На фона на твърденията на управляващите, че България е рай за инвеститорите заради ниските си данъци, се оказва, че това не е съвсем така. Страната ни е влошила позициите си от миналата година и в най-новото изследване на Световната банка Doing business - 2012, е паднала от 57-о на 59-о място. В Топ 3 влизат Сингапур, Китай и Нова Зеландия, последното място пък е отредено за африканската република Чад. Пред нас се нареждат страни като Словения, Кипър и дори Македония, която заема 22-ро място. Далече зад България обаче стоят страни като Чехия, Румъния и Италия, която от месеци се опитва да се справи с финансовите си трудности. Дълговите проблеми пред Гърция я дърпат все по-надолу и южната ни съседка е поставена на далечното 100-тно място.
България е отчела подобрение по 4 показателя, влошаване по 5, а при достъпа до кредитиране няма промяна. У нас например е относително лесно да се започне нов бизнес. Страната е на 49-о място в света, изискват се 4 процедури и всичко отнема 18 дни. В доклада обаче не е пропуснато да се отбележи, че за последната година не е извършена някаква реформа, засягаща стартирането на бизнес и стимулирането на предприемачите. Година по-рано бе отбелязано драстичното намаляване на изискването за минимален капитал - от 5000 на 2 лв.
Страната ни е влошила показателите си за регистриране на собственост, защита на инвеститорите, уреждане на несъстоятелност и разрешение за строеж. По последния показател е слязла от 125-о на 128-о място. За да построиш един склад, са нужни 23 процедури и разрешителни, а разправиите за това отнемат 4 месеца.
Напредък се отбелязва в категориите, свързани с прилагане на договорите, търговия през границите, плащане на данъци и свързване с електричество. Въпреки подобрените резултати обаче, ако решиш да свържеш вече построения склад с трифазен ток у нас, също ще си докараш сериозни главоболия - затова са нужни 6 процедури и средно 130 дни.
ИЗСЛЕДВАНЕТО
Анализът обхваща 183 икономики, които са били следени под лупа между юни 2010 и юни 2011 г. Изследването често се свързва с финансовия министър Симеон Дянков, който е сред неговите създатели и е работил по критериите му. Част от тях анализират има ли бюрокрация при сдобиването с разрешителни за строеж, колко време отнема регистрирането на имот, какви са нивата на данъците и таксите и др.
|
|