:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,060
Активни 928
Страници 1,990
За един ден 1,302,066

Калфин изгоря от целувката на Доган

2/3 от вота на етническите турци отиде към кандидата на БСП, 1/3 - към Росен Плевнелиев
СНИМКА: БГНЕС
Кандидатът на ГЕРБ Росен Плевнелиев успя да спечели президентския вот срещу претендента на БСП Ивайло Калфин, като първоначалната разлика от 10% между двамата започна да се стопява.
ДПС не мобилизира максимална подкрепа за кандидата на БСП Ивайло Калфин на президентския балотаж, както обещаваше, което осигури победата на претендента на ГЕРБ Росен Плевнелиев. Разликата между двамата варира между 6 и 10% според различните прогнозни резултати на социолозите.

Електоратът на Ахмед Доган не е излязъл да гласува масово на втория тур на вота "2 в 1". Участниците във вота от ДПС са близо 290 хил., макар че очакванията бяха за около 350 хил., изчислиха наблюдателите. Въпреки категоричните указания на лидера Ахмед Доган симпатизантите му да гласуват срещу ГЕРБ, 29% от тях не са спазили указанията и са подкрепили Плевнелиев, сочат данните на МБМД. Зад Калфин са се оказали 71% от етническите турци. При ромите положението е подобно - 61 процента от тях са гласували за Калфин, а 39 на сто - за Плевнелиев. При българите резултатът е 60% на 40% в полза на кандидата на ГЕРБ. По данни на ГАЛЪП гласовете на Меглена Кунева са се разпределили поравно между двамата претенденти.

До 16.30 часа в Кърджали бяха гласували едва 25 000 души, като само половината от гласувалите за президент на първия тур отидоха до урните. На много места пред изборните секции беше пусто. Местни активисти на ДПС обясниха, че не са призовавали хората да подкрепят конкретен кандидат, а са ги оставили да направят избор по съвест. Доста по-активни бяха гласоподавателите в Разград, Смолян и Ивайловград. Официалното обяснение за пасивността на етническите турци е липсата на интрига, след като Кърджали си избра кмет още на първи тур.

Гласовете от Турция също се оказаха недостатъчни, за да осигурят победа на Ивайло Калфин. До 16 часа вчера в южната ни съседка бяха пуснати 19 479 бюлетини. На първия тур изселническите гласове бяха 22 400. За сравнение на последните парламентарни избори във вот там участваха около 90 000 души. Общо 36 561 българи упражниха правото си на глас в чужбина до 16 часа. След Турция най-активни бяха сънародниците ни в Испания - 5403, в Кипър - 1651. В Молдова са гласували 747 български граждани.

"Кандидатът на българския консервативен премиер Бойко Борисов - Росен Плевнелиев, беше избран за президент на страната след втория тур на изборите. Така консерваторите поемат контрола върху двата най-важни държавни поста в държавата", съобщи Франс прес в кореспонденция от София.

Десни кметове дадоха отпор на ГЕРБ на балотажа

Най-завързаните балотажи се оказаха между ГЕРБ и досегашни кметове от десни партии в някои от големите областни градове. Това се разбра от предварителните резултати от втория тур на местните избори. Заради много малката разлика между претендентите водачите в гласуването в спорните градове постоянно се сменяха.

В Пловдив кандидатът на ГЕРБ Иван Тотев първо поведе с 50.9% срещу досегашния кмет Славчо Атанасов (ВМРО и коалиция), като по-късно временният резултат се промени в полза на Атанасов. Интересен факт тук е много ниската избирателна активност в ромския кв. "Столипиново" - около 30%. Малка е разликата и в Плевен между кандидата на ГЕРБ Димитър Живков и досегашния син градоначалник Найден Зеленогорски, който бе принуден да се кандидатира от БНД заради проблеми с регистрацията в ЦИК. За Живков са гласували 51.1%. Напрегнатата битка в Плевен доведе до размяна на остри реплики и нападки между двамата кандидати. Живков заяви, че градът е осъмнал с листовки, от които лично лидерът на БСП Сергей Станишев е призовавал да се гласува за Зеленогорски. Досегашният градоначалник пък му отвърна, че Румен Петков е по-влиятелната фигура на БСП в града и лично е подкрепил ГЕРБ. Зеленогорски обяви и че разполага с кадри за това как членове на СИК от ГЕРБ подменят бюлетини.

Другият двубой между ГЕРБ и десен кандидат бе в Русе. Там Пламен Стоилов (ГЕРБ) взе 60% срещу 40% на Искрен Веселинов, който се яви като претендент на "Синята коалиция" и ВМРО.

Впечатляваща е победата на Живко Тодоров (ГЕРБ) в Стара Загора, който успя да спечели балотажа срещу конкурента си от БСП Бойчо Биволарски с резултат 73%. Безапелационна е победата на управляващите и в Благоевград, където кмет стана Атанас Камбитов. Във Варна досегашният кмет Кирил Йорданов (ГЕРБ) взе 59.1% срещу 40.9% за аптекарския бос Веселин Марешки. Във Велико Търново Даниел Панов (ГЕРБ) взе 53%. Според предварителните данни Петя Аврамова (ГЕРБ) губи във Враца от Николай Иванов, издигнат от инициативен комитет. В Смолян депутатът от ГЕРБ Николай Мелемов вероятно пребори досегашният кмет от БСП Дора Янкова, която се бореше за трети мандат. Подобен е и изходът от надпреварата в Перник, където червената Росица Янакиева ту отстъпваше, ту водеше пред съперничката си от мнозинството Ирена Соколова.

ГЕРБ категорично загуби в Хасково от досегашния кмет Георги Иванов. В Разград изборите спечели досегашният градоначалник Денчо Бояджиев, който се яви формално като независим, но досега управляваше от името на БСП. Победата му стана възможна благодарение на рамото, което му даде ДПС. Според предварителните резултати досегашният кмет на Търговище Красимир Мирев от БСП също води на балотажа. Въпреки подкрепата лично на премиера Бойко Борисов Йордан Лечков вероятно губи битката за Сливен от конкурента си от социалистическата партия ген. Кольо Минев.
13
2924
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
31 Октомври 2011 01:08
Бел. на модератора: Моля, пишете на кирилица или Натиснете тук

Редактирано от - sybil на 31/10/2011 г/ 09:11:29

31 Октомври 2011 08:23
Много е странна тази "подкрепа" на Доган за БСП! Тоя номер с целувката и в последствие ниска избирателна активност в турските райони ми приличат повече на задкулисна подкрепа за ГЕРБ. А и яловите закани за разправя над Доган и липсата на всякакви реални действия ме навеждат над мисълта за договорка под масата между Доган и Бойко.
31 Октомври 2011 08:37
Елементарна ориенталска тактика, въздействаща върху баламите. Даде малко гласове на Калфин, отблъсна стотици хиляди. Плащането - "Булгартабак".
------------------------------- ------------------------
Блогът на Генек
31 Октомври 2011 09:57
Че Доган е провокатор писах и по-рано. Тези избори го потвърдиха. Много се хванаха на провокацията - "гласувй срещу Доган - подкрепи Плевнелиев!" В крайна сметка играха за Доган.
31 Октомври 2011 10:42
Много е странна тази "подкрепа" на Доган за БСП![quote]

Напротив, Пройчо, не е странна - такава е уговорката между ГЕРБ ‌и ДПС:‌ Доганя взима "Булгартабак" за жълти стотинки, а Бойко получава обещанието, че ДПС-електората (поне все още тези, които не са се отцепили при К. Дал) НЯМА да отиде да гласува мобилизирано на 30.10.2011.

Аре наздраве!
31 Октомври 2011 10:55
Доган разигра двойна игра. И общо взето успешно.
31 Октомври 2011 10:58
Не случайно му продадоха Булгартабак на доганя
31 Октомври 2011 12:11
Калфин изгоря от целувката на Доган

Не е точно така. Според мен фаворитът на БСП беше слаб. И това го пиша не защото не членувам в БСП (аз никога не съм бил партиен член, на която и да е било партия), просто за мен интересите на Бг са по-важни от партийните интереси. Та според мен Калфин беше по-слаб кандидат от Меглена Кунева и даже от бате Ламбо.
Друго. Докато СС продължава да е лидер на БСП, партията им ще губи.
Трето. Докато БСП и в частност СС не се разграничат от политиката на АД, партията им ще продължава да губи.
Четвърто. Доган винаги си е бил арогантен сноб с циничен изказ и всеки лидер с европейско мислене би следвало да се разграничи от такъв начин на изразяване и от брокерската доганова политика.
Пето. На този етап българите-избиратели са повече от бг турци-избиратели в Бг и независимо от ситуацията с Булгартабак, ако БСП беше издигнала силен лидер с европейско мислене, разграничаващо се от това на брокера Доган, мисля, че щяха да имат двойно по-голям шанс да спечелят изборите, особено ако бяха призовали бг турци да гласуват по съвест и независимо от АД.
Шесто. Възможно е гласовете на българските турци да са били разпределени по-следния начин:
-Привържениците на АД са гласували за ИК.
-Привържениците на Касим Дал са гласували за РП.
- Трети вероятно са гласували по съвест.
ИЛИ
АД не е бил сигурен кой ще спечели изборите и за да се подсигури, и при двата възможни варианта (ИК или РП), е разпределил гласовете по квоти и за едните, и за другите.
31 Октомври 2011 12:22
А тоя защо не изгоря?

http://media.snimka.bg/9605/025 464938-big.jpg
31 Октомври 2011 13:35
пп
Влезте в сайта на ЦИК и вижте, че в смесените райони средно са гласували от 60% до 80% избиратели в полза на БСП.

Натиснете тук
31 Октомври 2011 14:06
Пари - власт - пари прим!... Демокрацията - илюзия за бедните и оправдание за богатите.
31 Октомври 2011 14:48
Няма значение, Доган си опече работата - затвърди се като приятел и на 2те партии.
02 Ноември 2011 14:32
ПП
Пропуснах също да напиша и за друга грешка, която допуснаха и Mеглена Кунева, и от БСП.
Ако бяха национално-отговорни политици, те трябваше да излязат с една кандидатура и с повече ресурси като се разграничат от политиката на крадливия Доган, но призоват всички бг граждани да гласуват по съвест. А не да разпиляват гласове за двама кандидати, които изповядват сходни европейски ценности.
Конкретно в случая обаче, след победата на първия тур на издигнатия от БСП- Калфин, M. Кунева пък не призова гласоподавателите си да гласуват за него. Тази нейна позиция не беше национално-отговорна.
Народът в болшинството си не припозна нито Калфин, нито Кунева.
А иначе дошло е време разделно и народът ни трябва да гласува етнически за национално-отговорна личност. В случая по-разумно беше да се гласува за една силна кандидатура. Но ако трябва да се избира, според мен вариантите са:
-българин (православен);
- българин (католик или протестант, причина - сходни ценности с католици и протестанти);
-българин (мохамеданин?).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД