Тъжна демографска статистика извади вчера БАН. Според най-новите прогнози на учените от академията населението на страната драматично намалява и в следващите 40 г. българите ще се стопят до 5.5 млн. души, ако не се променят показателите раждаемост и смъртност. Това обяви проф. Атанас Атанасов при представянето на книгата "Населението на България в началото на ХХI век".
За разлика от 2001 г., когато населението е наброявало 7 891 000 души, девет години по-късно то е намаляло до 7 505 000 души. Отбелязан е и отрицателен прираст. Обяснението е негативните демографски процеси през последните десетилетия - застаряване, миграция, повишенa смъртност и ниска раждаемост. Така например раждаемостта през последната година е била около 10 на 1000 души. Изключително обезпокоителен е фактът, че България води класацията сред страните от Евросъюза по равнище на обща смъртност. Тревожен е и проблемът с емиграцията, особено тази сред младите. Всяка година около 70-80 хил. души напускат страната, за да продължат образованието си навън, като малцина от тях се завръщат в страната. Продължава и изтичането на мозъци. От друга страна пък, вътрешната миграция е причина за обезлюдяването на отделни райони у нас.
Прогресивно се увеличава и поколението на над 65-годишните - 2010 г. то е било 1 703 000 души, а след 50 г. ще се увеличи до 2 063 000 души. През 2010 г. трудоспособното население е било малко над 4.7 млн. души, но прогнозата до 2060 г. е да намалее с 2 милиона. Данните сочат, че мъжете у нас живеят около 73 г., а жените - около 77 г. Средната продължителност на живота у нас е по-ниска от тази в държавите от ЕС.
Проф. Атанасов допълни още, че за 65 г. ромите у нас са се увеличили двойно. През 1946 г. те са били 2.42%, а 2011 г. достигат 4.9%. Според специалистите обаче това не е тревожна статистика. Въпреки високата раждаемост при тях е налице и висока смъртност, като средната възраст е 50-60 г. "Нека да не преекспонираме тези тенденции и да не се говори за циганизация на населението. Трудно може ромите да станат 80%", бе категоричен проф. Атанасов. Но добави, че ромите получават голямо внимание от държавата. "Ние ги научихме на някакви привилегии. Когато общините им предлагат работа, те се мръщят на парите и предпочитат социалните помощи", допълни той.
Решение на проблема с намаляването и застаряването на населението учените от БАН виждат в подобряването на образователния и здравния статус на българите, както и повишаване на икономическото равнище и заетостта.
...Трудно може ромите да станат 80%", бе категоричен проф. Атанасов. ...
Професорът да си прегледа записките по статистика и да говори пак. Нека изходи от една (неупомената "незнайно защо" статистика - че от 10 новородени - 9 НЕ СА БЪЛГАРЧЕТА!...