26 страни от ЕС се договориха в петък за създаването на нов финансов съюз в рамките на Европейския съюз, но има сериозни съмнения, че споразумението може да бъде въплътено в договор, задължаващ страните по него да го спазват. Това съобщи германското сп. "Шпигел" няколко часа след като 17 държави от еврозоната и останалите еврочленки без Великобритания се споразумяха за отделен договор. Мнозина специалисти казват, че такъв договор би бил нелегитимен, посочва изданието. То цитира Жан-Клод Юнкер - председател на Еврогрупата и премиер на Люксембург, според когото 17-те държави с евро може сами да се договорят за промени в договорите на ЕС, без участието на останалите от ЕС.
В заключителния текст на срещата на върха в Брюксел се казва: "Предвид липсата на единодушие сред държавите - членки на ЕС, те решиха да ги приемат под формата на междуправителствено споразумение, което да бъде подписано през март или на по-ранна дата. Целта остава включването на тези разпоредби в Договорите на съюза възможно най-скоро. Държавните и правителствените ръководители на България, Чешката република, Дания, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Швеция посочиха възможността да вземат участие в този процес, след като по целесъобразност се консултират с парламентите си."
Промени в договора на ЕС се одобряват единодушно. Понеже валутният съюз се регулира в много текстове на Лисабонския договор, реформата, за която са се разбрали 17-те, може да бъде приложена единствено в съществуващата правна рамка. Специалисти от евроинституциите са единодушни - договор само на 17-те държави с евро ще бъде нелегитимен.
Отделните държави могат единствено да заявят "политическа декларация за намерения", в която да посочат как биха действали относно санкциите за нарушителите на бюджетните правила. Но такава декларация няма да има обвързващия характер на закон и може да бъде анулирана от всяко ново правителство. Това е намек за Франция, където кандидатът на социалистите за президент Франсоа Оланд тези дни заяви, че няма да приеме никаква намеса в суверенитета на страната. Същата бе и позицията на британския премиер Дейвид Камерън. Той е изправен пред сериозна криза в коалицията, с която управлява Великобритания. В края на седмицата вицепремиерът и лидер на либералдемократите Ник Клег заяви, че е " горчиво разочарован от резултата на срещата на върха през тази седмица, защото смятам, че има реална опасност с времето Великобритания да бъде изолирана и маргинализирана в рамките на Европейския съюз".
ПРОГНОЗА
Вълна от референдуми се задава в страните от ЕС, които ще влязат в бъдещия фискален съюз, прогнозира ИЮОбзървър. Сериозни пречки пред одобряването на бъдещото споразумение вече се очертават в Ирландия, Холандия, Австрия, Румъния, Дания, Финландия, Латвия и Чехия.