:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,090
Активни 509
Страници 8,993
За един ден 1,302,066
Репортаж

Немски лекари отиват в Швеция, а българските - в Германия

Вече отпадна нуждата от разрешителни за граждани на България, ако започнат работа по специалността, за която имат висше образование
Снимка: БГНЕС
Българските лекари вече свободно могат да си търсят работа в болници в Германия, без да се нуждаят от разрешително за достъп на трудовия пазар. Заплащането между 32 000 и 40 000 евро е примамливо въпреки по-голямата натовареност.
Добро работно време, платен извънреден труд, дълга отпуска: с тези и куп други неща шведските болници се опитват да привлекат германски лекари. И докато те се отправят на север, в Германия пристигат лекари от България. В Германия има остър недостиг на лекари - особено в провинцията. Според информация на Германския институт за болнично лечение в момента липсват около 5500 лекари, което е четири пъти повече, отколкото през 2006 г. Предполага се, че този недостиг ще продължи да се увеличава. Затова немалко германски клиники междувременно организират борси на труда в Прага, София, Букурещ или Краков, опитвайки се да привлекат тамошни кадри. В същото време редица германски лекари се ориентират към други държави, където биха могли да печелят повече, отколкото в родината си, или да имат по-добри условия на труд. Най-привлекателни за германските медици са Швейцария, САЩ, Австрия, Великобритания и Швеция.

Списание "Шпигел" разказва за предимствата, но и за някои "сенчести страни" на живота в Швеция, смятана от мнозина за нещо като "рай за лекарите", съобщава "Дойче веле". Изданието цитира установили се в Швеция германски лекари: "В Германия постоянно бяхме под огромно напрежение заради невероятното количество работа, която трябва да се свърши", казва един от тях. А друг допълва: "Време за обедна почивка просто не оставаше, макар че почивките са уж регламентирани." "Работа до припадък, куп нощни и неделни дежурства, малко свободно време - такава е трудовата култура на медиците в Германия", пояснява 33-годишният германски невролог Маркус Щим. Данните от допитване сред германски медици, направено през 2010 година, потвърждава думите на Маркус Щим: 37% от анкетираните 12 000 лекари в клиники казват, че заедно с времето, в което са "на разположение", работят повече от 60 часа седмично. Други 39% от анкетираните обявяват, че седмичното им натоварване е между 50 и 59 часа.



В това отношение ситуацията в Швеция е доста по-различна



Редовното работно време на лекарите в болниците е 40 часа седмично, като не е позволено да се работи повече от 18 часа в рамките на една смяна. Но не само доброто работно време и относително ниското натоварване карат германските медици да се ориентират към Швеция. Страната има и други важни предимства: детските градини са добре организирани и евтини, а повечето болници оказват помощ на новите си служители при търсенето на жилище и дори им плащат езиковите курсове. Освен това професионалната квалификация от чужбина се признава значително по-лесно и небюрократично, отколкото в Германия. И още: в работното си време лекарите имат възможност да провеждат и изследователска работа, докато в Германия това по правило е възможно само вечер или през уикенда.

Германските лекари харесват в Швеция и това, че няма прекалено строга йерархия. "Тук всеки може да си каже мнението, дори и то да се различава от това на шефа", споделя 45-годишният германски лекар Волфганг Золер, който работи в Швеция вече 18 години. Тази "демократизация" на болничното ежедневие има обаче и своите сенки, твърди Золер: "Взимането на решения трае понякога доста по-дълго, отколкото в Германия, а в някои случаи това се превръща в мъчителен процес." А как стоят нещата със заплащането? По този показател Германия печели съревнованието. Причината: в Швеция няма частно осигурени пациенти, а това намалява приходите. Консултантската фирма KPMG е сравнила лекарските доходи в 8 европейски държави. Резултатите показват, че чистите доходи на лекарите в Швеция, които работят в болница и са с трудов стаж между 3 и 5 години, възлизат на около 28 000-32 000 евро. Доходите на германските лекари са по-добри - между 32 000 и 40 000 евро.

От 7 декември миналата година се заговори за



либерализиран достъп на българите до германския трудов пазар



Новият регламент, приет от германското правителство, се отнася до няколко групи български граждани, уточнява Тинка Троева, ръководител на Службата по трудовите и социални въпроси към българското посолство в Берлин, цитирана от "Дойче веле". "Българските граждани, които имат завършено висше образование, независимо от коя държава, придобиват правото да работят в Германия без разрешително за работа. Това означава, че те ще са равнопоставени на германските граждани. Условието е работата, която приемат, да бъде в обсега на завършената от тях специалност", пояснява Троева.

Втората група българи, за които важат новите правила за работа без разрешително, са сезонните работници: "За тях обаче ограничението е за шест месеца в рамките на една календарна година", казва Тинка Троева. "Към тази група спадат и нискоквалифицираните работници в областта на селското и горското стопанство, в преработвателната промишленост на селскостопанска продукция, както и в областта на дървообработването. Те биха могли да работят без посредничество, което е много добра възможност за безработните български граждани или за хора, които работят през отпуската, за да подпомогнат финансово семействата си."Свободен достъп до германския трудов пазар имат и младежите, които искат да изучат дадена професия. Придобиването на професионална квалификация в Германия продължава около две години", уточнява Троева и добавя: "Сигурно много хора ще се запитат: защо за обучение да е необходимо разрешително за работа. В Германия професионалното обучение се развива по така наречената дуална система, при която по-голямата част от обучението се провежда в предприятията", пояснява Троева.

Решението за либерализация на достъпа до германския трудов пазар улеснява и българите, които имат професионално образование с придобита специалност и могат да докажат поне двугодишно обучение за усвояване на дадена професия. За тях отпада предишното правило, което изискваше винаги да се проверява дали за същата работа няма и германски кандидат, ползващ се с предимство. С други думи, сега



българите могат да кандидатстват наравно с германските граждани



и с гражданите на други европейски държави. През последните години в Германия работа търсят много медицински сестри. Често обаче става дума за наемането им като болногледачки за възрастни хора. За да се избегнат пропуски при кандидатстването за работа или пък усложнения след пристигането им в Германия, Тинка Троева се обръща към хората с медицинска квалификация със следния съвет: "Медицинските специалности спадат към групата на така наречените регулирани професии. В рамките на ЕС има специален регламент за тях. Най-добре е хората, които желаят да работят в Германия, първо да се обърнат към специализирания екип на Министерството на здравеопазването, който е изключително компетентен по признаването на тези дипломи."

Освен това българите, които търсят работа в Германия, трябва да обмислят много добре тази стъпка и да проучат подробно бъдещия си работодател, съветва Дорит Комитовски от Бюрото за консултация на командировани работници. То предлага безплатна подкрепа и консултация на изпаднали в затруднено положение работници. Най-честият случай е този на неквалифицирания работник, който е дошъл в Германия, работил е, но не си получава парите.

"В много от случаите хората остават и без подслон, защото в строителния бранш работодателят често предлага и квартира. В момента, в който работникът си поиска парите, работодателят отказва да се издължи или просто изчезва и оставя човека и без жилище", разказва младата юристка. Бюрото за консултации решава подобни случаи с помощта на неправителствени организации и социални домове в Германия, които приемат нуждаещите се от помощ чужденци. Юристката съветва освен това хората да не подписват трудов договор, ако не го разбират. Най-добре е първо да потърсят помощ в някое преводаческо бюро, каквито има в почти всеки германски град.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Германските лекари заминават за Швеция, защото не са толкова натоварени, независимо че заплащането е по-ниско.
32
7197
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
10 Февруари 2012 21:29
И к'во толко - шведски социализъм дге!
Въпросът е, защо БГ-лекари не превариха германските, а?
11 Февруари 2012 01:27
Защото не са завършили шведска гимназия ,а немска
11 Февруари 2012 01:43
слава.. това е нелогично. И немските не са завършили шведска а немска. Въпросът е какво ще правим с толкова много шведски лекари у нас.
11 Февруари 2012 02:37
ИзбегАха наште дохтари... И още ще бегат. Щото тека Цвъцко ги гони и кепази в парламентата. А матряла ще цунка дръвцето, щото останАха само дърводелци, да имитират лекари...
11 Февруари 2012 04:56
Амиии, дефицит на доктори няма да има! Полюционерите наслагаха вече слушалки и скоро ще лекуват....
11 Февруари 2012 05:04
Редно е да напомним нещо, което често се забравя, а именно, че в повечето случаи, здравето и поддържането му е преди всичко лична отговорност и грижа на всеки индивид (а не на системата).
11 Февруари 2012 07:51
А на шведите защо не им достигат собствени?
11 Февруари 2012 09:06
diogenius_real_one
11 Февруари 2012 01:43 E, близки езици са
BENFUR, мързи ги да учат
11 Февруари 2012 09:51
Остава шведските доктори да дойдат у нас и всичко ще се нареди.
11 Февруари 2012 10:41
най-добре е да надойдат шведските докторки...за/по/на тройки
... ама нанай...
11 Февруари 2012 11:18
Лекарите недостигат във всички развити страни. И да, причината е в тежкото и продължително обучение, голямата натовареност и нощните дежурства.
Освен това работата на лекаря се гледа под лупа и грешките му водят до дълги съдебни процеси и могат да съсипят кариерата му. А никой не е безгрешен.
11 Февруари 2012 11:48
най-добре е да надойдат шведските докторки...за/по/на тройки
... ама нанай...


Към момента ми стига исландската "топмодел" Асдис, заседнала трайно у нас...чалгаджийка бетер.
11 Февруари 2012 12:41
BENFUR - по тройки за да компенсираме качеството с количество.
и още:
1. незнам кои я излъгал въпросната кифла че е топмодел или е модел на ТОП.
2. как ти стигна? облажи ли?
3. КОЛКОТО ПО-ВЕЧЕ, ТОЛКОВА ПО-ВЕЧЕ.

п.п. от друга страна е-----то не е повод за запознанство
11 Февруари 2012 15:12
слава ндей тъй учил съм немски в гимназия и университет, пък и в стокхолм съм бил.. няма почти нищо общо. Все едно да сравняваш български с румънски.
11 Февруари 2012 16:44
Оригиналния материал:
Къде на лекарите им е най-добре?
Добро работно време, платен извънреден труд, дълга отпуска: с тези и куп други неща шведските болници се опитват да привлекат германски лекари. И докато те се отправят на север, в Германия пристигат лекари от България.
DW - Натисни тук

Проблемите за България предстоят. Всички читави млади лекари си бият камшика. А нашето поколение е вече пред пенсия.
В тази дупка дори африканци няма да дойдат да практикуват.


Мизерията в България обаче доведе до срамен рекорд:
Българи превземат бардаците на Европа
Броят на българските проститутки в Германия расте неудържимо. Днес всяка пета жертва на трафика с бели робини е българка, а мафията контролира дори географските райони на българските „жрици на любовта” в Германия.
DW - Натисни тук
11 Февруари 2012 20:42
чистите доходи на лекарите в Швеция, които работят в болница и са с трудов стаж между 3 и 5 години, възлизат на около 28 000-32 000 евро

28000 - това са си бая пари, понякога ми се налага цял месец да бачкам за такава сума!
Но така е в шоу-бизнеса...
11 Февруари 2012 23:24
Oberst, велик
11 Февруари 2012 23:47
Да командироват немските лекари за по два,три месеца в български болници.После като се върнат,техните болници и работата в тях ще им се струва рай.
12 Февруари 2012 08:22
тези чисти доходи за седмица ли са, за месец или за година?
12 Февруари 2012 10:09
Посочените суми са:
1. Брутни заплати
2. За 12 месеца (годишен доход)
3. Само за лекари без специалност (един вид начинаещи; за специалисти мин. основна заплата започва с 1000-1500 евро над горната граница за неспециалист и завършва до над 6000; ръководните длъжности са с по-високи заплати).
4. Тук се добавят още парите от дежурствата, минимум 1000 евро нето на месец, за специалист 1200-1500 месечно.
Правя този извод възоснова на немските заплати, тъй като шведските не познавам.
5. Не познавам финансовите правила в Швеция, но данъци и сумарни удръжки в Германия достигат около 45%; най-вероятно в Швеция са доста по-ниски.
12 Февруари 2012 10:12
6. В Германия имаш възможност след изтичането на фискалната година да си върнеш доста голяма сума при представянето на данъчната декларация (най-често чрез данъчен съветник), което значително намалява данъчния процент и 2-3 месеца след представената декларация получаваш накуп спестена сума.
Стига само да представиш достоверни документи за разходи, свързани с професията ти (приема се, че си имаш в родната страна жилище и плащаш наем само заради работата си; имаш право на деклариране 1 пътуване до родината си на месец, отиване и връщане; учебници и помагала, свързани с професията ти; курсове квалификация; подпомагане членове на семейството ти, които са извън Германия и др.).
7. След сумирането на основна заплата със заплатените дежурства предполагам в Швеция остават нето 2300 - 2600, а в Германия също нето 2600 - 3300 евро месечно.
Та в Швеция от 2300 до 2600 и в Германия от 2600 до 3300 (грубо дадени граници) месечно не е много дори и немската лекарска заплата, но сравнено с българската, дори на специалист или неспециалист с дълъг стаж (300 до 600 евро нето) си е направо богатство. Освен това си е предостатъчно, за да живееш в дадената страна спокойно и да можеш да спестяваш.
Това беше за въпроса на америка.
Поздрави!
12 Февруари 2012 12:21
две три хиляди на месец. ми то много малко.
12 Февруари 2012 12:42
За 30000 шведски крони, колкото е горе долу равностойността на 3300евро работят сестрите Посейдоне, лекарите за много повече. Това в държавните болници, където заплатите са според overenskomst, или споразумение между профсъюз и държавата кои специалности и колко стаж, как се заплащат. В частните клиники е по-различно, но и те не могат да падат под общото споразумение. Това не значи, че са по-богати от немските лекари, просто всичко е доста по-скъпо, затова и заплатите са по-високи.
12 Февруари 2012 14:57
Кридери,
вече писах, че не познавам системата в Швеция, но предполагам, че и за нея са дадени в статията заплатите на начинаещи лекари, щом ги сравняват със съответните такива в Германия.
12 Февруари 2012 14:58
Америка,
по-горе писах, че тук посочените суми (в статията) са за НАЧИНАЕЩИ лекари, т.е. без специалност, а при взета специалност (има пруцедура за признаване на специалност и отделно признаване на стажа след специалност в БГ и преди започване на работа в Германия) може да достигне до над 6000 евро бруто, в зависимост от стажа. При ръководните длъжности (оберарцт или шеф-арцт) сумите са още по-високи.
Разбира се, и тук важи правилото за добавки за дежурства (тъй като часовата ставка скача, покачват се и парите за дежурствата, около 1200-1500 евро за месец нето при средно 5-6 дежурства на месец). Тежкото в германската система са 24-часовите дежурства, задължението на лекаря да поставя абокати, венозни канюли (наричани тук Браунюле или Флексюле), което отнема наистина много работно време, особено когато имаш и истински ЛЕКАРСКИ задачи. Често пъти се остава в извънработно време, което в различните болници се третира различно, но най-често не се заплаща; ако има въведена такава система, се събират извънредните часове и се комбинират в почивни дни.
12 Февруари 2012 14:59
Както става ясно от интервютата с немски лекари "забегнали" в Швеция, немската здравна система страда от хроничен персонален недостиг и това ще продължи, докато не настъпи наистина генерална промяна, т.е.-спазване на работното време, премахване на 24-часовите дежурства и заменянето им с по-къси такива, навярно и премахването на правилото за Флексюлен и да започнат отново мед. сестрите да ги поставят; в края на краищата те всички учат тази манипулация в сестринските училища и в определени отделения (интензивно, Ретунгсщеле-спешно) го правят без проблем.
За икономии, например, в много болници няма реално дежурен ретгенолог, той идва само при компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс, така че сам трябва клиницистът да разчита рентгенови снимки, а резултатът идва на следващия ден или едва след 3 дни, ако е в петък вечер или през нощта. Ехограф трябва да прави всеки, е, научава се, но в БГ май в това отношение системата е по-добра.
Поздрави!
12 Февруари 2012 15:12
Ориентировъчни цифри от 2010- 2011:
Натисни тук
12 Февруари 2012 16:05
Посейдоне,като не знаеш защо се изхождаш?!В Швеция работят с подоходното данъчно облагане и коСоциализъм?!лкото по-висок дохода толкова по висок данака!За най-богатите стига до 60%!
12 Февруари 2012 18:37
Скъпи тупакманго, навярно би било добре да прочетеш статията, от която съм взел данните, както вече 2 пъти писах:
Резултатите показват, че чистите доходи на лекарите в Швеция, които работят в болница и са с трудов стаж между 3 и 5 години, възлизат на около 28 000-32 000 евро. Доходите на германските лекари са по-добри - между 32 000 и 40 000 евро.

И после коментирай.
От тези дани следва:
Месечно 28000/12=2333,3 до 32000/2666,6 месечно за Швеция (това не са мои данни, а данни на статията и вече 2 пъти писах, че не познавам системата в Швеция) и за Германия 32000/12=2666,6 до 40000/12=3333,3.
Коментирам основно немската система, ако не си забелязал.
Ах, да и на тебе също приятен ден!
12 Февруари 2012 19:33
Привет Посейдоне Каке хавата по алеманско ? Тука венокатите са работа на енфирмиетата. Може да мога 5 пъти подобре да ги поставям от тях , но не го правя. Стоиш и им гледаш сеира. Протоколът изисква ТЕ да го поставят, и те си мъчат като грешни дяволи , пукат вени , пациентът стиска зъби , и пак и пак... Големи са инати. Когато накрая капитулира , и помоли доктора , тогава вече ТРЯБВА да се намесиш. Случва се рядко , но трябва да си безупречен. Трябва винаги да зачукаш 3 метра в земята , за да мълчат. Иначе не може им се затвори устата...
12 Февруари 2012 20:20
Здравей, Мукта! Приятно ми е, че се засичаме тук.
Ами това, което пишеш, е един от големите недостатъци на немската система - измислил го е някой умен професор (от Запада, разбира се, сестрите от бившата ГДР си го могат и са го правили; проблем им е на младите сестри).
То и в статията са цитирали още подобни глупости (онези, за еластичните чорапи, как трябвало да се изписва Ауфтрагът- поръчката или за очистителното и обясненията, защо не е опитано друго предварително).
И не само в медицината е голямата бюрокрация. Самите германци се оплакват от нея и... лекарите явно намират нещо по-добро на север.
Обаче не е само миграцията на лекарите причина за липса на персонал в Германия, все по-малко млади хора ИСКАТ да следват медицина по ясни причини. И това в световен мащаб, допускам с малки изключения.
Е, за нас е заварено положение.
Ами после?
Ами в България?
Май наистина я очаква канибализация от по-големите икономически държави.
А, и тука има големи усти, но си е до хората. Има и много свестни, в интерес на истината.
12 Февруари 2012 20:41
Ето една интересна статия:
Натисни тук
Едно от интересните неща, които в нея се казват, е:
The overall lack of doctors in Europe is about 150,000 people and over 2 million worldwide. A reasonable question can be raised: is there any future for health care in Russia, Ukraine and other CIS countries in the current situation when there is lack of qualified medical vacancies globally, while domestic medical workers are paid chicken feed?

Т.е., липсващите в Европа лекари са около 150000, а по света над 2 милиона.
И не знам защо БГ липсва в дадената сравнителна таблица, но ние сме някъде между Китай и Русия.
Е, ясно е, че понятието "средна заплата" е шантаво и неточно, известен е примерът, дето четирима души яли свинско със зеле. Единият изял свинското, вторият зелето, третият отопил с хляб тавата, а четвъртият си водел записки.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД