Главният прокурор Борис Велчев е изключително недоволен от факта, че обществото очаква всяко дело да завърши със затвор. |
Казаното от Велчев идва в момент, в който МВР и ГЕРБ всекидневно предлагат всевъзможни поправки в Наказателния и в Наказателно-процесуалния кодекс. Последните упражнения са свързани с отпадането на възможността за сключването на споразумения за престъпленията на пътя, както и увеличаването на санкциите по тях. В стремежа да се харесат на близките на жертвите при катастрофи мнозинството е на път да направи положението още по-тежко.
Главният прокурор напомни, че наскоро шефът на агенцията по храните Йордан Войков е дал идея да се криминализира продажбата на храни с изтекъл срок на годност. Това според Велчев е толкова нелепо, колкото ако прокуратурата даде рецепта за справяне с шапа по дребния рогат добитък. В НК и сега има текстове, по които може да се преследват тези нарушения.
"Трудно може да се оцени наказателната политика там, където я няма. Има концепции, стратегии, но не и политика", бе категоричен обвинител №1. Най-често става дума за конюнктурни реакции по повод конкретен обществен проблем. Велчев призова политиците да осъзнаят, че има тенденции, които нямат общо с политическия цвят. В България продължава да действа правилото, че ако няма лишаване от свобода, няма и право.
Борис Велчев се възмути, че хората го държат лично отговорен дори и за т.нар. тричане на кучета - по думите му дълбоко неприемлив и архаичен обичай, какъвто е и канибализмът. "В масовото обществено съзнание виновна е прокуратурата и по-специално главният прокурор", заяви той.
------ВЪЗМУЩЕНИЕ
"Половината нация се вживява в ролята на прокурор от сутрин до вечер - знаят какво е престъпление, какви са наказанията. Трябва да преодолеем този инстинкт - ако нещо не ни харесва, трябва да бъде криминализирано, ако не може, то да се занимава прокуратурата", категоричен бе Борис Велчев.