Международната конференция на ООН по климата постигна споразумение за изготвяне на нов договор, който юридически ще задължи големи индустриални замърсители да съкращават въглеродните емисии, предадоха агенциите.
Майте Нкоана-Машабане, външният министър на ЮАР, страната домакин на форума, заяви, че 194 държави, участващи в конференцията, се съгласиха да започнат преговори по нов договор, който ще постави пред тях еднакви задължения да контролират емисиите на вредните газове. Договорът трябва да бъде готов до 2015 г. и да влезе в сила най-късно до 2020 г.
В момента съгласно Протокола от Киото от 1997 г. само индустриалните страни са задължени да ограничават емисиите си. Протоколът изтича в края на 2012 г., но тези страни се съгласиха да удължат действието му още 5 години, гласи още споразумение от град Дърбън, където се състоя конференцията.
Пробивът дойде след 13 дни усилени преговори, които продължиха ден и половина повече от планираното. Имаше и две денонощни заседания, в края на които преговарящите едвам държаха очите си отворени.
Най-тежкият проблем бе задължителният характер на споразумението, предложен от ЕС. Индия оглави блока на страните с възражения, претендирайки за по-малко строг вариант. Тя се мотивира, че развиващите се страни носят по-малко отговорност от индустриалните държави за глобалното затопляне. В крайна сметка Индия отстъпи.
Китай и Австралия, които са сред най-големите замърсители, дадоха висока оценка на форума. Конференцията даде "позитивни и балансирани резултати", заяви китайският представител Съ Чжънхуа. "Историческото споразумение в Дърбън открива пътя за обединение в нова международна законова рамка за намаляване на въглеродното замърсяване", заяви австралийският екоминистър Грег Комбът.
"Историческото споразумение в Дърбън открива пътя за обединение в нова международна законова рамка за намаляване на въглеродното замърсяване".
Значи всички живи същества, включително и хората, които са направени от въглеродни високомолекулни съединения, също са част от замърсяването? Този май без да иска е казал нещо доста важно.