:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,514,937
Активни 210
Страници 21,033
За един ден 1,302,066

Обвинител №1 нападна политиците заради свръхкриминализацията

СНИМКА: БГНЕС
Главният прокурор Борис Велчев е изключително недоволен от факта, че обществото очаква всяко дело да завърши със затвор.
"Устремът на управляващите да криминализират всичко може да доведе до ужасяващи последици. Затова трябва да се помисли дали конституцията да не ограничи стремежа към свръхкриминализацията". Това обяви главният прокурор Борис Велчев при представянето на четвъртия брой на Юридическия барометър, който периодично оценява качеството на законодателството у нас. Според шефа на държавното обвинение наказателното право трябва да остане последна възможна мярка, а много по-важна е превенцията.

Казаното от Велчев идва в момент, в който МВР и ГЕРБ всекидневно предлагат всевъзможни поправки в Наказателния и в Наказателно-процесуалния кодекс. Последните упражнения са свързани с отпадането на възможността за сключването на споразумения за престъпленията на пътя, както и увеличаването на санкциите по тях. В стремежа да се харесат на близките на жертвите при катастрофи мнозинството е на път да направи положението още по-тежко.

Главният прокурор напомни, че наскоро шефът на агенцията по храните Йордан Войков е дал идея да се криминализира продажбата на храни с изтекъл срок на годност. Това според Велчев е толкова нелепо, колкото ако прокуратурата даде рецепта за справяне с шапа по дребния рогат добитък. В НК и сега има текстове, по които може да се преследват тези нарушения.

"Трудно може да се оцени наказателната политика там, където я няма. Има концепции, стратегии, но не и политика", бе категоричен обвинител №1. Най-често става дума за конюнктурни реакции по повод конкретен обществен проблем. Велчев призова политиците да осъзнаят, че има тенденции, които нямат общо с политическия цвят. В България продължава да действа правилото, че ако няма лишаване от свобода, няма и право.

Борис Велчев се възмути, че хората го държат лично отговорен дори и за т.нар. тричане на кучета - по думите му дълбоко неприемлив и архаичен обичай, какъвто е и канибализмът. "В масовото обществено съзнание виновна е прокуратурата и по-специално главният прокурор", заяви той.

------ВЪЗМУЩЕНИЕ

"Половината нация се вживява в ролята на прокурор от сутрин до вечер - знаят какво е престъпление, какви са наказанията. Трябва да преодолеем този инстинкт - ако нещо не ни харесва, трябва да бъде криминализирано, ако не може, то да се занимава прокуратурата", категоричен бе Борис Велчев.

9
1326
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
07 Март 2012 19:46
Главния прокурор назначен от Гоце защитава престъпниците. Някой да се учудва?
07 Март 2012 20:46
Споразумението единствена форма на правораздаване в БГ
,нима закона не е ясен или кадрите не могат да доказват ,
еб-ах тази еманципирана проКУРатура
07 Март 2012 21:51
"Трудно може да се оцени наказателната политика там, където я няма


Именно. Щом и Главният прокурор възропта (прокурорите обичайно имат обвинителен уклон, което има своята професионална основа)...
Всеобщата криминализация обаче нито ще пресече престъпността, нито справедливостта ще възтържествува.
Признак е на слаба държава и нищо повече.

Преди време, в началото на тази ясно забележима тенденция, дадох едно предложение: Да се отменят всички граждански закони, да се криминализира всяко неизпълнение на задължение, независимо частно или публично, да останат да действат само НК и НПК, като гражданските съдилища незабавно се трансформират в наказателни, за предпочитане специализирани по материя.
Натам вървим.
Това обаче няма да се хареса дори и на тези, които днес си мислят, че няма да са засегнати, защото не са престъпници.
Да не се безпокоят, утре ще станат. Въпрос на текст

Тази тенденция е налице в цялото законодателство, като най-напред маса прояви без всякаква обществена опасност (това е критерият дали едно деяние да е нарушение, съответно престъпление при по-висока) се превърнаха в административни нарушения, от формалните.
Обществената опасност в повечето случаи клони към нула, но пък глобите солени, бюджет да се пълни и за ДМС да има. Това, ако някой не го изпитал на гърба си, да хвърли камък.

08 Март 2012 11:00
Според статия по-горе:
70% от присъдите на спецсъда приключват със споразумение

Та не е уместно да се пише: Обвинител №1 а Споразумител №1 ..
08 Март 2012 11:31
Прав Главния прокурор на Република България.
Само дето не трябваше да се чака нещата съвем да излязат от релси, за да се каже, че царя е гол.
08 Март 2012 11:41
Много ясно, че има свръхкриминализация. Не може за един джойнт да дават колкото за убийство с изнасилване.
08 Март 2012 11:54
Главния Прокурор да не политиканства и философства, а да си варши работата. Вероятно не знае каква му е работата щом е тръгнал по телевизиите и разни форуми да обяснява какво е наказателна политика и какво работи прокуратурата. България е прокурорска територия, а не нормална държава, защото Главния Прокурор е с най-неограничената и некотролируема власт ,та затуй все на него се надява народа да оправи реда . Ама не той, Главния прокурор работи само когато пожелае , колкото пожелае и образува дела само срещу когото пожеляе.Въбще не му идва на ум ,че най-вече трябва да държи строго и законно всички негови подчинени да преследват всички извършили престъпления. Така е в нашата така наречена демократична и правова държава България по тези времена .
08 Март 2012 12:51
всички негови подчинени да преследват всички извършили престъпления.


Понеже в последните години всички тичат в прокуратурата - на кой не му изпълнили граждански договор, кой не си върнал лизинговата кола, кой извършил административно нарушение (ама кой да го разграничи, я по-добре да го дадем на прокуратурата), на кой съседът му кихнал и прочие...
Така прокуратурата се занимава даже с неизвършилите престъпления, кога време и ресурс за извършилите?
Стана модно всичко да се дава на прокуратурата, не защото има данни за престъпление, ами я ползват за плашило и натиск - свидетелства бол всеки ден.

08 Март 2012 18:53
Ма ние имаме ли такъв,главен прокурор!Усмихвайки се хитро нищо неказващ и нищо не правещ!?Скръб голяма!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД