Влизането на България и Румъния в Шенгенската зона е отложено за септември заради познатите възражения на Холандия, но ЕС прие пътната карта за членството на двете страни, предадоха агенциите.
Лидерът на Европейския съвет Херман ван Ромпой събра на помирителна среща в четвъртък българския премиер Бойко Борисов и румънския президент Траян Бъсеску, от една страна, и холандския премиер Марк Рюте, от друга. След срещата Ван Ромпой заяви: "Постигнахме добър напредък и съгласувахме пътна карта за присъединяване на Румъния и България в Шенген. Имам чувството, че е налице силна политическа воля да финализираме работата през септември". В заключителния документ на Европейския съвет се казва, че Съветът по правосъдие и вътрешни работи ще разгледа през септември отново въпроса за разширяването на Шенген. Дотогава ЕС ще помогне на Букурещ и София да определят мерките, които ще позволят присъединяването им. Правителствената пресслужба уточни, че през септември въпросният съвет ще определи датите за премахване на контрола по въздушните и морските граници с България и с Румъния.
България и Румъния трябва да получат още един позитивен доклад от Механизма за сътрудничество и проверка на ЕС (МСП), за да се премахнат възраженията на Холандия, заяви Марк Рюте. "Сега очакваме следващия през юли", добави премиерът. Холандия е недоволна от България заради организираната престъпност и корупцията и недостатъчния контрол над външните й граници.
"Развитието на въпроса с приемането на България и Румъния в Шенген е прецедент за ЕС, който ще му изиграе лоша шега", заяви премиерът ни Бойко Борисов на работна вечеря с евролидерите. "Не една държава, а една политическа партия в Европа всъщност разиграва целия Европейски съвет. Просто е под достойнството ни повече да умуваме по тази тема". Той цитира председателя на Еврокомисията Жозе Барозу, според когото двете страни охраняват външните граници на ЕС в пъти по-добре от други европейски държави, които са в Шенген. "Европейците могат да спят спокойно, шенгенските граници се пазят по най-добрия начин", каза още Борисов. В София вътрешният министър Цветан Цветанов заяви, че не трябва да се противопоставяме много остро на Холандия.
"Юропиън войс" писа, че след приемането на пътната карта Румъния е снела възраженията да се даде на Сърбия статута на кандидат-член на ЕС. Формално Букурещ бе предявил възраженията си заради влашкото малцинство в Сърбия. Според изданието Ван Ромпой е отвърнал неубедително на журналистическия въпрос дали Румъния "изнудва", за да разчисти пътя си към Шенген.
Междувременно холандското правителство отказа да се извини за сайта срещу източноевропейците на крайнодясната Партия на свободата. "Моето правителство не е отговорно за инициативите на парламентарно представени партии. Живеем в парламентарна демокрация и всеки е свободен да изразява това, което иска", заяви при посещението си в Полша министърът за имиграцията Герд Леерс.
|
|