа мисълта ти: това чудо"пазарът" се състои от играчи. Не съм видял някой да направи задълбочен анализ на тия играчи - какви видове са, кои са, колко са им възможностите, кои са shareholder-ите на най-едрите риби, кой държи контролните пакети на медиите, които му влияят.
Ще се покажат интересни нещица...
12 Октомври 2011 21:33
Основната задача е изграждането на структурата на Европа, така че това да е наистина съюз от държави с обща граница, обща валута и общи решения. Това са непопулярни решения за европейския избирател, който все още държи и въздиша по времената на силно изразена национална идентичност.
Да си дойдем на думата. Атаката слещу Гърция еопит за "един куршум - два заека".
Първи удар - срещу Германия и Франция (държателите на гръцки книжа са главно техни банки). Профилактичен шамар, дет се вика, против задълбочаващите се бизнес-отношения с Мечо (не Пух)...
Втори удар - абе много се забави изграждането на Съединените ЕвроЩати! Я марш да ги завършите в най-скоро време, иначе здрав фалит за всички европейци!
12 Октомври 2011 21:50
Какво да преливаме от пусто в празно. Трябва наказателно законодателство, което да се спазва и прилага безкомпромисно.
12 Октомври 2011 23:11
Най-добрата и здрава среда за развитието на капитализма е феодализма. Защото там всичко е собственост на съответния феодал и ако загуби - губи собственото си имущество.
12 Октомври 2011 23:33
Демек демокрацията в която всеки гледа на крадне през 4-годишния мандат колкото може повече и да прехвърли плащането на сметките на следващия пречи на пазара. Гърция е просто най-очевадния пример, навсякъде е така.
13 Октомври 2011 00:57
Защо еврозоната е обречена?
Автор: Питър Зейхан и Марко Папич
Правилата на монетарния съюз бяха писани от Германия и Франция и отразяват техните геополитически интереси...- Натиснете тук
13 Октомври 2011 08:22
В сегашния си вид еврозоната е обречена, но е малко вероятно да остане в този си вид, така че статията на параграфа не е пророческа. Ще поживеем , ще видим. Излизане на Б-я от еврозоната автоматично я прави силно уязвима от външна намеса.
13 Октомври 2011 08:26
P.S.Писал съм за еврозона като синоним на ЕС, което не е точно така.
13 Октомври 2011 08:27
Еврозона ще има, ако на германците не им писне.
Натиснете тук
13 Октомври 2011 09:38
Председателят на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке, който е посветил академичната си кариера на изследването на причините и следствията на Голямата депресия, заключава, че основният проблем тогава е бил липсата на кредитиране в системата, породено от липса на доверие.
Без да съм посветил академичната си кариера на изследването на причините и следствията на Голямата депресия, както и сегашната криза, ще ви кажа, че основният проблем и за двете е НАЛИЧИЕТО НА КАПИТАЛИЗЪМ.
13 Октомври 2011 10:11
Без да съм посветил академичната си кариера на изследването на причините и следствията на Голямата депресия, както и сегашната криза, ще ви кажа, че основният проблем и за двете е НАЛИЧИЕТО НА КАПИТАЛИЗЪМ.
Колко е прав Жорж Марше ++ !
Периодичните фалити и смяна на парите по време на Народната република България се дължат именно на ДЪРЖАВНИЯ КАПИТАЛИЗЪМ по онова време.
13 Октомври 2011 10:47
От линка на Параграф 39:

А ниската цена на водния транспорт позволява натрупването на капитал, като едновременно с това стимулира бързото разпространение на технологичния напредък. Благодарение на всичко това европейските държави са станали изумително богати - 5 от 10-те най-силни икономики в света са в Европа въпреки сравнително неголямото си население.


Досега не знаех, че реките създават натрупване на капитал. СЕГА вече знам, че капитал се трупа не благодарение на експлоатация на човешки труд, а благодарение на реки. Само още не мога да разбера защо в Африка, Южна Америка и Азия с техните по-големи от европейските реки няма капитал и изумително богати държави. И е пълна загадка богатството на Саудитска Арабия, Кувейт и т.н. където пък няма никакви плавателни реки, пък в много райони няма въобще реки. Как ли е забогатял Швейцария, като няма плавателни реки?

ПП.
Авторите на предложената от Параграф 39 хабер си нямат за ролята на колониалната експлоатация за богатството на Англия, Франция, Холандия, Белгия и т.н.
Глупава статия.

13 Октомври 2011 10:48
В последните години, не без участието на държавите по света,
ние създадохме квазикапитализъм, или ако щете квазисоциализъм,
при който управляващите можеха да свалят цената на парите до нулеви стойности, да раздават заеми на хора, които са неплатежоспособни чрез спестовните си каси "Фреди Мак" и "Фани Мей", да плащат безумни заплати при една прикрита безработица, да не събират своите данъци, да дават придобивки, надбавки.

Съвсем правилно. С констатациите на автора съм съгласна, но с изводите - не!
Разширяването на правомощията на ЕС предполага общо правителство, общи структури на законодателната и изпълнителната власт, дублиращи държавните. Представяте си как ефективно ще работи подобна бюрокрация!
После, ще се получи едно размиване на отговорностите: по-слабите икономически държави няма да свият харчовете си, защото винаги ще има кой да покрива загубите, какво е в отделните провинции на една голяма държава. А щом веднъж се размине на някого, лошият пример е заразен.
13 Октомври 2011 12:01
Не пазарът определя бъдещето на цивилизацията и не пазарната икономика определия величието на човека!
Докато не се хванем за извечните човешки истински ценности, няма да излезем от блатото.
Човечност
Интеграция
Взаимоуважение
Е?
Кое ще се случи първо - ще стигнем до тези ценности или ще се самоунищожим - това и аз не знам. Но знам, че това са единствените два изхода от настоящата криза на всички нива - социални, природни, икономически, духовни и ментални.

________________________________ ____
*Оказа се, че демокрация и капитализъм не са тъждествени.
**Банки, спекуланти и корпорации - Трите кита, на които се дъЛжи настоящата криза.
13 Октомври 2011 12:23
основният проблем и за двете е НАЛИЧИЕТО НА КАПИТАЛИЗЪМ.

Всичко друго е следствие на това, дори и самия Бернанке!
13 Октомври 2011 12:28
За какви ценности говорите драга Кайли!? Обществено-икономическите отношения определят ценностите! Демек битието определя съзнанието! За да се променят сегашните лицемерно декларирани ценности е нужна социалистическа революция!
13 Октомври 2011 12:43
Не, Кайли. Величието на човека е в морала. Без него сме животни, пък било то и хуманоиди.
13 Октомври 2011 13:51
Май Борисов е прав: Натиснете тук
13 Октомври 2011 14:08
Морал, етика, съвест, човечност
ХУМАННОСТ
Обществено-икономическит е отношения определят ценностите!

Това кой те излъга?

________________________________ ____
*Оказа се, че демокрация и капитализъм не са тъждествени.
**Банки, спекуланти и корпорации - Трите кита, на които се дъЛжи настоящата криза.
13 Октомври 2011 15:05
Вегетарианец, препратката е добра , но е тема табу за вестника и някои форумци. Така те са като щрауса , изпълнени с комфорт и душевно равновесие.
13 Октомври 2011 15:44
Стиф Ханке: "Ахилесовата пита на България е корупцията". Какво е корупцията ако не липса но морал. И какво е липсата на воля да се справиш с корупцията?
13 Октомври 2011 19:43
Обществено-икономическит е отношения определят ценностите!

Това кой те излъга?

Кайли, горещо ти препоръчвам да посетиш някоя библиотека. За щастие има и достатъчно електронни такива!
13 Октомври 2011 19:50
Ааа, ти квото било пишело в книгите...ценностите се определят спекулативно и се внедряват манипулативно в съзнанието на самите с цели, устройващи ония, които водят тая игра.
Не се определят някак си така безлично от въздуха.
НЕ!


________________________________ ____
*Оказа се, че демокрация и капитализъм не са тъждествени.
**Банки, спекуланти и корпорации - Трите кита, на които се дъЛжи настоящата криза.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД