25 Октомври 2011 12:20
Оригинала на интервюто тук.
Един опит за превод от мен:
Ди Велт (ДВ): България не е част на Еврозоната. Интересуват ли се гражданите й от кризата на еврото?
Симеон Дянков (СД): До скоро нямахме притеснения, защото нашите публични финанси бяха много стабилни. Обаче от това лято кризата ни притеснява много повече, защото кризата отслабва икономическия растеж в Европа, а това се отразява и на България. Вече забелязваме, че гръцката криза е криза на Европа. По-рано на нашите граждани не беше ясно, че тя би могла да е опасна и за България.
ДВ: Очевидно в България има нещо като злорадство относно проблемите на Гърция.
СД: Да, макар и това да не е добре. Но наистина има известно злорадство, защото България постоянно е била сравнявана с Гърция. Често се казваше, че България би имала същите успехи като Гърция, ако не беше попаднала под съветската империя (думата в оригинала е „Райх“, бел. моя). Гърция се смяташе за страна, където хората могат да живеят добре и спокойно и в същото да се радват на висок жизнен стандарт.
ДВ: Това вече е променено.
СД: О, да. През изминалата година това напълно се промени. Много българи, които са работели в Гърция, се завърнаха, и междувременно се налага влепатлението, че на гърците им е по-зле отколкото на нас. Това ни помага в правителството.
ДВ: Защо?
СД: От дълго време се заявили, че като държава ние нямаме право да правим големи дългове и нямаме право да живеем над нажите възможности. И постоянно хората ни сочеха Гърция за пример. Страната може и да имаше дългове и проблеми, но въпреки това животът там беше добър. На което ние винаги обяснявахме, че ние трябва да съкращаваме разходи, да закриваме работни места за да изпълним бюджета. И отново ни се набутваше Атина пред носа. Вижте, те имат дългове, ама получават пари от Европа и водят охолен живот. Това се промени през последната година.
ДВ: Идват ли вече гърците на работа в България?
СД: Идват преди всичко фирми. Това се вижда предимно по границата между Гърция и България. През изминалата година близо 2000 предприятия са се преместили от Гърция в България.
ДВ: Защо? Опасяват ли се фирмите от колапс в Гърция?
СД: Определено и това е причина, особено през последните месеци. Обаче предполагам, че много по-важно е, че ние предлагаме данъчни облекчения. При нас ДДС е 20%, а от другата страна на границата – 26%. При нас фирмите и частните лица плащат 20% данък върху приходите, а от другата страна на границата – 28%. Това е една значителна разлика.
ДВ: Особено сега, когато Гърция иска да събира тези данъци.
СД: Да. И понеже ме попитахте, дали фирмите идват при нас от страх. Мисля, че това е аргумент повече за частните лица. През изминалите месеци много гръцки граждани вложиха парите си в български банки. Това като цяло е изключително обезпокоително развитие. През 2011 се наляха рекордни суми в банките. Една част от тях са спестявания на българите в чужбина, които също се опасяват от кризата в Еврозоната. Обаче едид голям дял идва от гърци, които искат да донесат парите си на сигурно в България.
ДВ: Знаете ли колко пари са се преляли от Гърция в България през последните месеци?
СД: Общо в страната са дошли 2, 5 милиарда евро. За Германия това не са много пари, но за България са. Смята се, че близо 40% от тях, или един милиард, идват от Гърция. Това е много значително за нас.
ДВ: Можете ли да прецените колко важни са тези фирми за българския трудов пазар?
СД: Това са предимно средноголеми семейни предприятия, основно от сферата на хранителните стоки и текстилната индустрия. Следват много строителни предприятия. Много често в България се премества само висшето управление, а фирмите всъщност продължават да работят в Гърция. Смятаме, че те са открили в България близо 40 хиляди работни места, които до скоро не съществуваха. Както споменах, това цялото за нас е нов феномен. Започна в началото на 2010 и се ускори праз тази година. Половината предприятия са дошли в България едва през последните шест месеца.
ДВ: Господин Дянков, нищо чудно, че сте в толкова добро настроение. Съвсем очевидно е, че България е печеливш в гръцката криза.
СД: Наистина, има определено положителен ефект. Намираме се в икономически труден район и сме много стабилни. Това привлича фирми, капитал и работни места. Обаче аз бих предпочел нашите съседи да са в по-добро икономическо положение, това би стимулирало търговията помежду ни. Обаче не мога отрека, че ние печелим от това, че климата за предприятията в Гърция се е влошил.
ДВ: Не се ли притеснявате, че дъщерни банки на гръцките притежават голям пазарен дял в България?
СД: Не. Често се казва, че това е опасно за България. Всъщност в края на 2008 една трета от българския банков капитал беше в ръцете на местни дъщери на четири от най-големите гръцки банки. През изминалите три години този дял е спаднал на една пета. Преди всичко защото тези банки трябваше да съкратят балансите си и поради това даваха по-малко кредити.
|