България скоро ще е собственик на чисто нов ядрен реактор, но още не е наясно какво ще прави с него. До този извод водят горещите новини от последните дни. След броени дни - на 31 март, изтича срокът, в който правителството трябваше да каже на руската страна ще го бъде ли проектът "Белене" и при какви условия. Бъдещият икономически министър Делян Добрев вече се изказа, че вероятно ще има ново отлагане и че "трябва да се вземе прагматично решение, а не да се изпада в крайни чувства". Вицепремиерът Дянков от седмици също говори за удължаване. Ако това се случи, София и Москва трябва да подпишат анекс за 15-а поредна отсрочка.
Вчера руската "Атомстройекспорт" (АЕС) съобщи, че първият 1000-мегаватов блок за АЕЦ "Белене" е готов, контролното сглобяване на корпуса в Ижорските заводи е минало успешно в присъствието на наблюдатели от българската НЕК и че новият ВВЕР-1000 може да отпътува за България още идния месец. Готови били и два парогенератора за АЕЦ "Белене", произведени от ОАО "ЗиО-Подольск".
На 15 март обаче от АЕС обявиха, че започват да съкращават екипа си, който работи на строителната площадка в Белене - заради липсата на яснота за бъдещето на проекта. Логично е да се очаква поредно забавяне както заради отстраняването на ключов министър - Трайчо Трайков, така и заради неприключилата работа на консултанта на българското правителство - HSBC. Слуховете, че консултантът вече е представил доклада си, се оказаха силно преувеличени. "Кипи усилен труд, но договорът е 18-месечен", обясни пред "Сега" Владимир Каролев, който работи с екипа на HSBC. Това означава, че цялото задание ще бъде изпълнено наесен. Британската банка работи от април 2011 г. по 50 конкретни задачи - от анализ на техническите особености на проекта "Белене" до ценови и пазарни въпроси и намиране на нови, западни инвеститори. За труда си тя ще получи 2.7 млн. евро плюс 0.95% от привлеченото финансиране.
Въпреки клаузите на поверителност на анализите се появиха информации, че АЕЦ "Белене" може да се изплати за 20 години и че консултантите препоръчали преработка на проекта за първия енергоблок, така че реакторът да може да бъде монтиран в Козлодуй и да ползва не само руско ядрено гориво. Преместването обаче не решава основния проблем - ЕК настоява България да се "отвърже" от енергийната си зависимост от Русия. При атомния проект това може да се случи, ако бъдат привлечени инвеститори от ЕС или Америка например. През последните месеци се спрягат финландската "Фортум", френската "Алтран", както и голям американски пенсионен фонд. Сега Борисов намеква и за друга възможност за диверсификация - руските атомните мощности да могат да ползват западно гориво.
Миналата седмица премиерът неочаквано съобщи, че през февруари е заръчал на министрите Дянков и Трайков при посещението си в Москва "да кажат на руснаците, че няма да строим АЕЦ "Белене". Пред руския вестник "Комерсант" обаче от "Росатом" твърдят, че не са получавали официален отказ на София от АЕЦ, а проект за монтаж на реактора в "Козлодуй" не съществува.
"Българо-руска атомна централа в Белене по време на моето правителство няма да правя. Но в този проект вече са вложени 1.38 млрд. лв. на българския данъкоплатец, не можеш да излезеш и да кажеш с лека ръка "хвърлям ги в канала". Трябва да предложиш алтернативен вариант, с който да не загубиш парите", обясни Борисов. И така вариантите вече станаха три - продължаваме АЕЦ "Белене", отказваме се и с готовия реактор правим седми блок в АЕЦ "Козлодуй" или продаваме реактора - на Турция или другаде, по думите на премиера.
"Ако не се разберем с руснаците, просто си купуваме реактора и ще го препродадем някъде", заяви през уикенда и вицепремиерът Дянков.
................................
ЛУТАНЕ
"Годината на Трайков" започна с уж изчистена визия за "Белене". В началото на януари икономическият министър обяви, че мястото за нови атомни мощности е Козлодуй и че площадката в Белене е подходяща за всякакъв друг вид производство, за вдигане на цяло индустриално градче или хайтехнопарк, но не и за атомна централа. "Площадката в Белене е прекрасна база - на брега на реката, с изградена инфраструктура, не енергийна обаче, с нелошо снабдяване с енергия, с възможност за комуникации. Така че все нещо в Белене ще има, дори и да не е ядрена централа", поясни Трайков, като се похвали, че София е втвърдила тона в разговорите с Москва - "за разлика отпреди, когато бяха свикнали да удрят с ръка по масата и още преди да са ударили, тука да са се разтърчали". "Във Франция нови реактори се изграждат само на съществуващи площадки, Козлодуй е по-логичното, по-евтиното и по-разумно място да се строи нов блок", обясни Трайков. Тогава той обяви, че изграждането на седми реактор може да започне до 2 години, в мандата на сегашния кабинет. Както е известно, американската "Уестингхауз" има интерес към строителство на нова мощност в Козлодуй.
........................
ДОВЕРИЕ
Посланикът на САЩ обяви, че вярва на думите на премиера, че АЕЦ "Белене" няма да се строи. "Явно министър-председателят е разбрал, че този проект е твърде скъп, а и към момента няма инвеститори. Знам, че Борисов лично е казал на руснаците, че иска да се развива 7-и реактор на АЕЦ "Козлодуй", каза посланикът по Би Ти Ви вчера. Той отбеляза, че България се намира на стратегическо място и нейните решения по отношение на енергетиката се отразяват на целия регион.
|
|