Стражът на държавната съкровищница измисли нова бомбастика. "Дянков сваля банковите такси", гърми по долове и билдинги "Стандарт". В "Труд" същото е поднесено тактично и с чувство за ритъм - "Дянков сваля лихвите в 3 такта".
Трите такта на акта по свалянето обаче стават неравноделни с едно "но". А именно - "Просто звучи красиво", казва икономически експерт пред "Труд", но добавя: "въпросът е как ще се вкарат в практиката". Същият твърди, че на Дянков мерките в най-добрия случай ще направят кредитирането по-прозрачно, и въобще да пуснеш кредит било изкуство, а не наука. А любовната игра пак ще е същата - аз ще ти пусна (кредит), ама ти какво ще ми дадеш после? Същият вестник прилага и виц, който показва пряката връзка между банкиране и интимни взаимоотношения: Никога не се жени за парите, съветва бащата. Колкото и да са високи лихвите, един кредит излиза къде-къде по-евтино.
Любовта е лудост. А любовта към парите съвсем побърква човека и тласка към грехове, някои от които описани в Наказателния кодекс: "Заместници на Фандъкова прибрали тлъсти суми", жули "Новинар". При средна годишна заплата от по 18 000 лв. две нежни заместнички на столичната кметица гушнали съответно 35 000 и 33 700 лева допълнителни бонуси. Любовно-финансовата картинка се допълва от дописката в нашия вестник: "Пореден шеф на "Озеленяване" си заминава за злоупотреби". Тази общинска фирма си сменя повелителите като лека жена, но вместо да печели от тая/оная работа, все на използвачи попада. Озеленителят Ненко Ненков, лично назначение на ББ, се прочу с бартерите си "цветя срещу храсти" и други великолепни комбинации, но тук няма да преразказваме.
Най-пряката релация между пари и топлина (гигакалории нежност) е открита в маджарско: "Унгария се топли с тонове пари", грее новина в "Монитор". Горещ е и "Стандарт": "Централната банка в Будапеща обърна в брикети старите хартиени форинти и ги раздаде на социални домове и най-бедните" - за огрев.
Ей туй се казва диверсификация на енергетиката - без шисти!
|
|