:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,255
Активни 637
Страници 24,185
За един ден 1,302,066
Интервю

Домовете за деца в момента са пълни с "мъртви души"

Законите ни за осиновяване са от комунистическо време, а децата без родители живеят в лоши условия, казва председателят на движение "България си ти" Димитър Куцаров
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Димитър Куцаров
- Г-н Куцаров, преди седмица под вашия патронаж, съвместно с Националното сдружение на сираците в България, се проведе инициативната програма "Погледни към детето". Осъществихте ли целите на програмата - да покажете на децата, че има хора, които се интересуват от тях?

- Идеята на инициативата беше всички сираци в неравностойно положение да се съберат на едно място. Да присъстват известни българи, да говорят с тях, за да може децата да разберат, че все пак някой се е сетил за тях, не само по празници като Коледа и Нова година. Това е инициатива, която ще продължи във времето, докато не се ликвидират домовете.

- Закриването на домовете е дългосрочна програма. Какви са нейните етапи според вас?

- Първо трябва да се улесни процедурата по осиновяване. Трябва да се организират повече мероприятия с децата и чрез медиите те да достигат до обществото. За да се реши проблемът, трябва да се ангажират както хората, така и държавата. Процедурата по осиновяване е тромава и първо тя трябва да се опрости, за да може да се намали броят на изоставените деца. Друг важен етап е заинтересоваността на служителите в домовете - те се страхуват, че ако домовете се закрият, ще загубят работата си. Това води и до друг проблем - появата на т. нар. мъртви души. Ходил съм в домове, където се декларира определен брой деца, но те не съществуват в действителност. И така служителите пречат на закриването на домовете. Не на последно място е изграждането на SOS селища. Изоставените деца не трябва само да се отглеждат, а да се възпитават и подготвят за обществото. Единици са децата от домове, които стават студенти, защото до X-XI клас много от тях не могат дори да смятат. Трябва да се спре и рекетът към семействата, които са осиновили дете. В България това е ежедневие. След като родителят си е изоставил детето, не трябва да притеснява приемното семейство. Трябва да премахнем арабския манталитет и да има наказателна отговорност. В закона е записано, че след като един младеж навърши 18 години, в момента, в който 14-годишната му приятелка роди, той трябва да бъде наказан. Това е важно, защото ставаме все по-често свидетели на явлението "деца раждат деца".

- Как трябва да се промени тромавата процедура по осиновяване?

- Осиновяването трябва да става максимум до 6 месеца, а не в период от 2-3 години, както е сега. На шестия месец от изоставянето на детето съдът трябва да се произнесе, че то е за осиновяване. Децата растат бързо и смяната на средата не им се отразява добре. Децата с увреждания трябва да бъдат с приоритет. Има много заможни чуждестранни семейства, които предпочитат да осиновят проблемно дете и да му осигурят по-добър живот, и трябва да им се даде шанс за това. Информацията за приемното семейство може да се следи по електронен път. Социалните групи трябва да съдействат да се изгради единна система за цяла България, която да наблюдава домовете.

Много е важно да се изравнят националното и международното осиновяване. Много повече деца се осиновяват от български семейства, които живеят в чужбина. В някои страни приемните семейства се сблъскват с проблема, че са осиновили детето с български паспорт, а не по стандартите на съответната страна. Особено фрапиращ е фактът, че имаме нормативна уредба, която предвижда включване на децата в два списъка - един за национално и един за международно осиновяване. Това от своя страна дава възможност за много спекулации. Така например в списъка за международно осиновяване се включват само деца, които до три пъти са били отхвърлени за осиновяване в България. Също така българските граждани с постоянен адрес на живеене в чужбина се третират като чужденци и не им се позволява да бъдат реално първи кандидати за осиновяване от т. нар. национален списък. И тогава в този омагьосан кръг се намесват посредници - агенции, граждански организации и много други "заинтересувани лица". Резултатът е, че България е между малкото вече европейски държави, в които продължават да се поддържат домове за изоставени деца, за сираци, като условията в тях са съвсем неевропейски.

- Ще продължите ли съвместната си дейност с Националното сдружение на сираците?

- Няма да продължим съвместната си дейност заради скандала, който се породи от съвместната ни дейност. Организации, които слагат такова сериозно лого като "национален", а в същото време използват дейността си за други цели, трябва да бъдат наказвани. Вече съм дал схемата на прокуратурата. Апелирам към хората да продължат да работят за тези деца и да не са поддават на влиянието на подобни аномалии като това сдружение.
9
4406
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
25 Ноември 2011 20:08

Кой е този скандал?
Кои са тия сдружения - и едното, и другото?

Какво е въобще цялото това журналистическо недоразумение?
25 Ноември 2011 21:05
Конституцията ни е "преходна" . По своята същност , тя трябва /и още мъчи/ да "носи" закони от "комунистическо" време . Казаното не значи да отхвърлим тези закони . Длъжни сме да ги напишем в духа и философията на нова , капиталистическа Конституция . Всяко друго е , наше продължаващо малоумие в системата на общия ни живот в нормално Общество ...

Редактирано от - beagle на 25/11/2011 г/ 21:06:55

25 Ноември 2011 22:03
Преди да се улесни процедурата по осиновяването , трябва да се създаде закон за осиновяването и да не съществува понятие и процедура , като РАЗСИНОВЯВАНЕ !
А преди това пък всеки осиновител да мине обстоен медицински преглед дали е годен за осиновител , както и курс за такъв !
Детето не е куче , че като ти омръзне да го "разсиновиш" и върнеш в дома (или пък кучето да го изхвърлиш на улицата) !
По-голяма изродщина от разсиновяването едва ли има и такива хора са за затвора !
Колкото до "мъртвите души" - те са най-вече за да получи повече средства домът , които да се разпределят за всяко едно дете , а не за да не загубят работещите там работата си .
За осиновяването - наистина периода трябва да е от 2-3 седмици - колкото е по-дълъг периода , толкова детето по-трудно се приспособява към осиновителите си - влече го към себеподобните му !
25 Ноември 2011 22:57
Този човек дори не знае, че приемно семейство и семейство осиновители не са едно и също нещо.Приемните родители не осиновяват детето, те го гледат временно срещу заплащане, осигурявайки му семейна среда докато бъде осиновено или се върне при биологичните си родители.
26 Ноември 2011 08:05
След като се видя в САЩ на какви изроди се разрешава да осиновяват деца , а и като знам какво става в някои приемни семейства между момичето и приемният баща , медицинският , а и прегледа при психиатър трябва да бъде задължителен ! Отделно , че трябва да има мониторинг/ непрекъснато наблюдение/ следене на отношенията между приемното семейство и децата , дадени в такова семейство .
А всички домове за изоставени деца не могат да се закрият ! Винаги ще има семейства , които няма да бъдат в състояние да гледат детето си , ако то е с някакво силно физическо или психическо увреждане или в резултат на някакъв срив социалният статус на семейството рязко е паднал и родителите не са в състояние да се грижат за себе си , камо ли за децата си ! Но тези домове няма да са за "изоставени деца или сираци" , а за деца в тежко материално/социално положение .
26 Ноември 2011 09:55
Поредният глупак или користен тарикат, който ни обяснява как най-добре може да похарчи нашите пари. И че това е негово исконно и свещено право. А единственото окончателно и наистина правилно решение е в домовете да останат само децата, които са наистина сираци - около 1, 5%, всички останали при родителите си и домовете се закриват. Щото останалите имат живи родители. Това че в "ценностната" система на тези родители - представители на общоизвестен етнос грижата и отговорността към децата им не влиза си е техен проблем и не виждам защо трябва да става мой финансов. А на който му се къса сърцето вади от джоба си лично и еднолично или ги взима в къщи и така. А да ми обяснява колко е правилно аз да ги взема щото е хуманно и с обещанието, че държавата щяла да ми плати с онова което вземе от съседа, без да го пита дали е съгласен да го даде, е обществена перверзия... която за съжаление е издигната в норма в родните и брюкселски предели.
26 Ноември 2011 11:11

Първо - накарайте циганите да си гледат децата, защото 98% от изоставените деца са от тоз етнос.
Второ - доходите на семействата са такива, че много рядко някой ще се заеме да стане приемен родител, защото и помоща на държавата я няма никаква за тези хора.
26 Ноември 2011 12:47
Първо - не съм убеден , че 98% от децата са от цигански произход ! Второ - какво ще правим с децата , чиито родители са загинали при катастрофа или природно бедствие , ако нямат близки или просто няма/не искат близките им да ги приберат ?
А живи родители , но инвалиди или тежко болни ? А децата са малолетни или непълнолетни ?
А деца , чиито родители са в затвора или избягали зад граница ?
А деца , чиито родители или родител след психически срив постъпи в психиатрия или стане алкохолик ?
Лесно се пише , когато си далеч от проблемите !
А помощите за деца могат да се решат лесно , като вместо пари се дават талони/купони , с които да могат да се пазаруват САМО детски храни , детски дрехи и играчки от специални щандове в суперите ! И само там да се приемат тези купони !

Редактирано от - Чок觧 на 26/11/2011 г/ 12:50:10

26 Ноември 2011 15:14
В статията има ценни предложения за промени в законите като:
-криминализиране изнудването на осиновителите
-намаляване срока на осиновителните процедури и др.
Относно приемните семейства имам определени резерви, тъй като имам лични наблюдения от такова семейство/прокрадва се впечатлението, че поважни са парите за гледане на детето, отколкото топлите взаимоотношения м/у детето и приемните родители./
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД