Въпреки общото свиване на семейните разноски българите не се отказват да взимат потребителски кредити, но се насочват към все по-евтини стоки. Това сочат данните на БНП "Париба Лични финанси". Най-често със заем се купуват телевизори, перални машини и лаптопи. Само че докато през 2010 г. средната цена на телевизор, взет с кредит, е била около 800 лв., през първите шест месеца на тази година тя е паднала до 550-600 лв. Най-голямо е намалението при персоналните компютри - от 500-540 лв. през 2010 г. до 350-400 лв. т.г.
Статистиката показва, че колкото по-скъпа е даден вид стока, толкова по-трудно българинът е готов да я купи с цената на задлъжняване. Изкушените от покупка на климатик например стават все по-малко, въпреки че доста домакинства вече ползват уреда не само за охлаждане през лятото, но и за отопление през зимата. През 2010 г. климатиците са били на 6-о място в списъка на най-търсените стоки, а сега са отстъпили на 10-а позиция. Въпреки че цените са паднали с 10%, този тип уреди са се продавали по 690-740 лв. през първото полугодие.
В същото време мониторите са евтини и по-търсени и са поскъпнали с цели 10% от януари насам - което е най-голямото повишение през периода. Най-предпочитаните екрани през 2011 г. са с 80-90 лв. по-скъпи в сравнение с 2010 г..
Основните групи, които движат пазара на стоки, взети с кредит, са бяла и черна техника, мебели и стоки от типа "Направи си сам" - делът им е 90%. Телевизорите генерират 12.54% от продажбите, пералните - 7.51%, хладилниците - 4.75%, а лаптопите - 3.6%. Макар и бавно през последните години българите модернизират домовете си и купуват все повече техника, която не е от първа необходимост - като сушилни и уреди за готвене на пара.
Заемите за покупка на мебели не са много актуални на фона на неясните икономически перспективи, които карат много български семейства да отлагат новото обзавеждане за по-добри времена. Ако се стигне до пазаруване, най-често хората взимат стоки на склад и в промоция. За българина най-важното помещение е холът и в неговото обзавеждане той влага най-много. След него се нареждат кухнята и спалнята, а най-рядко се обновява банята, тъй като това е свързано с тежки ремонти и големи разходи.
_______________________
Едно е да можеш да напишеш есе за справедливото сламоразделяне, съвсем друго - да можеш на две магарета да разделиш слама!
Блогът на Манрико
Редактирано от - Manrico на 28/10/2011 г/ 19:12:58