:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,813
Активни 746
Страници 21,378
За един ден 1,302,066
Пари

Бразилци щурмуват Флорида

В САЩ е много по-евтино, отколкото в южноамериканската страна, която е в икономически бум и жителите й се замогнаха
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Сао Пауло се превърна в икономическата столица на Латинска Америка.


Те харчат стотици хиляди долара, предпочитат да плащат кеш, купуват всичко - от маркови дрехи, бижута и часовници до скъпи коли и луксозни имоти. Тe са бразилци, преобладаващо от средната класа, които атакуват с пълни портфейли и банкови карти търговските центрове и агенциите за недвижими имоти в американския щат Флорида. Туристите обикалят моловете с куфари и поставят рекорди за най-голям брой покупки, натъпкани в чанти с колелца. Жителите на южноамериканската страна щедро пръскат пари в САЩ, където цените са значително по-ниски, отколкото в родината им. "Стоките тук се продават на половин цена. В Бразилия чифт маратонки струва 300 долара, а в Америка са 80 долара. Как да не си ги купя?", споделя пред Си Ен Ен Сержио Каниато, който е родом от Сао Пауло.

Икономиката на Бразилия процъфтява във времена, когато САЩ и Европа се чудят как да излязат от икономическата криза. Южноамериканската държава, чието население е над 192 млн. души, в последните години се развива с много бързи темпове благодарение на експорта, нарастващото производство и изобилните природни ресурси, с които разполага. В края на 2011 г. бразилската икономика се нареди на шесто място в света. Има тенденция на нарастваща социална мобилност в страната - около 30 млн. души са станали част от средната класа за изминалото десетилетие в резултат на увеличаването на доходите, значително улеснения достъп до евтини кредити и ниската безработица (5.2% през ноември 2011 г.). Цените в Бразилия бележат сериозен скок, след като стойността на бразилския реал се покачи почти 40% спрямо американския долар. Това принуди жителите на страната да търсят по-евтини стоки в чужбина и броят на бразилците, пътуващи и харчещи пари зад граница, отбелязва значителен ръст.

Бразилците са чужденците, които в САЩ са изхарчили най-много през 2010 г. на глава на населението - общо 5.9 млрд. долара, или приблизително 5000 долара на човек. За миналата година сумата най-вероятно е по-голяма, но все още данните не са официално оповестени. "Харчим всичко, което спечелим. Ако имаме 5000 долара, ще похарчим 5000 долара", разкрива нравите на сънародниците си Жозе Франсишко Лопеш от бразилското Министерство на туризма. Всеки бразилец обаче може да се върне от чужбина с покупки на стойност до 500 долара, които не подлежат на данъчно облагане. Останалите покупки се облагат, но това не е пречка бразилците да се връщат с претъпкани куфари от Америка.

Бразилците имат съществен принос и за постепенното излизане от кризата на бизнеса с недвижими имоти във Флорида. Благодарение на големия интерес цените на апартаментите в крайбрежните квартали на Маями тръгнаха нагоре. Цените скочиха с 50% спрямо най-ниските стойности, които достигнаха през 2009 г., обяснява пред в. "Файненшъл таймс" Кондо Валтурес, който е консултант по недвижими имоти в Маями. Бразилците плащат кеш 85% от цената на имотите, които купуват, отбелязва в. "Файненшъл таймс", като се позовава на Американската асоциация на посредниците на недвижими имоти.

Преди три години пазарът на недвижими имоти в Маями стигна дъното, докато икономическият бум в Сао Пауло и Рио де Жанейро бе във вихъра си. Цените на недвижимите имоти в двата бразилски града скочиха повече от двойно, което принуди жителите на южноамериканската държава да се огледат къде ще им бъде най-изгодно да инвестират в имот. Апартамент, който струва между 600 000 и 700 000 долара в Бразилия, например, може да се намери на половин цена в Маями. "Има огромно увеличаване на броя на бразилците, които идват във Флорида, за да купят имот", обяснява Франк Роблето, който е президент на Асоциацията на международните банкери в щата. Семейство от Сао Пауло признава, че си купило имот в Орландо с надеждата един ден там да прекарат старините си. "Купихме имот, защото цените са значително по-ниски", обясняват съпрузите пред в. "Файненшъл таймс". Климатът е като този в Сао Пауло, престъпността е значително по-малка, а цените на автомобилите са по-приемливи.

Жителите на американския щат, доволни от приходите, които носят бразилците, измислят какво ли не, за да поддържат интереса им и да ги насърчават да харчат парите си във Флорида, отбелязва в. "Ню Йорк таймс". Брокерите на недвижими имоти, например, набързо са създали фирми, които предлагат и вътрешен дизайн, поддръжка на дома, та дори и правни съвети. Някои компании са отворили свои офиси в Бразилия, за да привлекат клиенти. Търговските центрове във Флорида също не остават по-назад и правят всичко възможно, за да се почувстват бразилците като у дома си - наели са продавачи, които говорят португалски език, което значително улеснява комуникацията с клиентите.

Бразилските компании пък смятат, че Флорида е идеално място да проучат американския пазар. Пример за това е веригата за бързо хранене Giraffas, която е най-голямата в Бразилия. Първият им ресторант в САЩ бе отворен през лятото на м.г. в Маями. "Целта ни не е бразилската общност тук, а американците", обяснява маркетинговият директор на Giraffas Карлос Ванегас. Хранителната верига има сериозни инвестиционни намерения за САЩ и се готви да налее десетки милиони долара в следващите няколко години.

Най-големият проблем пред бразилците, които искат да посетят САЩ, се оказва административен - необходими са им визи. Търговската и туристическата индустрия в САЩ са се заели активно да лобират пред Конгреса за отпадане на визите. Американският президент Барак Обама представи в средата на януари план за развитие на туризма, като обяви, че ще бъдат изпратени допълнителни служители в посолството и консулствата в Бразилия, за да се ускори издаването на визи на бразилските граждани. В Бразилия има само четири американски представителства - посолство и три консулства, въпреки че по територия страната е почти колкото САЩ. Много от бразилците са принудени да изминават големи разстояния, за да преминат през задължителните събеседвания с американските представители - необходимо условие за получаване на заветното разрешение за влизане в САЩ. Кандидатите чакат средно по 50 дни, за да бъдат одобрени. Това е прекалено дълъг период, категорични са експертите по туризма. "Броят на бразилците, идващи в САЩ, ще се удвои, ако не се изискват визи", смята Патриша Рохас, която е вицепрезидент на Американската туристическа асоциация. В момента авиокомпанията "Американ Еърлайнс" седмично извършва по 52 полета от Маями до пет бразилски града, като се готви да увеличи броя им.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Бразилците щедро пръскат пари в американските търговски центрове, където цените са значително по-ниски от тези в родината им.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Американският президент Барак Обама избра Дисниленд във Флорида, за да представи новия си план за развитие на туризма. Той предвижда повече служители да работят в представителства на САЩ в Бразилия, за да се улесни издаването на визи.
20
3761
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
29 Януари 2012 20:31
Бразилците са чужденците, които в САЩ са изхарчили най-много през 2010 г. на глава на населението - общо 5.9 млрд. долара, или приблизително 5000 долара на човек.

Много бе...
Ами ако додат китайците?
29 Януари 2012 20:42
Флорида е много съмнителна. Че и Тексас и Калифорния. Дали не в средновековието, в градовете държави, животът е бил сносен, не толкова лош де? Какво е спечелил народът от централизацията? Че пък сега децентрализацията се оказва много трудна работа. Докога ли?
29 Януари 2012 21:05
Кво е съмнителното на флорида, тексас и калифорния, бе брат'чед?
29 Януари 2012 21:20
Мисля, че бъкат от имигранти. Абе никой не може да каже накъде ще се извъртят нещата. Паралиите не ги мисля. Все пак се надявам да има равновесие.
29 Януари 2012 21:20
Разбрахте ли сега, защо работя в Бразилия?
29 Януари 2012 22:19
Винаги съм се чудел кой, как и защо направи Щатите – „Обетованата Земя”. Нямам отговор. Зная само че заветната мечта на не само Бразилците, но и на много Европейци, включително и Българи е – ако не могат да живеят в САЩ, по-точно Флорида, то поне да понапазаруват в нея.
Казвам го от личен опит – това, което мога да напазарувам в Орландо, Флорида за 100 долара, в моята България ще ми трябват минимум 300 /долара, не левове/. Парите, които ще ми трябват в София аз закупуването на приличен апартамент в някой от южните район ще бъдат предостатъчни за закупуване на къща с плувен басейн и двоен гараж, включително с SUV в него. Особенно сега, в така наречената криза.
Още веднъж – кой, и как го постигна всичко това. Не може ли нещо подобно да направят и Българските „лидери”. Само да не ми обясняват че могат, но не искат. Защото не било „морално” да ограбват колониите. А колониите, като гореспоменатите бразилци се изпотребват да да идват, и се молят да бъдат „ограбвани” от американците. Нещо, което праволинейните венецуелци и кубинци /например/ не искат, или не могат да си позволят.
Въпроса не е риторичен. Вероятно някои по-умни хора имат отговор на него.
30 Януари 2012 00:04
благодарение на експорта, нарастващото производство и изобилните природни ресурси, с които разполага.
И естествено пазарния фундаментализъм и неоконсервативното правителството. То иначе просперитет не може да има. Доказано е. Явно не прилагаме достатъчно твърдо шоковата терапия в България, иначе и ние да сме станали за завиждане.
30 Януари 2012 00:04
HBK, защото това е реалната цена + нормална надценка. ус търговеца има голям пазар и продава, макар и на по-малка печалба, много. бг търговеца(бездарна, безидейна, гнусна каста) продава 5 чифта на месец на цени по-високи поне около 3(4, 5..) пъти над тези на ус търговеца. целта е да не работи, да убеждава калпавите бг-та, че им продава нещо фантастично от "америка", да плаща 2-3к лева за 5 квадрата място в някой мол. е затова е..
а иначе да вземем за пример бразилейрото дето е минал хиляди километри за да се диви на маратонки във флорида.. мъка! по това ще ги познаеш прошляците. когато видя бразилци в нортхямптън, да се редят пред едуард грийн или газиано и гирлинг, и да се вълнуват, че само след 3 месеца тяхният мто чифт ще е готов с/у 4/5000 долара, да обсъждат от шел кордован или от "руска кожа" от катерина фленсбург ще е техният чифт, тогава може и да са нещо повече от поредните изиграни примитиви, но уви май няма да го дочакам това..
30 Януари 2012 01:54
А в това съм се убедил от давна.Стара кола в САЩ се продава три пъти по скъпо по карибските острови.Говорех с шофьорите които ме караха до забележителностите там.В повечето движението е обратно като в Англия.Хората работят за около $100 на месец.Хубава къща струва около $45, 000 под водопада на острова Доминикана.Красива природа в дерето под водопада.Дори извира топла вода от левата страна на водопада.По другите острови песъка е черен но се чуства мизерията в тези острови и дъжави.Единствено Порто Рико изглеждаше най богат остров сравнение с тех .
30 Януари 2012 04:05
Хъше,
но в "Порто Рико" те посрещат с добре дошъл в къщи като се връщаш от някоя от по-екзотичните държави.

Бразилия има още много вода да изпие. Има почти 2/3 от населението на САЩ но само 3% от броя на автомобилите.

Иначе, в Ю. Америка има доста хора които пътуват, разполагат със средства. Главно професионалисти - лекари, инженери, мениджъри. Ходят и по ваканции на Карибите. Чикаго е най-големият център за конвенции в САЩ и идват хора от цял свят. Пазаруват яко. Един пилот мисля че беше, от Норвегия, си беше взел цял шкаф за инструменти, Кенмор от Сиърс. Купуваха много Айподи и Епъл джунджурии когато ги имаше само в Америка. Шебеци.

Един пич от Беларус беше дошъл на симпозиум. Говорим си.
- Колко е средната заплата в България - пита той.
- 300-400 евро - му казвам, това беше преди години
Пича онемя. В Беларус била към $40-50. Казвам му: време е да биете шута и на вашият Виденов. Смее се. Не било така лесно. Главорезите в Кремлин пречели.
Викам му: и в България пречеха, но когато заплатите стигнаха $4-5, народа претръпне и излезе с камъни по улиците тогава да видиш как бягат.
Такива ми ти работи.
30 Януари 2012 04:11
Не може да си кривим душата, в САЩ е доста по-евтино от България. А както казват в статията и от Бразилия. Основните хранителни продукти тук са с пъти по-евтини от тези в България. Бензинът е два пъти по-евтин. Хората говорят за маркови маратонки, но в Уолмарт най-скъпите маратонки са 25 долара. Не са от известните марки, но са достатъчно удобни за всеки ден или за работа. А за хора, които няма за къде да се докарват вече, като мен, са отлични. В началото на декември купих 6 свински бута за бабеци и луканки по 99 цента паунда. Това идва около 3 лева за килограм кайма. В България, доколкото зная, е два-три пъти по-скъпо. Стар селскостопански деятел съм и зная какви са възможностите в България за производство на земеделска продукция. Убеден съм, че цените и там не трябва да са по-високи от тези в САЩ. За съжаление, простотията си е простотия.
А що се отнася до Бразилия, тези високи цени при тях не са на добре. Вероятно и там скоро ще се спукат кредитни, имотни и всякакви балони. На необятна територия да ми продава апартамент за 600- 700 хиляди долара, това спекула на квадрат.
30 Януари 2012 05:47
Гозамбич, а посмали малко, чак 2-3 пъти не е, ще отчаяш съвсем некой в България.
Истината е, че храните (говорим за цени в хипермаркети, храната в заведение все още е в пъти по евтина в БГ) в щатите са около и малко над тези в БГ, което естествено при разликата в доходите се усеща, като доста по-евтино.
По групи месото е най-конкурентно и на места може да се попадне на цени по-ниски от същите в БГ. При млечните почти всичко е по-скъпо - йогурт 0, 750 е 2-3 долара при под 1 лв за 0, 500 в БГ, пресните млека са най-малко около долар за литър при около лев в Бг, сирене и кашкавал естествено са трудно сравними, но като цяло цените им стартират от 10-12 дол/кг до към 25-30, докато в Бг започват от 5-10 лв и стигат до около 20 (забравяме за изцепката "тервел" с цени около 30 лв, което сега се продава "две на цената на едно". Хляба също е сравнително по-скъп. То май това са и основните храни... Не забравяй най-важното - в щатите храните са освободени от данък, докато в БГ държавата взема 1/6 от горепосочените цени! Подобно е и положението с бензина.
За техниката не споря - щатските са безусловно по-ниски цени, но пак не в пъти, а средно до около 30 %, като разбира се най-новото първо там излиза.
Маратонките и въобще масовото облекло в щатите е значително по-евтино - ефект от отпадане на квотите за китайските производители. Мащабът на щатския пазар си казва думата.
30 Януари 2012 09:17
...пресните млека са най-малко около долар за литър при около лев в Бг...

Я, Трайкокитанчев май не си е идвал скоро в България!
Колеги, добре е да имате АКТУАЛНА информация за цените...
30 Януари 2012 09:27
ето малко инфо цени мляко Натисни тук има и такива Натисни тук , както се казва за всеки по нещо.
30 Януари 2012 10:01
"Харчим всичко, което спечелим. Ако имаме 5000 долара, ще похарчим 5000 долара", разкрива нравите на сънародниците си Жозе Франсишко Лопеш от бразилското Министерство на туризма.


Да ви приличат колеги на некой наши сънародници

....... В България, доколкото зная, е два-три пъти по-скъпо. ..............


Гозамбо, това е така, защото в България бизнеса е монополен!! Големият монополист са политическите структури, защото без подкрепа та им бизнеса ти израства до квартален!
30 Януари 2012 10:16
"богатите трупат активи, средната класа пасиви, а бедните харчат всичко за глупости" - соурс - първата ни лекция по икономикс мисъл от средновековието актуална и до днес..
30 Януари 2012 12:37
а доскоро бразилците беха по-зле от нас....какво се случи?
30 Януари 2012 13:57
Доси, Китанчев пише САМО за неща в които е сигурен, а за да е сигурен значи не вярно "май не си е идвал скоро в България!", иначе си е трайко
Препоръчвам на теб и Момото да не сравнявате ябълки с круши - като казвам около долар за литър имам предвид най-евтиното мляко в плик с цени в промоция и е редно да се сравнява със същият продукт в Бг, който в промоция е дори под лев за литър. И ако за Гозамбо е простено, защото е далече и ви чете глупотевините, то вие можете да влезете в която и да е верига в Бг и да се уверите, че има и по 0, 80 лв/л.
Бъдете сигурни, че и в щатите прясното мляко в кутии и/или бутилки (като сниманото - "President", което всъщност не е българско, а внос) е с цени от няколко долара за литър. Ако не вярвате - питайте Гозамбо

Това, което твърдя е, че твърдението на Гозамбо за цени на храните 2-3 пъти по-ниски от Бг е невярно. Цените в Бг все още са по-ниски и то въпреки данъчното облагане - както подчертах, в БГ за разлика от щатите, храните се облагат с 20% ДДС, което значи, че Бълг.държава взема 1/6 от цената, която четете на етикетите. В тази връзка бъдете благодарни на огромния все още сив сектор в хранителната Бг индустрия, защото, ако се начисляват всички данъци и осигуровки в сектора, цените наистина ще са по-високи от щатските.
И да Теню - сив сектор огромен, но монополите са в мокрите ви сънища. Хранителният сектор е един от най конкурентните - освен вътрешна конкуренцията е и от всеки европейски производител и търговец. Специално при прясното мляко всеки опит за вдигане на цените особено в долния сегмент (където са и обемите, поради ниската покупателна способност) моментално бива "санкциониран" от пазара с внос на прясно мляко от Германия, Унгария... Така че "дългата ръка" по Адам Смит в хранителния бранш действа безотказно. Изключение правят опитите за картели в олиото и захарта, но и те са нетрайни.
Препоръчвам да пишете по теми, за които сте осведомени. Това е от полза за качеството на Форума. За останалото - вземайте пример от трайко
30 Януари 2012 17:54
А бе на бразилците не им ли е по-близичко социалистическа Венецуела, начело с другаря Чавес, да си пазаруват там?
31 Януари 2012 03:51
Флорида е в криза, цените на имотите паднаха два пъти спрямо пика в 2007 г. Стотици хиляди непродаваеми нови имоти и повечето ипотеки под водата. Безработицата е много висока, строителството е в колапс. Но Флорида има огромно население от пенсионери, които получават и социални пенсии и Медикеър от Вашингтон, та положението се закърпва донякъде. Във Флорида има няколко милиона латинци - само в голям Маями над два милиона кубинци. Латиноамериканците са у дома си там, а и климатът им е познат.

Цените на дребно на "американска" електроника, модни дрехи и някои други в САЩ са много по-ниски отколкото в Европа (вкл. България) и Латинска Америка. САЩ в последните години (преди изострянето на кризата на еврото) беше пълен и с европейски шопинг туристи. Те си избиват цените на билетите, че и отгоре. Имахме скоро три дами от София на гости, купиха си по 3-4 "маркови" рокли на цената на една в София. Бразилия е голяма, има вече значителна средна класа (бяла предимно), САЩ е най-близката им (а Флорида пък - най-най) развита страна и евтина шопинг дестинация. Но Бразилия е още много бедна и икономически неравна, и много дива - колкото българинът не може и да си представи. Но има силно ляво ръководство със сериозна програма за борба с бедността.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД