Месец след като предложи отпадането на месечната карта за 1 линия, Столична община ревизира идеята си. Пред БНТ кметът Йорданка Фандъкова съобщи, че внимателно е слушала хората през този месец и ще настоява тази карта да остане, тъй като не може да се наказват коректните пътници. Малко по-късно председателят на транспортната комисия Радослав Тошев (ГЕРБ) направи "лично" предложение за същото. Но добави и текст тя да се продава на нова цена - с 5 лв. по-скъпо, или 28 лв.
Въвежда се и нова поименна карта за 1 месец за една линия, която ще струва колкото сегашната карта - 23 лв. По традиция и това предложение не бе аргументирано с никакви числа. Не е ясно защо картата, която не носи никакви преференции, трябва да е поименна, като така или иначе една карта не може да се ползва от двама души едновременно. Няма логика и защо за цялата градска линия се въвежда поименна карта на цена 50 лв., а безименната поскъпва на 60 лв. Както "Сега" писа, картата за една линия се ползва от 21% от всички коректно пътуващи софиянци, които си купуват карти и билети. Зам.-кметът по транспорта Любомир Христов обаче твърдеше, че тя се спира поради твърде слабия интерес.
Иначе ГЕРБ прокара останалите си предложения за отпадане на картата за една седмица, за две линии, почасовият билет за наземен транспорт и метро. Мотивите за това са удобството на гражданите и малкото хора, които си ги купуват. С мисъл за малкия и средния бизнес ГЕРБ рафинира идеята за бизнес пакета за картите. Ще има възможност малките фирми да закупят от 25 до 50 поименни карти за 1 година за цялата градска мрежа, но с един безплатен месец. Ако купят над 50 карти, ще ползват два месеца безплатно.
Основен ремонт претърпяха и предложенията за паркирането, които бяха приети в понеделник от същата транспортна комисия. Голяма част от тях се отменят "след по-задълбочен анализ" или защото противоречат на закона. Така границите на "синята зона" остават само в идеалния център, а зоните около ИСУЛ, Медицинска академия, кв. "Здраве" се връщат в "зелената зона". Според Тошев засега тя "ще свърши работа". Слагането на скоба ще струва 30 лв. на нарушителя плюс по 2 лева за всеки час. След 19 ч., когато приключва работното време на двете платени зони, паяк ще вдига колите срещу 60 лв. Идеята бе те изобщо да не се занимават със заскобените коли, но така пък няма кой да носи отговорност за тях през нощта, а на сутринта имало "голяма вероятност да няма нито скоба, нито автомобил" по думите на представител от Центъра за градска мобилност. "Ще предложа да задържат и нередовните пътници, докато не си платят глобите", каза Георги Свиленски (БСП). "Не говори глупости", сряза го Тошев. След още няколко пререкания с председателя Свиленски напусна заседанието с думите: "Научи се как се води комисия".
ПОЧТИ ОКОНЧАТЕЛНО
"Синята зона" ще струва все пак двойно - 2 лв. на час с право на престой само 2 часа. "Зелената зона" ще е 1 лв. на час с 4 часа престой. Живеещите в района на "синята зона" ще плащат по 150 лв. годишна винетка, а за втората кола сумата вече е тройна - 450 лв. Тези от "зелената" ще плащат по 100 лв. на година и по 300 лв. за втора кола. Предложението отпреди два дни бе за по-евтини винетки за втора кола, но анализът показал, че местата са малко и ако всички живеещи си купели стикер за втори автомобил, щяло да се обезсмили зонирането. "Трябва тогава и за служебния абонамент втората и третата кола да са по-скъпи. Създаваме неравнопоставеност между живеещите и бизнеса. Гледате като печалбарство на цялата работа", каза Вили Лилков (ДСБ). Тошев му отговори, че приходите от "синята зона" са по-ниски от разходите за поддържането й. За 2010 г. обаче печалбата от "синята зона" бе 3.5 млн. лв.
Бизнесът няма да може да си купува денонощно паркоместа, защото, след като го одобриха в понеделник, ГЕРБ вчера вече бяха разбрали, че това противоречи на закона. Така служебният абонамент ще струва 450 лв. на година за "зелената" и 650 лв. за "синята зона". Окончателното решение за промените ще се вземе днес в СОС.