Една полезна идея на опозицията от последните седмици за малко да се провали в парламента заради безсмислено партийно противоборство. Това, разбира се, не е прецедент и едва ли ще изненада някого. Практикува се във всички досегашни народни събрания и нито една управляваща сила не е успяла да надвие ината си и да подкрепи разумни предложения, независимо от кого идват те. Винаги действа принципът "Който е на власт, той е прав".
Конкретният случай сега е предложение на Захари Георгиев от БСП да се запише в Кодекса на труда, че осиновителите на деца над 2 години също ще ползват отпуск по майчинство, какъвто досега нямат. Идеята е да могат двете страни да преминат през период на адаптация. Първоначалната неофициална реакция на ГЕРБ беше, че внесеното предложение е популизъм и няма как да се приеме, въпреки че те самите смятаха да запишат подобна възможност в обсъждания в момента Закон за детето. В крайна сметка след консултации в социалното министерство
ГЕРБ ще внесат свои текстове,
които ще предвиждат платен отпуск за осиновителите на по-големи деца, но дните за ползване ще са по-малко. Иначе и управляващи, и опозиция нямат нищо против философията на промяната.
Наред с този пример могат да се изброят поне десетина други, които да илюстрират порочната от години практика да се отхвърлят чуждите предложения само защото са чужди. Понякога предложенията се видоизменят и се приемат или пък промяната се прави с някоя наредба или заповед, но тогава тя идва от правилната посока и става факт. Понякога пък се одобрява само частично, което далеч не е в полза на обществения интерес.
Интересен е случаят със забраната на даренията за МВР - проблем, който бе повдигнат след разследване на в. "Сега". Само преди дни стана ясно, че те вече са станали 12 мн. лв. за година, и то след като бяха частично забранени със заповед на министъра на вътрешните работи. След като "Сега" оповести скандалните данни, ЕК също поиска порочната практика да бъде прекратена, а премиерът Бойко Борисов обяви: "Спираме ги". Няколко дни по-късно вътрешният министър Цветан Цветанов го поправи, като допълни, че това ще става поетапно. Впоследствие той издаде заповед за частична забрана, която оставя вратичка да даряват общините, държавни органи, държавни предприятия, международни организации, чужди държави и ведомства, както и такива на Европейския съюз. На 29 септември пък депутатите отхвърлиха пълната забрана, предлагана от ДПС. Така ведомството с най-солиден бюджет в държавата - 1 млрд. лв., запази възможността да получава финансови инжекции от външни донори.
Друг пример е скандалът в края на миналата година около парите, събрани от глоби на депутатите.
От ГЕРБ отказаха да запишат промяна в правилника,
според която тези дарения да отиват във Фонда за лечение на деца в чужбина с обяснението, че не са против, но това ще стане в пакет с други промени в правилника. Такива трябваше да се гласуват до края на януари според обещанията на шефа на групата на ГЕРБ Красимир Велчев от декември м.г. Засега обаче подобни намерения не са записани и внесени и няма яснота дали ще се случат. Ако ще има нещо в тази посока, то със сигурност няма да е до края на месеца. По-вероятно мнозинството ще изчака нещата да се позабравят, освен това винаги може да се припомни как групата дава от парите си за подпомагане на деца в нужда. Това изглежда далеч по-благородно, поне в очите на ГЕРБ.
Синият депутат Йордан Бакалов е вносител на предложение за промяна в Закона за МВР, според която да не може служители в системата да се пенсионират по преценка на органа по назначаването ,и то в по-ранна възраст и против волята им. Целта беше да се избегнат случаите на субективна преценка на ръководството при отстраняването на служители по този ред и административен произвол, но депутатите от мнозинството не харесаха и тази идея.
Приемането на Изборния кодекс пък роди куп примери за неодобрени от управляващите, но заслужаващи внимание предложения - като например публичността на заседанията на ЦИК, по-ниския праг за преференцията, след като със сегашните 9% изобщо е под въпрос дали ще сработи, та до кръстчето със син химикал, което стана повод за доста недействителни бюлетини на вота 2 в 1 през есента на миналата година. От опозицията предлагаха също да се възстанови изборността на районните кметове, да се даде правото на съдебно оспорване на решенията на изборните комисии, което беше ограничено, да се облекчи процедурата избирателите с увреждания да могат да упражнят правото си на глас, без за това да е нужно удостоверение на лекарска комисия, че имат заболяване, което не им позволява да пуснат сами бюлетина.
Всички тези идеи не минаха,
а дори и след множеството сигнали за нарушения и проблеми на вота от ГЕРБ уверяват, че Изборният кодекс е много добър и няма нужда от поправки. Всичко щяло да си дойде на мястото с времето. Така властта остана глуха за констатациите за нарушения на организации като ОССЕ.
Година след скандала "Ало, Ваньо" и излезлите информации за масово използване на СРС-та, без те да оправдават разходите по употребата им в съда, обещанията да се прецизира употребата все още не са факт. Междувременно мнозинството отхвърли проект на БСП, с който се редуцираше употребата им и се намаляваха субектите, които могат да искат използването им.
През септември миналата година пък мнозинството отхвърли поправка в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи, която целеше да отпадне парадоксален текст, приет месеци по-рано, според който частни имоти могат да се използват без разрешение и дори без съгласието на собственика.
Една поправка за насърчаване на майчинството също не беше одобрена от управляващите. От левицата предложиха докторантките редовно обучение също да получават еднократно помощта за отглеждане на дете до 1 година, както сега на това имат право студентките редовно обучение. Дори Конституционният съд се произнесе, че не би трябвало да има разлика в правата на студентките и докторантките,
но това не помогна за приемането на проекта
Казусът с т. нар. заменки стигна дори до Брюксел, но това не попречи на управляващите да отхвърлят предложената от "Синята коалиция" забрана за застрояване на земеделски земи, придобити по този начин. За сметка на това в момента има мораториум върху промяната на предназначението на подобни земи, но той може да бъде прекратен по всяко време.
Също неприета остана поправка, внесена от ДПС, в Закона за горите, според която се разрешаваше физическите лица също да могат да ползват дървесина от общинските гори с плащане на такса и в рамките на санитарната сеч, а не както досега това право да имат само фирмите, които след това продават.
За две години и половина депутатите на ГЕРБ вече придобиха абсолютна нетърпимост към идеи на опозицията. В БСП дори се шегуват, че единственият закон, предложен от тях и приет, е на зам.-председателя на групата Ангел Найденов за ветераните от войната. С него се осигуряват пари за погребението им и им се осигурява допълнителна медицинска помощ. Печално, но факт.
|
|