:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,331
Активни 412
Страници 6,234
За един ден 1,302,066
парадокс

На колко години Тутанкамон става фараон?

Българското училище не само не култивира, но и отдалечава своите питомци от образоваността
Снимка: БГНЕС
Учебната програма тъпче съзнанието на още съвсем невръстните ученици с факти, които по никакъв начин не са свързани нито помежду си, нито с актуалния жизнен опит на децата. В края на 2013 г. трябва да са готови новите учебни стандарти.
Оня ден, пътувайки с градския транспорт, чух разговор между 7-8-годишно момче и баба му. "Разговорът" доста точно възпроизвеждаше училищен урок. С нетърпящ възражение тон детето предложи на баба си "да я изпита" и самоуверено зададе първия въпрос: "На колко години Тутанкамон става фараон?" Горката жена не знаеше. "На осем!" - екна тържествуващ отговор, тутакси последван от ново питане: "Кой написа "Есен"?" Втори провал на подложената на изпит. Плахата й молба за жокер - да й бъде разяснено "Есен" стихотворение ли е, разказ ли е - бе безмилостно отхвърлена: "Не знам, но го е написал Елин Пелин! А кое беше първото име на София?" И двата опита на бабата - "Средец" и "Сердика" - се оказаха неуспешни, защото "верният" отговор, твърдеше ученикът, бил "Плиска". Изгубила всякакъв кредит на доверие - та какво изобщо знаеше тя!?, - възрастната жена така и не успя да убеди внука си, че "столица" и "София" невинаги са били едно и също...

Разказвам случката, защото представлява образцова икона на училищното ни образование. Със своята "непосилна лекота" тя ни казва няколко много прости и важни неща. Че тъпчем съзнанието на още съвсем невръстните ученици с факти, които по никакъв начин не са свързани нито помежду си, нито с актуалния жизнен опит на децата. Че точно поради тази си двойна изолация въпросните факти, сведени до еднословни "верни" отговори, отвеждат към образуване на "спонтанни понятия". Че безмозъчното запаметяване на подобни идиосинкразии



препречва пътя на критическото мислене



Че за върховно учениково постижение смятаме възпроизвеждането на преподаденото от учителя или на написаното в учебника. Че ако културата е динамична вселена от знаци, а не конгломерат от нищо неозначаващи "неща", чрез преследването на подобни "върхови постижения" българското училище не само не култивира, но и отдалечава своите питомци от образоваността.

За същото свидетелстват и постиженията по четивна грамотност на българските 15-годишни участници в Програмата за международно оценяване на учениците (PISA). PISA оценява какво могат да правят с наученото в училище младите хора на финала на задължителното си образование, т.е. каква е тяхната функционална грамотност. Резултатите от последното засега проведено оценяване (2009 г.) класират българските ученици на 49-о място от 65 възможни и на последно в Европа. Което - разбираемо - никак не ни харесва. Въпросът е как като общество реагираме на констатации, които не ни харесват.

Една типична реакция - на "уязвения" - е отричането на нелицеприятните факти. Само един пример: както благоволи да се изрази една телевизионна журналистка, "На мен ми писна непрекъснато да идват някакви си отвън и да ми казват, че българските ученици били най-слабите в Европа. Кой знае в кое циганско гето е проведено това проучване!..." Няма да се спирам нито на вулгарната арогантност на "коментара", нито на расисткия му характер. По-скоро заслужава да се подчертае непростимото му невежество. PISA е най-авторитетното международно изследване в областта на училищното образование.

Друг тип реагиране представя неадекватното разчитане на целите и изобщо на характера на PISA. От най-високо управленско място се огласяват мерките, които се вземали с оглед на "по-доброто представяне" на българските ученици на следващата оценителска сесия.



Програмата не е състезание между държави,



нито е изпит, за който трябва да се готвим специално, за да се представим достойно. PISA диагностицира състоянието на образователната система. Тя прави видими добри резултати от обучението, които се постигат бавно, с търпеливо, дълго и системно инвестиране на усилия, а не чрез разпоредени по конкретен повод мероприятия.

Намерението на МОМН да въведе повече задачи, подобни на използваните от PISA в тестовете за външно оценяване в края на 4-ти и на 7-и клас, не може да се оцени еднозначно. Доколкото външното оценяване (особено такова с високи залози като това след 7-и клас или като матурата) пише до голяма степен "истинската" учебна програма, тази стъпка в посока синхронизиране на българското училищно образование с добри европейски и световни практики заслужава насърчителна преценка. От друга страна, оценяваните от програмата практико-функционални умения за работа с текст например влизат по-скоро в дисонанс, отколкото в съзвучие с действащите в момента образователни стандарти, официални програми, задължителен за усвояване учебен материал.

Ето защо единствената адекватна реакция е предприемането на незабавна и комплексна образователна реформа, която да обхване и целите на обучението, и учебното съдържание, и стратегиите и методите на учене, преподаване и оценяване. Тъкмо това - с безпрецедентна за сферата на образованието настойчивост - ни препоръчва Брюксел. Може би трябва да се съгласим със заместник-министър Милена Дамянова, че когато става дума за концептуални, а не за козметични промени, по-добре е да се "бърза бавно". Очаква се до края на 2013 г. да са готови новите стандарти и програми, като от момента на влизането им в сила тепърва ще започне да тече технологичният срок за създаване на нови учебници, за актуализиране квалификацията на учителите - защото умения не се формират и развиват чрез преподаване... А междувременно ще имаме още випуски, които ще знаят "на колко години Тутанкамон стана фараон".

---

Доц. Адриана Дамянова е автор на тематичен анализ на резултатите на българските ученици от PISA 2009, възложен от Центъра за контрол и оценка на качеството на училищното образование, публикуван на http://www.ckoko.bg.
20
5234
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
06 Февруари 2012 20:40
До центке неуважаема,
та нали подобни отговори се трупат от идиотските тестове, дето вие - никога не влизалите в час - "спецове", натрапвате?
П.П. Натам не четох - нямаше смисъл. Както тази госпожа "разсъждава" за училището, аз мога да говоря за ядрената енергетика. Демек - с лаишко самоувствие...
--------------------------------------------------------
Блогът на Генек

06 Февруари 2012 20:56
.
06 Февруари 2012 21:42
Не знам на колко години Тутанкамон става фараон, но още повече не знам какво е туй "да имаш семиотично съзнание"! Този израз го чух от въпросната авторка не помня вече на какво, някаква конференция ли, отдавна беше. Та тя говори за разни неща и накрая дълбокомислено завърши, че "трябва да имаме семиотично съзнание". Аз така да се каже съм филолог, по чужди езици, даже съм чувала за Умберто Еко , eй бога ми, така и не разбрах какво искаше да каже госпожа доцентката. Та толкоз за статията.
06 Февруари 2012 21:48
Тавагишчи, това не било обикновена доцентка, а ръководител на катедрата по методика Във факултета по славянски филологии в СУ "Св. Климент Охридски" - демек голям учен от мястото на най-големите учени.
06 Февруари 2012 23:26
Като си помисля, че децата в училище имат мнението, че учителят знае всичко и е прав за всичко...
Когато се опитвам да обясня на щерка си, че учителката и е сбъркала, трябва да и дам доказателства от учебник, енциклопедия и интернет за да ми повярва ...
Ужас! Ами когато и аз не съм съвсем сигурен?
Като ми каже: Госпожата така каза .... Това Енциклопедия Британика, Большая советская ... Wikipedia... и т.н. нямат грам тежест ...
Ей, методисти и автори на учебници, внимавайте! Децата вярват на ВАШИТЕ учебници.
07 Февруари 2012 00:27
Искаше да каже че образованието сега е построено на следното схващане. Вземаш кофа информация. Изливаш я у главата на обучаемия. Сетне проверяваш колко е останало вътре и колко е изпуснато навън.
Истинското схващане (концепция) на образованието е показана в древността "Умът на ученика не е кофа която да напълниш а пламък който да разпалиш. " Забражих името на пича дето го е казал - един от древните гръцки философи-учители беше. подобно е говорил и Конфуций.
А и в сегашното ни образование я няма същностната съставка на обучението - възпитанието. Без възпитание няма обучение - такова образование е безсмислица. Каква е ползата от един образован със съзнание на крадец. . Или не знаещ за какво е на този свят и за какво живее. Все такива.....
Къде в училище сега се възпитава примерно, че мъжът трябва да държи на думата си, да е достоен.... Че жената трябва да е чиста... Или че страхът е най-голямото зло , че трудът е висше благо а кражбата най-голяма низост....и все такива.
Обратно от улицата и непремерени ТВ в ума им се набиват мутри, мутреси, купони и лайф и децата остават с впечатление че на този сват всичко е събиране и изваждане на материя, лъскави коли, GSM и всякакви дрънкулки. Грам духовност. Ни мисъл за това че има и друга мяра .... че човек не му трябва много - храна, подслон и 3 ката дрехи. И че истинският човек си е самодостатъчен. После се чудим че кадрите ни кофти, мързеливи и безотговорни. Децата не са виновни - така ги възпитаваме ... Изобщо даже не си правим труд да ги възпитаваме
07 Февруари 2012 01:06
Интересно ще е сечението на славянската методика с ма-тематичната лингвистика. Напречен разрез на една учебна кола, дето се вика.
07 Февруари 2012 02:13
Ехооооооооо, преждеговорившите! Статията си е съвсем намясто и много точно написана - за разлика от повечето статии на образователна тематика, които вестникът пуска.
И недейте да се хвалите, че не сте дочели, пък сте приготвили тлъстата храчка. Хайде прочетете пак!
07 Февруари 2012 05:54
"Обучението трябва да запали пламък, а не да пълни съдове". Сократ
07 Февруари 2012 06:18
Е, щом лаиците ръкопляскат...
---------------------------------------------
Блогът на Генек
07 Февруари 2012 08:24
За разлика от други статии тип "мешана салата с претенции" , написани от доцентки от СУ, тази статия е написана учудващо разбираемо, без "ЕнтИлектуални" нищо-не-значещи думи и английски такива. Само най-приятелски съветвам авторката да не използва изрази като "Че ако културата е динамична вселена от знаци..."
Освен това: "Очаква се до края на 2013 г. да са готови новите стандарти и програми, като от момента на влизането им в сила тепърва ще започне да тече технологичният срок за създаване на нови учебници,..." дано тези нови учебници да не са писани от старите университетски автори, а да са от действащи учители (ако учебникарската мафиа позволи).
07 Февруари 2012 08:25
идиосинкразии !?

защото умения не се формират и развиват чрез преподаване...

Браво! Похвално! Върховна мисъл!
СЕГА заккрийте училищата и уволнете учителите, като ненужни и непригодни! Амин!
И на тая "доцентка" и плащат всеки месец заплата, че и статии пише, за да ни ограмотява, поучава, напътства, подпомага методологически.

07 Февруари 2012 09:23
Уф, като прочета за пореден път как трябвало да се направи 'спешна и фундаментална реформа', ме втриса - нещо пак ще стане по-лошо, отколкото е било. (*)

Имам едно питане към запознатите с тестовете PISA - на какъв език са тези, по които са били препитвани децата в България ? Имало ли е на турски и на цигански ? Защото от моите лични наблюдения поне 30% от децата просто не знаят български и няма как да отговорят вярно на въпросите. И за това са виновни - според мен - всичките онези реформи в образованието, които позволяват на едно турче от русенските села (примерно) да се води със средно образование при положение, че учителката комуникира с него чрез преводач.
_______
(*) Ако някой се сеща за реформа от 1990-а насам, която да е дала значими положителни резултати, нека ме поправи. Ще се радвам искрено !
07 Февруари 2012 09:54
Каква е разликата между Бог и учителя?
Бог знае всичко!
Учителят знае всичко по-добре?
07 Февруари 2012 15:31
Какво сте недоволни от ученката-доцентка тя си е българка като нас и е естествено да прави това, което правят всички българи - да критикува другите и да дава акъл.
07 Февруари 2012 16:15
Калки
„Ако някой се сеща за реформа от 1990-а насам, която да е дала значими положителни резултати, нека ме поправи. Ще се радвам искрено !”

Реформи имаше много – все всеобхватни и все комплексни.И без да си специалист е очевидно,че тези промени дадоха значими, само че отрицателни резултати. Интелектуалният „багаж” точно на това правителство вдъхва увереност,че няма перспектива да се промени нещо в положителна посока,но пък промяна в отрицателна посока е почти сигурна.До кога ли ще се изкачваме „нагоре по стълбата,която води надолу”?
Ще се радвам искрено,ако греша!
07 Февруари 2012 18:28
Написаното остава впечатление за:
1. неадекватна реакция на журналистическа изцепка;
2. мисловна въртеливост, опитваща се да съвмести Брюкселски изисквания с преданост към МОН.
Няма да се занимавам с това, доколко един пример (който звучи измислено) доказва или опровергава нещо в цялата система на образование. Последните два абзаца обаче направо разстрелват с: от една страна - от друга страна (сякаш обикалят сградата на МОН, а не изследват процеси); "насърчителна" оценка - противоречие между външни тестове за оценяване и действащи държавни стандарти; необходимост от незабавна реформа - плонжиране пред зам.министърската "мъдрост" "Бързай бавно"...
07 Февруари 2012 18:46
Доц. Адриана Дамянова, експерт по литература в СУ, ръководител на изследването на "Отворено общество"


амин
тъй си погина литературата ..
07 Февруари 2012 20:14
Понякога си мисля,че редакцията нарочно ни забавлява пускайки такива текстове.Падението на мисълта е пълно,малоумието набира скорост.Но,нека!Нека да знаем нивото на "научната" общност.И после не се чудете защо сме на това тъжно дередже...
08 Февруари 2012 00:44

Добра статия. Много факти, никакви знания - последното в подкрепа на семиотиката. Истинският човек действително си е самодостатъчен, но не бива да бъде самотен, възлов процес при набирането на факти и пренебрегването на знания. Знанието е преди всичко усещане, в това число усещане за жена. Усетете се. Усетете ни. Да се усетим.А Тутан кам он на колко години става фараон, не е безспорно доказано, както и кога точно е роден, да не говорим, че и значение няма, някои се раждат на 44, други на 6-7. Сънувайте повече и обръщайте внимание на сънищата си, знанието е там. Сънувайте и докато сте будни. Взимайте прекрасен, огнен, вдъхновяващ пример от будителите във форума. Прекрасен, наистина, във всяко едно отношение. Прекрасен!!!

С любов и нежност,

Carpe Diem




Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД