Федералното бюро за разследване (ФБР) е разкрило финансови престъпления за над 12 млрд. долара през миналата година, обявиха от институцията, цитирани от агенциите. Това е резултат от спецакции, предприети от американските агенти срещу финансови пирамиди, по сигнали за търговия на ценни книжа с използване на вътрешна информация, както и за измами в сектора на здравеопазването. Издадени са били над 3000 присъди след разследванията на ФБР. Според предоставените данни от ФБР през миналата година най-много от разкритите финансови престъпления са били свързани с ценни книжа, произнесени са 394 присъди и са иззети 8.8 млрд. долара. За измами с ипотеки пък са произнесени 1082 присъди и са иззети 1.38 млрд. долара, а за злоупотребите в здравеопазването има 637 присъди и са конфискувани 1.2 млрд. долара.
Федералните власти се готвят да заведат дела срещу 120 души, сред които има и служители на Уолстрийт. Те са били уличени в разпространяване на вътрешна информация при мащабно разследване на търговия с вътрешна информация, което продължава.
ФБР започва масирана кампания за предотвратяването на финансови престъпления и злоупотреби с вътрешна информация. По поръчка на бюрото е направен и рекламен клип с участието на актьора Майкъл Дъглас. Преди четвърт век точно той се превъплъти във филма "Уолстрийт" в ролята на Гордън Геко - алчен корпоративен дилър, действащ извън закона в името на голямата печалба. "Ако сделката ви изглежда прекалено хубава, за да е истинска, вероятно е така. За повече информация как можете да разпознаете измама с ценни книжа или да съобщите за търговия с ценни книжа, при която е използвана конфиденциална информация, се свържете с местния офис на ФБР", призовава Дъглас в рекламния клип.
ЗАТЪВАНЕ
Увеличава се броят на американците, които трупат сериозни дългове благодарение на кредитните си карти, писа в. "Ню Йорк пост", като се позова на данни на компанията за кредитни услуги Consolidated Credit. През миналата година задълженията на американците са стигнали най-високото си ниво за последното десетилетие, като през декември 2011 г. са възлизали на почти 2.5 трилиона долара. Анализаторите предупреждават, че с трупането на дългове американците от средната класа поемат сериозни рискове. "При слаба икономика с висока безработица хората с големи кредити са изправени пред финансова катастрофа", предупреждава Хауърд Дворкин, който е финансов консултант и основател на Consolidated Credit.