Стачката в БДЖ продължава, без нито една от страните да се опитва да сближи позициите си по реформата. |
Самите загуби обаче се оказаха значително по-малки от предварителните очаквания. В първия ден от стачката приходите в железницата са само с 16 хил. лв. по-малко от пътници. В товарните превози има пропуснати ползи от 105 хил. лв., които обаче ще бъдат реализирани на по-късен етап. В началото на стачката директорът "Маркетинг и продажби" в БДЖ "Пътнически превози" Димитър Костадинов" обяви, че БДЖ ще претърпи огромни загуби. Бяха обявени и суми от 600 000 лв. От друга страна, Недев призна, че не са се сбъднали и очакванията му стачката да е от полза заради реализирани икономии от спирането на влаковете.
В първия ден в БДЖ са стачкували 5.5% от всички 13 000 работещи. Те обаче успяха да спрат половината влакове за деня според данните на транспортното министерство. По данни на компанията нито един от 900-те чиновници в администрацията не е стачкувал. На въпрос на "Сега" какви назначения са правени в администрацията през последната година, шефът на железниците обясни, че има текучество и непрекъснато се назначават и освобождават хора. Преди ден стачкуващи разказваха, че наред със заплахите за съкращения в БДЖ непрекъснато се вземат и нови чиновници.
Вчера в арсенала от заплахи на ръководството на железниците беше включена и Германската банка за развитие, която е поискала спешна среща с транспортния министър Ивайло Московски. Пред депутатите Московски обясни, че засега няма натиск от кредиторите, но той заминава за Германия, за да преговаря с тях, а ако те откажат отсрочка, България "няма резервен вариант". "Ако не се намери вариант да се отсрочат нещата, положението става критично. Натиск от тяхна страна няма. Очаквам да ги убедя, че мерките, които предприемаме, са достатъчна гаранция, че следващата година дружеството ще бъде или на нула, или с минимална оперативна загуба", заяви министърът. Германската банка за развитие отпусна на БДЖ заем от 190 млн. евро през 2005 г. Той е за 50 електрически мотриси "Сименс Дезиро" и не се обслужва от около година, заради което вече имаше предупреждения, че може да се стигне до връщане на половината мотриси.
Ръководството на железницата обяви още, че ако стачката продължи още десетина дни и вагоните останат празни, кредиторите ще поискат фалит на дружеството, а заплатите другия месец на всички служители няма как да бъдат изплатени. Така вместо планираните съкращения на 2000 души ще се наложи да освободим 5000-10 000 души", прогнозира шефът на борда на директорите на БДЖ Владимир Владимиров.
От изявленията на ръководството на БДЖ стана ясно, че няма никакви намерения да се търсят нови разговори със синдикатите. "Да ги поканим на среща, но на каква тема", попита Владимиров. "Откакто сме обявили, че реформата започва, нито един синдикален лидер не е дошъл при мен за нищо друго освен за членски внос, за това, че не искам да им плащам мобилните телефони и че ще им взема трите стаи (в централата на БДЖ)", добави и Недев. По-късно, пак през медиите, председателят на синдиката на железничарите Петър Бунев обяви, че могат да предложат мерки на ръководството на БДЖ, когато бъдат поканени на преговори.
БЛОКАДА
Железничарите за втори ден блокираха влаковете, като по оценка на синдикатите вчерашната стачка е била по-успешна от първия ден и са спрени повече композиции. По информация на КНСБ нито един влак не е тръгнал след 8 ч. от Централна гара в София, Мездра, Горна Оряховица, Пловдив, Бургас, както и в цяла Югозападна България - Перник, Дупница, Земен, Радомир, Кюстендил, Благоевград. От 132 влака в страната към 10.30 ч. са спрели 115, което е повече от броя на влаковете през първия ден на стачката. 12 влака, които са потеглили преди началото на стачката пък са спрели по гари, но от КНСБ нямат информация къде. В Пловдив вчера за разлика от първия ден имаше влакове, които се движеха. До обяд четири влака потеглиха от гарата. Международният влак от Истанбул за Белград обаче остана на гара Костенец. В Горна Оряховица само един влак по направление Габрово - Свищов е минал през гарата, а пет не са отпътували изобщо.
И във втория ден синдикати и БДЖ се разминаха в данните за стачката. Според КНСБ над 80% от пътническите влакове в цялата страна са спрели - към 16 ч. от 261 влака са спрели 213. Според железниците в стачката са участвали 172 влака от 263 и 538 човека. В първия ден информацията бе за 218 спрени от 264 влака в цялата страна (или 83% от всички за деня). Транспортното ведомство обаче преброи само 122 спрени от общо 263 влака и 1092 стачкуващи от общо 26 000 служители. Синдикатите пък обвиниха БДЖ и НКЖИ, че омаловажават мащаба на стачката, като изчисляват процента протестиращи на базата на всички служители в железниците, а не на работещите от 8 до 16 ч. Стачката продължава и през почивните дни.