:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 134
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Ако искаш да твориш, България е по-добро място от Америка

Чалгата е капитализъм в действие, но не е краят на културата, размишлява етномузикологът Анджела Родел
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Анджела Родел
Анджела Родел е родена в Минесота през 1974 г. Завършва езикознание в Йейл и етномузикология в Калифорнийския университет. За пръв път пристига у нас през 1996 г. със стипендия "Фулбрайт". България е постоянният й адрес от 2004 г., когато захваща докторат на тема "Българското народно пеене". Пее и свири в етно-рок групата "Гологан" заедно със своя съпруг - поета и кавалджия Иван Христов, от когото има 3-годишна дъщеричка Керана. Превежда на английски съвременна българска литература, както и субтитри за български филми.





- Анджела, как попадна на екрана? Сега хората те гледат в "Седем часа разлика". Преди това изпълни главната роля в "Козелът" на Георги Дюлгеров...

- Случайно, както стават повечето неща в България. С Милена Фучеджиева, която е главен сценарист, се бяхме срещнали в едно токшоу. Много добре се разбрахме - тя е интересна жена, живяла е в Америка. За мен поканата беше приятна изненада, беше и предизвикателство. Не съм професионален актьор, не съм учила за това. Работя като преводач, което е самотно занимание - не прилича на снимките на филм, където се срещаш с всякакви хора... Обаче и преводачът, когато потъва в книгата, влиза - езиково - в ролята на всеки персонаж. Не са съвсем несвързани двете неща.

Георги Дюлгеров пък, вече бил развил сценария си, когато се свърза с мен: имал е някаква френска актриса, но тя в последния момент отказала да участва. Отива той в Министерството на културата за някакво разрешение. А там работи дъщерята на вашия велик композитор Красимир Кюркчийски - той скоро почина, бог да го прости. И тя му казва: "Виж какво, има едно момиче, баща ми я познава... " После Дюлгеров ми се обажда и ми казва: имам тука една малка роличка... И аз мисля, че става дума за епизодична роля на някаква американка, която седи отзад при статистите и си пее. Отидох, запознах се с Иван Бърнев, тръгнах си от кастинга и продължих да мисля, че снимките ще са ден-два. А то се оказа главната роля! Много хубаво преживяване беше. Дюлгеров има опит с непрофесионални актьори.

- Ти май си смел човек, който не се страхува да опитва нови неща... Как всъщност стигна от Минесота до София?

- Всичко започна от университета Йейл, където учих славистика. Там имаше хор за източноевропейска музика - от Полша, Русия, Грузия, България, в който се запознах с българската музика, с "Мистерията на българските гласове". И се влюбих! През лятото на 1995 г. заминах на специализация в Русия, така че оттам реших да отскоча за две седмици и до България. Попаднах на събора в Копривщица. Беше страхотно - някакви баби в носии, планини, влюбих се тотално в това място. След като завърших, дойдох тук със стипендия за една година. И досвидания, руски! Русия е страхотна страна, има велика литература, но може би се сблъскваме повече - двете велики сили, има там едно по-негативно отношение към американците. Докато на повечето българи, особено през 90-те, Америка им беше мечта. Всеки ти казва "аз имам един братовчед в Америка" или "искам да уча в Америка". Бяха много по-дружелюбни, много по-отворени към мен. И, разбира се, музиката беше много важна. Открих идеалното място.

- Немалко българи искат да изминат обратния път - от България към САЩ, а ти - наопаки. Защо така?

- Ако искаш да правиш пари, Америка е мястото. Това е ясно. Не че и аз не искам да правя пари, но за мен е по-важно да имам интересен живот, да се занимавам с музика. В Америка трябва да бачкаш цял ден, всичко останало е в графа "хоби". Да, тук стандартът не е толкова висок, но ако искаш да се занимаваш с творчество, България е по-доброто място. В битов план, където и да съм - съм доволна, общо взето. Аз съм оптимист по природа. Наистина, по-сложни са някои неща, бюрокрацията ви е по-тромава, понякога хората се държат кофти без причина, но тези неща не ме дразнят много. Е, щеше да е по-хубаво, ако българите не се караха един на друг в трамвая, в магазина, в банките...

- Ти дойде в много бурен период, 1996-1997 г.

- За мен, като американец, тези години, в които учех в Софийския университет, бяха невероятна школа. Когато си израсъл във финансова стабилност, си мислиш, че парите са ти дадени, че нищо не може да ти се случи. Но като дойдох тук и видях колко крехко е всичко, как млади хора нямат пари за едно кафе, как с всеки ден парите се обезценяват... В Америка сме прекалено самодоволни - смятаме, че щом е било, значи винаги така ще бъде. Моите родители са бейби-бумъри, те цял живот са живели в добри условия - и за пръв път сега, покрай днешната криза, се сблъскват с някакви неща, с които българите са се срещнали още преди 20 години. Виждаш колко лесно можеш да загубиш онова, което си имал.

Същото е и с гражданското общество - докато го имаш, не го цениш. Но като дойдеш в България, разбираш колко то е ценно. И че не е нещо от природата, дошло наготово, а е нещо, което трябва да подхранваме всеки ден. На много ме научи живеенето в България точно в този период на преход.

- Положителни промени оттогава намираш ли?

- Няма какво да сравняваме с 1996-а - толкова сиво беше. Да, не е идеално и сега - знам, че българите биха искали да бъде още по-добре, но аз мисля, че особено след влизането в ЕС стандартът на средния българин доста е скочил. Когато бях в Софийския университет, хората масово нямаха пари за храна! Много ме обнадеждават за България и природозащитните движения, които виждам напоследък, гражданските активности. Преди 15 години ги нямаше. Мисля, че и материалната среда се промени, и манталитетът. Е, взехте от Запада някои лоши работи - тази прибързаност, ускореното темпо на живот, което мен лично ме отблъсква от Америка. Но се надявам, че в България ще успеете да запазите кефа, душевните практики - това сядане около масата, да цените личните отношения, семейство, приятели, танци, пеене...

- Как приемат сънародниците ни факта, че една американка пее българска народна музика?

- Много рядко съм срещала негативна реакция. В 99.9% от случаите хората са безкрайно изненадани и трогнати, че някакъв човек от голяма държава цени нашия фолклор. Според мен това е най-хубавата музика на света - смесица от източни и европейски елементи, няма друга такава никъде. Вие трябва да се гордеете, а не да се шокирате, че хора като мен идват отвсякъде по света да я учат. В Япония има български хорове, в Америка навсякъде има български хорове...

- Като изследовател на фолклора, сигурно често те питат какво мислиш за неговата модерна издънка - попфолка, или чалгата?

- От една страна, разбирам огорчението на българите, че до 1989 г. високата култура е получавала от държавата много пари, имало е пазар за най-различна музика, а след падането на Берлинската стена нахлуват пазарните ценности и за изпълнителите, които цял живот са учили да бъдат народни певци, например, или класически музиканти, изведнъж няма никаква работа. Разбирам, че много хора смятат чалгата за израз на мутренската култура, която нахлу през 90-те. Но от друга страна, аз съм израснала с попмузика - и не виждам никаква разлика между Бритни Спиърс и Анелия. Това е капитализъм, това е свободният пазар. Бих казала на българина да не го приема като края на културата. Навсякъде в света има някакъв вид чалга. Като етномузиколог правих една презентация за чалгата и мой колега, който работи в Перу, възкликна: "А, това е чича!" - тяхната си музика с цицорести мадами, леко екзотични фолклорни елементи, с евтини синтезатори отзад. Всяко общество има нужда от развлекателна музика, от еротика - не трябва да смятаме, че българите са някакви абсолютни простаци.

Проблемът в България е, че вие нямате голям пазар и това се е оказало единственото нещо, което се предлага в момента на него. Може би Министерството на културата трябва да поддържа по-активно жанровете, които не са толкова пазарни.

- Добре, българската народна музика се "изнася" добре и се радва на популярност в САЩ и другаде. Ти обаче си преводач на съвременна българска литература. С нея как върви експортът?

- Англоезичният пазар е най-трудният и най-фрустриращият пазар на света. Но според мен вървим напред, имаме "вълна". Досега освен "Естествен роман" на Георги Господинов нямаше голям пробив. Но вече, с помощта и на Елизабет Костова, започват да излизат все повече български автори на английски. Ето, миналата година книгата на Милен Русков, която преведох, получи страхотни отзиви във всички издания в САЩ - за моя огромна изненада.

Аз искам Вежди Рашидов да ми отговори на един въпрос: защо вие сте единствената страна в Европейския съюз - освен Англия, в която се говори на английски - която няма ясна национална програма за подкрепа на своята литература навън? Това е позор. Затова и българските автори въобще не са познати, не ходят на конференции, освен на собствени разноски или с помощта на фондации; не издават. Издатели идват при мен и казват: "Хайде да издадем нещо" и са шокирани, че тук няма такава програма. Те ходят в Сърбия, в Македония - държави, които не са в ЕС даже, в Хърватия, в Словения, ходят навсякъде и веднага се намират средства, има програми, по които може да се кандидатства за превод. Това в България абсолютно липсва.

- А как реагират хората наоколо на твоя прекрасен български?

- Преди беше ясно, че съм чужденка, но вече съм на странен етап, в който хората не ме разпознават веднага и след 10-15 минути казват учудено: "А, Вие откъде сте?" Някакъв таксиметров шофьор ме пита от кой край съм. И аз му казвам: "Доста далече е моят край". За мен това е голям комплимент. За жалост, не изглеждам като българка - българите са фини, тъмни, слаби, красиви хора, а аз за съжаление съм от немски произход.



72
9945
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
72
 Видими 
20 Януари 2012 19:42
етномузиколог

Човек наистина се учи докато е жив!

А това си е класика за златен фонд:
За жалост, не изглеждам като българка - българите са фини, тъмни, слаби, красиви хора, а аз за съжаление съм от немски произход.
20 Януари 2012 19:48
Направо ме смая това интервю. Приятно ме смая.
20 Януари 2012 19:59
Браво на това момиче!
На всичкото отгоре е и добра актриса.
20 Януари 2012 20:21
За мен, като американец, тези години, прекарани в България...


Ооо, Анджела е американец?! Жалко за хубавото момиче и най-вече за момчетата около нея... него.

Па внимавайте малко при превод, редакция и коректорство, де Правилният език и съгласуване е белег на уважение към събеседниците! В случая - рядко симпатична на българската душевност събеседничка. Изборът й е правилен в тая мрачна зима!



20 Януари 2012 20:38
Анджела изглежда симпатяга

Жалко, че филмите, в които играе, дори и случайно като аматьор, не са толкова добри колкото играта й...
20 Януари 2012 20:39
Наистина, много приятна събеседничка!
Хубаво, оптимистично интервю!
По телевизията гледах английска двойка, живееща в България и изучаваща българските обичаи. Жената говореше доста прилично български, обясняваха как си правели маски на "кукъри" и на мене ми беше интересно да ги слушам. Мъжът правеше зимнина с помощта на местните баби.
Между другото, тук имаме един колега от Англия, който е черен. Купил си един имот на морето, но преди 8-9 години, ходи там отвреме навреме. Казва, като отишъл местните го поканили да опита виното им, опитвал, опитвал... после нищо не помни.
Дружелюбни били хората, харесали му.
20 Януари 2012 21:17
Всеки намира музата си по различни кътчета на Света.
България несъмнено е добро място за творци - особено крайбрежието и планината.
20 Януари 2012 22:41
Пеци Гюзелев Натисни тук
21 Януари 2012 00:40
Хубав човек, светъл!
Хубаво е по-често да виждаме такива хора!
Да е жива и здрава!

21 Януари 2012 02:17
И става чудото веднага -
момичето ръце протяга.
Накрая знаете сами -
балонът сам ще изгърми.
21 Януари 2012 02:29
Абе всичко много гот, ама и на нещо друго ми намирисва леко цялата работа:
Натисни тук


п.с.
... а на тия дето ще ме обвинят че съм червена прашка, само ще им кажа , че не съм от тяхното поколение.
21 Януари 2012 02:59
Типична американка, с отворени очи към света. Като нея в Америка са стотици хиляди, които се занимават с изучаване на чужди култури, чужди народи. Никой няма толкова научна информация за света, колкото Америка. В университетите се поощряват и финансират разработки за цял свят във всички области.
Жената е изключително учтива.
21 Януари 2012 06:54
"Ако искаш да твориш, България е по-добро място от Америка"
..............................................................................................
..............................................................................................
Аз като нетворчески работник, ще си стоя в Америка. В България да си седят творците!
21 Януари 2012 07:12
Аз като нетворчески работник, ще си стоя в Америка. В България да си седят творците!

Къ щяло да си нетворчески работник ? Като те гледам какви ги твориш във форума - Творец и половина си даже !
21 Януари 2012 07:45
Така е, но нямам вашите условия за работа. Вие черпите направо от извора. Имам предвид онова турско съоръжение, станало символ на България при председателството на чехите в ЕС.
21 Януари 2012 08:12
Анджела,
все ми се иска да ти кажа Ангелина,
да сте живи и здрави, ти и момчето ти
и момичето ти!
Ако имаше повече хора като теб и съпругът ти, светът щеше да съвсем друг...
21 Януари 2012 08:17
Светът щеше да Е съвсем друг !
А колко страшно ще бъде ако има повече "хора"
като Gozambo ?!
21 Януари 2012 09:16
не виждам никаква разлика между Бритни Спиърс и Анелия.

Станахме двама, които мислим, че попмузиката е американска чалга.
21 Януари 2012 09:55
Станахме двама, които мислим, че попмузиката е американска чалга.

Както и че Нашвил (Тенеси) е американската Копривщица.
21 Януари 2012 10:04
един нормален човек да каже едни нормални човешки неща ако и сега някой комплексар намери повод да се изходи във форума.. към тъмни.. фини и красиви за българите ще трябва да се добави.. но в някои случаи безмерно тъпи
21 Януари 2012 11:05
Така е, но нямам вашите условия за работа. Вие черпите направо от извора.

Гозамбовците, явно за да не заплатят някой цент свръхбагаж на тръгване, не са взели цървулите на дядо си в анабазиса към Новия свят. Но не са отчели факта, че в днешния глобализиран свят цървулите могат да те настигнат където и да си.
21 Януари 2012 11:21
Предводителю, аз го мисля сериозно.
21 Януари 2012 11:47
Браво на тази девойка, много хубави думи, а и почти всичко, дето го е казала, го споделям и аз. Да са живи и здрави, тя и любимите й хора.
21 Януари 2012 12:02
...заедно със своя съпруг - поета и кавалджия Иван Христов, от когото има 3-годишна дъщеричка...

Аз може и да не съм прав, ама не е ли по-редно да се каже с когото имат?
21 Януари 2012 12:03
Жената е изключително учтива.
Сигурно от учтивост е родила полубългарче или пък защото е от организацията, линкната от clearview.
Личност, отворена за света, за всичко добро и красиво, с много приятно излъчване, че даже и с артистичен талант ( освен музикалния) Познавам още две такива американки (ех тези американки!), които привличат масовите симпатии и правят българите по-лъчезарни и добри. Едната също има деца полубългарчета и не пропуска възможност всяка година да прекарва по-дългите си отпуски в България, в провинцията, вместо по лъскавите курорти и забележителности по света.
21 Януари 2012 12:27
Лека тАжно е някакси, американка да ни отваря за достойнствата на България, българите и българският фолклор. Ама е вярно.
21 Януари 2012 12:50
Тази жена е моят еталон за слънчев, отворен характер, който мисли само добрини! От началото на медийните и изяви следя поведенческите и активности, никъде нищо не спомена "под чертата". Не е като да не се е сблъквала с бълкарските реалности, но нито веднъж не се оплака, лоша дума не спомена...Всичките и бивши и настоящи сънародници-амбасади следва да вземат пример от нея! А Уорлик да и окачи портрета на входа в посолството и като идва на работа да удря по едно челобиене!
21 Януари 2012 12:55
Анджела Родел > Gozambo
21 Януари 2012 13:32
Булката е сладур.
21 Януари 2012 13:38
Малиии, откога ли не съм чел в този вестник нещо позитивно!
21 Януари 2012 14:19
Много деликатно се е изказало момичето - несъмнено белег, че иде реч за отворен и фин човек.
"Наистина, по-сложни са някои неща, бюрокрацията ви е по-тромава, понякога хората се държат кофти без причина, но тези неща не ме дразнят много. Е, щеше да е по-хубаво, ако българите не се караха един на друг в трамвая, в магазина, в банките... "
Спомних си тези наблюдения, докато четях ненормалническите коментари по смъртта на българина, убит в Афганистан.....
21 Януари 2012 14:41
И от мене едно палче за Анджела Родел.
Наистина прави много добро впечатление. Да е жива и здрава, тя, детето и семейството й.
21 Януари 2012 15:12
Всичко е добре от горе написаното за милото момиче, ама Gozambo
оплеска пейзажа. Направо се нанака. Ама един ден да не му се наложи
да хване бързия влак от САЩ за Б-я, че ще стигне до никъде.
21 Януари 2012 15:13
верно е много добро
и от мене
друго си е да се видим с очите на човек чужденец и то американец от женски род
се запознах с българската музика, с "Мистерията на българските гласове". И се влюбих!

ето я магията
Попаднах на събора в Копривщица. Беше страхотно - някакви баби в носии, планини, влюбих се тотално в това място.

това място и марсианците го долюбват
Аз съм оптимист по природа. Наистина, по-сложни са някои неща, бюрокрацията ви е по-тромава, понякога хората се държат кофти без причина, но тези неща не ме дразнят много. Е, щеше да е по-хубаво, ако българите не се караха един на друг в трамвая, в магазина, в банките...
много мило некак си евентуално
пък аз им се ядосвам и повече им се възмуштавам на тези субекти неучтивите
...
за това евала
тези години, в които учех в Софийския университет, бяха невероятна школа. Когато си израсъл във финансова стабилност, си мислиш, че парите са ти дадени, че нищо не може да ти се случи. Но като дойдох тук и видях колко крехко е всичко, как млади хора нямат пари за едно кафе, как с всеки ден парите се обезценяват... В Америка сме прекалено самодоволни - смятаме, че щом е било, значи винаги така ще бъде. Моите родители са бейби-бумъри, те цял живот са живели в добри условия - и за пръв път сега, покрай днешната криза, се сблъскват с някакви неща, с които българите са се срещнали още преди 20 години. Виждаш колко лесно можеш да загубиш онова, което си имал.
винаги ми е било на ума че требва да сме благодарни за тази сурова школа на живота в която сме се родили и израснахме и живееме като тази жена
На много ме научи живеенето в България точно в този период на преход.

е туй е готин лаф
Но се надявам, че в България ще успеете да запазите кефа, душевните практики - това сядане около масата, да цените личните отношения, семейство, приятели, танци, пеене...

жалко че некои тулупи требва да го научат това от американката
Според мен това е най-хубавата музика на света - смесица от източни и европейски елементи, няма друга такава никъде. Вие трябва да се гордеете, а не да се шокирате, че хора като мен идват отвсякъде по света да я учат.

и аз имам
един въпрос: защо вие сте единствената страна в Европейския съюз която няма ясна национална програма за подкрепа на своята литература навън? Това е позор.

хм
За жалост, не изглеждам като българка - българите са фини, тъмни, слаби, красиви хора, а аз за съжаление съм от немски произход.
но не е за съжаление
штото пък българите си падат по фини светли красиви моми от немски произход

/новогодишното ми пожелание действа/
21 Януари 2012 15:23
Натисни тук
21 Януари 2012 16:58
Когато Мими ме остави, сърцето ми направи
ТУП-ТУП и след това спря.
Съседите дойдоха, настъпи суматоха –
всички закрещяха: “Човекът умря”.
(следва)
21 Януари 2012 17:26
Ех, как ви обърках да се насладите на хвалбите! По-горе ви казах, че жената е прекалено учтива. Нека погледнем на хвалбите от друг ъгъл.
"В Америка трябва да бачкаш цял ден, всичко останало е в графа "хоби""- В България бачкането е хоби.
"В битов план, където и да съм - съм доволна, общо взето."- Жената прави намек за мизерията.
"Аз съм оптимист по природа."- Едната надежда остава.
"Наистина, по-сложни са някои неща, бюрокрацията ви е по-тромава, понякога хората се държат кофти без причина, но тези неща не ме дразнят много."- И нас не ни дразнеха, докато не си хванахме куфарите и в чужбина. Хората се държат кофти без причина! Затова животът е мизерен, защото хората са мизерници.
"Е, щеше да е по-хубаво, ако българите не се караха един на друг в трамвая, в магазина, в банките... "- Навсякъде. По всяко време. И по всякакъв повод. И без повод. Отбелязвам, че наблюденията на жената са докато Gozambo е в Америка. Колко хубаво щяло да бъде без Gozambo! И хубаво ли е?
"Но като дойдох тук и видях колко крехко е всичко, как млади хора нямат пари за едно кафе, ..."- Това е в пряка връзка с изброеното по-горе- бачкането хоби, хората кофти и пр.
"Моите родители са бейби-бумъри, те цял живот са живели в добри условия - и за пръв път сега, покрай днешната криза, се сблъскват с някакви неща, с които българите са се срещнали още преди 20 години."- Жената вижда в България най-лошото, което може да се случи с нейните родители.
"Същото е и с гражданското общество - докато го имаш, не го цениш. Но като дойдеш в България, разбираш колко то е ценно."- Гражданско общество няма, защото такива са гражданите. Цигания отвсякъде.
"И че не е нещо от природата, дошло наготово, а е нещо, което трябва да подхранваме всеки ден."- Не можем да го подхранваме, защото сме рушители. Ще хвърлим камък по автобусната спирка, защото ни дразни, че стъклото е още здраво.
"Е, взехте от Запада някои лоши работи "- Не може постоянно сами да си изобретяваме лошотиите. Нека да вземем и нещо наготово. Да доокомплектоваме народопсихологията...
"Но се надявам, че в България ще успеете да запазите кефа, душевните практики - това сядане около масата"- Разбира се, за това не иска питане!
21 Януари 2012 17:41
.
21 Януари 2012 18:13
Жената си е много хубава и много добре настроена към България.
Аз се извинявам, че развалих блаженството в което бе изпаднал форумния състав, но когато кажеш, че жената е прекалено учтива, то някои не могат да разберат, че ги е похвалила малко повече от заслуженото. Трябва да се дообясни.
21 Януари 2012 18:19
много хубава ли? много лош вкус имаш.
21 Януари 2012 18:22
Чудесно е момичето! Някъде 2001 или 2002 на една фулбрайтова конференция едно високо, русо и бяло американско момиче като отвори уста и запя една българска народна песен, всички ние българите в аудиторията зяпнахме. Ако не виждахме с очите си, че е чужденка, ако само слушахме изпълнението, без да гледаме, в никакъв случай не бихме различили изпълнението й от това на българска народна певица. Типичните извивки в гласа, въобще всичко както си трябва. Интервюто е чудесно, момичето се държи естествено и добронамерено. Може да се мине и без Гозамбовите подтексти, защото ако имаше такива, момичето да си беше отпрашило за щатите. Освен че има дете "полубългарче", както някои по-горе наричат детето й, струва ми се, че спокойно можем да наречем Анжела "българоамериканка" /an American Bulgarian/, защото тя явно вече е започнала да чувства България като своя родина, ето в това изречение от интервюто й:
В 99.9% от случаите хората са безкрайно изненадани и трогнати, че някакъв човек от голяма държава цени нашия фолклор.
.

21 Януари 2012 18:46
Горната статия е една много добра среща на оптимизма с песимизма, на духовността с материалните подбуди, на способността да виждаш красивото , там , където за слепите е тъмнина. Трябва да си пътувал много, трябва да имаш време и сили да вникнеш в сегашните геополитически безобразия, продължение на робството и колониализма, за да разбереш, че всеки народ си има своите особености, че хищническото начало в човешката природа води света не към райската градина, а към ядрения колапс. И в този кратък исторически период, на българския народ му осигуриха не само материална разруха, доведоха го и до духовно падение. И да се радваш на тази разруха от позицията на сития от острова на пиратите, да си щастлив, че дебелото ти черво е по- пълно от това на твоите сънародници, е това не се оправдава и от най- студената логика.

21 Януари 2012 20:00
България си е добро място за западни интелигенти, дава им наистина много по-добри условия, отколкото биха имали у дома си. По същия начин десетки хиляди американци се преселват в Тайланд, дето местните ги карат да се чувстват знаменитости, и по наблюдението на сина ми, обходил страната, "няма друго място, дето толкова много ugly (т.е. посредствени, тъпи) white guys са хванали толкова hot Asian women" (за съпруги). Цените също са неописуеми, човек изкарва добре за храна (вкусна и здравословна, не се дебелее) с три долара на ден.
21 Януари 2012 20:09
Дами канят (1980)
- На доктор всичко се показва, а на съпруг нищо не се казва.
- И на инструктор не се отказва.
21 Януари 2012 20:09
Щерка ми ходи в България за Коледа след 4 месеца учене в Италия (Флоренция), откъдето ходи и в няколко други западноевропейски страни с приятелката си Алиса от Флорида. Алиса била очарована от бълг. "традиционна" кухня (на верига "Хепи" най-вече), всеки ден яли шопска, кюфтета и картофи по селски. Според двете нюйорски девойки най-добрата кухня в Европа била в България и... Ирландия. Париж бил удивително провинциален и скучен, достъпната по цени храна - лоша, лучената супа - отвратителна в сравнение с Ню Йорк. Ходиха по цяла Италия, чак до Сицилия, на Октоберфест в Мюнхен с автобус през Алпите, в Амстердам, Цюрих и другаде. В интерес на истината, във Флоренция имат много хубав хляб, сандвичи, сладоледи и други работи, и "аперитиво" вечер, дето младите вечерят за цената на един коктейл - около 7 евро.
21 Януари 2012 20:14
Дано има едн ден такова интервю и с приятелката ни Анита Касабова (nee Von Dunn), доцентка в НБУ по нашите науки, семиология мисля се казва. Със сложен западен произход и богат, далече не само положителен, опит с България и бълг. мъже. Също очарователна дама. С отличен български, само тук-там лек акцент и малки правописни грешчици.
21 Януари 2012 20:14
В предишния епизод. Резюме: Хората в квартала порицават покварената Мими на общо събрание.

В следващия епизод: Научният институт доказва, че полтергайсти няма, че са зрителна измама и че всъщност нямат право да летят. Натисни тук
21 Януари 2012 20:24
България си е добро място за западни интелигенти, дава им наистина много по-добри условия, отколкото биха имали у дома си.


Ако не ти се налага да прибегнещ до библиотечна информация или книгообмен, например и имаш достатъчно солиден дохос, който да ти позволява да четеш онлайн списания
21 Януари 2012 22:09
I have little feet because nothing grows in the shade.
Dolly Parton
21 Януари 2012 23:43
Ало, загасете грамофона, три и половина посред нощ, не въ ли е срам бе?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД