Без да е длъжна, България обеща вчера да прилага строгите мерки на фискалния пакт още преди да е влязла в еврозоната. Никоя друга държава извън еврозоната не пое такъв ангажимент в деня на подписването на документа, казаха на "Сега" дипломатически източници в Брюксел.
Премиерът Бойко Борисов сложи подпис под пакта, наречен Договор за стабилност, координация и управление в Икономическия и валутен съюз, като направи декларация, че България ще го прилага преди членството си в еврозоната, изключвайки само дял IV, който се отнася до координацията на икономическите политики, съобщи Министерският съвет. Освен това държавата изрично обеща "да прилага разпоредбите на дял III, който потвърждава Маастрихтските критерии за фискална дисциплина, т. е. постигане на балансиран бюджет или бюджетен излишък, структурен дефицит до 1% от БВП при съотношение на брутния държавен дълг към БВП под 60 на сто". При нарушение тя ще подлежи на автоматични санкции, които могат да възлязат на 0.1% от нейния БВП, или на 40 млн. евро.
Поначало фискалният пакт е задължителен само за държавите от еврозоната, които са го ратифицирали. За да влезе в сила, трябва 12 от 17-те членки да му дадат окончателно одобрение. За държавите извън еврозоната, които го подписаха, се казва, че те имат право да не го прилагат до влизането си в еврозоната, "освен ако... не заявят намерението си за обвързване от по-ранна дата за всички или за част от разпоредбите в дял III и дял IV от настоящото споразумение". Само България пое такъв ангажимент още при подписването. Другите седем държави от 25-те подписали, които като нея не членуват в еврозоната, се въздържаха да посочат дали биха се обвързали от по-ранна дата. Ако желаят да се подложат авансово на засиления вътрешен фискален контрол, те трябва да го заявят не по-късно от деня на ратификацията. Иначе пактът ще важи за тях само като намерение да започнат да го спазват след влизането си в еврозоната.
Европейските лидери се договориха също да влеят по-бързо пари в Европейския механизъм за финансова стабилност и Европейския механизъм за стабилност, съобщи председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой. Той бе избран за втори мандат на този пост. Той ще председателства два пъти годишно и срещите на върха на страните от еврозоната.