:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,417,275
Активни 263
Страници 20,172
За един ден 1,302,066

17 държавни университета вдигат таксите за студенти

Въпреки уверенията на просветния министър обучението поскъпва в повече от 1/3 от вузовете
17 от общо 37 държавни висши училища са поискали повишение на таксите за обучение и за кандидатстване. Това са предимно малки и специализирани висши училища или големи университети с много специалности, които не са базирани в София. Увеличението на таксите, поискано от вузовете, е от 1 до 100 лв. Това става ясно от проекта на постановление за определяне на годишните такси за обучение и кандидатстване в държавните висши училища, публикуван на сайта на министерството на образованието. Обикновено таксите се гласуват в началото на май. Големите университети като Софийския, УНСС и медицинските вече обявиха, че заради кризата няма да вдигат таксите.

По-голям ръст на годишните такси за обучение - 100 лв., са заявили от Националната академия за театрално и филмово изкуство. От тази есен бакалаврите ще плащат по 1400 лв. на година, магистрите - 1500 лв., а докторантите - 1600 лв. Твърде символично - с 1 лев, е промяната на годишната такса за програмата по педагогика на обучението по физическо възпитание в Националната спортна академия. В другата крайност е Стопанската академия в Свищов, където таксите за обучение на година се увеличават символично - с 4 лв.

Основанието за увеличението на годишните суми за обучение е промяна в закона за висше образование, според която таванът на таксите става 2/3 от издръжката на един студент по дадената специалност, а не 1/2, както беше досега. Текстът беше вкаран тихомълком и без публично обсъждане в закона за държавния бюджет за 2012 г. По ирония на съдбата депутатите го гласуваха в нощта на 8 декември. След това просветният министър не даде смислено обяснение какво налага повишение на таксите с 16%, а само обещаваше, че университетите няма да се възползват от нормативната възможност. Сергей Игнатов дори обеща, че лично ще връща вузовете, които не дават добри аргументи за поисканото увеличение. Според закона за висшето образование обаче таксите за обучение се предлагат с решения на академичните съвети на висшите училища и се гласуват от правителството по предложение на просветното министерство. Самото МОМН обаче няма механизми за въздействие.

ПРОМЯНА

Сред по-големите университети, които ще обучават студенти срещу по-висока такса, са Пловдивският и Югозападният университет. Обучението по право и хуманитарни науки за редовни студенти в Пловдивския ще струва 560 лв. годишно, а за задочниците - 440 лв. на година, с 60 лв. повече спрямо сегашните суми. Годишните такси за редовните студенти по природни науки стават 640 лв. вместо досегашните 580 лв. С около 40-50 лв. на година се повишават сумите в техническите вузове в София и Габрово. Шуменският университет също ще вдига годишните такси, но само за новоприетите студенти.
5
2279
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
26 Март 2012 20:54
Твърде символично - с 1 лев, е промяната на годишната такса за програмата по педагогика на обучението по физическо възпитание в Националната спортна академия.

Тъй, тъй, знае ли се какъв вицепремиер ще излезе от тази толкова интелектуална специалност.
27 Март 2012 08:15
А методиката на педагогиката на обучението по педагогика на методидиката по физическо поскъпва ли?
27 Март 2012 14:29
Който е тръгнал да се записва в изпаднали български университети,където,освен че нищо няма да научи, ще си загуби времето , а и ще плаща за това, има и друга възможност - с начален немски се записва в немски университет,посещава курсове по немски - обикновено по-евтини и по-добри от тези в БГ, получава отлично образование при свободен избор на специалности без приемен изпит ( с малки изключения - за изкуствата) и плаща за това 500 евро на семестър ( не във всички-има и университети без такси!), които спокойно може и сам да си печели с почасова работа.Да не говорим, че може да се издържа самостоятелно или поне частично,което го прави и независим от родителски финансови проблеми или капризи. За перспективите след следването в немски университет не искам да коментирам-просто са безгранично по-добри от тези след завършването и на най-"престижния" български ВУЗ, при това по цял свят!
27 Март 2012 20:08
Митологията за по-доброто чуждестранно обучение продължава да шества по медиите.... И кой я разпространява? Разни недоразумения, които, докато са си изкарвали почасово 500-те евро за таксата, са успели да научат толкова, колкото и щяха да научат и в България, т.е. - нищо. Да ни ги разправяха тия преди двайсе години, че да се хванем, ама сега - ами бая "завършили нещо в чужбина" видяхме. То може да си е и до човека, разбира се - малоумника и Господ не може да го научи... Ама пък нали си имат и сайтове, тия университети, та си им видяхме и силабъсите на даскалята..... Ха-ха-ха!
27 Март 2012 22:43
***
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД