Руският президент Дмитрий Медведев лично поздрави военните от радиолокационната станция в Калининград. |
Радиолокационната станция в Калининградска област не е насочена срещу западните партньори на Русия, каза по-късно руският президент, цитиран от РИА Новости. "Ние и сега сме готови да използваме уникалните възможности на тази станция заедно с нашите партньори за противодействие на евентуални ракетни заплахи", каза Медведев на съвещание с ръководството на въоръжените сили на Русия. "Сама по себе си тя не представлява заплаха за нашите съседи. Нейното създаване не затваря вратите за диалог, за продължаване обсъжданията на въпросите, които водим с нашите колеги. Заложените при създаването й възможности позволяват използването на информацията от радиолокационната станция в интерес на европейската система за противоракетна защита", каза Дмитрий Медведев. Той посочи, че ако руският сигнал не бъде чут, то ще бъдат предприети строги мерки за противодействие и "разполагане на ударна военна групировка" край Калининград. Медведев подчерта, че Русия се нуждае от гаранции за сигурност, а не от "празни приказки".
Миналата седмица генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен определи като много разочароващо предупреждението, отправено от руския президент Дмитрий Медведев, за евентуално разполагане на ракети, способни да неутрализират бъдещия противоракетен щит на пакта в Европа. Расмусен все пак приветства желанието на президента Медведев да не затваря вратата пред продължаване на диалога с НАТО и САЩ по отношение на противоракетната отбрана.
СТРАТЕГИЯ
Кораби на Северния флот на Русия в края на декември ще навлязат в териториалните води на Сирия, предаде ИТАР-ТАСС, позовавайки се на източник от руския генерален щаб. Става дума за крайцера "Адмирал Кузнецов" и миноносеца "Адмирал Чабаненко". Очаква се след 10 декември те да отплават за Средиземно море и в края на декември да достигнат сирийски пристанища. По-рано руският външен министър Сергей Лавров се обяви против предложенията за налагане на ембарго на доставките на оръжие за Сирия и призова да се вземат под внимание уроците от Либия, където ембаргото важеше само за доставките на оръжие за правителствената армия. "В случая с Либия ембаргото се отнасяше само за армията, а опозицията получаваше оръжие, и то страни като Франция и Катар публично признаха, че са й доставяли оръжие", подчерта Лавров на пресконференция в Москва. Арабският сайт Ал Рай ал Араби съобщи вчера, че тези дни през Турция в Сирия са пристигнали около 600 либийски доброволци, готови да се сражават на страната на Свободната армия на Сирия (САС), която води въоръжена борба срещу режима на Башар Асад.