Един от най-известните по света българи, големият футболист и приятел на ГЕРБ Христо Стоичков вчера уголеми личността си с високото звание доктор хонорис кауза на Пловдивския университет (ПУ). Той получи почтения знак на вуза и грамота. Те му бяха връчени от ректора доц. д-р Запрян Козлуджов. Последният изтъкна огромната популярност на спортиста Стоичков по цялата необятна топка, наречена земно кълбо. Но пропусна да отбележи феноменалната му дарба в усвояването на чужди езици. А беше подходящо да го направи при връчването на грамотата, написана на старобългарски и латински - мъртви езици, които само лингвист като Стоичков може да оживи.
(Отваряме скоба за едно възпоминание във връзка с езиците и комуникативния капацитет на Стоичков. Преди време едно издателство реши да преговаря с писателя Гарсия Маркес, който от години изрично бе забранил да се печатат негови книги на български. Тогава се чу, че в преговорите ще участва и Стоичков, който като разбрал какво се иска от него, рекъл: "Този футболист ли е?... Щом говори испански, няма проблем. Ще вземем правата!" Мораториумът върху Маркесовите работи на български по-късно падна, но ролята на Стоичков остана тайна за историята на литературата.)
Камата поблагодари за така щедро засвидетелстваните чест и уважение. И заяви, че се радва "двойно на званието", тъй като именно в град Пловдив той е направил първите си стъпки в бутонките на футболист.
"Още като активен спортист съм си задавал въпроса кой е най-спортният град в България" - върна лентата Модерния ляв. "Те са много, но като че ли Пловдив остава люпилнята на българските спортисти" - взриви аудиторията ораторът. "От този град са излезли много големи спортисти, които със своите изключителни постижения прославиха България АБСОЛЮТНО В НАЙ-ГОЛЯМ АСПЕКТ в световния спорт. Всички знаем Стефка Костадинова откъде е, двукратният олимпийски шампион Николай Бухалов всички знаем откъде е, колко големи спортисти са тръгнали от Пловдив", отдаде своето високо евала удоктореният футболист.
Той говори и за новата Красавица - многофункционалната учебна спортно-тренировъчна зала, чието строителство започна през октомври с финансиране от държавния бюджет и кофинансиране от бюджета на вуза.
"Голяма част от младите перспективни спортисти, които отидоха във ВИФ "Георги Димитров" (днес НСА, б.р.), не се завърнаха в Пловдив по простата причина, че не можахме да ги задържим - продължи ораторът. - Затова мисля, че когато сме събрани днес тук, мога да кажа с отворено сърце, че тези спортисти ще си останат тук. Благодарение на премиера, благодарение на спортния министър, благодарение на Симеон Дянков, благодарение, сега вече, и на моя добър приятел Вежди Рашидов. Тези хора ще могат да имат една прекрасна зала, една зала, която ще може да ги задържи, да кажем: "Ние имаме нещо, което може да ни задържи", заяви Стоичков.
В тази част силно ни озадачи благодарението специално към министър Рашидов. Какъв е неговият функционален принос за строежа на залата и най-вече - в какво качество е даден?... Тежка мистерия.
"Спортът в Пловдивския университет се развива НА ВИСОКА ВИСОТА, въпреки липсата на подходящи теренни условия", високо, високо извиси наратива си Стоичков и похвали постиженията на университетския футболен отбор.
Докторското звание Стоичков получи по предложение на проф. Веселин Маргаритов, функционален декан по спорт и социални дейности в ПУ. Футболистът бе отличен и заради приноса му за проекта за Спортен комплекс на университета. На церемонията присъстваха министърът на младежта, физическото възпитание и спорта Свилен Нейков и министърът на културата Вежди Рашидов.
(Преките цитати са от Mediapool.)
|
|