Катаджиите стават все по-претенциозни, а шефовете им раждат идея след идея за законови промени, които да водят да тежки санкции за нарушителите им. |
В наредба на МВР и Комисията за финансов надзор е посочено, че при леки катастрофи водачите съставят двустранен констативен протокол, който им е даден от застраховател при сключване на застраховка "Гражданска отговорност". Според тези правила КАТ посещава ПТП-та само ако има ранен или загинал човек, когато движението е задръстено от катастрофиралото моторно превозно средство, при случаите с участие на кола с чуждестранна регистрация, при съмнение, че произшествието е предизвикано или има участник, който е пиян или под въздействието на наркотици, и когато нанесените щети на колите са големи. Такъв точно е посоченият пример.
На фона на тези наказателни акции КАТ продължава да сипе нови закани за безкомпромисност към участниците в движението. Една от последните екстравагантни идеи е всички глоби да се налагат с фиш, за да не могат те да бъдат обжалвани от водачите. Това предложение срещна силен отпор, включително и в социалните мрежи. Дори омбудсманът атакува пред Конституционния съд действащото правило, че всички електронни фишове и наказателни постановления до 50 лева включително не могат да се обжалват пред съд. Защото това е сериозно нарушение на правата на човека и конституцията. Освен това имаше кампании от КАТ за пешеходните пътеки и за употребата на алкохол, от които на практика не произлезе никакъв резултат - нито пътеките станаха по-безопасни, нито някой може да гарантира, че по-малко пияни хора карат колите си. Успоредно при няколко операции бяха задържани за корупция близо 30 пътни полицаи, за които прокуратурата твърди, че има достатъчно доказателства, че са взимали подкупи. Осъдени още няма.