Още преди да бъде назначен официално, бъдещият министър на икономиката Делян Добрев побърза да обяви задачите си и заклейми новата си работа като "неблагодарна". Основните приоритети на министерството ще бъдат грижата за малките фирми, повишаване усвояемостта по програмата за бизнеса "Конкурентоспособност", постигане на растеж и привличане на инвестиции. Как и кога ще се случи това обаче, от думите на Добрев така и не стана ясно.
"Постоянно говорим за енергетика, но трябва да обърнем внимание на икономиката, която отчита ръст, но много малък. Малките и средните фирми чувстват натиска на кризата, затова трябва да получат подкрепа. В целия свят малките и средните предприятия вадят държавите от кризата", заяви Добрев пред Би Ти Ви. Според него трябва целенасочено да се хвърлят усилия в тази насока, от което излиза, че досега на практика това не се е случвало. Данните по ОП "Конкурентоспособност" показват, че ситуацията в края на програмния период никак не е обнадеждаваща и е притеснително, че кабинетът се сеща за малките фирми чак в края на мандата си.
Новият министър на икономиката обаче е убеден, че ще се справи. "Познавам добре програмата. Абсолютно постижимо е до края на годината в малките и средните предприятия да влязат до 1 млрд. лв. или като безвъзмездна помощ, или по инициативата "Джереми", обяви Добрев. Към момента обаче това е почти невъзможно. "Конкурентоспособност" продължава да крета и се крепи именно на злополучната Джереми, която стартира в края на м.г. От петте фонда, които трябва да заработят към нея, функционира само Гаранционният фонд за подкрепа на малките фирми.
Според Добрев обаче оперативната програма не трябва да е единственото средство, на което да се разчита за стимулирането и развитието на икономиката. Той смята, че "има още много какво да се направи по отношение на привличане на чуждестранни инвеститори точно в секторите, които нас ни интересуват, не в строителство на ваканционни имоти и в молове, а в строителство на предприятия, които произвеждат". И лансира екзотичната идея всеки голям инвеститор да разполага с персонален отговорник, който да му съдейства при всички административни процедури и да следи дали документите му се издават в срок. Допълнителното раздуване на щата обаче надали ще мине, а още по-малко пък би довело до реално привличане на чуждестранни компании.
Номинираният за министър не пропусна да коментира и темата за шистовия газ, като отбеляза, че е добре тя да бъде разгледана отново. Във връзка с това той предложи да се създаде парламентарна комисия, която да се заеме с новите методи за добива му. Това било нужно, защото хората така и не разбрали дали шистовият газ е опасен или не.
Сред приоритетите на наследника на Трайчо Трайков ще е и работата по изграждането на междусистемните газови връзки с Румъния, Гърция и Турция. Въпреки че за свързването на газопреносната мрежа се заговори още след кризата през 2009 г., към момента начинанието не търпи особено развитие.
ЧУДЕНКИ
След поредната рокада в икономическото министерство все още не е ясно кой ще бъде новият заместник-министър, който ще се занимава с енергетиката на страната. Бъдещият министър не потвърди, но и не отхвърли слуховете за назначаването на заместник-председателя на икономическата комисия в парламента Валентин Николов. В интервю за в. "Стандарт" Добрев признава, че това би била една "силна и подходяща кандидатура". Промените в свитата на икономическия министър се чакат на предстоящото заседание на правителството.
|
|