:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,221
Активни 413
Страници 6,124
За един ден 1,302,066

Какво е общото между Сребърния фонд и плащанията по дълга?

Наличието на някакъв ресурс не може автоматично да оправдае неговото използване за всяка, било то и най-належащата, нужда на държавата
Снимка: Булфото
Сребърният фонд заработи през 2007 г. с идеята през 2018 г. да подсили пенсионната система.
От няколко дни все по-усилено се заговори за натрупания ресурс в Сребърния фонд и възможното му използване за предстоящите плащания по външния държавен дълг през януари 2013 г. Тази възможност беше спомената в прав текст дори от министъра на финансите в интервю за вестник "Капитал" преди дни.

Към края на декември 2011-а средствата в т. нар. Сребърен фонд (официално Държавен фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система), който е част от фискалния резерв, са 1776.7 млн. лева. Тази сума включва 10 млн. лева лихви по депозити, получени от фонда за 2011 г. Към момента средствата на Сребърния фонд се държат изцяло в БНБ под формата на (нисколихвен) левов депозит, което обяснява и символичната номинална доходност от по-малко от 0,6% за цялата 2011 г. В реално измерение, т.е. ако се отчете инфлацията за 2011 г., фондът е загубил пари, т.е. има отрицателна доходност.

Балансовото число на Сребърния фонд се доближава до плащанията по еврооблигациите на правителството, емитирани през 2002 г., които трябва да се направят на 15 януари 2013 г. Главницата по тези облигации е точно 818.465 млн. евро, или 1.6 млрд. лева. Ако към тях се добави и последният лихвен купон, който се дължи по тези облигации, а именно 61.385 млн. евро (въпреки че разходите по лихвеното плащане ще бъдат заложени в бюджет 2013 г.), сумата, която трябва да плати МФ на 15 януари 2013 г., набъбва до 1.72 млрд. лева. Общо взето, почти толкова, колкото в момента има в Сребърния фонд.

Планът на МФ, поне според думите на министър Симеон Дянков, е да финансира основната част от тези бъдещи плащания на вътрешния пазар посредством емисия на ДЦК. Ако пазарът не може да поеме толкова голяма емисия, тогава на помощ ще се притече и Сребърният фонд. За целта в момента се подготвят промени в закона за фонда (официално Закон за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система), с които да се позволи на фонда да инвестира до 60% от средствата си в ДЦК. С тези промени de jure ще се "освободи" допълнителен ресурс за купуване на ДЦК за около 1 млрд. лева.



Проблемите в тази подготвяна схема



за изземване на ресурса на Сребърния фонд са няколко и са много сериозни:

1./ Една такава операция, пък макар и законово издържана (след съответните промени в закона за Сребърния фонд), противоречи на изначалния замисъл за създаването на Сребърния фонд, а именно доходността от неговите активи да се използва за бъдещо увеличение на държавните пенсии. Този замисъл до момента беше опорочаван неколкократно [1], но най-новите планове на МФ, ако се реализират, съвсем ще обезсмислят съществуването на фонда.Всъщност на хартия средствата във фонда ще се управляват активно, но на практика по-голямата част от парите му ще са инвестирани в дългосрочни ДЦК на българското правителство.

2./ Съществува явен конфликт на интереси между Министерството на финансите като управител на фонда и Министерството на финансите като емитент на държавен дълг. Логично е да се очаква, че МФ ще защити на първо място интересите на бюджета, като продаде на фонда възможно най-дългосрочни облигации с възможно най-ниската доходност.

3/ Въпреки че фондът при една такава операция ще получи облигации, т.е. парите му няма да бъдат иззети без обвързващо обещание за връщането им, това не променя особено същността на операцията. По-конкретно, при нея водещият план е да се вземат парите на фонда, за да се погаси дълг. А не, както ни уверяват, да се позволи на фонда да управлява парите си по-активно. Ако това беше намерението, защо 5 години никой не се сети да приеме такива промени в закона за сребърния фонд, а се сетихме точно сега?

Когато се говори за предстоящите плащания по дълга през януари догодина, е много важно да се има предвид и това, че



ресурсът за тези плащания



ще се набира през 2012 г., когато правителството ще трябва да финансира и 1.092 млрд. лева дефицит за 2012 г. Т.е. тази година правителството ще трябва да набере съвкупно финансиране поне за около 2.6 млрд. лева. За сравнение миналата година на вътрешния пазар на ДЦК са пласирани малко над 1 млрд. лева (1.06 млрд. лева до края на ноември, до когато има данни).Предвид това не е ясно дали вътрешният пазар ще успее да поеме допълнителни емисии за още 1 млрд. лева и отгоре.

Възможностите за пласиране на дълг на външния пазар засега остават, но надеждите, че цената, която може да се постигне, ще е изгодна за МФ (спрямо тази за вътрешното финансиране), не са големи. Другата традиционна възможност за финансиране на бюджетния дефицит - приватизацията, тази година изобщо не присъства в бюджета. Това е най-малкото странно предвид значителния брой държавни активи, които могат да се приватизират/отдадат на концесия.

Въпреки че в бюджет 2012 няма изрично перо за финансиране на дефицита с приватизационни приходи, Симеон Дянков вече на няколко пъти споменава идеята за пускане на миноритарен пакет акции (10-15%) от Българския енергиен холдинг (БЕХ) на чужди борси, което според него може да донесе неколкостотин милиона приходи евро още през 2012 г. Ние обаче сме по-скоро песимисти, че това може да стане скоро предвид силните лобита срещу приватизацията на БЕХ.

В крайна сметка сценарият, при който МФ използва някаква част от парите на Сребърния фонд, за да финансира дълговите си плащания, е съвсем реален. Това е сценарий, наподобяващ случките с резерва на здравната каса и личните партиди в професионалните пенсионни фондове. Наличието на някакъв ресурс не може автоматично да оправдае неговото използване за всяка, било то и най-належащата, нужда на държавата. Изплащането на дълг с парите от Сребърния фонд би означавало подмяна на идеята за неговото съществуване и превръщането му в нещо като втори НОИ - няма пари, но има обещание, че ще има пари, като потрябват.



---

[1] От една страна, замисълът беше опорочен със създаването на Държавната консолидационна компания (ДКК) през 2010 г. с цел компаниите и дяловете, които са предвидени за приватизация, да се апортират към нея. По този начин, след като се приватизират, приходите от приватизацията се връщат в държавния бюджет под формата на дивидент от ДКК. Преди да се измисли тази схема, приходите от приватизация се насочваха към Сребърния фонд.

Вторият фундаментален проблем със съществуването на фонда до момента е свързан с неговата доходност. При положение че замисълът бе бъдещите пенсии да се увеличават с доходността от активите му, необходимите условия това да се случва е, първо, да има значителни активи (поне над 10 млрд. лева), и второ, те да се управляват активно. До момента обаче те се държат само като депозит в БНБ, което носи символична номинална доходност.

6
3437
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
06 Февруари 2012 22:09
Понеже две години спа и не пусна емисия ДЦК, за да обезпечи плащанията по външния дълг, безумецът Дянков реши да напипа събраните пари в Сребърния фонд. И пусна малките шевролети-курвети около него да се упражняват в ПР и да подхвърлят новинки из редакциите, та да подготвят почвата. Само че безумецът Дянков се набутва в дискусия, за която няма акъл и това постепенно ще му се изяснява. Единствената далавера ще му остане, дето джитка курветите в кабинета си. Нека ги джитка, нема да е министър цял живот, я.
06 Февруари 2012 23:37
Ей, това счетоводителче ще такова таковата на всички резерви и спестявания ....
Няма ли кой да му обясни какво е това държавен бюджет на тоя? Как се планира, как се управлява и как може да се "актуализира" ....
В коя друга държава са иззети здравните и пенсионни осигуровки за да се "върже" бюджета?
07 Февруари 2012 01:54
След всеки парламентарни избори в България от 22 г. насам нивото на народното представителство и излъченото от него правителство пада - просто вижте какви екземпляри са шефове на възловите комисии в парламента и министри, за председателя на НС и премиера да не говорим. Та счетоводителското мозъче на Дянков само това може - да похарчи за 2.5 г. 5 млрд. лв от фискалния резерв, да прибере парите от резерва на НЗОК и Сребърния фонд в бюджета, да опоска държавните предприятия с авансови дивиденти и след 1.5 г. ЧАО АМИГОС, аз си имам в сивито вицепхремиер и министър на финансите пък вие се оправяйте.
07 Февруари 2012 09:10
Ако ще даваш на НА ПРИЯТЕЛЧЕТА- БАНКЕРЧЕТА ДА ПЕЧЕЛЯТ от единствените останали пари- Сребърния фонд ЗА ПЕНСИИ и ПАРИТЕ ЗА ЗДРАВЕ ОТ ЗДРАВНИТЕ ВНОСКИ НА ХОРАТА, ДЕТО ПРИБРАХТЕ ВЕРОЛОМНО.....аз съм категорично против и ще протестирам!!!.
07 Февруари 2012 12:32
Колкото да ме убеждават във финасовата стабилност,нещо много съмнително ми се струва имайки в предвид какви лъжци са родните политици.
07 Февруари 2012 23:18
Първи АбсурД: СВЕТовнАТА Бан(к/д)а въвлича България в мръсна петролна война на САЩ – с обещания за приоритетно връщане на иракския дълг към България (Фанфари). Втори АбсурД: Следват бюджетни разходи по участие във военната окупация на Ирак, и като компенсация за тях правителството „опрощава” ¾ от дълга ($1,4млрд.) (Каба гайди). Трети АбсурД: СУРогАТЧЕТО на СВЕТовнАТА Бан(к/д)а АЗдоВОЛЕН върши чудеса от некомпетентност на обща стойност 10млрд. лв. (5млрд. от фискалния резерв + 5млрд. несъбран фиск от: контрабанда, ДДС измами, фиктивен износ… (Зурли). Четвърти АбсурД: Докато чуждестранните Бан(к/д)и в България правят над 300млрд.лв. от Нищото = дълг + лихва + инфлация, 1,78 млрд.лв. („сребърен фонд”, като част от държавния резерв) „гният в БНБ” и се топят като матенски сняг (Дудук). Пети АбсурД: Сребърния фонд потъва във финансовите еквилибристики на АЗдоВОЛЕН (хубаВЕЛЧЕВ ІІ, чиито способности на финансов чукча, остават тайна само за шефът му БОриСОВ, а за криминалният им тренд прокуратурата не иска и да чуе (Свирка – върбова или друга). Шести АбсурД: Ако някой може да посочи друга „свирка” стуваща 15 млрд.лв., ще докаже, че: 1. България не се „управлява” от национални предатели. 2. Българите не са най-заспалата нация на Планетата, заслужаваща СЪДбатаА си. 3. Не „парите правят човека” – а свирките в Ада (Йерихонски тръби).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД