Мандатът и на четвъртия здравен министър на ГЕРБ - Десислава Атанасова, ще премине без реформи, но за сметка на това тя ще опита няколко бързи, популярни и сравнително лесни промени, които са особено нужни на партията й в скоро започващата предизборна година. С тях ГЕРБ ще опита да замаже негативите, натрупани от скандала с лекарствата.
За най-неотложни свои задачи Десислава Атанасова обяви отпадането на избора на екип в болниците и на тавана от 180 000 лева за лечение на деца в чужбина. Номинираната за министър обяви, че още в сряда, когато тя ще поеме поста, ще поиска таксата за избор на екип за родилки и деца да отпадне. "Медицинското обслужване на тези две категории пациенти е ангажимент на държавата и личното ми мнение е, че те не бива да плащат допълнителни такси в лечебните заведения", смята Атанасова. Според бъдещия министър хората ще могат и в бъдеще да избират лекари, но без да плащат допълнително.
В момента за избор на екип се плащат от 250 до 900 лв. в зависимост от лечението, което се налага на пациента. Таванът на цените беше наложен от здравен министър номер три - Стефан Константинов. Преди това болниците таксуваха хората по свое усмотрение, а таксата действително рядко беше доброволна. Практиката "избор на екип" е от над 10 години.
Няма особена яснота как Атанасова ще я премахне, нито защо таксата ще отпадне само за родилки и деца, но не и за останалите пациенти. Преди време омбудсманът Константин Пенчев обяви, че плащането за избор на екип е незаконно, тъй като не е регламентирано в закон, а само в наредба на здравното министерство. Според него това значи, че или трябва да се промени законът, или наредбата да се отмени. Тогава Атанасова споделяше становището и смяташе, че за да няма "избор на екип", МЗ трябва да отмени наредбата си. Преди това обаче все още настоящият шеф на здравната комисия предложи доста абсурдна идея - избор на екип да може да се плаща само през допълнително здравно осигуряване, т.е. хората, които плащат за тази услуга, да се осигуряват поне 1 година допълнително. Тези дни тя потвърди, че още не се е отказала и от тази идея и би могла да я предложи като законова промяна.
Не е ясно кой от двата варианта ще избере новият министър, но ако таксата за родилките отпадне, това със сигурност ще бъде преекспонирано от управляващите и натрапено на публиката като висша грижа за пациента. Със сигурност на втори план ще остане фактът, че всички освен бременните ще продължат да плащат таксата, както и че болниците ще продължат да искат пари и от родилките, но под друга форма - дарения, избор на стая, гледка и т.н., както се случва и в момента заради наложените тавани.
Другото спешно предложение на Атанасова ще е отпадане на лимита от 180 000 лв., отпускани за лечение на дете в чужбина - мярка, която беше наложена от ГЕРБ. То обаче вече беше наредено от премиера Борисов и не е инициатива на новия министър. Подобна промяна би имала доста добър публичен ефект и въпросът е защо кабинетът не премахна тавана досега, при положение че децата, които имат нужда от по-голямо финансиране, не са много и необходимите пари са непосилен разход.
И двете мерки обаче не представляват реформа и са сравнително лесни за изпълнение. По отношение на тежките промени, които са нужни, Атанасова е крайно обтекаема и на практика не казва нищо. По отношение на лекарствата бъдещият министър само обясни, че също ще заложи на това здравната каса да договаря отстъпки за повече лекарства, от което цените им да паднат. Досега обаче мярката нямаше особен ефект.
По отношение на спешната помощ, която е в плачевно състояние, Атанасова обяви, че за да се задържат лекарите там, са нужни по-големи заплати, но пък не може да се ангажира с подобно обещание, защото то е свързано с бюджета.
За отдавна предъвкваната демонополизация на здравната каса Атанасова обяви, че такава не се предвижда, а след това - че това е идея на ГЕРБ, която може да се осъществи. За всички обаче е пределно ясно, че за това няма никакъв шанс година преди изборите. Така стоят и нещата с промяната на модела на финансиране на болниците от здравната каса и въвеждането на диагностично свързаните групи, за което настояваше Стефан Константинов. "Сега е моментът, в който трябва да се подготвят законодателни промени, така че през следващите години те да бъдат въведени", казва по този въпрос Атанасова. В превод - промяна няма да има.
Атанасова предвижда още една реформа - да спре цигарите, тъй като според премиера Борисов не отивало на здравен министър да пуши. Дали и тази промяна ще се случи колкото останалите - ще видим.
|
|