Измъчени членове на секционни комисии чакаха с часове да им дойде редът, за да предадат протоколите от вота в София. Някои от тях не издържаха и изоставиха чувалите с изборните книжа. |
Секретарят на ОИК-София Диана Тонова призна, че всеки протокол в София е сбъркан поне веднъж, но има доста случаи, в които грешките са повече. Например в район "Оборище" един протокол бил сгрешен 11 пъти. Тя призна, че това никога не се е случвало, но категорично отказа да уточни за какви грешки става дума. Според шефа на ОИК-София Марина Белчева пък "само" 80% от протоколите в столицата са сгрешени. Това наложило повторно преброяване на бюлетините, което е забавило работата на ОИК. Никой не се нае да прогнозира дали организационните неуредици ще доведат до промяна на резултатите от вота.
Малко по-късно ЦИК излезе с решение, от което стана ясно, че грешките в протоколите се отнасят до разлики между броя на действителните гласове в съответната СИК и общия брой на гласовете, подадени за отделните партии. В такива случаи ЦИК нарежда на ОИК да отдели торбите на съответната секционна комисия в охранявано от МВР помещение. След приемането на всички протоколи ОИК и съответната СИК трябва да отворят чувала и да установят реалното разпределение на гласовете.
Говорителят на ЦИК Ралица Негенцова не бе притеснена от случващото се. Тя обясни, че след намесата на ЦИК работата в София потръгнала. А Марина Белчева побърза да оправдае многото грешки с факта, че се работи по нова нормативна база на избори "2 в 1". Но това не опорочавало вота на софиянци, защото грешките били изцяло технически.
Допълнителен щрих към изборния абсурд внесе и присъствието на депутатите от ГЕРБ Станислав Иванов и Иван Божилов в ОИК-София, което докара пред вратите на зала "Универсиада", където постъпваха протоколите от София, и лидера на РЗС Яне Янев. Той обяви, че разполага със сведения за манипулирани протоколи, а в залата имало още 30-ина души на управляващите. ГЕРБ реагира със специално прессъобщение, в което призна, че Иванов и Божилов наистина са били в ОИК, но не в качеството си на народни представители, а като районни координатори на партията. Изборният кодекс обаче не предвижда упълномощени представители на партии да присъстват при приемането на протоколите. Не е ясно и защо полицията отказваше да допуска репортери и други представители на политическите сили до същата зала. Управляващите категорично отхвърлиха обвиненията за манипулации при преброяването на бюлетините. Двамата депутати обаче бяха хванати от фоторепортери на "Сега" да изнасят чували от зала "Универсиада".
Точно в зала "Универсиада" вчера се разигра истински екшън. Изморени, премръзнали и изтерзани от дългото чакане членове на СИК бяха принудени да висят с часове пред вратите. Около 4 часа сутринта хора масово започнаха да напускат, носейки протоколи и чувалите с бюлетини, което не се допуска по закон. Те обаче се оправдаха с преумората си и заявиха, че по-лоша организация на избори никога не е имало. Те поискаха медиите да снимат безумието, но полицаите, охраняващи събитието, обявиха, че имат заповед да не признават акредитациите на журналистите и не ги допуснаха в залата. Това съвсем нажежи обстановката и към 11 ч. вчера започна масово скандиране: "Мафия, мафия", показа видео на репортер на БГНЕС, успял да се промъкне в залата. "Полицаите изпълняват разпореждане на ЦИК. Наредили са журналистите да изчакват информация в отделна стая в зала "Универсиада", но не и да снимат опашките и да притесняват хората", обясниха от пресцентъра на МВР на въпрос на "Сега" защо се ограничава достъпът на медиите.
Областният управител на София Данаил Кирилов направи несполучлив опит да въдвори ред с обещанието, че ще бъде раздадена храна и вода на хората. Донесените кроасани обаче не стигнаха доникъде. Накрая Кирилов бе принуден да обещае компенсация от 60 лв. на всички членове на СИК и един ден платен отпуск. Той обясни, че решението за парите е взето от ЦИК, но Ралица Негенцова не знаеше за каква сума става дума. По-късно се появи решение на ЦИК по този въпрос.
Всичко това накара градският предизборен щаб на БСП-София да изпрати жалба до ОИК за начина на организиране и провеждането на президентски и местни избори. "След като констатирахме различни нарушения в изборния ден на 23.10.2011 г., станахме свидетели на хаоса, който съпътства дейността на ОИК в зала "Универсиада". Липсата на организация и ред пред и в залата създава реални предпоставки за опорочаване на изборите", се казва в нея. БСП описва три драстични случая на нарушения. Изборните книжа от 13 секции в 5-о ОУ "Иван Вазов" в кв. Павлово били зарязани там без надзор, а членовете на секционните комисии се разотишли по домовете си. В кв. "Връбница" пък били дописани 600 гласоподаватели само в един списък. Жалба е подадена и за регистрацията на 444 души на един адрес в столичния кв. "Надежда".
Най-честата грешка в протоколите от Русе била в изписването на името на най-дългата коалиция в България, което заемало три реда в изборните книжа. Работата се забавила и поради връщането на секционни комисии по 4 пъти за отстраняване на грешки. В Благоевград пък много от бюлетините в ромските квартали са били празни. Зам.-шефът на ОИК в града Йордан Симонски обясни, че голяма част от комисиите е трябвало да поправят и около 80% от избирателните протоколи. За лоша организация при предаването на протоколите сигнализираха и в Пловдив. ОИК в града обмисля да заведе наказателно дело от частен характер за обида към временно изпълняващия кмет на града Александър Долев, съобщи шефът на общинската комисия Илиан Иванов. Недоволството е предизвикано от изявленията на Долев в нощта на вота, в които той нарече членовете на ОИК "отрепки и некадърници". Според Илиан Иванов Александър Долев не е уважил решението на ЦИК да се съберат на едно място всички членове на СИК и ОИК за приемане на изборните книжа. Говорителят на ОИК Деница Чингарова обясни, че няма основания за касиране на вота в Пловдив, тъй като не е постъпила нито една основателна жалба за това.
В Карлово само 2 от 68-те избирателни комисии са предали своите протоколи до полунощ, след което са върнати за поправка. От ОИК-Варна съобщиха за 50 подадени жалби за нарушения и хиляди недействителни гласове, както и бюлетини с липсващи печати.
ГЕРБ пък вероятно ще подаде жалба до общинската избирателна комисия в Кърджали и до Административния съд, с които ще иска ново преброяване на бюлетините в града. Депутатът от ГЕРБ Цвета Караянчева заяви, че управляващата партия има множество съмнения и сигнали за манипулации при гласуването. Много хора са били дописани в списъците и са били допуснати за гласуване, въпреки че са фигурирали в т.нар. забранителен списък, тъй като не отговарят на изискването за "уседналост" - да са живели на територията на общината в последните 4 месеца. Според данни на ГЕРБ такива хора са били допуснати до урните.
Междувременно институтът "Отворено общество" обяви, че в 44% от секциите в София са регистрирани нарушения. По-голямата част от тях са организационни или са свързани с незаконна агитация. В страната най-много нарушения има в Югозападна България - 38.3%. В някои общини като Несебър и Банско броенето на бюлетините започнало чак в 0 часа, три часа след края на изборния ден, разказа пред БНР Алексей Пампоров от "Отворено общество". "Това е абсурдно! Нали разбирате, когато краят на изборния ден е в 9, три часа след това да не си започнал да броиш и да чакаш да си тръгнат наблюдателите и застъпниците. Досега такова нещо не се беше случвало", бе категоричен той.
-------ЖАЛБА
Законността на избора за президент и вицепрезидент се оспорва пред КС. Той може да бъде сезиран с мотивирано искане от поне 1/5 от депутатите, президента, МС, Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главния прокурор. Пред тези органи оспорват законността на вота кандидатите и ръководствата на партиите. Оспорване на резултатите от местните избори става пред административните съдилища. Това може да направи всеки кандидат за съветник или кмет, както и ръководствата на партиите, участвали в изборите.