- Г-н Куцаров, преди седмица под вашия патронаж, съвместно с Националното сдружение на сираците в България, се проведе инициативната програма "Погледни към детето". Осъществихте ли целите на програмата - да покажете на децата, че има хора, които се интересуват от тях?
- Идеята на инициативата беше всички сираци в неравностойно положение да се съберат на едно място. Да присъстват известни българи, да говорят с тях, за да може децата да разберат, че все пак някой се е сетил за тях, не само по празници като Коледа и Нова година. Това е инициатива, която ще продължи във времето, докато не се ликвидират домовете.
- Закриването на домовете е дългосрочна програма. Какви са нейните етапи според вас?
- Първо трябва да се улесни процедурата по осиновяване. Трябва да се организират повече мероприятия с децата и чрез медиите те да достигат до обществото. За да се реши проблемът, трябва да се ангажират както хората, така и държавата. Процедурата по осиновяване е тромава и първо тя трябва да се опрости, за да може да се намали броят на изоставените деца. Друг важен етап е заинтересоваността на служителите в домовете - те се страхуват, че ако домовете се закрият, ще загубят работата си. Това води и до друг проблем - появата на т. нар. мъртви души. Ходил съм в домове, където се декларира определен брой деца, но те не съществуват в действителност. И така служителите пречат на закриването на домовете. Не на последно място е изграждането на SOS селища. Изоставените деца не трябва само да се отглеждат, а да се възпитават и подготвят за обществото. Единици са децата от домове, които стават студенти, защото до X-XI клас много от тях не могат дори да смятат. Трябва да се спре и рекетът към семействата, които са осиновили дете. В България това е ежедневие. След като родителят си е изоставил детето, не трябва да притеснява приемното семейство. Трябва да премахнем арабския манталитет и да има наказателна отговорност. В закона е записано, че след като един младеж навърши 18 години, в момента, в който 14-годишната му приятелка роди, той трябва да бъде наказан. Това е важно, защото ставаме все по-често свидетели на явлението "деца раждат деца".
- Как трябва да се промени тромавата процедура по осиновяване?
- Осиновяването трябва да става максимум до 6 месеца, а не в период от 2-3 години, както е сега. На шестия месец от изоставянето на детето съдът трябва да се произнесе, че то е за осиновяване. Децата растат бързо и смяната на средата не им се отразява добре. Децата с увреждания трябва да бъдат с приоритет. Има много заможни чуждестранни семейства, които предпочитат да осиновят проблемно дете и да му осигурят по-добър живот, и трябва да им се даде шанс за това. Информацията за приемното семейство може да се следи по електронен път. Социалните групи трябва да съдействат да се изгради единна система за цяла България, която да наблюдава домовете.
Много е важно да се изравнят националното и международното осиновяване. Много повече деца се осиновяват от български семейства, които живеят в чужбина. В някои страни приемните семейства се сблъскват с проблема, че са осиновили детето с български паспорт, а не по стандартите на съответната страна. Особено фрапиращ е фактът, че имаме нормативна уредба, която предвижда включване на децата в два списъка - един за национално и един за международно осиновяване. Това от своя страна дава възможност за много спекулации. Така например в списъка за международно осиновяване се включват само деца, които до три пъти са били отхвърлени за осиновяване в България. Също така българските граждани с постоянен адрес на живеене в чужбина се третират като чужденци и не им се позволява да бъдат реално първи кандидати за осиновяване от т. нар. национален списък. И тогава в този омагьосан кръг се намесват посредници - агенции, граждански организации и много други "заинтересувани лица". Резултатът е, че България е между малкото вече европейски държави, в които продължават да се поддържат домове за изоставени деца, за сираци, като условията в тях са съвсем неевропейски.
- Ще продължите ли съвместната си дейност с Националното сдружение на сираците?
- Няма да продължим съвместната си дейност заради скандала, който се породи от съвместната ни дейност. Организации, които слагат такова сериозно лого като "национален", а в същото време използват дейността си за други цели, трябва да бъдат наказвани. Вече съм дал схемата на прокуратурата. Апелирам към хората да продължат да работят за тези деца и да не са поддават на влиянието на подобни аномалии като това сдружение.
|
|