:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,654,234
Активни 334
Страници 8,397
За един ден 1,302,066
Предизвикано

Ще станат ли САЩ почетен член на ЕС?

Кризата на Стария континент не е само фискална и валутна, тя е криза на възгледи и характер
Снимка: ЕПА/БГНЕС
За разлика от предшествениците си Обама има живо доказателство за това докъде води социалната демокрация - до кризата в ЕС, с която политиците, сред които е и председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу, не успяват да се справят с нея.
Повечето хора си мислят, че тазгодишните президентски избори в САЩ са важни предимно от гледна точка на вътрешната политика и по-малко ще засегнат външната политика. Това не е вярно. Всъщност изборите ще са референдум за това дали Америка иска да стане почетен член на Европейския съюз.

Клонящите към Републиканската партия разбират това - една от любимите теми в изказванията на фаворита на републиканците Мит Ромни е предупреждение срещу модела на "европейската социална демокрация". Проблемът на Ромни е, че представя един друг европейски специалитет - безстрастния технократ, постидеологически тип, без душа, воден в решенията си само от информация. Клонящите към републиканците избиратели разбират добре и това.

Мнозина вляво на политическия спектър също



схващат американската политика като референдум за Европа



и до неотдавна те, малко или много, бяха готови да го признаят. Ето няколко примера:

• "Европа е икономически успех и този успех сочи, че социалната демокрация работи."

-Пол Кругман, 10 януари 2010 г.

• "Европейската мечта, която подчертава колективната отговорност и глобалното съзнание...е най-добрата мечта на човечеството за по-добро бъдеще."

-Джеръми Рифкин, "Европейската мечта", 2004 г.

• "Ако бяхме взели Европа за пътеводител, щяхме да се справим по-добре с капитализма."

-Томас Гойгън, "Дали сме родени на грешен континент?" 2010 г.

Тези възгледи днес вече са малко смущаващи от интелектуална гледна точка. Това обаче не променя основните теми в предстоящия дебат на Барак Обама със съперника му за изборите, който и да е той.

Контурите на този дебат са добре известни. Трябва ли правителството да е двигател на растежа на трудовата заетост? Има ли смисъл правителството да инвестира в определени индустрии или технологии? Може ли правителството да ни задължава да правим определен индивидуален икономически избор в името на социалното добро?



Трябва ли богатите да плащат все по-голям дял от общото данъчно бреме?



Дали по-високите такси са най-добрият начин за покриване на бюджетния дефицит? Ефективна ли е като цяло финансовата регулация? Положително ли е въздействието на профсъюзите върху заетостта? Трябва ли загрижеността за околната среда да надделява над икономическия интерес? Дали търсенето на консенсус е идеалното поведение в международен план?

На всички тези въпроси Обама досега е отговарял с "да". Държавните субсидии за соларните панели на "Солиндра" и електромобилите на "Фискър", нарастващият брой държавни служители, непрестанните словесни атаки срещу "Уолстрийт", федералният дълг, който надминава 100% от БВП, "балансираният подход" към намаляването на дефицита, уважението към ООН. Това е президентството на Обама. По същия начин Европа се превърна в това, което е днес.

Някои от най-честите обяснения за кризата в Европа са направо алхимични. Финансови магьосници успяха да свият европейската икономика. Заразата се разпространи. Финансовите пожари не могат да се потушават едновременно. Инвеститорите се надпреварват към изхода от европейския пазар.

Смесването на метафори пречи да осъзнаем несъстоятелността на такъв анализ. Истината е, че случилото се в Гърция (и американската финансова криза преди това) просто подпали вече отдавна изсъхналите дърва. Безкомпромисните профсъюзи посветиха десетилетни усилия, за да прогонят европейската индустрия и работна ръка в чужбина. Данъчните ставки, сравними с конфискация, насърчиха укриването на данъци, бягството на капитали и емиграцията на най-добрите. Правилата на труд намалиха производителността и обезсърчиха работодателите да наемат хора. Националните бюджети бяха разтеглени до скъсване от нереални пенсионни обещания и нарастващата цена на всичко, което социалната държава предлага уж безплатно - като здравеопазване и образование.

Но най-лошото е, че европейският модел



генерира самонавиващата се комбинация от предразсъдъци и интереси,



която е почти невъзможно да бъде разтурена. Настроенията срещу "дивия англосаксонски неолиберализъм" ограничават политическите варианти за структурна икономическа реформа; рутинните стачки, раздутият държавен щат (38% от белгийците работят за държавата - само бог знае какво точно правят) и всички други бенефициенти на държавното широкопръстие елиминират всяка надежда. Европейската криза не е само фискална и валутна. Тя е и криза на възгледи и на характер.

Дали републиканците, които вече гласуват на първични избори за свой кандидат-президент, знаят всичко това? Подозирам, че го знаят. Случващото се в Европа е повече от икономическа криза, то е разпад на начина, по който изглеждаше света повече от век. За европейците това вероятно ще означава десетилетие на икономически несгоди и политически риск. За американците то е пронизителен сигнал, който идва от първата линия на системата за ранно предупреждение.

Би било абсурдно да се каже, че американците няма какво да научат от останалия свят, включително и от Европа. Но понякога най-ценните уроци са неприятните. Макар да нямаше точно това предвид, Обама с право сравни администрацията си с тази на Франклин Делано Рузвелт и Линдън Джонсън - също като тях той успява да придвижи САЩ доста напред към модела на социална демокрация, на която така се възхищава. Но за разлика от предшествениците си той има живо доказателство за това докъде води социалната демокрация. Така че какво е неговото извинение?
56
5351
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
56
 Видими 
20 Януари 2012 19:45
Ще станат, ще станат... Но не на ЕС, а на Третия Свят.
20 Януари 2012 19:57
Я, имало и друг път освен диктата на "пазарите" и пазарните фундаменталисти!
20 Януари 2012 20:03
Искрено моля някой колега отвъд океана да ме светне кой е най-крайния от всички възможни крайни републиканци та да знам за кого искрено да стискам палци през ноември.
20 Януари 2012 20:05
Я, имало и друг път освен диктата на "пазарите" и пазарните фундаменталисти!

Че има, е отдавна известно. А сега се вижда по-ясно накъде води
20 Януари 2012 20:13
Аз чакам Фичо да даде залп, 'щото според него ЕС било пазарно-фундаменталистко сборище
20 Януари 2012 20:27
тъп та вдлъбнат
къса памет с фиксиран брой неизкореними клишета
та като къф точно се явява тойзи че ни го пускате тука
20 Януари 2012 20:34
Ще станат ли САЩ почетен член на ЕС?


Това като почетния член на СБХ Боко ли да го разбираме?
20 Януари 2012 21:07
На всички тези въпроси Обама досега е отговарял с "да". Държавните субсидии за соларните панели на "Солиндра" и електромобилите на "Фискър", нарастващият брой държавни служители, непрестанните словесни атаки срещу "Уолстрийт", федералният дълг, който надминава 100% от БВП, "балансираният подход" към намаляването на дефицита, уважението към ООН. Това е президентството на Обама. По същия начин Европа се превърна в това, което е днес.

- електромобилите на "Фискър" - нали искат да се отърват от петролната зависимост?! Досега чувам само копай, копай по-дълбоко. И за какво? Да се наденем на Канадска зависимост. Канадците да имат здравно осигуряване за наша сметка. Тъпо.
- нарастващият брой държавни служители - абсолютно невярно. Безработицата е САЩ от две години се поддържа висока заради освобождаването на държавни служители, което е повече от 1мил. годишно. То едва се компенсира от раб. места открити от часни компании.
- непрестанните словесни атаки срещу "Уолстрийт" - там е проблемът. Има само словесни заплахи, а от виновните за финансовата безотговорност не се търси достатъчно наказателна отговорност. Затова и карамболите продължават. Парите които правят са много големи за риска който поемат.
- федералният дълг, който надминава 100% от БВП - ми федералният дълг надмина 100% заради двете войни които струват 2 трилиарда за 10г. и ще струва още толкова на Соушул секюрити и Медикеър за в бъдеще (само за военните). За справка "Обамакеър" се изчислява на 1три за 10г. А сега ми кажете кое е по-добре: Войни и 2три дол или Здравна система за всички за 1 три?
-По същия начин Европа се превърна в това, което е днес. Авторът си няма на представа какво е соц държава в Европа. Че в Германия жените взимат 1г платено майчинство, че корпорациите в Европа предпочитат да държат работниците на работа защото им е по-евтино от колкото когато ги уволнят.
Този автор не знае за какво говори и предполагам, че статията е просто поредна ортодоксално-консервативна демагогия покрай предизборните надпревари на републиканците постната от вестик "Сега" незнайно защо...
20 Януари 2012 21:35
Поредната неприятна изненада от страна на редакцията.
20 Януари 2012 22:21


Ще станат ли САЩ плюшен член на ЕС?


20 Януари 2012 22:28
Почетным - можно. А по нечетным - рыбу ловить будут ...
(Днес ми върви на тоя лаф )


ПП Апропо, Израел не е ли с предимство?
20 Януари 2012 22:29
"Работническо дело" възкръсна.
20 Януари 2012 22:47
"Ако бяхме взели Европа за пътеводител, щяхме да се справим по-добре с капитализма."


Тенденциозни, нехарактерни за ежедневния американски политически тон извадки! Гледам английскоговорещи канали / УСА също /. Речникът им е постоянно пренебрежителен към Европа. Разговорите за икономика, в приблизително ~90% от случаите, включват фрази като: " Don't tell us about Europeans! Everybody know how the socialists will ruined economy! That's a steamboat....". Естествено, става дума за икономиката на водещите предаванията. Те се олицетворяват с целите Щати /нищо ново/. Европа може да се види само в туристически предавания /Rick Steves.../ под формата на зрелище /какви странни празници имат тез германци, или испанци../ ....and, of course, how regular people struggle in Europe. Разбира се, пътувайте до Европа. В Щатите география не се изучава, освен в някои късни стадии на висшо образование. За политиката е ясно колко са осведомени, надявам се. Така че, 0 шанс за анализ или съпоставяне на факти. Гледайте > Натисни тук Не знае дали Франция е държава.... Тези, които наистина разбират какво е Европа /като бившия Губернатор на Ню Мексико Бил Ричардсон, отпадат рано, никой не ги слуша... губят. Рон Пол / републиканец/ е най-критичен към Щатите, аналитичен...ще загуби! Натисни тук

Би било абсурдно да се каже, че американците няма какво да научат от останалия свят, включително и от Европа.


Унизително е за тях да учат каквото и да е било дори от съседите си.
Така са възпитани.
Нека живеещите в Щатите ме оборят.
20 Януари 2012 22:48
Рик Санторум !
Два мандата и музиката да свири !
20 Януари 2012 23:00
Рон Пол в Конгреса Натисни тук

Интригите срещу Рон Пол Натисни тук
20 Януари 2012 23:16
Хммммм..... за разлика от Обама, Рон Пол май не подкрепя SOPA и PIPA
20 Януари 2012 23:33
"Белият дом" отдавна обяви, че не подкрепя SOPA ще наложи вето. Рон Пол е също срещу закона.
Законът е пред провал. Вчера, след натиск от обществеността и стотици Интернет компании повечето от вносителите се на закона се отказаха от него.

Рон Пол има добри идеи за външната политика, но по икономика е кръгла нула. Абсолютен лаик и наивник. А сега всички избиратели осъзнават, че икономиката е най-важна.
21 Януари 2012 00:13
Работата на американския президент няма нищо общо с икономиката! Рон Пол няма нужда да "разбира" от икономика.
21 Януари 2012 02:53
• "Европа е икономически успех и този успех сочи, че социалната демокрация работи."
-Пол Кругман, 10 януари 2010 г.

• "Европейската мечта, която подчертава колективната отговорност и глобалното съзнание...е най-добрата мечта на човечеството за по-добро бъдеще."
-Джеръми Рифкин, "Европейската мечта", 2004 г.

• "Ако бяхме взели Европа за пътеводител, щяхме да се справим по-добре с капитализма."
-Томас Гойгън, "Дали сме родени на грешен континент?" 2010 г.

я па я

море така така
21 Януари 2012 03:02
Нещата са доста прости според мен. Ако искаш да имаш работа, трябва или да си образован, или да си евтин. Хем да топаш топка до 12 клас, и да не можеш да разчетеш един чертеж във фабриката, хем да получаваш пари като бял човек - няма как да стане. Проблема на американския бачкатор е, че нито го образоват както трябва за да прави хай-тек дето други го не могат, нито е евтин за да прави ширпотреба. После лошите профсъюзи били виновни.
21 Януари 2012 06:07
Ende gut - alles gut (когато краят е добър, всичко е добро). Ако ЕС успее да се измъкне от кризата, значи нейният модел е добър. Ако не - не.
"Гръцки вестници: "Подстрижката" на дълга е вече договорена"http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2012/01/20/1749142_grucki_vestnici_podstrijkata_na_dulga_e_veche/?ref=akcentmenu target=_blank id=url>Натисни тук 20.01.2012, 8:32
"Преговорите с частните кредитори на Гърция са отложени за събота
21 януари 2012 | 01:20 |
Атина. Преговорите между гръцките власти и частните кредитори на страната са отложени за събота, заяви гръцкият финансов министър Евангелос Венизелос, като добави, че двете страни все още не са постигнали споразумение, предаде АФП." Натисни тук
На кого да вярваме? Дали ще се оправят гърците или ще получат ?
21 Януари 2012 06:50
"Трябва ли правителството да е двигател на растежа на трудовата заетост? Има ли смисъл правителството да инвестира в определени индустрии или технологии? Може ли правителството да ни задължава да правим определен индивидуален икономически избор в името на социалното добро?
Трябва ли богатите да плащат все по-голям дял от общото данъчно бреме?
Дали по-високите такси са най-добрият начин за покриване на бюджетния дефицит? Ефективна ли е като цяло финансовата регулация? Положително ли е въздействието на профсъюзите върху заетостта? Трябва ли загрижеността за околната среда да надделява над икономическия интерес? Дали търсенето на консенсус е идеалното поведение в международен план?"
.....................................................................................
.....................................................................................
Относно трудовата заетост въпросът е поставен неправилно. Отговорът не може да нито да, нито не. Във времето на тежка рецесия, както правителството предприема извънредни стъпки за спасяване на Уолстрийт, така ще взема и извънредни мерки за създаване на работни места. След като няма кой друг, държавата е последно спасение за безработните.
След като правителството е натикало насилствено всички граждани като клиенти на частния монополен бизнес, след като постоянно обгрижва този бизнес, без да се интересува от правата и свободите на гражданите, то защо да не предприеме същите мерки, но в обратна посока? Вчера четохме как българските законодатели са направили банковите закони изключително в услуга на банките, грижейки се единствено за тяхната печалба и във вреда на гражданите. И при този въпрос отговорът нито е да, нито не.
Мен, например, ме вълнува следният въпрос- как може да се разкриват нови работни места чрез появата на нови пазарни субекти, в условията на монополизиране на пазара от големите корпорации?
Трябва ли богаташите да плащат все по-голям дял от данъчното бреме? След като богаташите забогатяват повече, а останалите обедняват, то е нормално това да се случва. Обикновено готовите да бранят до смърт правото на богаташите да богатеят изтъкват, че бедните не плащали данък доход. Как да плащат данък доход, като нямат доход? Тъй като бедните и средните обедняват, доходите им намаляват, а оттам и плащането на данък доход. Но данък доход не е единственият данък. Данъци върху собствеността, върхо оборота, акцизи, всякакви такси и пр. се плащат от масата народ. Отделно от това инфлацията всъщност е данъчно бреме върху гърба на народа, като този данък се събира и отива в полза на богатите чрез монетарната система. Федералния резерв печати пари без покритие, раздава ги на приятели, отделно дава права на останалите банки да печатат пари и с това става преразпределение на богатства в посока от бедните и средните към богатите.
Дали по-високите такси /данъци/ са най-добрият начин за покриване на бюджетния дефицит? Другият вариант е печатане на пари, но ефектът е същият. Инфлацията е данъкосъбирачество. Ясен е подтекстът- ниските данъци ще привлекат външни инвеститори. И ще ставаме Китай. И кои са външните инвеститори, пак нашите, но с укритите им пари в офшорни банки. Подобна политика води до най-бързо обедняване на нацията.Когато в Америка са били най-високи данъците, Америка е била на върха. Богатите отново трябва да ги обръснат с 95 процента данък наследство и да се прекрати с практика за унаследяване на привилегиите. Феодалната класа затова днес я няма. Сега ще я създаваме изкуствено.
Ефективна ли е финансовата регулация? Че то има ли такава?
Положително ли е въздействието на профсъюзите върху заетостта? Повечето заети не членуват в никакви профсъюзи. Там където няма профсъюзи да не са цъфнали?
Трябва ли загрижеността за екологията да надделява над икономическия интерес? Интересът на кого? Интересът на корпорацията не е мой интерес, не е интерес на гражданина, не е на клиента. Екологията също е интерес. Аз имам интерес да пия чиста вода, да дишам чист въздух и ...знаете нататък. Интересът на някого си за печалба е противопоставен на интересите на всички останали. Откъде накъде печалбарският интерес ще е по-важен от интересите на останалите. А както е формулиран въпросът, интересът на печалбаря е единствен интерес, други интереси няма. Екологията всъщност е интересът на всички хора за чиста околна среда. И въпросът де факто е- трябва ли загрижеността за интересът на всички хора от чиста околна среда да надделява над интересът на определени хора /единици/ за печалба.
Всички въпроси, на които днешните политически борби уж се стремят да дадат отговор, са неправилно поставени въпроси. И като такива не могат да имат правилни отговори.

21 Януари 2012 07:37
За зипа, и всеки който се интересува, обяснявам накратко.Mitt "wall street"Romney е момчето на банкстерите, с което искат да си запазят статуквото.
Откъде са му стотиците милиони на кайманите-ми от купуването, и после закриването на фирми.Защо го пробутват ли?Защото е мормон и в директен сблъсък с Обонго, няма шансове.Newt Gingrich-една от димките до мормона.Адепт на NWO отдавна.Вчера го разкриха, как изоставил първата си жена, болна от рак, втората пък била малко грозна/и поради това е неизбираем/та се курдисал с трета буля.Другите димки са по-маловажни, и ги крепят по една единствена причина.Да правят калабалък по -време на дебатите.Всички са за моментално бомбене на Иран, вкл.с ядрено оръжие. Единствения кандидат, за който MSM/мейнстрееммедиите/, всячески се стремят да избягват, дори не го споменават е Ron Paul.Защо ли?Сигурно защото иска да прибере у дома войниците от повечето бази по света/над 700/.Казва, че война с-у Иран е безумие.А, от десетилетия се бори да се закрие Federal reserve sistem, който нито е федерален/частна фирма на няколко фейн, щайн и други такива, нито е резерв, нито е система.И е против SOPA и PIPA и NDAA.Мързи ме да пиша повече.А, щях да забравя.Гласуването не е с бюлетини, а електронно.Броенето на гласовете е на тайно място, и се прави от...израелска фирма.Ех, чичко Джугашвили.Всичко по-горе може да го проверите, и без да ви давам линкове.Почти не влизам тук, но от форума на "Сега"съм научил много, затова си позволявам да дам съвет на всички които се интересуват, са любознателни, и не вярват на това което им сервират по вестниците и тивито.Погледнете zerohedge.com
Приятен ден.
21 Януари 2012 09:01
Gozambo, . Новите феодали се плашат, че номера им не минава. Тази статия явно е пусната точно, за да предизвика дискусии, защото един от най-полезните форуми взе да запада. Тук наистина се четяха добре аргументирани мнения като твоето, но напоследък нивото отива основно към плюнки.
21 Януари 2012 09:55
Америка е и ще продължи да бъде фиксирана върху Европа. Европа е комплексът на Америка още от нейното създаване, поради което всичко, което идва отвъд Океана е антипод на европейското. И ако този комплекс беше позитивен и силен движещ мотив за Америка в продължение на около 100 години, благодарение на който САЩ се превърнаха в безспорен едноличен лидер, то днес тази движеща сила е твърде отслабена. На Америка й трябва рестарт - преди всичко морален, религиозен, идеологически (и чак след това икономически). Европа няма нужда от подобен рестарт, защото все още разполага със запас, макар и минимален, от тези три проявления на общественото съзнание.
21 Януари 2012 11:08
Причината за многото неудачи и разпад на държавите е заради умишлено налаганите фалшиви идеи от най-високо място - световния елит и разпространението на тези идеи от невежи хора в интерес на този елит. Разпространението става чрез медиите и предните постове на световния елит - разните неправителствени организации, институти, (без)мозъчни тръстове и прочие сган, с подобно предназначение - разпространяване на фалшиви идеи - "погрешни знания и заблуди". И въздигане на същества споделящи фалшивите идеи и изпращане в девета глуха на умни хора със здрав разум.
Представям ви сайт където накратко се обобщава книгата на гениалния полски евреин - Пол Байрох - Икономическа история на света. Митове и легенди.
Ето, в кратце, изводите на Пол Байрох :"...слабо развита страна в началото на своето развитие се нуждае от протекционизъм. Едва когато стане достатъчно силна и конкурентноспособна може да излезе на международния пазар. Свободният пазар не вреди само на най-добре развитата икономика и то ако няма страни които прилагат протекционизъм. Слабо развита страна приела свободен пазар изпада в деиндустриализация от която следва бедност. Така изостаналостта на страните от Третия свят се дължи на наложеният им насилствено от Великобритания свободен пазар." А сега от САЩ и МВФ ...
Изводите на Пол Байрох почти напълно съвпадат с тези на Ха Джуун Чанг, който разкри много от истинската икономика и хвърли в ужас фалшификаторите и.
Ето пълния текст Натисни тук, а ето и на кратко още обобщения от книгата, както и други Натисни тук
21 Януари 2012 11:45
Ако искаш да имаш работа, трябва или да си образован, или да си евтин.

Там е работата, че работниците на Изток отговарят и на двете условия. В развития свят се създават малко нови продуктивни работни места поради високата цена на труда. ЕС е затънал в регулации, които оскъпяват още повече продукцията, а държавите създават нови и нови агенции и агенцийки за да следят спазването им. Фирмите от своя страна назначават повече персонал за да произведе документи доказващи, че регулациите са спазени. Разбира се, всичко това за сметка на крайния потребител.
Трудно ми е да предвидя докъде ще доведе всичко това, но вероятно голямата инфлация и девалвацията на еврото е неизбежна. Предполагам, че и доларът няма да оцелее в дългосрочен план.
21 Януари 2012 11:54
Тези дни прочетох, че САЩ били заменили "Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man's character, give him power." с "Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man's character, give him powerpoint." Има нещо вярно
21 Януари 2012 12:06
Тези възгледи (дето хвалят европейския капитализъм) днес вече са малко смущаващи от интелектуална гледна точка.

Колко илегантен начин да кажеш, че тези възгледи са пълна тъпня.
21 Януари 2012 12:08
Четох наскоро в биографията на Ст. Джоб - лека му пръст - че той страшно мразел Powerpointа и да се къпе.
21 Януари 2012 13:59
..голямата инфлация и девалвацията на еврото е неизбежна..

Инфлация и девалвация са, общо взето, различни неща. Германия, въпреки воплите, си остава износител от първи порядък. Кое е неизбежно и кое не, най-малко технократ може да каже. С две думи, гледайте накъдето сочат капаците ви и не хвърляйте боб в непознати ливади.
21 Януари 2012 14:09
Кое е неизбежно и кое не, най-малко технократ може да каже. С две думи, гледайте накъдето сочат капаците ви и не хвърляйте боб в непознати ливади.

Питай икономистите, те ще ти кажат!
Колкото от тях питаш, толкова различни мнения ще получиш.
21 Януари 2012 14:16
По-лошо от технократите
21 Януари 2012 15:40
Първо, след кениеца Обама, САЩ повече няма да имат президент. Второ
САЩ ще станат почетен член на ЕС когато цъфнат налъмите на
Киркор от радио "ЕРЕВАН".
21 Януари 2012 15:46
Още един слепец със заявка да води останалите слепци.
Психопати управляват света.
21 Януари 2012 15:58
Първо, след кениеца Обама, САЩ повече няма да имат президент.


21 Януари 2012 16:34
Интересно ми е що все такива мнения се пускат, в теми на форумци съм отворила специална тема с копи пейст на една статия, озаглавена - Корпоративни психопати управляват света...
Та ми е интересно що не се появи и тая статия в газетата, за баланс така...
21 Януари 2012 16:50
Kaily, мила изпущаш неразбрани мисли. По темата директно. Ще станат ли
САЩ почетен член на ЕС.
21 Януари 2012 16:55
Ами Буш младши беше най-големия психопад в историята на дипломацията на САЩ.
21 Януари 2012 17:45
Kaily, мила изпущаш неразбрани мисли. По темата директно. Ще станат ли
САЩ почетен член на ЕС.

Това въобще не е темата.
21 Януари 2012 17:53
Хахах...Манрико за PowerPoint и Полковника за "необходимото зло" при Джобс
21 Януари 2012 18:05
Gozambo Много логични разсъждения има днес във форума, но всички те се базират основно на това, което се предлага от газетата, а тя макар и най- добрата, има своите лимити. Никой не споменава нито дума за колосалните военни разходи, за бясната надпревара във въоръжението, за екологическото опропастяване на планетата, за неистовото желание за доминация, която да поставя едни държави в положението на паразити по отношение на други. МНОГО ПО ИНТЕРЕСНИ ДЕБАТИ би имало , ако имаше повече гледни точки , подкрепени с фактически материал, защото кризата не дойде сама, а от т.н. ВЕЛИКИ СИЛИ, тези, които смятат , че може да бомбардират и рушат безнаказано. У нас вече моралът на всички нива изчезна, не само като понятие, но и като основна опора на обществото, всичко стана пари и келепир, за съжаление за нас като цяло винаги в минус. Интересен анализ на встъпителната реч на Плевналиев направи Атанас Семов, една желязна логика, нямаща нищо общо с аматьорския напън на Плевналиев- вече набутан за президент. Вече сме сигурни, че той няма здрави концепции за бъдещето на България, струва ми се , че много скоро ще се убедим и в неговата пълна неспособност, по- голяма или по- малка от тази на Първанов без никакво значение, но в период, когато вече време за губене няма.
21 Януари 2012 19:29
Както винаги, истината е посредата: нито Европа е "цъфнала и вързала", нито пък САЩ могат (и имат право) да й дават уроци, след като именно те предизвикаха тази глобална криза, първо финансова, а после и икономическа. Както споменава един колега по-горе, досега нито една едра финансова акула (фирма или физическо лице) не е понесла отговорност (наказателна, разбира се), за това, което причиниха. Продължават да си цоцат бонусите, докато милиони остават на улицата. А че европейският модел на принципа "безплатно кафе за всички" си има много и яки кусури, пак е вярно. Не може да се живее безкрайно не според чергата си, теглейки "безмозъчно" (безотговорно) кредити, и държавата, и фирмите, и гражданите, без да се мисли как, кой и кога ще ги връща, ипотекирайки бъдещето на поколения напред.

Статията може да е само повод за разговор и дискусия по темата, но не и като обективно отразяване на реалните процеси, и в Европа, и в САЩ.
21 Януари 2012 19:53
УСДж е вестник на Р. Мърдок. Колегите познават работата на тия вестници от Б-я. Но УСДж има и хубави страници, но не са за политика.

Причината за кризата и в САЩ, и в ерозоната, не са профсъюзите на работниците и социалната държава, а точно обратното - съюзът на най-богатите против останалите.

САЩ наистина има какво да научи от страните от ЕС, на първо място в областта на здравеопазването. Което в САЩ е плачевно, въпреки най-напредната медицинска наука. И ЕС има какво да научи от САЩ например в областта на паричния съюз: в САЩ богатите региони издържат бедните, а в ЕС Германия не ще да издържа "периферията". Нещо повече: в САЩ, освен нефтения Тексас, който е съвсем малко "над чертата", всички южни и "червени" (републикански) щати са нетни "черпаклии" спрямо Вашингтон, а "сините" (демократически) щати почти всички са нетни донори на Вашингтон.

Българските леви трябва да се напънат да разберат, че сега левите тенденции в света идат от САЩ, а не от ЕС или Русия (Брик, Мортар и пр., ако не говорим за Бразилия, която обаче е на съвсем друго равнище - рязане на уши и т.н.). Преди около година Пол Кругман беше гласуван за най-влиятелен в света ляв мислител от едно влиятелно европейско ляво интелигентско издание.

Републиканците не могат да издигнат избираем кандидат. Най-благовиден е Ромни, но неговите републикански другари Рик Пери и др. пуснаха убийствен за него ТВ филм, дето е показан (напълно правдиво) като каубойски тип на алчен капиталист, затрил хиляди работни места. Ромни още не си е публикувал и данъчните декларации, както правят всички кандидати, но приказва мъгляви, че данъците му били около 18%. Това е твърде малко в сравнение със секретарката и шофьора му и никак не се харесва на по-бедните републиканци, които са основната им маса гласувачи. Мормонството му никак не се харесва на вярващите християни републиканци. Той не може да разкаже смислено и за славното минало на рода си, иначе образец за борбеност за замогване след провал, понеже в историята им имало все семейства с по няколко жени. И по здравната реформа Ромни е крайно уязвим, както и друг път съм обяснявал.

Един републикански президент в 2013 г., предвид икономическото мислене на всички кандидати, ще бъде истинска стопанска и социална катастрофа и непременно ще доведе след себе си грозна популистка революция в Америка. Основните й измерения вече съм скицирал многократно по въображение за любознателния читател. Изгонване на имигрантите, забрана на износа на капитал и аутсорсинга, високи вносни мита, национализия на банки, конфискация на богатства, тричленки по Пето авеню, и прочия.
21 Януари 2012 20:08
Така и НЕ разбрах от написаното: ЗАЩО и КОМУ, според автора, е нужна Държавата- да я има и да функционира?!
Авторът можеше, поне, да опонира(или да импонира- като мен!) на твърдението на Карл Маркс, че "Държавата е инструмент за реализиране и защита на интересите на господстващата класа(която и да е тя)!" !
21 Януари 2012 20:10
..левите тенденции в света идат от САЩ..

Левашките тенденции винаги оттам са идвали, никаква изненада.
21 Януари 2012 20:31


Натисни тук
21 Януари 2012 23:39
Кучето не е "подробен" познавач на Хамериката , но доколкото му свети лампичката на "херудиран дилетант" , Усато е нищо повече от пилотен проект за бъдещото матриално развитие на Старият континент и толкоз . Песът не губи патоса си за бъдещето на Цивилизационния образец , какъвто е Мама Континент , включително и за останалия свят , що тътри подир САЩците . Задачата ни е да я спасим от свръхнаселване с "останалите" . Иначе , почетните членове на Клуба , висят по стените на парадните стълбища ...
22 Януари 2012 08:11
Брет Стивънс,
22 Януари 2012 08:43
...Затова в САЩ има над 16 милиона италианци и продължават да пристигат в момента с най-голяма скорост.

И съвсем естествено - Италия е традиционно бедна страна, дори и в северната си "развита" част, а в юга е по-зле и от Гърция до 2008 г.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД