:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,476
Активни 632
Страници 12,041
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Дистопия

Световният елит е все по-изолиран, почти единодушно заключиха наблюдавалите тазгодишния връх на Световния икономически форум в Давос. Изолиран във всеки аспект, дори физически, затрупан под 2 метра и отгоре сняг. И окупиран - починът "Окупирай Давос" изправи хиляди на снежните барикади край швейцарския курорт в поредно повторение на "Окупирай Уолстрийт". За разлика отпреди, когато световният форум излъчваше оптимизъм и опиянение от безграничните възможности за успех, с които участниците напираха да се похвалят, посланията от Давос 2012 са предимно хаотични и песимистични. Принос за общия тон дадоха организаторите: една от темите в дневния ред бе "Глобални рискове 2012: Семената на Дистопия". Аз бих спорил. Закъсняла е темата. Семената отдавна поникнаха и през 2012 г. вече ще берем горчивите плодове. Дистопия е повече реалност и бъдеще, отколкото реминисценция за Оруел. (Самият топоним е дело на Джон Стюарт Мил, който напук на утопистите слепил гръцките думи за лошо, отрицание "дис-" и "-топос" място; получила се



държавата Анти-Утопия,



тъжно, безрадостно място. На Джордж Оруел дължим ярките картини от дистопични общества - "Фермата на животните" и "1984". Внушението за "2012" е още по-завладяващо, понеже топонимът е на гръцки, нали?) С най-ярка антиутопична и апокалиптична реч в Давос се отличи г-н Джордж Сорос; той за пореден път предрече разпад на Европейския съюз и обвини Германия, която "налага твърда финансова дисциплина". Според милиардера най-добрият сценарий за тази година бил "дефлационна дългова спирала", а най-лошият - "колапс на финансовата система". Cool, a? Дано на г-н Сорос не му хрумне да заложи на собствената си прогноза повече пари, отколкото може да загуби; кой после ще отваря обществата? Помнете принципа: При спадащ тренд



пази се от падащи прогнози!



Нека се обзаложим: нищо от прогнозата на г-н Сорос няма да се сбъдне. Проблемът е, че и двата му сценария са един, т.е. проекции на една и съща тенденция, само дето "лошият" отива по-далеч от "добрия", но все по същата ос. А това не е единственият път, който води към Дистопия. По-убедителен за актуалните през 2012 г. финансови маршрути ми изглежда пътеводителят, изложен на давоската сергия от новия шеф на ЕЦБ г-н Марио Драги. В него известният финансов врач направо се хвали, че благодарение на успешната (т.нар. "количествена") магия, която той изневиделица направи по Коледа, "вече знаем със сигурност, че сме избегнали един голям, голям кредитен крах, голяма криза на финансирането." Т.е. г-н Драги уверява, че вече е устрелил смъртоносно дефлационния змей на г-н Сорос. А какво ще прави банковият магьосник тази година? "Кредитът в еврозоната остава сериозно разстроен, в някои области", угрижен е повелителят на еврото, после духът му облита



"фискалния компакт"



(в случая "компакт" трябва да се чете като калка на двете си значения: "свивам, стягам" и "пакт") и ограниченията, които той щял да наложи, защото "фискалната консолидация е неизбежна, но е също и контрапродуктивна (!)". Имате вече три цитата от вълшебното слово на г-н Драги. Три жълтици са те. Изрежете си ги, окачете ги в рамка и всяка сутрин ги прочитайте три пъти. Те съдържат цялото възможно знание за финансовата Дистопия 2012. Нищо че са явно и ярко шизофренични. Така трябва. Това е хомеопатична магия (колегите, на които съм я преподавал по банково дело, вече листят "Златната клонка" на Фрейзър), тя винаги съдържа в себе си симптомите, които лекува. Сиреч от шизофрения страда не д-р Драги, а европейската икономика, която той ще лекува. Страданието е тежко и още не е добре проучено, но ние вече разбрахме магическата формула:



"меки пари и твърди финанси!"



Нали е гениално елегантно? Всекиму своето и никому нищо. Икономиката страда, защото и пазарът, и фискът боледуват. Кредитният пазар се е вкиснал, стиснал и вдървил. Затова докторът ще го отхлаби и облекчи. Фискът е все така разгулен, разточителен и охолен. Той ще трябва решително, макар и болезнено да се притегне. Някогашните ибрикчии в Топ капъ знаели един лек и за двете страдания на султана - и когато трябва да се разхлаби, и когато му се наложи да се стегне - същият цяр. През 2012 г. Европа (и САЩ също, от другата страна на океана) ще е на интензивно лечение. Умният човек трябва да умее само две неща: ловко да бяга, за да не пострада лично от терапията, и да се възползва максимално от лечението, на което масово ще бъдат подложени всички подред. Тази година ще вдигат данъците и ще надуват кредита. Във Франция (после и другаде в Европа) ще вдигат ДДС и ще наложат "данък Тобин" върху банковите сделки, г-н Обама ще облага богатите в САЩ с 30% подоходен "данък Бъфет". За тази година на Водния дракон Лао Дзъ би препоръчал: вземи заем, но внимавай да не се удавиш с него, и гледай да не те обложат, ама се пази да не те заключат.

34
7205
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
29 Януари 2012 19:04
Фискът е все така разгулен, разточителен и охолен. Той ще трябва решително, макар и болезнено да се притегне. Някогашните ибрикчии в Топ капъ знаели един лек и за двете страдания на султана - и когато трябва да се разхлаби, и когато му се наложи да се стегне - същият цяр.

Олаби човеко, отпусни човеко
Най-учтиво Ви моля, г-н Хърсев, за още (поне) една статия за данъка Тобин.
29 Януари 2012 19:22

Това прилича на...... проповед.
Звучи уж поучително и мъдро, но .....
Нещо му липсва. Завършек.
Примерно такъв:
Блажени болните, защото ще бъдат излекувани (на оня свят)
Блажени гладните, защото ще се заситят (на оня свят)
Блажени пестеливите, защото ще бъдат възмездени (на оня свят)
Блажени бедните, защото .... да го духат
Блажени богатите, защото са блажни.


29 Януари 2012 19:49
хърсев пак ли е сънувал нещо? Може и да го прочета след малко. Трябва да се мобилизирам и запася с търпение. Бях се зарекъл да го дам накъсо, ама хайде да кажем за последно.
*******************
Според мен "Животинската ферма" е по--добрата книжка на Оруел.
*****************
Боже, той (хърсев) бил преподавал.
29 Януари 2012 21:13
Колегите от екипажа на "Коста конкордия"- на които съм чел "Теория и устройство на кораба", няма нужда да ги препрочитат, за да разберат защо е потънал. Причините не са нито в теорията, нито в устройството.. Причините са углавни.
29 Януари 2012 21:23
Дистопия = България (Lasciate ogne speranza, voi ch'intrate)
29 Януари 2012 21:44
Много интересно, метнах едно око на началото на писанията Хърсеви...
Тъкмо преди половин час си дадох сметка, че в газетата изобщо не се упомена сегашния Давос, а там бая неща се случиха.
И тъкмо преди половин час метнах нещо в темата си "2012" и това нещо се наричаше Семената на антиутопията: Рубини & Co. в Давос

Наслаждавайте се директно на оригиналната антиутопия и не се поддавайте на дистопии!

Натисни тук

29 Януари 2012 22:28
kaily 29 Яну 2012 21:44
Много интересно, метнах едно око

Кое от трите?
29 Януари 2012 22:31
На мен лично от последния Давос най-много ми харесаха украинките!
29 Януари 2012 22:41
Браво на Хърсев! (Но да внимава с хапчетата)
В “Денят не си личи от заранта” на Б.Райнов има един интересен пасаж. Полицейски офицер съветва демонстрантка против войната: „ Тази война ще свърши, но не защото вие го искате, а защото няма такава война, която е започнала и не е свършила. И ще свърши не когато ти го искаш... а когато шефовете решат.”
Ако го перифразираме това ще звучи така: „И тази криза ще свърши, защото няма такава криза която е започнала и не е свършила. Но не защото аналлизатори я анализират и не когато корифеите предричат. Кризата ще свърши когато шефовете решат.”
30 Януари 2012 05:03
Дрън, дрън, глупости!Хърсев се опитва да омаловажи истината, която лъсна в Давос!Че най-после световния капитал трябва да ограничи лакомията и далаверите си и да престане да генерира мизерия!И че няма как мнозинството крайно бедни и малцинството крайно богати да живеят заедно в един мирен и щастлив свят!Крайно време е световните лидери да изпълнят функциите, за които са избрани:да осигурят равен старт, хляб и възможност за развитие.Да мислят стратегии за общо благо, да провеждат политика, която води до справедливост и щастие за всички.Стига с този слугинаж на финансовата олигархия!Стига с това подкупване на управници, за да се унищожава националния бизнес за сметка на мултинационалния!Това не е свобода, това е джунгла, в която оцелява само силния!И няма защо бедните да плащат данъци, за да осигурят държавата да обслужва комфорта единствено на олигарсите.Свиването на фиска, означава това.На това му се вика:Болен здрав носи!И нашите тарикати да не се правят на ощипани моми!Навсякъде се вдигат данъците за богатите, за да се решат донякъде проблемите.Ако не помогне..трябват вече кардинални решения!
30 Януари 2012 10:34
Страданието е тежко и още не е добре проучено, но ние вече разбрахме магическата формула: "меки пари и твърди финанси!"
Нали е гениално елегантно? Всекиму своето и никому нищо. Икономиката страда, защото и пазарът, и фискът боледуват. Кредитният пазар се е вкиснал, стиснал и вдървил. Затова докторът ще го отхлаби и облекчи. Фискът е все така разгулен, разточителен и охолен. Той ще трябва решително, макар и болезнено да се притегне. Някогашните ибрикчии в Топ капъ знаели един лек и за двете страдания на султана - и когато трябва да се разхлаби, и когато му се наложи да се стегне - същият цяр. През 2012 г. Европа (и САЩ също, от другата страна на океана) ще е на интензивно лечение. Умният човек трябва да умее само две неща: ловко да бяга, за да не пострада лично от терапията, и да се възползва максимално от лечението, на което масово ще бъдат подложени всички подред.

Хърсев
Що не си го казал направо: Европа е болна от социализъм.
Дойде моментът в който хората трябва да платят "безплатната" кльопачка и рИват, протестират, викат, вайкат се, лутат се като мухи без глави - ама сметката ще бъде платена, а пък ибречкиите ще чаламбят отново
30 Януари 2012 12:27
И нашите тарикати да не се правят на ощипани моми!Навсякъде се вдигат данъците за богатите, за да се решат донякъде проблемите.Ако не помогне..трябват вече кардинални решения!


Да де, но кои са те? Щото всички въртят-сучат, все до кредити и дългове го докарват. Не се вижда алтернатива - нито при господарите, нито при подчинените им политици. На тях така им е добре. Не се вижда алтернатива и у останалите 99% - на тях явно не им е добре, но те не знаят какво искат и какво да предложат.

Хърсев
Що не си го казал направо: Европа е болна от социализъм.

Сигурно. Но никой на запад от Будапеща не иска да въведе див Дикенсов капитализъм - той е запазен за нас. В момента западните лидери обмислят как да се продължи сегашната агония, та белким нещата се оправят от самосебе си. Дали?...
30 Януари 2012 13:24
Rakita, див Дикенсов капитализъм е отживелица и е никому ненужен. Много по-опасен е монопола! Аз съм човек с ясни десни разбирания и смятам че единствения лек за работеща икономика е филисофията на Класическия Либерализъм - преиначен в последно време на Неолиберализъм и пр. Естествения стремеж на всяка фирма е Монопола - но монопола е вреден! И тука е ролята на Държавата, чиято намеса трябва да е ограничена, но да гарантира свободен пазар. Монопола е вид социализъм - и двете ограничават свободния пазар и разделят обществото на голям бром много бедни и малко, но много богати; докато частната собственост в комбинация със свободния пазар осигурява голяма средна класа, сравнително малко много бедни и малко много богати. Двете крайности са необходими и неизбежни, но колкото е по-голяма средната класа - толкова обществото е по свободно, задоволено и развито. Въпрос на баланс
30 Януари 2012 13:36
Класическия Либерализъм - преиначен в последно време на Неолиберализъм и пр. Естествения стремеж на всяка фирма е Монопола - но монопола е вреден! И тука е ролята на Държавата, чиято намеса трябва да е ограничена, но да гарантира свободен пазар.


Мога ли да те попитам: кога в историята е имало класически либерализъм и кога той се превърна в неолиберализъм; добре ли са живели тогава хората и били ли са щастливи; всички фирми ли се стремят към монопол или само големите; каква и докъде трябвя да е ролята на държавата - кой да изработи и прилага тези критерии; само познатите от миналото обществено-икономически форми ли са приложими за изход от сегашната криза или е дошло време да се измисли и приложи нещо по-различно? Благодаря.
30 Януари 2012 13:43
Хубави въпроси!
30 Януари 2012 13:49
Натисни тук
Моите услуги (вкл преводаческите) са много скъпи
Ако не знаеш Английски - ползвай чичко Google
30 Януари 2012 14:01
в резюме отговор на въпросите ти :
Classical liberalism is the philosophy committed to the ideal of limited government, constitutionalism, rule of law, due process, and liberty of individuals including freedom of religion, speech, press, assembly, and free markets.
.......
Government, as explained by Adam Smith, had only three functions: protection against foreign invaders, protection of citizens from wrongs committed against them by other citizens, and building and maintaining public institutions and public works that the private sector could not profitably provide. Classical liberals extended protection of the country to protection of overseas markets through armed intervention. Protection of individuals against wrongs normally meant protection of private property and enforcement of contracts and the suppression of trade unions and the Chartist movement. Public works included a stable currency, standard weights and measures, and support of roads, canals, harbors, railways, and postal and other communications services.

Айде бъди жив и здрав
30 Януари 2012 14:09
А със свои думи можеш ли?
30 Януари 2012 14:17
в резюме отговор на въпросите ти :


Мерси, но на повечето си въпроси така и не получих отговор и най-вече на най-важния: кога е и къде по света е имало класически либерализъм, кога и защо се е превърнал в неолиберализъм?
30 Януари 2012 14:18
значи не си чел внимателно - почти всичките ти въпроси имат отговор
30 Януари 2012 14:19
значи не си чел внимателно - почти всичките ти въпроси имат отговор


Ок, допълних си въпроса в предишния постинг.
30 Януари 2012 14:19
***
30 Януари 2012 14:43
***
30 Януари 2012 14:44
BOLGAR, Европа е болна не само от социализъм, ами и от османлизъм.
30 Януари 2012 15:10
Classical liberalism is the philosophy committed to the ideal of limited government, constitutionalism, rule of law, due process, and liberty of individuals including freedom of religion, speech, press, assembly, and free markets.
И що толкова много думи!? Да беше написал само СОМАЛИЯ! Ще те разберем как руски матроси сомалийски бизнесмени. Можеше да напишеш и АНТАРКТИДА, ако си почитател на отшелничеството. Пак ще ти разберем свободната воля.
30 Януари 2012 16:06
И що толкова много думи!? Да беше написал само СОМАЛИЯ! Ще те разберем как руски матроси сомалийски бизнесмени. Можеше да напишеш и АНТАРКТИДА, ако си почитател на отшелничеството. Пак ще ти разберем свободната воля.

Робинзон е също виден либерал.
30 Януари 2012 16:10
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Зад това стои най-голямата конспирация, създадена в новата история. Най-отвратителният
заговор, роден в нашето време. Заговор изтъкан от идеологическа лъжа, културна непочтенност,
морална проституция, измама. Конспирация, заговор, замислен от банкерите, които създадоха
фарса, наречен Европейски съюз.
А защо спряхме да говорим за Лисабонския договор, който също се зачена от това малко елитно
общество от САЩ, Англия и Израел.
Тези хора за които пиша по-горе, променят лицето си, но не душата.
30 Януари 2012 16:19
Класически либерално общество никога не е съществувало. През 19 в. е имало смес от феодални привилегии и либерални аргументи срещу тях. В началото на 20 в.- е имало относително либерален пазар и опити на държавата да съхрани този пазар от апетита на възникналите корпорации. Във втората половина на 20 в. досега има диктатура на корпорациите, маскирана като пазар.
30 Януари 2012 16:42
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Зад това стои най-голямата конспирация, създадена в новата история.


Ако ЕС е американска конспирация, то сега е времето тя да бъде използвана, за да свърши работата, за която е създадена. И действително - видяхме, че кризата много умело беше прехвърлена отсам Океана, а еврото изпълнява ролята на боксова круша, която поема ударите срещу американския долар. Все пак САЩ нямат интерес да колят златната кокошка, а ще я държат за гърлото, натискайки я да снася златни яйца. Засега Меркел се съпротивлява, но ми се струва, че скоро ще й намерят цаката.
30 Януари 2012 18:40
Rakita, все пак САЩ успяха да изнесат кризата си в Европа. Англия им помага
в атаката с/У еврото. Не си права, че янките нямат интерес да колнат "златната
кокошка". Те точно това искат.Мислат, че по този начин, ако падне еврото ще
заздрават фалшивия долар. И това няма да спаси САЩ. Както се казва финансовата
атомна бомба е заредена. Че войната им с Иран няма да ги спаси, а просто ще ги стъжи.
30 Януари 2012 18:43
Има един световен финансов елит, за който хората са опитни мишки, които да бъдат примамени с обещания за неограничена свобода постигната с неограничена консумация на кредит, срещу заробване за доживотно изплащане на лихвите по заемите на напечатаните без покритие от тях самите парични знаци. Тия наглеци натрапват на света някакви очебийни за мислещите хора финансови перпетуум мобилета, които няма как да станат на практика и крайният ефект от които е разгром на икономиката и демографията на съвременната цивилизация.
Те отдавна са за един по-строго пазен затвор, но може и да им се размине. Финансови шмекери като Сорос вместо да се трудят в раиран костюм и да получават според полезността на труда си, омитат света да поддържат с "филантропски" цели организации и институци за подмамване на опитните мишлета в капана на дълговете.
31 Януари 2012 09:00
Не си права, че янките нямат интерес да колнат "златната
кокошка". Те точно това искат.Мислат, че по този начин, ако падне еврото ще
заздрават фалшивия долар.


Напротив, еврото и доларът са като скачени съдове - замине ли си еврото, заминава си и доларът. Само че, еврото е изкуствена валута и зад него стоят няколко бивши силни валути и още дузина по-слаби, които веднага може да бъдат върнати, докато зад долара не стои нищо. Битката сега е за спасяване на долара, а не на еврото, като за целта еврото ще бъде държано полуживо, за да може и занапред да изпълнява ролята на буфер и боксова круша. В противен случай американската хегемония и хегемонията на наднационалните олагирхични кръгове отиват на кино.
11 Февруари 2012 11:24
Не беше ли доктора по икономика този, който в зората на демокрацията ни съветваше от страниците на ветниците да си продаваме жилищата и да живеем от лихвите?
11 Февруари 2012 11:45
Не, това не беше той, беше друг доктор.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД