Труден мандат очаква съветниците на ГЕРБ в Столичния общински съвет. Софиянци отново решиха ГЕРБ да има крехко мнозинство от 33 общинари в 61-местния парламент, както бе и при предишния мандат. Кой ще подкрепя безусловно новото-старо мнозинство стана ясно още вчера при официалното конституиране на общинския съвет. Още първото решение на новата местна власт - за избор на председател на СОС, даде ясно да се разбере, че ГЕРБ няма да имат категорична подкрепа от останалите политически партии в местния парламент. Това се видя при гласуването на предложения от ГЕРБ шеф на СОС Андрей Иванов, чиято кандидатура бе подкрепена от точно 34 гласа. Гласуването е тайно, но разпределението на гласовете е красноречиво - освен гласовете "за" 17 бяха против (толкова са съветниците на БСП) и 9 - недействителните гласове (на вчерашното заседание липсваше един съветник на "Атака"). По информация на "Сега" гласът в повече в подкрепа на Иванов е на съветника на "Атака" Капка Сидерова, а съветниците от "Синята коалиция" нарочно пуснаха недействителни бюлетини.
Единствената сигурна досега подкрепа за ГЕРБ бе съветникът от ВМРО Ангел Джамбазки, но при вчерашните гласувания и тя се оказа не съвсем сигурна. Въпреки това няма да е изненада, ако Джамбазки подкрепя ГЕРБ в бъдещи решения, защото последните 4 години той прекара на "Московска" 33 като част от политическата група на ГЕРБ.
А тяхната работа ще е белязана от мъчителни преговори, които тепърва започват. Работата на общинските съветници през следващите 4 години ще е белязана от договорки, защото ГЕРБ няма да могат да прокарват сами най-важните решения, за които е нужно квалифицирано мнозинство от две трети. Настроенията сред опонентите на мнозинството - БСП, "Синята коалиция", "Атака", НДСВ и ВМРО, обаче засега показват, че те не са готови да дадат безрезервно и веднага принципната си подкрепа за партията на Бойко Борисов. Така ГЕРБ ще трябва да търсят рамо за всяко решение поотделно. Което пък ще отвори възможността на опозицията да изтъргува подкрепата си по най-изгодния за нея начин. Бъдещите съюзи ще се заформят покрай отделни решения и политики, а не както досега - на базата на
принципната подкрепа на "Синята коалиция"
А такива крехки съюзи се чупят лесно. Така ГЕРБ ще трябва да се съобразява с желанията и настроенията на опонентите си, да ги подкрепя в техни искания за сметка на прокарване на своите интереси. Брокерството на "Московска" 33 ще поскъпне, защото няма да е в ръцете само на управляващите, а ще зависи и от останалите партии.
Мнозинството и опозицията засега са в ситуация на изчакване. От едната страна казват, че желаят подкрепата на всички, защото "проблемите на града са надпартийни". Предварителните нагласи обаче на партиите са, че няма да подкрепят безрезервно ГЕРБ. Поне официално.
Подкрепа засега не се очертава отдясно. За разлика от частичните избори преди 2 г. сега "Синята коалиция" издигна свой кандидат за кмет и категорично отказа да играе с ГЕРБ. Нещо повече - заместник-кметовете на СДС и ДСБ бяха в неудобната ситуация по време на предизборната кампания да критикуват управлението в сектор образование и сигурност, които те самите оглавяваха. Така се стигна до ситуацията сините хем да са управляващи, хем да се разграничават от управлението. Общински съветници от ДСБ обясниха, че очакват политическите преговори, но категорична подкрепа няма да дават.
За подкрепа отляво не може и дума да става. Кандидатът на БСП Георги Кадиев отново постигна (неочаквано) добър резултат на изборите и най-вероятно ще прекара следващите 4 г. на "Московска" 33 (подобно на последните две) в предизборна кампания. БСП ще останат единствената категорична опозиция на управляващите. И като втора политическа сила
могат да извлекат дивиденти
от незавидното положение на ГЕРБ в СОС - 17-те леви гласа ще имат достатъчно тежест, за да бъдат чути от мнозинството. Нещо повече, противопоставянето вече няма да е толкова ГЕРБ-БСП, а ГЕРБ-Кадиев. Герберите вчера на два пъти отхвърлиха предложението Кадиев да е заместник-председател на общинския съвет. Мотивите на мнозинството, че той е "кандидат за всичко", който за втори път не е спечелил доверието на софиянци, и обвиненията на самия Кадиев, че ГЕРБ се опитва да си избира опозицията, а той е "кошмарът на Андрей Иванов", ясно показват картината през следващите 4 години.
Още два гласа са по-скоро в графата "не" за ГЕРБ - на двамата общински съветници на НДСВ Владимир Каролев и бившия зам.-министър по финансите в правителството на тройната коалиция Любомир Дацов. НДСВ и преди имаше двама съветници, които не винаги гласуваха против мнозинството, но поне критикуваха.
Интересно ще е поведението на двамата съветници на "Атака". На тези избори Волен Сидеров успя да вкара в СОС единствената си роднина, която не бе на изборен пост - съпругата си Капка. На вчерашното заседание тя бе сама. Техният кандидат-кмет Николай Пехливанов няма да бъде понижен в длъжност и ще си остане депутат. Това означава, че "Атака" ще бъде представена от двете дами (Маргарита Николова е трета в листата), които по примера на лидера си, а и на колегите си от предишния мандат, ще подкрепят ГЕРБ. Поне докато не наближат следващите местни избори.
Не само в общинския съвет се съобразяват с вота на хората, които избраха кмет на първи тур. Досега те работиха със сини и червени районни кметове, сини заместник-кметове. Сега обаче, подобно на държавата, и на местно ниво цялата власт ще е в ръцете на ГЕРБ.
Въпреки това с шарения местен парламент общинските съветници от мнозинството ще трябва да водят трудни преговори при прокарване на всяко по-значимо решение. 41 гласа са необходими например за промяна на собственост. Тази ситуация дава нездрава почва за договорки под масата, които са на един принцип "ти на мен, аз на теб".
|
|