:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,762
Активни 415
Страници 8,665
За един ден 1,302,066
Интервю

Младите хора дори Ботев не могат да цитират точно

"И добитъкът спира пред пропаст, ние като народ - не", цитира поета Иван Динков вдовицата му - актрисата Белла Цонева-Динкова
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Белла Цонева-Динкова
--визитка--
Белла Цонева-Динкова е родена в Стара Загора. Завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов". От 1971 до 1997 г. играе в театър "София". Има повече от 60 театрални роли и над 30 в киното. Участва във филмите "Тримата от запаса", "Осмият", "Последната дума", "Нона", "Нощем по покривите" и др. Била е директор на Кюстендилския драматичен театър и директор на Българския културен институт в Москва. Автор е на книгите "Било е" и биографичния роман "На изток от Иван", посветен на съпруга й - големия български поет Иван Динков, който почина през 2005 г.

- Г-жо Цонева, след като напуснахте сцената, продължавате ли да ходите на театър - вече като зрител?
- Много рядко. Макар да мисля, че театърът ни, тази малобройна гилдия, днес се връща в доброто си време - и като самочувствие, и като поведение. Има млади и амбициозни актьори, въпреки че са твърде пролетаризирани. Т.е. социалният момент е мъчителен за тях и им влияе. Не знаят дали ще са в трупата, нямат яснота за ангажиментите си. Опитват се да компенсират тази липса на сигурност с телевизията, но тя пък ощетява таланта им. Да, екранът дава популярност, но експлоатира вече готови, наиграни средства. Моята теза е, че българският театър периодично се връща към времето на "Многострадална Геновева" - така е орисан. Има периоди на европейско ниво като режисьорски и актьорски поколения, а после настъпва някакъв срив. Страхотен подем през 50-те, 60-те години, особено под покрива на Народния театър; после бум на сцената на Военния театър; на Сатиричния, след това - в театър "София", в който играх повече от 20 години... Моята актьорска съдба беше щастлива, работих с най-добрите - и в театъра, и в киното. После дойде промяната, 10 ноември. Пошлотията заля всички театри... Изстрадах нелепите директорствания на този и онзи, политическите поръчки, субективния диктат, с който един или друг се доказваше като управленец. Боли ме само за хора като Катето Паскалева, защото зная колко мъчително трудно беше за нея през последните години, преди да си отиде. После, след като напуснах театър "София", разбрах, че така нелепо е бил освободен и Антон Горчев, който също почина. Правят се неща, които са античовешки, трупат се грехове, но ние като народ трупаме грехове в много посоки...
- Наскоро излезе изследването "Инкриминираният Иван Динков" от Пламен Дойнов, което хвърля светлина върху гоненията срещу него заради две проблемни книги. Какъв спомен пазите за случилото се?
-Третата стихосбирка на Иван "На юг от живота" е отпечатана през 1967 г. и веднага след това претопена, без въобще да стигне до книжарниците. В продължение на 10 години не публикува и ред, името му е заличено, изтрито, няма такъв автор. Тогава още съм била студентка и не съм го познавала. От тази книга е запазен един-единствен екземпляр, който съпругът ми пазеше и от време на време нанасяше корекции по него. Някои стихове преработи, други - остави непокътнати. Вторият случай, който преобърна съдбата на съпруга ми, а и моята, защото по това време се срещнахме, е свързан с романа (той така го наричаше) "Хляб от трохи", публикуван през 1970 г. в сп. "Септември". Отново - неприемлив, неразбран, неоразмерен от соцаршина. Следват обследвания, наказания в редакцията на "Септември", задето е допуснала излизането на текста, и т.н. Естествено, отново вето върху автора, отново обругаване. Удивителното е, че обвиненията бяха най-вече в антибългарско писане. Сочеха го с пръст, че хули народа си. Другата претенция беше към жанра - от страна на хора, които като пишещи би трябвало, а се оказва, че понятие си нямат от жанр. Днес на всеки читател е пределно ясно, че романът е чист вид гротеска и ако тогава тя е била приета като норма, предполагам, че е можело да породи друг тип българска литература, друг маниер на писане. Гротеската не е "хула", тя е вглеждане, болезнена резигнация от племенните черти на българина, които дори и днес, след всички бедствия, които ни спохождат, все не успяват да ни направят народ, все оставаме население. Кога се проявяваме като народ, имаме ли памет, имаме ли усещане за едрина, за ценност, за цел - това занимаваше Иван чак до последните години от живота му. Цитирам една негова фраза: "Дори добитъкът спира пред пропаст, ние като народ - не". Ето това мислене и писане му е било присъщо и на 30 и няколко години, а вече на 60 и няколко то беше много по-черно, по-дълбинно, осъзнато и горчиво - и в стих, и в проза.
- Предполагам, че след промените е имало желаещи да калесат Иван Динков за дисидент.
- О, разбира се. Но самият той казваше: "Времена различни, небеса едни и същи". И категорично не желаеше да се обсъждат проблемите с двете му обругани и унищожени книги. Защото, убедена съм, неговата мярка не беше да прави биография от някакъв случай. За него по-важно беше да остави слово, което не подлежи на ерозия. И ето че седем години след смъртта му словото му е живо. Оказа се, че Иван е единственият автор, който е писал "въпреки" системата, интегриран в системата, но въпреки нея. За друго ме боли. Някои хора, дарени с дълголетие, продължават да пускат на българския книжен пазар нови и нови варианти на свои биографии. Същевременно от архивите, които, слава Богу, не горят, излизат неща, които са недостойни не само за пишещ човек, а и за човешко говорене. Когато малко преди смъртта на Иван излезе мемоарната му книга "Време под линия", няколко души дойдоха при мен и казаха: "Той можеше да убие този, този и този само с една дума". Но Иван Динков не каза лоша дума за никого и продължи да бъде милостив към хората, които реално са го предали на заколение. Аз също няма да назова никого, иначе бих осквернила паметта му, но ме боли, че някои от тези сега излезли от архивите изказвания той не ги знаеше. А може би е по-добре. Той натрупа достатъчно болка.
- Той как прие смяната на режимите?
- Не мога да кажа еднозначно. Беше абсолютно скептичен не даже към системата, а към живеенето ни. Скоро след промените беше избран в председателството на БСП. И той, и аз, въпреки многото си резерви, които сме имали, продължихме да защитаваме позициите си до края. Убежденията ни бяха леви и си останаха такива. А малкият ни кръг от познанства се състоеше именно от хората, които създаваха СДС - Блага, Йордан Василев, Желю. Но нито той, нито аз пожелахме да се включим в тези нови, ентусиазирани начинания, макар да запазихме в чисто личен план приятелството си с всички от обкръжението ни. Стефан Данаилов и още неколцина тръгнахме по митингите на БСП, когато всички избягаха. А Иван не можеше да се прибере вкъщи от събрания, съвети, беше времето на подпалването на Партийния дом, на палатковия лагер. Понякога ходеше между палаткуващите и ги будалкаше: "Сега защо протестираш, като и ти си бил номенклатура, а ти пък си бил ползвател на еди какво си, за какво са тия циркове..." Не, той не се поддаде на еуфорията, тя не можеше да го излъже.
- Боите ли се от библиотечна прах върху книгите на Иван Динков?
- Иван Динков е от авторите, които читателят сам трябва да открие. Ако не го направи, значи самият той няма достатъчно обем и достатъчно стойност. Значи също така (това, което го казах за българския театър, важи и за българската литература) - че се връщаме към "Горски пътник". Към някакъв примитивен, неразбираем, патрав български език, въпреки огромната фигура на Раковски. Но все по-често си задавам въпроса имаме ли въобще някакъв културен пласт, където определени неща да са святи, аксиоматични. Младите хора дори Ботев не могат да цитират точно. Будалкат се с "Мила ми Венето". А "Мила ми Венето" е светиня, която не бива да се докосва. Тя не може да се превърне в "Мила ми Венетке" и в скеч. Не, не се заблуждавам, че сега е така, а преди е било иначе. Така е сега, така е било и винаги ще бъде така. Единици ще са онези, които ще търсят стойностното, и единици от тях ще го намират. И в това има някаква утеха, макар и горчива.
48
3632
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
10 Февруари 2012 19:36
че се връщаме към "Горски пътник". Към някакъв примитивен, неразбираем, патрав български език, въпреки огромната фигура на Раковски

По-точното е, че на нас СЕ ВИЖДА такъв езикът. А за говорилите тогава си е бил нормален, ясен, точен, разбран.
А и как ли биха се смели те над днешния език?
"Народ, кой своя правда желае,
мила свобода и прелюбезна,
трябва с оръжие да я добие,
с жертва голяма и скъпоценна!"
Звучи грапаво? А смисълът?
Оттам е крачката към
"И тъй ний много претърпяхме,
но стига толкоз да търпим,
да бъдем пак, каквито бяхме,
ил' всинца да се изтребим.",
"Свободата не ще екзарх, иска Караджата",
"Ще викнем ние "Хляб или свинец!",
"Нека с тоз удар врага да смажем,
нека му гордо, братя, докажем,
че сме строшили мръсни окови,
че сме свободни, а не робове."
----------------------------------------------
Блогът на Генек
10 Февруари 2012 19:58
Генек, тъжно ми е да отбележа, но ще се наложи в името на истината, че от ден на ден болшинството българи загиват духовно, а доста често и физически, като второто в случая е много по-предпочитаемо, отколкото първото.

Няма го оня чист български стил, богатите изразни средства, нито подготвените говорители на българско радио и телевизия, обучавани в Техника на Говора, Дихателна гимнастика, Риторика и прочее дисциплини.

Сега, като слушам чат-пат новините по българска телевизия, вялата дикция на спийкърите, тук-там неразбираемите изхвърляния, си мисля че нещата съвсем не отиват на добре или са заминали в Point of No Return.



10 Февруари 2012 20:01
Ако продължи деградацията на нацията след още едно поколение може да незнаят и кой е Ботев.
10 Февруари 2012 20:04
Децата ми не само не знаят кой е Ботив или Левски, а и въобще няма да им трябва да знаят, но научиха какво и как да завършат, за да правят пари.

Така или иначе български няма да им трябва. Те дори не знаят къде се намира България и колкото по не знаят дестинацията, толкова по-добре за тях.

Щастлив съм и горд, че успях да измъкна семейството си от онази помийна яма.
10 Февруари 2012 20:06
Димензов, пиши в канадските форуми. Тук се обсъждат проблемите на Бг-то.
10 Февруари 2012 20:27
Някои само като си отворят устата/тракнат връз кийборда, вземе, та се размирише, пък те щастливи и горди от това!
10 Февруари 2012 20:35
Иначе по темата - Генек
А това:
Иван Динков е от авторите, които читателят сам трябва да открие. Ако не го направи, значи самият той няма достатъчно обем и достатъчно стойност.

се вписва в дългата поредица интервюирани от СЕГА, които считат, че единствената причина да не са (в случая близките им) харесвани, че защото останалите са проЗДи.
Чел съм няколко стихосбирки на Иван Динков и не харесвам поезията му. Иначе обем имам. И маса също.
10 Февруари 2012 20:39
Има на пръв поглед необясними неща. Христо Ботев се е оженил за племенницата на Евлоги Георгиев, изключително богат. Той, Георгиев, предложил на Ботев да го въведе в бизнеса за да стане богат, но Ботев отказал. "Аз съм тръгнал народ да освобождавам" - казал. А на г-н Димензов ще кажа една латинска поговорка:"Quod licet Iovi, non licet bovi". Което преведено значи: Което подобава на Юпитер, не подобава на вола.
10 Февруари 2012 20:40
Пропада днешната младеж! А ние какви бяхме!!!
10 Февруари 2012 20:46
...Децата ми не само не знаят кой е Ботив или Левски, а и въобще няма да им трябва да знаят, но научиха какво и как да завършат, за да правят пари...

Димензов, ако моите деца в Канада срещнат твоите - тъкмо нагледно ще им стане ясно що е то напреднал стадий на бесен байганьовизъм и защо именно сме далеч от България...
10 Февруари 2012 21:06
Dimenzov, , слава Бoгу , че такива като теб са утекли от страната . Комплексарщината ти , ако имаше криле, щеше да те изкара на енергийния пазар.
10 Февруари 2012 21:07
Колкото и мъгляво да ни иде днес , преди бяхме по-склонни към консолидиране около градивна , Обща идея . Не би ...
10 Февруари 2012 21:09
Не пиша на френски или на английски и разбирам разстройството в България, но за разлика от моите деца, все още мога да се изразявам на български, като в семейството съм "Последния Самурай".

Жалко за онези, които останаха в България, за да се надяват на нещо или на другите, заминали да търсят късмета си из Русия - дупе да им е яко.

Що се отнася до младите хора, то те нямат никаква вина за незнанието си. Образователанта система е шит, а подрастващите са продукт на същата.
10 Февруари 2012 22:33
Dimenzov 10 Февруари 2012 21:09
Не пиша на френски или на английски

Тогава що щеш в Канада бе? Научи поне езика!
11 Февруари 2012 00:53
Лошо се живяло по Живково време, а?! Нямало свобода на духа! Скок-подскок, скок-подскок - хак и после "ОХ"! Е "ОХ", де, "ОХ"...
11 Февруари 2012 00:55
Работя с млади хора. И то не само българи.
Преди да обобщаваме трябва да отчетем факта, че в българското общество протича процес на драматично разслояване.
Мога да изразя мнението си, че както и изключително невежи, безпростветни и некултурни млади хора, така има и представители на една нова, обнадеждаваща класа - изключително мотивирани да се усъвършенстват, владеещи два-три чужди езика, патриотично настроени, възпитани и с добро самочувствие млади българи. Да - факт е, че съотношението не е в полза на последните, но между тях има и една сива безлична маса, от чиято ориентация зависи бъдещото на България. Все пак оставам оптимист.
11 Февруари 2012 03:34
Уважаеми Dimenzov, प्रिय मित्र आप हमें अपनी बीमारी के साथ सूचित करने के लिए धन्यवाद
11 Февруари 2012 03:57
Иван Динков е най-големия бг поет от моето(вашето) време. Иван Динков е легенда, нещо, като лакмус за човещина и интелигентност. Аз не се интересувам от личния живот на хората, които харесвам, но в случаят не мога да не изкажа почитанията си и възторга от жената, която е била до този светъл човек. Малцина са дорасли за тоя титан.Шапки долу, вземете за почест, когато говорите за този човек!
11 Февруари 2012 04:46
Може ли да постнете най-доброто му стихотворение, защото прочетох десетина и не виждам за какво се е прехласнал Зе Мария. Може би просто съм попаднал на стихове от времето, когато се е упражнявал.
11 Февруари 2012 05:00
Ама-вика някакъв селянин пред лечебницата
срещу някаква
нещастна крава,-
как можа отечеството ни
да се падне в такава
държава?!
Вятърът се прави на другоселец
или на сбъркан игумен:
влачи краката си
отнесено,
без да обели дума.
И отново едно
население
залязва в селата
с изумяващо
примирение
пред съдбата.
И седи тази сган-
Населението
на софри-и одумва
одумва
и смъртта, и живота
на гениите:
отвратително- както и хрумне;
и въздигната в ранг
Почитаемо гражданство
от бандити -оригва
оригва
и заспива върху багажа си
неразчетена - като енигма.
Скверно - без химни и без флаг-
влачим дните си
по земята.
Мъртвият не ни е
враг.
Живият не ни е
приятел.
11 Февруари 2012 05:02
Поръчвам първата бутилка гроздова,
присядам сам на камъка пред кръчмата,
надигам я - поливам с нея лозето,
възкръснало в душата ми измъчена.
Ноември е - до костите, до ставите.
Така изглежда и така е сигурно:
над хълмовете - ниско над дъбравите,
небето сякаш е сега подсирено.
Ах, тия български тъги - заполнени
по клоните на орехи и брястове:
"Кажи ми, брайно, мърлят ли ти овните,
защото ходят по овцете бясове?"
И както мислят за рода на стадото,
и както молят за сърцати кочове,
така изричат думите изстрадани:
не всяка жалба заслужава кончина.”



И още:

Сега ще бъда личен във поемата.
Така се случи, че на път към хората,
стихът ми падна от гърба на времето
и много лошо си разкърти мордата.
О, аз добре познавам ценоразписа
на хилядите видове мълчания:
аз - българският поданик на страстите,
аз - българският гражданин на раните. ..
.............
Заглъхват ангелските речи
за падналите за народа
и тежък дим от чевермета
забулва майката природа;
и сядат внуци и правнуци
край разкрасените могили
или край прашните каруци,
покрити с весело чергило;
и няма “гък” от “Бог да прости”,
и няма смърт, и няма слава:
един народ подхвърля кости
и гарвани опитомява.
.............

Навсякъде - и денонощно! - вицове;
и женска пяна, и мъжкарско цвилене;
и майната му на един народ,
превърнат в наемател на живот;
и кръстене, и тракане на вилици;
и мляскане - на ивици, на ивици;
и майната му на един народ,
обречен да живее без живот.



В мрака плачат коне
в черни треви.
Пълно е с рамене.
Няма глави.
............
В села,
в градове - политически курви;
и все на трибуни, и все пред народ;
и все го възкачват - от урва на урва
не този, а онзи - от рая - живот;
и все се усмихват, и все се покланят,
и все се протягат за нови цветя:
животни - в яките с условни гръкляни -
без място - да върже въжето смъртта -
безсмислени, жалки,
безлични, убоги...

Бяха малко.
Останаха много.
...

Хорица.
Разни чиновници.
Чинни са!
Пътници - с път през косата.
Чакат си хлебеца, чакат чиниите:
чакат хранителна вата.
Смешно е!
Страшно е!
Бирена пяница
кипне,
напомни за злоба.
Мои далечни, велики пияници,
плащам,
излезте от гроба!
11 Февруари 2012 06:39
Една земя се слави по народа,
един народ - по своята земя!
11 Февруари 2012 06:42
България
Мърсуваха и те мърсиха
и феодали в черни ризници,
и фабриканти в черен фрак.
Един ли път до кръв те биха
и с брадвата пред твойте листници,
и с камъка пред твоя праг!
Но ти на всичко издържа
и между саби възмъжа!

Безсмъртнице, честита слава!
След толкова освобождения,
пред свободата не лъжи!
Бъди добра: като държава,
на бъдещите поколения
за миналите разкажи -
да знаят как с гора вървя
през собствените си нивя.

Безумство е да нямаш памет!
В клисурите колиби сламени
напомнят още за беди.
Не се оставяй да те мамят.
Помни: от лобните си камъни
ти къщата си изгради!
Такъв е твоят вечен път:
главата си да пазиш с гръд!
11 Февруари 2012 09:01
Ако някому помийната яма е в душата - трудно е да излази от тая яма...
--------------------------------------------------------
Блогът на Генек
11 Февруари 2012 09:56
Patriot1965 . Започна да се пречиства обществото ни , в това число и да се капсулират отделните групи . Споделям мнението ти , че в последните 1-2 години много млади и подготвени хора , в това число завърнали се от чужбина след следване или неискащи да мият задници, разнясят пица, въртят геврека или зареждат сторове в странство и прочие изгърбени дърва без корен - емигранти , влизат в битка за лидерското си място в обществото . Прав си ,че засега са в малцинство пред баничарките, бусовете, перхидролки,мутри и прочие "предприемчиви" тарикати , които са гръбнака на съвременна БГ. Но набират скорост. Мисля ,че именно тяхното поколение - днешните между 25-35 г ще измъкне БГ от дъното, която е там заради т.нар. демократични рИформи .
11 Февруари 2012 11:57
"Така - пред себе си: Иван съм - българин,
на два етажа съм - с таван и зимници;
под бряста - в спомена - тълпа от дългове:
с торба - за Цветница, с чувал - за Сирница.
Това - по описа, е вик, разбира се,
е само предговор, е нещо уводно:
едно разгряване - да вдигна гирите
над всички уреди, над всички уроди."
11 Февруари 2012 12:09
Така е сега, така е било и винаги ще бъде така. Единици ще са онези, които ще търсят стойностното, и единици от тях ще го намират. И в това има някаква утеха, макар и горчива.

Жената го е казала - ясно, точно и кратко. Единиците, които ще търсят стойностното и единици от тях, които (може би) ще го намират, ще бъдат щастливи - точно както и колкото Сизиф (на Камю, а не оня от мита) е щастлив. Ако ви се вижда безнадеждно, то това е наистина най-безнадеждната надежда. Но и единствената.
П.П. От мен толкова. И много здраве на димензовците. Аз лично бих се безпокоила от подобно нещо в главата си. Защо го споделя публично, не ми е ясно - хвалба, оправдание, неосъзнати комплекси? За оплакване е обаче - ако наистина си вярва.
11 Февруари 2012 12:25
***
По дяволите всички изречения,
в които няма никаква метафора!
Извършвам бавно своето сечение
и ставам сам за вярата си нафора;
простено е да взема плът от себе си,
да взема кост - да им разгледам порите:
да знам поне на вид какви са - есенни
или раздвижени от млади пориви.
Българийо - безсмъртнице, обичам те!
Така го казвам - някак си отбрулено:
превръщам го в пожизнено обричане,
уплашен от кощунството на зурлите.
Ах, колко педантично в мен е ровено!
Под залезите на далечни вечери
разбива чаши и скимти над спомени,
и кашля младостта ми непрочетена.
***
Внезапно съм останал само с вятъра.
Така навярно си отиват мъртвите:
полуреално - както във театъра,
а на гърдите ни оставят гърбици.
Студено е. Избягали са пилците,
красиво нарисувани от Яворов.
И няма сенки! Може би мастилото
е подсъдимо, че създава дяволи.
Снегът блести - на мигове, на мигове.
Полето се вълнува под снежинките -
това поле - това дете усмихнато,
което вечно си играе с житото.
***
Факт е сигурно – през годините,
там – при огъня, с някой – някога
сме си казали даже млякото:
после млякото е изстинало,
за да имаме бяло минало.
11 Февруари 2012 16:20
Благодаря на колегите за стиховете, но ми се струва, че тези стихове няма да се рецитират. Стиховете са малко неразбрани, четеш ги и се спираш, за да вникнеш в тях. И като поразсъздаваш, вместо да откриеш идеята, разбираш, че поетът е търсил дума за римата.
"и кръстене, и тракане на вилици;
и мляскане - на ивици, на ивици;"
Със същия успех е можел да използва и думи като- осмици, сливици, бабеци, терлици, залъци, шаяци, буци, пици, чепици,мекици, трици, голи цици, крушкулици и пр. За мен човекът е виждал зор с римуването, а това за някои може да е закодиране на послания, завоалиране на идеи или философия за просветените.
Едно е сигурно, учениците няма да ги задължават да го учат наизуст. / само да не са ги задължили вече, че от говедата в просветата всичко може да се очаква/
Извинявай, Зе Мария, но не можах да се възторгна от стиховете.
11 Февруари 2012 16:37
Зе Мария е "седерас", а харесва Динков. Лирическият герой на Динков е идеен комунист, страдащ от материализма (еснафщината) на съвременниците си. Вместо да се вдъхновяват от идеалите на великите от миналото, те плюскат, поркат и развратничат (и крадат, разбира се). Това е основна тема на нашата "социалистическа" поезия, "априлска" и пре- (пост-) поне от Пеньо Пенев ('и с тоя лучен дъх и тотомания'). И основна тема в цялата бълг. литература, поне от Презвитер Козма, който коландреше тия, дето с гусли и бесовски песни играели хора с жени, дори от писмата на Борис до папа Николай. И така е било по нашите земи и преди основаването на Дунавска България, както личи от скрижалите на Турланския църковен събор от 681 г.

И аз така се възмущавам понякога, че някои наши млади девойки играят с майките си "коремен танц" на масата (видяхме веднъж в една чалготека на Алея първа). Но всяка неделя съм учител в бълг. училище в Ню Йорк. Миналата седмица с четвъртокласниците четохме "Апостолът в премеждие", както е съкратен в читанките за 4 кл. Та казвам ви, няма причина да се огорчаваме толкова за младите. Те са добри, както ние ги учим, такива ще бъдат. Може да не цитират Ботев точно, но не цитирането е важното, а отношнието и делата, нали?
11 Февруари 2012 17:15
Благодаря на Белла Цонева за спокойните и умни думи и на колегите - форумци за стиховете.
11 Февруари 2012 18:59
Не се пишат така стихотворения, другари! Сега ще ви дам еди бърз метод за стихоплетство. Най-напред си измисляш една дума и друга дума, с която се римува. Например- комунизъм се римува с мазохизъм, значи се римува с влачи, богати с клати, клякам с акам, Месия с просия, чудесии с простотии. Дотук имаме вече достатъчно рими, които остава да ги сглобим в стихотворение с някаква идея. Най-важни са римите, идеята е лесна. И така, започваме...

Старият ни комунизъм,
мязаше на мазохизъм.

Демокрацията значи,
се изпорти в куче влачи,

Някои станаха богати,
като мене- слон ги клати.

Сутрин, обед, вечер клякам,
кво съм ял, та да го акам!

Боко новият Месия,
ни докара до просия.

Чакаме на чудесии,
мамка му и простотии!

Ето, получи се едно прилично стихотворение, бързо и леко, без изпотяване под мишниците.
11 Февруари 2012 19:20
Гозамбо, скъпи, и под езика да се изпотиш - всуе..
Всъщност ти май четеш с мисъл и сърце само себе си!
11 Февруари 2012 19:26
Гонзо,
Англоезичната поезия се отказа от римата към средата на миналия век, понеже е по-трудно на английски да се римува.
11 Февруари 2012 19:59
Чичо Фичо,
то и на български не е лесно да се римува, но както виждаме, поетът Иван Динков упорито е търсил римата, та макар и да се получават каламбури. Но добре, че са каламбурите, защото идеята му разголена ще умре от срам.
11 Февруари 2012 20:48
Имаше едно време във форума форумец на име Лорд Ъндърграунд(по-старите форумци сигурно го помнят. Пускаше при повод много добри поемки. Ето една от неговите:

НА СИН АДРЕС
Писано ПО ВРЕМЕ НА КОСТОВИЯ РЕЖИМ от бивше "ченге", правило "доноси" за истинската картина в една "братска" страна и за нейните апетити към наши земи.

И тъй, отново синята ви чета
се рови и подбира досиета,
та пак да наковлади "злите сили"
за реформаторските СИ резили.
Да, чухте ме съвсем добре - ре-зи-ли,
резили, вложени в дворци и вили,
разбира се, за пример и поука
на тия, дето ровят във боклука.
Резилии, вложени във тайни сметки,
в брилянти за съпруги и гризетки,
в трапези със омарчета и стриди,
във тв-водещи фашизоиди,
в колежите за щерки и синчета,
че то властта е власт, но и щафета.
Уви, едва ли ще ми стигнат сили
да ви припомня всичките резили,
та иска ми се просто за отмора
да минем от резила към позора.
Позорни при народната несрета
са двойните ви гуши и шкембета,
а декларациите ви имотни
са тъй свенливи, че дори срамотни.
Позор незаличим са патилата
на здравното ни дело, на войската,
под палката на натовски особи
доведена до три синджира роби.
Позор са личните ви досиета -
подробност от архивите иззета,
че сините ченгета са призвани
да травестират в еврохристияни.
(Макар от християнската ни злоба
Синът Господен да се тръшка в гроба).
Аз също съм "ченге". И дет` се вика,
донасях за известна братска клика,
чиято власт - жестока, тъпа, дива,
бе като вашта - без алтернатива.
Тогава Костов, току-що прописал,
възславяше марксическата мисъл.
"Ченге" съм! Да, "ченге"! И се гордея,
че все пак вярвах в някаква идея,
а вашите идеи и мераци
се сведоха до финикийски знаци.
Макар че малко време ми остана,
ако потрябва пак "ченге" ще стана
и с чиста съвест ще донасям аз
най-вече за такива като вас.

Поетична обработка: Лорд Ъндърграунд


12 Февруари 2012 06:55
Т_Живков, тази поемка подозрително напомня блестящите умения да се борави с българския стих на Валери Петров. Лордът ще да е бил негов ученик, почитател и епигон
12 Февруари 2012 10:25
Къде са будителите български?Навремето ни занимаваха с чичко Ленин,чичко Сталин и великият СССР.Сега ни натрапват Хари Потър и Властелинът на пръстените.Българско ли е българското образование?Чудим се защо живеем така,защо другите народи се борят и постигат целите си,а ние все така си седим в блатото и ако някой хвърли камък го зчитат за луд.Кгато българското училище започне да възпитава младото поколение в гражданска култура и родолюбие тогава нещата ще започнат да се пооправят.Намаме никакъв шанс като нация когато начело на държавата ни седат интернационалисти и глобалисти.
12 Февруари 2012 15:39
Децата ми не само не знаят кой е Ботив или Левски, а и въобще няма да им трябва да знаят, но научиха какво и как да завършат, за да правят пари.

Така или иначе български няма да им трябва. Те дори не знаят къде се намира България и колкото по не знаят дестинацията, толкова по-добре за тях.

Щастлив съм и горд, че успях да измъкна семейството си от онази помийна яма


Ами толкова по-зле за вас и децата Ви, които следва да научават кой е Ботев и Левски от родителите си. Можем само да се радваме, че България се е отървала. Аз си имам един принцип: боклукът винаги се чисти сам от пътя ни. Моето дете пътува всяка събота около 1 час до най-близкото българско неделно училище. То се гордее с корените си и всяка година прекарва поне по един месец в България. Моето дете утре ще командва Вашето най-вероятно, защото ще е емоционално много по-интелигентно. Децата Ви, които не занят къде е България на картата ще израстнат като емоционални инвалиди без корени, което води до силна психическа нестабилност, но това ще е Ваш грях и Ваш проблем. Най-малкото ще отгледате индивиди без духовност и съответно ще им сърбате попарата. Това, че част от нас поради ред причини, най-вече икономически живеят далеч от България не значи, че не я носим постоянно в сърцето си. Колкото до изказването Ви за българската култура и тук грешите, защото въпреки определен спад на нивото на журналистиката в последно време е невероятно удоволствие да се гледа български театър, и то сравнявайки с театралните постановки в други европейски държави. Струва ми се, че нашите актьори стават все по-добри, а залите са все по-пълни. Според мен тече процес на съзряване на нацията, включително и на много от хората, на които се наложи да емигрират. Днес съм много по-голям оптимист от вчера за бъдещето на родината ни. Докато съм жива не ще нарека родината си помийна яма.
12 Февруари 2012 16:18
"Моето дете утре ще командва Вашето най-вероятно, защото ще е емоционално много по-интелигентно. "
...................................................................................................
Аранита,
как можа да изтърсиш тази нелепица? Няма да коментирам какво може да означава изразът "емоционално много по-интелигентно", само ще те питам- имаш ли усещането, че в България командват емоционалните и интелигентните?
12 Февруари 2012 16:32
Няма да коментирам какво може да означава изразът "емоционално много по-интелигентно", само ще те питам- имаш ли усещането, че в България командват емоционалните и интелигентните?


Ами, Гонзи, как да ти кажа. Трудно е да се обяснява на слепец по рождение какво са цветовете. Да ме прощават незрящите, не тях имам предвид буквално. Сега на въпроса ти, според мен пострепенно в България нещата ще си дойдат на мястото. Това е моето мнение и точно вчера бяхме свидетели на една добра проява в тази насока. Какво коментираш или не коментираш ми е безпределно безразлично. Всеки е в правото си да изказва мнение. Whish you a nice weekend.
12 Февруари 2012 17:12
Аранита,
детето си е твое и можеш да го възпитаваш както си искаш. Аз също възпитавам моите деца така, но не и с мисълта, че ще командват останалите. В живота командват не емоционалните, а пресметливите, подлите, безчувствените и т.н. и т.н.
Ти ми отправяш второто обвинение, че не разбирам поезията на Иван Динков. Както се казва, аман от сноби! Защо не накараш твоите деца да научат наизуст негови стихотворения, с оглед повдигане на интелигентността им? Че те нямат научаване. Съпругата на покойния Иван Динков тук ни убеждава, че децата не можели да цитират правилно Ботев. А представяш ли какво ще се случи, ако трябва да учат стихотворения на Иван Динков? Това няма запомняне. Съпругата на поета, който е написал най-неразбраните, каламбурески и най-незапомнящи се стихове, критикува децата за незапомняне стиховете на Ботев! Да не говоря за поетически изрази като мърлене на Овци.
Най-добре е, когато се говори за поезия на Иван Динков, изобщо да не се споменава Ботев.
12 Февруари 2012 17:30
Ти ми отправяш второто обвинение, че не разбирам поезията на Иван Динков.


Не знам ти какво разбираш от моите постинги, но за поета не е ставало изобщо дума в грешка си. Както ти казах доволно безразлично ми е какво правиш с живота си. Всеки е свободен да го живее както иска. Май някъде неволно съм те настъпила по мазола. Сори за което. Не е било това целта на постинга ми. Просто исках във форума да има и друго изказване от българин в странство, а не само изказвания на големи комплексари отвън голямата локва най-вече колко са добре и как се радват, че излезли от така наречената яма. Ми кат сте толкоз добре гид у канадските и сащските форуми бре. Чив го дирите тука? Гонзи, това пак не е за тебе да не вземеш пак да се познаеш
12 Февруари 2012 19:11
Аранита,
обясни каква е разликата между емигранти в Западна Европа и емигранти в САЩ?
За поета, казваш, изобщо не си отваряла дума. Аз пък разбрах, че в контеста "сляп по рождение" означава, че не разбирам от поезия, в частност не съм оценил качествата на Иван Динков като поет. Тогава не зная какво си имала предвид, може сама да го обясниш.
Аз няма да забележа личните ти нападки, но ще продължа за поета. Накарай децата ти да научат едно негово стихотворение, или да прочетат една негова стихосбирка цялата! Ако успееш ми се обади! Няма да ги накараш с никакви заплахи, та ако ще да ги плашиш с баща им като се прибере, с бубата, с караконджулът. В България вероятно има хиляди, които биха постигнали подобно ниво на стихоплетство, но са решили, че поезията не им се отдава. Едната упоритост е достатъчна за подобни постижения. Професионален поет, трябва да имаш поне едно, което да хваща окото. Той няма такова стихотворение, което някой ще пожелае да го научи наизуст или да насили децата си да го научат. Посредствена работа. Извинявайте, но като в този период от историята нямаме добри поети, то това не означава първите от посредствените да ги титулуваме за класици, или да им даваме по-голям кредит, отколкото заслужават.
17 Февруари 2012 18:09
"Ботив" и аз не знам кой е. Някой дето се е борил да освободи Канада от английската корона...oh, wait...
17 Февруари 2012 18:16
Къде са будителите български?


Скачат по площадите да не спрат торентите) При израстване в култура която издига (само)задоволяването в основна цел и мотивация на живота няма събуждане, защото от събуждането не ти става кеф сега, веднага. Става ти гадно. Ама това са нормални неща, а никой не иска да го смятат за луд.
17 Февруари 2012 18:34
Ся ше амбицирате Пайнера, да изкара един куп нови чалга-хитове по стихове на Ботев.
Тогава ще ги рецитират като хунвейбини - дацзибао.
17 Февруари 2012 19:01


Една песничка на Пламен Сивов ?

http://www.youtube.com/watch?v=7nYHOUPazy4

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД