:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,709
Активни 802
Страници 5,639
За един ден 1,302,066

Румъния и Литва спъват Сърбия за ЕС

СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Словенският външен министър Карл Ержавец (вляво) слуша свои колеги на една от почивките на срещата в Брюксел. Заради бизнес интереси, свързани със строителството на хотел в Минск, Словения настоя беларуски олигарх да бъде изваден от списъка на беларусите, които подлежат на санкции.
Румъния и Литва спъват Сърбия да получи статут на страна - кандидатка за членство в ЕС, писа сръбският в. "Блиц". Букурещ настоява Белград да гарантира, че ще зачита влашкото малцинство. Вилнюс пък е в конфликт с Белград за председателството на Общото събрание на ООН. Литва се опасява и от близките връзки между Сърбия и Русия.

На заседанието в Брюксел на външните министри на страните от ЕС, които дискутираха въпроса, Румъния отново е изразила острата си съпротива срещу предоставянето на Сърбия на статут на страна - кандидатка за членство, и дори е напуснала заседанието. Окончателното решение трябва да се вземе единодушно на срещата на върха на ЕС на 1 и 2 март, външните министри се договориха за това.

Междувременно стана ясно, че Словения е единствената държава от ЕС, която се е противопоставила на налагането на санкции на Беларус заради репресии над опозиционери. Това е принудило външните министри от ЕС да приемат олигархът Юрий Чиж да бъде изваден от списъка на лицата с наложените санкции. Така Любляна защити бизнес интересите си в Минск, където се строи луксозен хотел, писа ИЮОбзървър.

26
1741
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
28 Февруари 2012 22:04
Смейте се, че били мамалигари румънците ...
28 Февруари 2012 22:46
А пък аз се чудя на сърбите. При толкова информация и конкретни примери защо се натискат.
28 Февруари 2012 23:55
Правата на българското малцинство очевидно са гарантирани...
-
А защо Сърбия се натиска за ЕС е въпрос с понижена трудност. Но чудещи се у нас винаги ще има...
28 Февруари 2012 23:55
Румънците вече ги спряха за статут кандидат за ЕС. В последния момент гласуваха "НЕ' . Форумът на "Сега" отново позна - Сърбия е като мишлето и сиренцето. Ще им измъкват що е останало от конкурентния бизнес в "името на напредъка" и накрая ще се окаже , че са тръгнали да си купуват фабрика на 9-ти.....
Чака ги теслата и на хърватите след една година- там пък посмъртно няма да получат "За" . Ама, за Джинджич идват избори, агитация прави човека.
Пък и сърбите имат за пример българи, румънци, гърци.......
29 Февруари 2012 00:18
Румъния спира Сърбия по пътя към ЕС
Даването на Сърбия на статут на държава, кандидат за членство в Европейския съюз, беше отложено заради възражения от страна на Румъния, заяви дипломатически източник пред "Франс прес".

След двучасови преговори съпротивата на Букурещ принуди европейските министри да отложат окончателното решение, което трябва да бъде взето единодушно от всички държави членки.

Още вчера стана ясно, че Румъния и Литва са поставили условия пред бъдещата евроинтеграция на Сърбия. Букурещ настоява за гаранции за зачитане на правата на румънското влашко малцинство.


Натисни тук

Браво на Румъния! А нашият външен министър му е крайно време да постави въпроса за гаранции и зачитане на правата на нашите сънародници в Западните покрайнини!
ПП
Въпрос с повишена трудност:
Имат ли българите външен министър?!

29 Февруари 2012 13:09
В политиката няма морал. Има правила, чрез които се защитават интереси.

Какво имаме със Сърбия?

История, изпълнена с неприятни моменти.
Историята не може да се промени, но политиците ни трябва да се погрижат да избягват неприятните моменти в бъдеще. Затова е добре да се изучава добре историята, но истинската, а не емоционално патриотарската.

Политически отношения в Западните покрайнини (директно зависещи от сръбското правителство) и в Македония (жестока антибългарска кампания започната от сърбите и индиректно подпомагана от тях).
Нашите политици могат да поискат гаранции за спазване правата на нашите сънародници в Западните покрайнини (не бива да се заблуждаваме, че са останали много, но на тези които са останали трябва да им се гарантират правата). По отношение на сегашната република Македония, построена от сърбите върху труповете на българското население в окупираната от тях част на едноименната област, трябва да поискаме разкриване на архивите показващи системния терор на официалните власти над местното население с цел ОБЕЗБЪЛГАРЯВАНЕ, за да се покаже, че сърбите за окупирали земи с население с изразена българска идентичност, а не осъзнати македонци.

География
През Сърбия минава най-прекият ни път за Европа. Трябва да се поискат гаранции за безпроблемно преминаване през тяхна територия на хора и стоки от и към България. В момента аз не виждам подобни проблеми. Колкото и пъти да съм пътувал с кола през Сърбия, не съм имал никави проблеми по границата и пътищата. Но това не трябва да ни поставя в положението на заложник и да ни кара да пренебрегваме интересите.

Икономика
Не ми е известно за сръбски инвестиции у нас. Сигурно има. Но си спомням за случаи на български инвестиции в Сърбия и за някои скандали с тях. Ние нямаме (официално) право да се месим в работата на сръбската администрация, но можем да настояваме за прозрачност и безпристрастност.

Приятелските отношения между властите в двете страни са нещо много добро и желателно, но трябва да се помни, че винаги могат да се променят (например със смяната на властта или смяна на настроенията в текущата власт). Затова трябва да се работи за изграждане на механизми, които са стабилни и не зависят от емоциите на управляващите.

Бих се радвал сърбите да влязат в ЕС и да развиваме приятелски отношения с тях, но нашите политици трябва да се погрижат за защита на интересите ни.

Забележка.
Известно ми е, че в политиката нещата се развиват на две нива. Официално и неофициално. Подобно на покера, разкриването на всички карти води до загуба. Сръбските политици са се доказали като по-добри дипломати и играчи на покер от нашите. Последните трябва да увеличат интензитета и качеството на работата си и на двете.
29 Февруари 2012 13:18
Аз пък се чудя,как Унгария си е затраяла.Та нали сега имат доста дясно ориентиран (направо фашизиран) премиер, а и да не забравяме,че унгарцитеимат да си взимат обратно Войводина.Сигурно се спотайват и чакат съвсем последния момент.А може пък да симпатизират на сърбите,понеже унгарците имат големи ядове с румънците след отделянето на цяла Трансилвания през 1918г.
29 Февруари 2012 13:29
А защо Сърбия се натиска за ЕС е въпрос с понижена трудност. Но чудещи се у нас винаги ще има...
Лека-полека тази трудност все ще се повишава. Аз слушах по телевиията от Унгария споровете в Хърватска за влизането в ЕС. И там имаше много противници на това влизане. Да не се окажат в по-лошо положение отколкото сега. С построяването на моста Дунав 2, пътят през Сърбия няма да е най-прекия за Европа. Поне като считате, че излизаме от България е през Видин. До Унгария е доста кратък, а от там до Беч (Виена, както и викат унгарците, а и при нас така е била позната) е около 200км.
29 Февруари 2012 13:35
Вчера гледах един документален филм, който показва, че през 1999 г. тогавашният германски военен министър Рудолф Шарпинг (който беше махнат след скандал, че ползвал служебния хеликоптер да се разхожда с любовницата си до Майорка и други подобни) е излъгал най-нагло по отношение на събитията в Косово и така подкрепил бомбардировките на НАТО.

Стана ми ясно, че зад акцията не стоят хуманитарни подбуди като например защита на страдащо цивилно население. Очевидно имаме цялостна кампания за демонизиране на Милошевич, сръбската власт и цяла Сърбия. Да си спомним само изказванията от вида "Сърби избиват мюсюлмани" (народ срещу религиозна общност). Да, Милошевич направи големи поразии, но накрая тъкмо беше склонил на отстъпки и му дръпнаха килимчето изпод краката. Подобно нещо видяхме в Либия и подобни опити има в Сирия. Не съм приятел на диктаторите, но като гледам как избирателно се повтаря един и същ сценарии, явно не става дума за демокрация и диктатура, а за нещо съвсем друго, като приказките за демокрация и човешки права се използват само за успокоение на масите.

Питам се за какво беше всичко това? Бой по руския сателит на Балканите? Създаване на конфликт в Европа, който дълго време да отклонява ресурси и внимание? Сплашване на някои вироглави кандидат-приятели (например България)?

Основните двигатели в международната политика за властта и пазарите. Какво им пречеше в Сърбия, какво постигнаха и дали постигнаха това, което планираха?

Къде е гаранцията, че на някой няма да хвърли око на България и да й спретне една кризичка.

Много съм обезпокоен. Защото мислех, че немската външна политика не прави курвенски номера като американската. Защото нас ни управляват политици, за които основната цел е рязане на лентички, прегръдки и снимки с чуждестранните им колеги, тотално доверие и подмазвачество. Дали това е рецептата да не ни спретнат Косовски сценарии или е път към такъв сценарии?
29 Февруари 2012 13:38
Сръбската Уикипедия: "Българин" - дума от старотурски, "мелез"
Читател на news.bg изпрати до редакцията им писмо във връзка със статия от сръбската секция на Уикипедия. Тя е посветена на описанието на народността "българин". Читателят ни отбелязва, че авторът на статията е ползвал за източник стар юго-титовски учебник от 1982 г., където българите и произхода на наименованието им е представен като: "Българин" - дума от старотурски, означаваща "мелез", българин е синоним на угнетен и онеправдан селянин без права в рамките на Османската империя, както и че наименованието "българин" в Македония, Косово и части от Сърбия не определяло етническата принадлежност и произход на тези хора, а именно социалното им и обществено положение в рамките на Османската империя, съобщава news.bg.

С това се цели чисто по коминтерновски да се заличи наличието на какъвто и да било български етнически елемент на територията на съседните държави, коментира читателят ни.

Той отбелязва, че въпреки, че Уикипедия е свободно място в глобалната мрежа, където всеки би могъл да публикува каквото си иска, фактът, че за източник на информацията се ползва стара югославска книга отпреди 30 години показва, че западните ни съседи не са се отърсили от комплексите си, от шовинизма си и за съжаление от огромната си омраза към нас - българите.

29 Февруари 2012 13:42
Сръбската Уикипедия: "Българин" - дума от старотурски, "мелез"
С фриволното си поведение, МВнР за пореден път предаде нашите сънародници в Западните покрайнини, се казва в писмото до редакцията.

Как може, пита нашият читател, румънската държава да защити влашкото малцинство в Банат и в момента да забави процеса по получаване на статут на държава кандидат за член на ЕС от страна на Сърбия, след като въобще не е ясно въпросното малцинство дали има нещо общо с днешните румънци и дали въобще тези хора се чувстват близки до Румъния или румънския народ (според редица тези и изследвания повече от половината от тях имат сръбско самосъзнание)?!

В същото време за кристално чистите българи (като съзнание и етническо самоопределяне) в Западните покрайнини, българския външен министър не прави нищо. Той е по-зает да решава проблемите на Сирия, наводненията в Пакистан или смяната на властта в северна Африка, отколкото да решава изконно българските въпроси, коментира авторът на писмото.

На мястото на Румъния можеше сега да е България. За пореден път се изпуска уникален шанс за решаване на въпроса с българското малцинство в Сърбия. И нека никой не си мисли, че като влезе Сърбия в ЕС, правата на българите щели да бъдат защитени. Стане ли Сърбия член на ЕС, сръбската държавна машина ще бъде вече с развързани ръце и още по-безмилостно ще мачка нашите сънародници там.

Докога ще си затваряме очите и ще даваме на подкрепа на една страна и един народ, които безогледно ни ненавиждат, пита в заключение авторът на писмото

Натисни тук
29 Февруари 2012 13:46
Извинявам се. В последното изречение да се чете "сценарий". Сигурно има и други подобни бисери
29 Февруари 2012 13:53
Бугари су јужнословенски народ, који претежно живи у Бугарској, где чини око 84% становништва. Бугари су већином православне вероисповести, али има их и муслимана и католика. Бугари исламске вероисповести су познати под именом Помаци. Бугарски језик припада словенској групи индоевропске породице језика. Бугара укупно има око 8.859.000, од тога у Бугарској 8.228.000.

