:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,649,500
Активни 173
Страници 19,910
За един ден 1,302,066
Сега и одеве

Българските държави и българските железници

Димитър Денков
Все не стигам до обещаната тема за българските народи. Все се въртя около нея и все нещо я измества по пътя от Лондон до Резово, където тя ми се яви през характерната за отрязъка след Калотино нащърбеност и запуснатост. Като че ли крайпътните гледки най-лесно се обясняват не с делата и безделието на един народ, а с набезите на номадски народи сред други, уседнали тук и мъчещи да скърпят някак живота си. И едните, и другите са български - поне според името на територията, историята и езика, който уж е официален, а все по-малко го говорят дори и след задължителното образование до 16-годишна възраст в българското училище.
Отклонението от този път преди към гетото пред София, днес към жп спирките по линията от Драгоил надолу все повече приближава към отговора. Той има малко общо с манталитета на шопи, знеполци, граовци, балканци, тракийци, родопчани, добруджанци, власи, македонци, турци, цигани, арменци, евреи, руснаци, гърци и разни други, споявани от българската държава в един народ. По-скоро е свързан с българските държави. Едните от тях са напълно съвременни, ала не като модерни и съществуващи сега, а в оня отвлечен и днес отречен смисъл, при който държавата осигурява съвременност, вкарва в едно и също време съставящите я родове, племена и народи. И те заживяват заедно, макар да са доста различни - и според ракиите, и според туршиите, и според носиите. Дали ще вървят към идеала на Санстефанска България, както вървяха Княжеството и Царството, дали ще строят социализъм на път към комунизма, както ги насмиташе Народната република, трите българските държави от третата България осигуряваха именно такава съвременност на българските народи. Дотам, че всички ония шопи, знеполци, граовци, балканци, тракийци, родопчани, добруджанци, власи, македонци, турци, цигани, арменци, евреи, руснаци, гърци и разни други къде с добро, къде със зло се събираха в един народ.
Четвъртата българска държава, именно днешната, е съвременна по друг начин: тя разхвърли тия народи, остави ги сами на себе си и същевременно ги залъга, че ги води към Европа. Поради което, разхвърляни, занемарени и лъгани, едни пътуват все по-бързо натам с нискотарифни авиолинии, други се лутат, трети се опитват да построят тук нещо, четвърти - да го разрушат и така чак до последните, които, като в старата приказка, чакат някой да загаси лампите, та да свият по-лесно каквото е останало.

Ще усетите тия разлики в съвременностите,

ако пътувате с влак от сръбската граница към българската столица. От Драгоил до Връбница се нижат разбити гари, тъжни, необслужвани спирки, самотни коловози от Алдомировци към някогашните мини "Болшевик", към изоставената кариера на Козяк, към сякаш бомбардирания двадесетина години завод под Сливница, към обрасналия с дивачки птицекомбинат при Костинброд и съсипаната гара Волуяк с отклонението за Перник; от Връбница чак до депото "Надежда" се редят цигански коптори и панелни гета, край които описани вагони кротко очакват съдбата на безвъзвратно загубените. Тъжни са тия спирки, още по-тъжни са тия отбивки, по които някога се движеха товарни и пътнически влакове, за да се влеят към главната линия, пресичаща обработени полета. Горе-долу така, както се вливаха българските народи в един народ с усилията на три иначе различни държави, които държаха и поддържаха железниците. Четвъртата ги изостави така, както изостави и народа.
За споменатите три български държави железниците бяха не просто символ, а средство за съвременността. За четвъртата те са образ на несвоевремието, в което се блъскат българските народи и сътворяват тъжната картина на крайпътието. От нея няма спасение, дори и ако човек чете вестник в мотрисите "Сименс" - ще научи за фалит на железницата изобщо и за необслужван заем в германска банка в частност. И за грижата на тая държава да спечели, като затвори линии и спре влакове.


Метафората, разбира се, е манипулативна

Сигурно не е и много съвременна, защото това спокойно може да се онагледи и с магистралите. Но пък крайпътната гледка е същата. Тя се вижда навсякъде из България, ако, както се казва днес, ползвате услугите на БДЖ - фирма пропаднала, сякаш фалирала от само себе си, оставена на произвола на пазара и задължителната сметка дал-взел, взел, взел, както пеят колелетата на влака към София.
И понеже съм отраснал по линията от Драгоил до София, се явяват, та да отместят тъжната гледка, прадядовците и дядовците, чичовците и стринките, братовчедите и приятелите - почти всичките железничари, почти всичките свързани кръвно с тая линия. Дотам, че дори разделилата ги граница при Цариброд не им правеше особено впечатление. Приемаха я за някаква историческа неизбежност, с която трябваше да се съобразяват. Е, бяха и българи, но това се подразбираше, както и се подразбираше верността към железницата и към държавата им, както наричаха имотите си. Затова едните задължително държаха за "Железничар" - Ниш, Сараево или Лайковац, а другите за "Локомотив" - София, Пловдив или Мездра. Е, стигнахме и до футбола...
С което нещата по пътя стават още по-тъжни, а мен ме връщат към началото на пътуването, към оня мост от стотиците мостове в Лондон, под които минават стотици влакове, сигурно и те неефективни, стари и нови, далеч по-съвременни от мотрисите "Сименс". И на моста едно дете, което маха на влака и се радва, щом машинистът изсвири, за да го поздрави; поздравът е само за него. А на мен ми се плаче. Не толкова за железницата, а за детето, защото е внукът ми, който, като много други български внуци по света и у нас, трудно ще прочете и още по-трудно ще разбере класическия разказ за българската държава и българската железница, който следва.
Приятно четене. И ако ви се доплаче за българската държава и за българската железница, знайте - съвсем сте несъвременни. Като дядо Вазов и дядо Йоцо.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
----------
31
8140
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
14 Октомври 2011 21:37
Денков, с извинение, ама не се казвате Дянков!
Така че никакъв рев - само бой!
И то много...
14 Октомври 2011 21:53
Извинявай , авторе, ама туй, дето си го написал , ми се види почти като некролог на БДЖ. Не че е неверно като текст.
14 Октомври 2011 22:17
Делителната 1944 год. заварва България, с най-развитата железопътна мрежа, на Балканите. Сега се казва инфраструктура и по някакви причини е в технически фалит..
14 Октомври 2011 22:22
автора
седерастогерберастите и позитанските поклонници
14 Октомври 2011 22:40
Кой peshev бе заяц?
От в."Българска Армия" ли?
Я се легитимирай!
15 Октомври 2011 03:51
Оф, мале, Сандокан с двата ножа, автора с мъката му по железнците. Яко ляво копеле е това, все у лево му отива коментара ... Или пасквила ... Или елегията ...Или ДС ... Или за какво въобще стана дума, че не схванах по достоевския
15 Октомври 2011 07:34
Тъжно, но вярно.

Но пък на едни другари автобусните фирми донесоха големи парички. Големи парички облажиха и много фирми, фирмички и фирмища, източващи железницата.
15 Октомври 2011 08:27
И на строителите на магистрали, алин, не ги забравяй...
За статията -
------------------------------- ----------
Блогът на Генек
15 Октомври 2011 12:37
отива си БДЖ защото хората се разбогатяха в условията на демокрация и пазарна икономика и си накупуваха коли и се движат с личен транспорт. а железниците могат да си останат да се ползват за товарни превози както е в канада и САЩ.
15 Октомври 2011 13:56
Да, тъжна картинка. И аз съм отраснала близо до ж.п.гарата в родния ми град, играехме по празните вагони на влаковете, които бяха на някой страничен коловоз, махаме също като внукът на Денков на парния локомотив, който пухтеше достолепно и разстилаше след себе си огромни вълма черен пушек като някакъв змей наистина /е, неекологично, ама такива са били технологиите в ранните шейсет години, поне у нас още бяха такива, дизеловите се появиха по-късно/. Помня най-старите вагони с дървени седалки. Помня дългото почти еднодневно пътуване до северна България, където беше другата ми баба. Влакът пътнически, спира на всяка керемида, ама що прекрасни места от родината попиваха детските ми очи. Прочутия мездренски сладолед, не знам защо, ама на гара Мездра тогава продаваха най-хубавия сладолед. Години по-късно се появиха експресните влакове. С експрес Тракия пътувах от София до Кърджали някъде за 6 часа, което за ония времена си беше съвсем бързо и доста удобно. После, в края на соца влаковете вече бяха безнадеждно занемарени и мръсни, ама пътувахме де. Спалните вагони си бяха супер.
След демокрацията някак много бързо се даде приоритет на автобусните превози и железниците, оставени на доизживяване, започнаха даже да се запалват и да убиват хора. А май можеше да е другояче... Е няма как да имаме TGV, покрай чиято линия минахме, пътувайки с автобус за Франция на една екскурзия. Ама защо да нямаме влакове като в Германия, Англия и по-голямата част от Европа. Модерни, чисти, доста бързи. Да, ама някои в мътните години на прехода планираха друго. И железниците, стъпили на родните ни земи още във времената на Османската империя, вече са загробени. Не знам как е ситуацията в щатите в момента, но май от там нашите взеха модела на унищожаване на железниците. Железниците в щатите са били ударното оръжие, завладяло огромните пространства на Дивия запад. А подир някое време автомобилната индустрия май ги ликвидира. То при нас преходът много неща ликвидира и продължава с ударни темпове, уви...
15 Октомври 2011 14:07
Чрез носталгия за миналото - към светлото бъдеще!
15 Октомври 2011 14:51
IoanNiki мили ,
За къде си тръгнал с един /десен/ цървул ? Смехотворец от 1990 г. ...
15 Октомври 2011 14:57
Българските държави и българските железници

Въпреки славните ни държави и гордеенето ни с железници,
мародерството над България води до нейното изчезване заедно с железниците.
ПП
Как става това - от жп мрежата да изчезват хиляди вагони?
Очевидно само китайски "комунизъм" ще ни оправи
И в ренегатството (сдс/бсп), и в герб-ерството - къде повече къде по-малко,
има за отстрелване по китайски.




Редактирано от - Езоп на 15/10/2011 г/ 15:18:17

15 Октомври 2011 15:29
отива си БДЖ защото хората се разбогатяха в условията на демокрация и пазарна икономика и си накупуваха коли и се движат с личен транспорт. а железниците могат да си останат да се ползват за товарни превози както е в канада и САЩ.
Тоз пък гринго с многото цифри отзад. БДЖ никога не е разчитала на пътници за са вържи бюджета. Основното перо беше индустрията, промишлените товари. След като тя клепна и железницата клепна. А и помогнаха много. Защо наш Боко разнасяше балите боклук със скъпите превози с камиони, а не с по-евтините с вагони.
15 Октомври 2011 16:04

Днес ТВ каналът "Россия вести" излезе със заглавна новина "Российские железные дороги задыхаются".
Представяте ли си? Техните железници не могат да се справят с огромния поток стоки и товари, и заради това се формират спешни съвещания с Путин, някой даже е изказал идеята да се даде на концесия строителството и експлоатацията на жп линиите на всеки, който пожелае да строи такива линии в Русия.
А ние тук не може да запълни поне с минимално количество товари даже умиращия, мизерен железопътен транспорт.
Съсипването на цяла една държава не е само държавна измяна.
То е и геноцид.
15 Октомври 2011 18:08
Слепотата и умствената му незлобливост бяха запазили като с броня душата му от разочарованията на тъмните й страни, които разочарования изпитваме ние, окатите . . .

Честит слепец!

15 Октомври 2011 18:10
Натиснете тук

Редактирано от - Лъчо на 15/10/2011 г/ 21:07:36

15 Октомври 2011 20:14
Химикал,
Линкът ти не действа, ама ако си постнал инфо за общата дължина на жп линиите в Русия, да спестим времето на другите - над 19 000 км.
15 Октомври 2011 20:32
Съжалявам за линка. В Уикипедия има инфо и статистика за използването на железопътния транспорт по страни. Постнах линка, като отговор на глупостите на г-н америка133-незнам какво си. Сега прилагам цитат от друга статия:

"Amtrak employs nearly 19, 000 people. It operates passenger service on 21, 000 miles (34, 000 km) of track primarily owned by freight railroads connecting 500 destinations in 46 states[6] and three Canadian provinces. In fiscal year 2008, Amtrak served 28.7 million passengers, representing six straight years of record ridership.[6][7] Despite this recent growth, the United States still has one of the lowest inter-city rail usages in the developed world."


15 Октомври 2011 20:39
Voila:


Натиснете тук
15 Октомври 2011 20:52
Хм, така и не разбрах как става номера с "натиснеете тук'
15 Октомври 2011 21:06
отива си БДЖ защото хората се разбогатяха в условията на демокрация и пазарна икономика и си накупуваха коли и се движат с личен транспорт. а железниците могат да си останат да се ползват за товарни превози както е в канада и САЩ.


От тази теза, съпоставена със статистиките на Wikipedia, излиза, че Швейцарците са най-големите бедняци, защото най-много се возят на влак!
15 Октомври 2011 21:14
Всъщност, статистиките не са на Уикипедия. Под статията са посочени източниците на това инфо.
15 Октомври 2011 23:16
Щом ББ не е отрязал лентата на закриването на БДЖ, значи че това са само хипотези. Когато Боко реши, ще закрие БДЖ а след това ще открие строителствотона първата ж.п. линия в ГРБ (Герберова Република България).
16 Октомври 2011 08:31
ех тези мераци да се сравнява БГ със швейцария, със САЩ и с други подобни няма да си отидат. сравнение може да се прави само с равностойни страни от третия свят.
16 Октомври 2011 08:55
america1332002
отива си БДЖ защото хората се разбогатяха в условията на демокрация и пазарна икономика и си накупуваха коли и се движат с личен транспорт.

Пък в Германия, Франция и Япония хората обедняха, продадоха си колите и се движат с високоскоростни влакове, нали така излиза?
ех тези мераци да се сравнява БГ със швейцария, със САЩ и с други подобни няма да си отидат. сравнение може да се прави само с равностойни страни от третия свят.

През 1988 г. България беше на 17-то място в света по качество на живота (виж годишника на ООН). Сорос, Луканов и такива като теб ни докараха до третия свят.
16 Октомври 2011 09:24
движат се със високоскоростни влакове на дълги разстояния. а иначе коли си имат в излишък.
***
шорош диорд няма никакво отношение към политическите и икономически процеси в българия.
приносът на луканов е че укриваше стоките за да ги продава на по високи цени после. беше свален от власт преди да започнат икономическите реформи. така че почти няма пръст в това което се случва.
аз пък най малко имам нещо общо защото физически съм далеч от тази омайна татковина.
животът ще става все по хубав, дори по хубав от песен, по хубав от пролетен ден, но за младото поколение, за което се откриват все по необятни простори на възможности за реализация.

Редактирано от - sybil на 16/10/2011 г/ 12:26:03

16 Октомври 2011 10:57
17 качество! пфу, не е за мен. предпочитам първо.

Що си се нарекъл america тогава? На първо място е Норвегия.
шорош диорд няма никакво отношение към политическите и икономически процеси в българия.

На това му викат хуцпа.
животът ще става все по хубав, дори по хубав от песен, по хубав от пролетен ден, но за младото поколение, за което се откриват все по необятни простори на възможности за реализация.

Да си седят в малките населени места (Цветанов) и да стават овчари (Борисов).
Или да мият кенефите и да спят по "паркинзите" на Западна Европа. Или да станат платени агитатори по форумите, като теб.
16 Октомври 2011 12:05
Поради обширната система за масов превоз много нюйоркчани не притежават лични автомобили (огромната цена на застраховките може би е друга причина), нито пък свидетелства за правоуправление. Познатите жълти таксита също са често използвани.

Връзките на града с останалия свят също са добре развити. Няколко големи магистрали обслужват метрополния район. Железопътни линии по които ежедневно пътуват работещи в града го свързват директно с Лонг Айлънд, други части от щата Ню Йорк на север от града, както и Кънектикът. Разбира се, оперират и по далечни линии.

Натиснете тук
Май и да живее някой в Америка, вижда това, което иска да види, а не действителността!
16 Октомври 2011 12:25
хуцпа.

какво значи това? нещо на съвецки език ли е?
16 Октомври 2011 13:08
За америките се пише Chutzpah. А сега виж в гугъл. И друг път не питай, ако не знаеш отговора.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД