Промяна в закона за висшето образование предизвика поредното объркване при определянето на таксите за платените магистри. В момента висшите училища нямат нормативно определени граници за тези суми. Проверка на "Сега" установи, че част от държавните университети са променили таксите в хода на кампания за прием на магистри, като някои от тях са драстично завишени дни преди да започне записването на приетите студенти. На практика няма законово нарушение, но студентите остават неприятно изненадани, ако трябва да плащат 850 вместо 346 лв. за задочно обучение например.
Ежегодните промени в закона за висшето образование объркват ръководствата на висшите училища, призна зам.-ректор по учебната дейност в един от големите университети. В момента таксите за платените магистратури се определят от вузовете по три начина, показа проверка на "Сега". В единия случай сумата за обучение е сбор от държавната субсидия за един студент в съответната специалност плюс таксата за тази специалност. Тази методика беше приета от парламента м.г. и трябваше да влезе в сила през настоящата учебна година. Текстът обаче беше отменен от депутатите. В другия случай сумата за обучение на платените магистри е равна на поне 70% от държавната субсидия за съответната специалност. Третият начин е сумата за обучение да се определя произволно.
Въпреки че таксите за обучение бяха гласувани през май, Софийският университет промени сумите за платените магистри дни преди да започне записването на приетите студенти. Магистрите по педагогика например вече ще плащат 1200 лв. на година за редовно и 850 за задочно обучение, докато първоначалните суми бяха съответно 1033 и 346 лв. В другите специалности - начална и предучилищна педагогика, специална педагогика, социална педагогика, логопедия - от 1033 и 346 лв. на година сумите скачат на 1100 и 900 лв. От 555 на 1200 лв. се променя таксата за задочниците в социални дейности.
Студентите по филологии могат да си отдъхнат. Таксите остават без промяна - 1609 лв. за редовно и 555 лв. за задочно. Таксите за обучение в природните науки редовно обучение стават по-ниски. Например за физичните специалности сумата намалява на 1600 лв., а не 2344, както беше първоначално определената. За сметка на това задочниците ще плащат 900 лв. вместо 796 лв. За биолозите също има намаление - 1650 лв. за редовно вместо 2344 лв. Без никаква промяна остава таксата за химиците - 2344 лв. за редовно обучение. Същата такса ще плащат математиците и информатиците.
В Техническия университет-София таксите за платени магистри намаляват. Вместо първоначално обявените 2200 лв. на година за инженерните специалности сега студентите ще плащат между 1700 и 1900 лв. в зависимост от дисциплината.
БЕЗ ПРОМЯНА
В Химикотехнологичния и металургичен университет таксите остават без промяна - по 2000 лв. на година, без значение дали студентите се обучават в редовно или задочно обучение. В Русенския също няма промяна на първоначално одобрените суми. В Югозападния университет таксите са определяни по стария ред, затова сега може да се стигне до промяна.
|
|