:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,590
Активни 535
Страници 11,493
За един ден 1,302,066

Великобритания ще предоговаря членството си в ЕС заради Шотландия

В Брюксел се надяват референдумът за независимост да не доведе до пълно отделяне от Лондон
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Членове на френската Лява партия протестираха пред представителството на рейтинговата агенция Standard and Poor`s в Париж срещу намаляването на рейтинга на страната от най-високия възможен ААА на АА+. Според демонстрантите решението ще има негативно влияние върху френската икономика.
Великобритания ще трябва да предоговаря членството си в ЕС, ако Шотландия обяви независимост, заяви висш служител на Еврокомисията, цитиран от агенциите.

Управляващата Шотландска национална партия (ШНП) планира да проведе референдум за независимост до есента на 2014 година. Идеята й обаче предизвика въпроси дали Единбург ще трябва отново да кандидатства в ЕС и какво ще се случи с Обединеното кралство при отцепването на Шотландия. Според адвокати, които се занимават с европейско право, отношението към независима Шотландия ще бъде като към една от две страни наследници на държава членка. По тази причина отделно място на Шотландия в Съвета на ЕС ще може да бъде прието само с мнозинство от държавите членки и с гласуване в Европейския парламент.

Ако Алекс Салмънд, лидерът на ШНП и първи министър на Шотландия, успее да получи "да" на референдума, възниква въпросът в кои области ще се наложи предоговаряне с това, което е останало от Великобритания. Стигне ли се до този сценарий, Лондон ще трябва да плаща по-малко средства за бюджета на ЕС, но съответно ще получава и по-малко милиарди еврофинансиране. "Не говорим за предоговаряне на политики, а за пренаписване на британското членство", заяви източник от Еврокомисията, пожелал анонимност.

В условията на криза в еврозоната и в ЕС висшите европейски служители не планират активна разработка на сценарии за разпада на Обединеното кралство. Много от тях пък се надяват шотландският референдум да доведе до компромисен вариант, при който Единбург да получи бюджетна автономност, но да се откаже от цялостно отделяне.

Междувременно в интервю пред Би Би Си британският финансов министър Джордж Озбърн изрази съмнения дали независима Шотландия ще бъде толкова "процъфтяваща", колкото е сега. Той отказа да отговори дали ще й бъде позволено да запази британския паунд като парична единица.

Шотландия е започнала борбата си за независимост веднага след създаването на съюза с Англия през 1707 г. Идеята се завъртя на високи обороти от 1999 г., когато лейбъристкото правителство на Тони Блеър пристъпи към децентрализация и предаде на Шотландия, Северна Ирландия и Уелс много от правомощията на централната власт. Най-големият привърженик на идеята за шотландска независимост е ШНП, която през 2007 г. сформира коалиционно правителство с либерал-демократи, а от 2011 г. управлява самостоятелно. Това й позволи да пристъпи към идеята за провеждане на референдум за независимост.

Според Би Би Си традиционните политически партии в Шотландия (лейбъристите, либералдемократите и консерваторите) са против независимостта. Но много избиратели са недоволни от политиците, които заседават в парламента в Лондон и не се интересуват от самата Шотландия. Предпочитанията на шотландските избиратели за независимост не са ясни, смята се, че съотношението "за" и "против" е 50:50. Много шотландци предпочитат финансовата независимост, но отхвърлят пълната политическа независимост.

Във Великобритания трите основни партии - консерватори, либералдемократи и лейбъристи - се застъпват за съхранението на Обединеното кралство. Ако обаче шотландските избиратели подкрепят идеята за независимост, Лондон не би могъл да откаже на Шотландия статута на суверенна държава.

В следващите дни предстоят срещи на британски и шотландски официални лица по въпроса за провеждането на референдума.





ПРИЗИВ

Време е Европа да създаде своя собствена рейтингова агенция, заяви германският външен министър Гуидо Вестервеле, който е на посещение в Атина. По думите му тя ще съдейства да бъде стабилизирано доверието на пазарите, което е жизнено важно за антикризисните мерки. Международната агенция "Мудис" заяви, че няма да намалява най-високия кредитен рейтинг на Франция ААА, след като в петък друга кредитна агенция "Стандарт енд Пуърс" го понижи с една степен. От "Мудис" обаче отбелязаха, че ще преразгледат "стабилната" перспектива на Франция. Бившият финансов министър на Швеция Бо Лундрег оцени като провал въведения през 80-те години данък върху финансовите транзакции. По думите му ефектът бил толкова отрицателен, че валутната търговия, се е прехвърлила от Стокхолм към Лондон.
15
1753
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
16 Януари 2012 20:06
По този въпрос могат да се изговорят думи без край!Още толкова могат да се изговорят по неговата целесъпбразност в днешно време.Още толкова за ползите от него и минусите от него!И всеки ще има право, каквато и позиция да застъпи!Аз лично си мисля, че провеждането на референдума е задължително!Дължат го на историята!
"Fareweel to a' our Scotish fame,
Fareweel our ancient glory;
Fareweel even to the Scotish name,
Sae fam'd in martial story! ..."
16 Януари 2012 20:23
Съображенията на 10 Даунинг , относно въпроса "дали независима Шотландия ще бъде толкова "процъфтяваща", колкото е сега.", ще кажа, че настроенията са по-скоро за влизане към еврозоната, отколкото към паунда.Така или иначе, намирам за не здравословно настоящето положение в страната, по отношение на липсата на закон за официални платежни средства и печатането на собствени банкноти от всяка Шотландска банка.
16 Януари 2012 20:45
Удобен повод , Континентът бързо да реагира към всеки следващ зиг-заг на Кралството . Познати от Историята тарикат-егоисти ...
16 Януари 2012 20:55
Удобен повод , Континентът бързо да реагира към всеки следващ зиг-заг на Кралството

Европа се стреми към обединение , а не към конфронтация!С всички произтичащи от това пасиви на всеки един етап.Никой не търси "сеир"...
16 Януари 2012 22:35
Казаха им на Шотландските националисти (да не се бъркат с обикновенните Шотландци) дайте да го направим този референдум, днес утре след 1 месец когато кажете, дайте да го направим и да решим въпроса с независимостта веднъж за винаги и да спрем да говорим за този референдум.
Ама не щат. Шотландските националисти въртят сучат не искат референдум, сега не бил момента, след 2 години, след 5 години, когато те си решали тогава щели да го направят. Референдум няма да има.
Болшинството Шотландци са за оставане на Шотландия в УК и при един референдум националистите ще станат безполезни.
Цялата им политическа платформа ще се срути и няма да има за какво да плаямпат по цял ден.
За тях идеалният вариант е референдум да няма, но да се протака до безкрай и да се говори всеки ден за референдуми и независимост.
Това ги прави значими.
Иначе този референдум никой не го взима на сериозно в Шотландия.
17 Януари 2012 08:12
За независимоста на Шотландия !
17 Януари 2012 11:52
Ха- референдум? Да вземат пример от българските политици- обявяват шотландците за тъпи, обясняват им, че не са дорасли да преценят дали трябва да свободни и не провеждат референдум! Това е демокрацията в действие. Тактическите прийоми да ги вземат от българските си колеги.
17 Януари 2012 12:01
Да прегледаме някои форумни мнения от миналото :
Joey
23 Май 2004 19:38
Мнения: 1
От: Bulgaria
Скрий: Име, IP Az vi garantiram chlenstvo v EU prez 2007!!! Spoko ve hora!Koi vi e kazal che BG trjabva da dostigne standarta v EU za da stanem chlenki?Istina e che Romania e goljama spanka po patja...
Neprekasnato se izkazvat njakakvi mnenija po vaprsa dali shte vlezneme ili ne v EU prez 2007...tova e prosto edno ot tjah...SPOKOINO
Oshte vednaj BG shte e v EU naj-kasno na 1 January 2008...no vapreki tova 2007 e naj-verojatnata data...

Sled priemaneto na 10 novi drjavi EU shte trajbva di gi "smeli" njakak si.Tova e dosta goljama hapka.Siguren sam che EU shte razbere che edinichnoto priemane e po-dobro otkolkoto an block.
Eto kakvo mislja:
Bulgaria - 2007 (ako neshto nepredvideno stane moje i 2008 no NE po-kasno!!!)
Romania - 2008/2009 (2007 e sashto verojatna...predpolagam che EU ste "nakje" Romania zaradi bavnite reformi i shte im otloji chlenstvoto s 1 godina)
Harvatija - 2010 - te sa dosta napred imat problem samo zaradi sadejstvieto s tribunala za voenno prestaplenijata v Haga - zatova sa IN prez 2010!!!
Serbia i Cherna gora sled okolo godina dve shte sa 2 nezavisimi drjavi.
Makedonia, Albanija i Cherna gora prez 2015/2016
Serbia i Bosna prez 2016/2017
Turzija rano ili kasno ste e v EU...v tova njama samnenie za men 2020 e mnogo dobra data...Vie vijdate samo laskavata stana na turzija no nikoi ne e hodil v Izto4na turzija...ima i vazmojnost nikoga da ne stane chlenka zaradi franzia kojato e tvardo protiv...no v takav sluchi shte i bade otredena spezialna funkzja...neshto kato polu chlen s perspektiva za chlenstvo se njakoga...

A tova che horata v EU bili protiv chlestvoto ni...mi estestveno che shte sa protiv, no v badeshte i te shte imat polza - po-goljam pazar i prochie...da ne govorim che EU staree trjabva im mlada krav...te taka misljat - "po-dobre Iztochno evropejzi otkolkoto arabi i afrikazi!!!"Malko rasistki no e istina...inache v Danija moje da ne ostanat Dachani...Pone da sa beli horata...хората...


17 Януари 2012 12:30
Ингилизите вече не могат да управляват упадъка си както по-рано. Когато нещата вървяха никой не мислеше за референдум, ама сега...
17 Януари 2012 15:03
Тъй като върху бъдещето на Великобритания се гледа доста несериозно и повърхностно, се налага да се намеся като хабилитиран кадър.

Обединеното Кралство е люлката на финансовата цивилизация, масонството, дружествата за интелектуалци, т.е. за хората, които управляват света.

Желанието на правителството на Острова да се отдели от разкапващия се Евросъюз, стартирал с големи мераци и отиващ към явно сгромолясване, е недвусмислено.
Ако сте следили много внимателно дебатите в Бритиш Парламента, щяхте да знаете или поне се досещате, че точно Шотландия е страната, която трябва да изнесе цялата отговорност за излизане и на Англия, Уелс, Северна Ирландия от обречената общност на ЕС.

Тъй като Британския Парламент не успя да вземе необходимите гласове за отделяне или по-точно за референдум, се наложи политическите интелектуалци и богатите англичани да пристъпят към secondary protocol, чрез даване шанс на Шотландия и нейното правителство да има повече власт във вземане на външно и вътрешнополитически решения.

Така че картите са на масата, лордовете са анонсирали и остава "шерпите" да разиграят "синята трефа".
17 Януари 2012 16:59
Е да де , ама Великата Британия вече не владее половината свят, че да е толкова велика и от картите не е сигурен резултата. При вече наличният БРИК дори съществуването на ЕС не е съвсем сигурно, камо ли това на Острова?
17 Януари 2012 18:11
БРИК или по точно иБРИК е толкова зависима от щатската и западните валути, котироваката на същите на световния пазар, където доларът е все още световната резервна валута, че за подобни перверзни обединения на държавици съществуващи с помощта на Чичко Сам, не е необходимо дори да се споменава.

Освен това, БРИК(С) е идея на САЩ и ОН и е учредена след разговори около кръглата маса в Ню Йорк.
17 Януари 2012 19:19

S_Yavorova


Желанието на правителството на Острова да се отдели от разкапващия се Евросъюз, стартирал с големи мераци и отиващ към явно сгромолясване, е недвусмислено.
Ако сте следили много внимателно дебатите в Бритиш Парламента, щяхте да знаете или поне се досещате, че точно Шотландия е страната, която трябва да изнесе цялата отговорност за излизане и на Англия, Уелс, Северна Ирландия от обречената общност на ЕС.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Cвободжа за народите на Шотландия, Уелс , Корнуел, Гибралтар, Малвидските ( Фолклендските ) острови и Северна Ирландия !
17 Януари 2012 19:24
БРИК или по точно иБРИК е толкова зависима от щатската и западните валути,

Самият премиер министър на американският непотопляем самолетоносач - Микро Британия призна пред цял свят!

" От 4 000 години човешка цивилизация, ВЕЛИК КИТАЙ в продължение на 3 600 години е бил начело на световната цивилизация. "

Когато двуногите микро - британци и афро - саксонците са се обличали в мръсни миризливи зверски кожи, то цивилизованите китайци са се обличали в КОПРИНА.

Когато двуногите брити са ръфали с мръсни немити ръце месо и корени , то цивилизованите кинези са ядели в порцеланови прибори.

Бъдещето на човесеството е свързано с страните от БРИКс !
17 Януари 2012 19:25
Годман Сакс призна - 20 век, века на Америка свърши.
Почна ТРЕТОТО ХИЛЯДОЛЕТИЕ - Хилядолетието на КИТАЙ !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД