Еврокомисарят по иновациите и науката Мойра Гейгън-Куин официално поиска съвет и подкрепа от шефове на водещите американски технологични гиганти "Гугъл" и "Майкрософт" за бъдещото развитие на икономиката на Европа. В разгара на кризата и в навечерието на инфарктния Европейски съвет, който реши да се създаде нов фискален съюз в Европа, Гейгън-Куин бе домакин на първия Европейски иновационен конвент. Една от мисиите на форума бе да даде старт на новата рамкова програма на ЕС за иновации, наука и развитие. Програмата "Хоризонт 2020" е с най-високия досега целеви бюджет от 80 млрд. евро, чиято цел е да доведе до ръст на европейската икономика.
Ирландската еврокомисарка участва в дискусии с изпълнителния президент на "Гугъл" Ерик Шмит, който участва пряко в работата на форума в Брюксел миналата седмица, и с шефа по стратегиите и изследванията в "Майкрософт" Крейг Мънди. Във форума се включи и шефът на Еврокомисията Жозе Барозу.
Общото послание на водещите лектори и участници във форума бе, че кризата е най-подходящият момент да се тръгне към нови върхове. "Реалният проблем всъщност е реална възможност", каза Ерик Шмит в презентацията си, която бе озаглавил "В търсене на по-добър проблем". През последните години глобалната икономика не регистрира почти никакъв растеж. В същото време само за 2010 г. човечеството е натрупало и произвело повече информация, отколкото през последните 30 000 г., каза Шмит и посъветва европейците да искат от лидерите си да работят повече с информация. Ключът е в образованието, а най-силното ни оръжие днес е свързаността, бе посланието на Шмит. И той, и международният стратег и консултант канадецът Дон Тапскот съветват европейските правителства и лидерите на ЕС да потърсят съвета на гражданите за решаването на съвременните проблеми. Дайте на хората информацията, която пазите и не искате или не можете да обработите, за да вземете правилните решения, те ще го сторят вместо вас за благото на всички, препоръчаха американските експерти. "Вярваме в Бог, всички останали трябва да ни предоставят информация", цитира Шмит думите на статистика проф. Уилям Деминг, подпомогнал японското икономическо чудо.
Гейгън-Куин, която наруши европейските табута с поканата към американските глобални икономически лидери, попита шефа на "Гугъл" какво би посъветвал Еврокомисията да стори, за да постигне иновация в публичния сектор и услугите. Отговорът на Шмит бе бързо да се премине към пряк диалог на Еврокомисията с гражданите чрез съвременните технологии и възможностите на "клауд компютинг" (cloud computing).
Науката и изследванията са най-прекият път към създаването на нови работни места, бе съветът на "Майкрософт". "Без инвестиции във фунтаменталните науки няма начин да намерим решения на предизвикателствата в обществото", смята Крейг Мънди.
|
|