ИмеРеч Бугарин је вероватно настала од старотурске речи булгар = мешанац (глагол булгамак = мешати), што је био назив једног од турскотатарскоих племена. Такав назив је очуван на Балкану код Јужних Словена и Грка. Није међутим познат у народној традицији у северозападним словенским језицима, а ни у дакорумунском ни албанском.

У време турског ропства име Бугарин је изгубило етничко значење и употеребљавало се за означавање масе подјармљених сељака без обзира на етничко порекло. Ово значење дали су тој речи најпре Грци и Турци, а било је распрострањено и ван области које су насељавали Бугари као етничка заједница. Верује се да су то учинили турски чиновници. Бугарски облик б“лгар, б“лгарин заменили су српским Бугар, Бугарин (што се употребљавало као синоним појму „раја“. Тако је име Бугарин, изгледа, имало исту судбину као и име Влах после словенске најезде на Балканско полуострво. Због распрострањеног бугарског имена у овом значењу, неки старији истраживачи и путници греше сматрајући бугарско име као етничко, односно национално у Македонији, на Косову и у деловима Србије.
29 Февруари 2012 14:01
Већина Бугара у Србији живи у општинама Босилеград и Димитровград, као и у неким селима у Банату (види Банатски Бугари), мада их има и у већим градовима као што су Ниш, Пирот, Лесковац и Врање - где имају своја удружења.

Новине бугарске националне мањине у Србији су: недељник „Братство“, културни часопис „Мост“ и дечији часопис „Другарче“ у издању редакције Братство финансиране од стране Скупштине Србије.

Путем конкурса који је објавио Национални савета Бугара у Србији, изабрани су грб и застава бугарске националне мањине у Србији. Победнички грб и застава је израдио познати бугарски хералдичар Демерџиев.

Натисни тук
29 Февруари 2012 14:34
Хора,
освен икономически интереси, освен руски и американски интереси, освен европейски интереси, има и човешки неща. Нека да оставим материалното на заден план, да бъдем човеци и да помислим, че там близо до нас в Сърбия живеят наши сънародници. Тези хора са с българско самосъзнание. Да не ги предаваме, както ги предадоха нашите управляващи след девети! Да не ги предаваме, както ги предаваха следващите управляващи след десети! Да не ги предаваме, както ги предава и това поредно правителство! Нашите сънародници са там, близко до нас, те са живи! Въпросът е да поискаме поне нормални гаранции и защита на човешките права на нашето малцинство в Сърбия.
Защо не ви интересува темата за българското малцинство в Сърбия?!
Мислете първо за Босилеград, после за Белград!!!
29 Февруари 2012 14:37
ВМРО: Пътят на Сърбия към ЕС минава през Западните български покрайнини
Предстоящото обсъждане на даването на статут на Сърбия на кандидат член на ЕС е възможност България да постави официални искания за повече права на българското малцинство в западната ни съседка.

С такива искания вече излезе съседна Румъния – по повод наличието на влашко население на територията на Сърбия. През това време България открива „училище за политика” в Тунис.

Подкрепата на България за сръбското членство в Европейския съюз не може да е безусловна и зависи от отношението на сръбската страна към българското малцинство в Западните покрайнини.

Белград потъпква систематично българското национално самосъзнание на малцинството ни там. По закона за защита на името и делото на Тито (!) сръбските власти наскоро призоваха на съд шефа на културно-информационния център на българите в Босилеград Иван Николов, защото е издигнал българско знаме на 3 март 2011 г.

По същия закон беше призован и председателят на Демократичния съюз на българите Драголюб Иванчов.

29 Февруари 2012 14:39
От години ВМРО настоява българската подкрепа за еврочленството на Сърбия да се обвърже с правата на българите от Западните покрайнини. През април 2010 г. ВМРО изпрати протестно писмо до председателя на НС Цецка Цачева срещу заявената от нея „безусловна” подкрепа за еврочленството на Сърбия.

В писмото ВМРО настоя българската държава да изиска връщането в пределите на България на незаконно окупираните от Сърбия Западни български покрайнини. До момента на фактическото връщане на Западните покрайнини те трябва да имат автономния статут на областта Воеводина.

През лятото на 2010 г. ВМРО поиска оставката на външния ни министър Николай Младенов заради безотговорната му позиция за ратифициране в българския парламент на Споразумението за стабилизиране и асоцииране между Европейските общности и Сърбия.

Точно преди една година, през февруари 2011, ВМРО подкрепи протеста в София на българите от Западните покрайнини. Поводът тогава беше посещението на сръбския премиер Мирко Цветкович у нас и безпрецедентната забрана, която наложи сръбското МВР за честване пред паметника на Васил Левски в Босилеград.


Натисни тук
29 Февруари 2012 14:50
29 февруари 2012 | 14:06 | Агенция "Фокус"
Решението за предоставяне на Сърбия на статут на кандидат за членство в ЕС ще бъде взето на 1 март
Въпросът за европейската интеграция на Белград ще бъде решен по време на работна вечеря между обсъждането на ситуацията в еврозоната и проблемите с разширяването на Шенгенската зона.
По време на срещата на външните министри на страните от ЕС в Брюксел бе постигната принципна договореност за предоставянето на Сърбия на статут на кандидат. Въпреки това, въпросът бе отложен за срещата на ЕС на 1-2 март заради възраженията на Румъния и Литва.
29 Февруари 2012 14:54
Тези дни гледах по Youtube два клипа от Босилеград. На единият се отбелязваше годишнината от Ньойския договор, а на другия след кратка реч звучеше "Шуми Марица". Това в центъра на градчето и под зоркото око на полицията.

Ако за момент е абстрахираме от историята и се опитаме да анализираме случващото се, ще видим:
- събрание на група хора, част от които чужди граждани, в центъра на един град,
- развяване на знамена на чужда държава, знамето на държавата домакин стои в един ъгъл до това на ЕС, но всички знамена развявани от митингуващите са чужди,
- изпълнение на боен марш и бивш химн на чужда държава,
- реч на чужд език,
- критика към минали правителства на държавата домакин,
- присъствие на представители на властта (полицаи), които наблюдават без да се намесват,
- няма подсвирквания и намеса на местни националисти,
- приключване на митинга без намеса на полицаите.

Опитайте се да си представите подобни сценки в България. Например със сърби, турци или тези, които се наричат македонци. Малко трудно, нали? В това отношение има да се учим. Не че миналата година нямаше проблеми, но тогава Болен Сидеров се канеше да прави театро и естествено му отказаха. Също и някои от нашите "националистчета" бяха арестувани, че запалили публично сръбското знаме.

Затова трябва ние самите да сме по-внимателни и цивилизовани. Първо, за да не даваме повод нас да ни критикуват, второ, да не вадим очи, вместо да изписваме вежди.

Също по "СКАТ" гледах предаване по случай 92-рата годишнина от Ньойския договор. Надявах се да науча интересни неща, но наблюдавах абсолютно плитко и непрофесионално философстване плюс една камара откровени лъжи. Като например, че българската армия никога не е воювала на чужди територии. Нека го обяснят на тези, които славят разбиването на сръбската армия и преследването й до Адриатическо море. Или пък на тези, които славят кампанията ни в Румъния. Другата многократно повторена лъжа беше, че България доброволно излиза от ПСВ без да е победена и по този начин предотвратява хиляди нови жертви. Водещият и събеседникът му юрист малко преди това обясниха колко хиляди англичани и французи са загинали при Дойран, пропуснаха да отбележат думите на Чърчил, че България трябва да бъде наказана за влизането си във войната и удължаването й с две години, пропуснаха да кажат за пробива при Добро поле и за войнишките бунтове. Господин юристът призоваваше за мирна конференция по ревизия на Ньойския договор и даваше за пример Косово, което било пример за промяна на границите чрез мирни преговори (както и Крайовската спогодба, която не е свързана с Ньойския договор). Според мен двамата са ако не за съд, то за освидетелстване. Трябва да има патриотично възпитание, но не на основата на лъжи, които овсен, че са нагли и дебели и пораждат нереални очаквания и претенции, но и много лесно могат да бъдат опровергани и по този начин незапознатите и доверчиви българи да се почустват изведнъж ограбени от славното "неминало", но и да бъдем злепоставени пред запознатите в чужбина.

Знам, че е приятно да слушаме приказки за подвизи и слава, както и да хвърляме вината за трагедията ни върху някой външен елемент, но подобни предавания и стил правят мечешка услуга на подрастващата младеж, която ги приема за свята истина. Когато си затваряме очите за истината и следваме омайните песни на морските сирени, ни чака не просто приземяване, а катастрофа със Земята.
29 Февруари 2012 15:17
Venelinе,
това ли ни предлагаш да си кютаме и така полека лека, тихо и кротко, българите там да бъдат сърбизирани или да изчезнат от територията?! Майната им.! Въпросът е да не създават проблеми и да не "спъват" управляващите- предишни, днешни и следващи!
"Благодаря" за съвета.
29 Февруари 2012 15:36
Значи,
При нас урокът от трите последни войни- *Балканската война, ПСВ и ВСВ тръгва така, че национализмът не е хубаво нещо, щото ще изгубим. Затуй трябва да си кютаме, щото ще изгубим пак, както изгубихме през всичките войни досега.
Гърция и Сърбия, в крайна сметка и за разлика от Бг, бяха държави победителки в тези войни. Съответно при гърци и сърби урокът от 2БВ, ПСВ и ВСВ е обратен на нашия-а именно, че е добре да си националист, че ще спечелиш ( ти и държававата) от това нещо.
Това е разликата в мисленето между гърци и сърби, от една страна, и българи от друга.
Затуй гърци и сърби никога няма да си кютат, а ние ще си кютаме до последно, и така и ще си отидем от тази територия.
----
пп
*Балканска война- имах предвид втората балканска война.
29 Февруари 2012 15:45
отскоро се навърта един фанариот, сега и сръбоман се появил
29 Февруари 2012 17:03
потребител,07,

къде видя в коментарите ми призив да си кютаме? Ако видиш първия ми коментар от днес, ще разбереш, че съм против политика на милите очи (тоест приятелски отношения преди всичко друго), а на следването на интересите ни, дори и с риск да ни разлюбят (то не че много ни любят).

Искам отваряне на сръбските архиви отнасящи се до прочистването на българския елемент в Македония.

Много държа на здрав патриотизъм, без отричане на грешките ни (но и без преекспонирането им), защото само ако разпознаеш грешките си имаш шанс да не ги повториш. Искам когато някой се изказва авторитетно, да го прави професионално и да се придържа към истината, а не като водещия Стоян Райчевски и професора по международно право академик Борислав Йотов. Нашата история има много моменти, от които можем да се поучим и героични и морални и страдалчески, че да ни я лъскат с лъжи. Разбирам, че уроците по родолюбие за малките деца трябва да представят народа и историята ни в романтична светлина, но патриотизъм лежащ върху лъжи е контрапродуктивен. Изкривява реалността и възпрепятства правилното й възприемане, което е предпоставка за болезнено приземяване. Говоренето на лъжи и небивалици без да можеш да се обосновеш с факти, неминуемо ще те бламира пред знаещите слушатели. Ако говорим за международни отношения, там бламирането или неадекватното поведение могат да имат катастрофални последици.

Именно защото познавам нашата история и я обичам, именно затова не мога да търпя авторитетното ръсене на глупости, особено от хора с камара титли.
29 Февруари 2012 18:25
Пуснете си "Radio S" и слушайте как сърби го начукват на мамалиги по повод спъването-интелигентно болящо,както само сърбите го умеят на Балканите,за жалост.И силна музика за ухото,далече от "Веселина"
29 Февруари 2012 19:29
2014 ЕС ще се разпадне!
01 Март 2012 10:44
kotka,
защо точно 2014? И защо ще се разпадне?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД