:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,417,366
Активни 282
Страници 20,263
За един ден 1,302,066

Депутати проверяват за нова "калинка" - в просветата

Скандалите, свързани с квалификацията на кадрите на ГЕРБ, набират скорост. След новоназначения министър на икономиката Делян Добрев този път съмненията са свързани с професурата на председателя на изпълнителния съвет на Фонда за научни изследвания Рангел Гюров. Това стана повод председателят на парламентарната комисия по образование Огнян Стоичков да изпрати писмо до просветното министерство, в което настоява ведомството да предостави официална информация по случая. До редакционното приключване на броя не успяхме да се свържем нито с Рангел Гюров, нито с ректора на НБУ, където той преподава и е шеф на департамента по науки за земята.

Според правилника за дейността на фонда членовете на изпълнителния съвет са "хабилитирани лица от висши училища, БАН и центъра за аграрни науки, които са утвърдени в съответната научна област". В регистъра на Националния център за информация и документация фигурира само защитата на докторска степен на Рангел Гюров през 1981 г. В коментари пред други медии той заявява, че е "професор на Лигата на страните, говорещи португалски език". Ако това е така, хабилитирането му не е по българското законодателство, каквото е нормативното изискване. Казусът е пореден скандал и около фонда, след като преди имаше съмнения за злоупотреби, които останаха недоказани. Фондът разпределя средствата за научни проекти.
13
3529
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
26 Март 2012 20:06
НБУ?
Какво проверяват тогава?
Мумията, Дайновчето... Да добавят Божо Димитров, Вучков и още куп "професори"...
------------------------------------
Блогът на Генек

26 Март 2012 20:10
Този професор се позагуби в последно време.
Преди години "успешно" местеше земните оси, предсказваше земетресения,...
Пък той бил герберски кадър.
26 Март 2012 20:25
На това място и за такива "професори" отдавна трябва да има прокурорски а не депутатски или академични проверки. С академичната част всичко е ясно от много години.
27 Март 2012 05:15
детектор за калинки
е новото изобретение
което бе връчено на депутатите
да проверяват новоназначените
27 Март 2012 10:06
А Рангел Гюров професор, майтап бе Уили. Колкото серготеп е професор толкова и този, ама там в НБУ са се навъдили таквиз професори като дайнов и сие (нарочно ги пиша с малки букви).

Това е Калинка до Калинка мила моя майно льо
27 Март 2012 10:09
Калинките (лат.: Coccinellidae) са широко разпространено семейство насекоми. Надкрилията им притежават различен брой точки. Хранят се главно с листни и щитовидни въшки.

Калинките са обичани от хората и носят различни имена в зависимост от народния език. Полезни са като работници в градината, тъй като ларвата на калинката изяжда през живота си близо 3 000 растителни въшки. Варира начинът, по който могат да изглеждат. Например двадесет и четири точковата калинка може да има над 4 000 различни разновидности.

Калинките могат да летят добре и достигат от 75 до 91 размаха в секунда.


Явно много обичано от хората на ГЕРБ насекомо!
27 Март 2012 10:13
професор на лига, по-голяма лигавщина не съм чувал А на това доктор по-рано много по-точно се думаше кандидат на науките, т.е., той е показал, че може да се зхване да прави наука. Ама тогава тази степен беше само научна, т.е., с много по-големи изсквания, а сега като стана доктор стана учебно-научна и изоискванията съвсем спаднаха. По-рано на 4-5 работи съветите се мръщеха, сега с една едничка и хоп доктор. Това доктор идва от латинското doctor philosophiae и си има западна традиция.
27 Март 2012 11:16
По-рано на 4-5 работи съветите се мръщеха, сега с една едничка и хоп доктор.


точно тъй стана, не че по ВАКовси времена нямаше пак изпълнения стига нАучния ръководител на аспиранта да е от лъв нагоре. На академик ИТ има аспирант теоретик защитил с една публикация в списдание с ИФ, а на бившото директор на най-големия физ. институт също.

Сега нещата са бетер... е в някои институти както каза вещицата даже за завишили ВАКовсите изисквания .


Въпросър беше за "проф." РГ- Нострадамус от НБУ, играч и мошеник от класа.
27 Март 2012 13:26
Хайде пак дискусия за ВАК и колко сме загубили без него. Ами че то имаше доста случай, в които обсъждането в комисията започваше с думите "Някой смята ли се достатъчно квалифициран, че да разбира от темата на дисертацията ?" или пък странните забележки: "Аз нищо не разбирам от темата и предметиката, но все пак нещо не съм съгласен с ..." и следва отхвърляне на някой от постулатите на дадената наука, които грешно са възприети от уважаемия учен за изводи на дисертанта.

А по темата за дисертацията - за съжаление през последните години има много хора, взели дипломи и звания извън България и след това така и не се разбира как се признава. Защото ако тази лига е призната в Европа, то тогава и работата на човека е чиста (поне според подписаните от Надето документи през периода на началното закачане към ЕU).
27 Март 2012 16:41
Защото ако тази лига е призната в Европа, то тогава и работата на човека е чиста


Изобщо не е е чиста работата на НБУ-шкото менте, назначено от главната калинка в МОНМ за началник във ФНИ.
Достатъчно е да се порови човек из стандартните бази данни с публикации, за да установи, че въпросният хидро-геолог
няма нищо общо с науката, тъй като няма и една публикация в реферирано международно списание...

27 Март 2012 17:37
Хайде пак дискусия за ВАК и колко сме загубили без него. Ами че то имаше доста случай, в които обсъждането в комисията започваше с думите "Някой смята ли се достатъчно квалифициран, че да разбира от темата на дисертацията ?" или пък странните забележки: "Аз нищо не разбирам от темата и предметиката, но все пак нещо не съм съгласен с ..."
Хайде сега изключенията не правят правилото. От друга страна всеки учен ако не разбира задълбочено и детайлно по дадена тема, разбира от наукометрични показатели. Един общ поглед винаги съществува. Още повече, че за детайлизирано разглеждане си има рецензенти. По-рано имаше общонационални критерии, и тези, които не влизаха в тях не кандидатстваха. Сега, обаче няма единни критерии, всяко звено си прави критерии, и масово се произвеждат професори и доценти, както и доктори. Има лавина от конкурси.
27 Март 2012 17:38
О, времена, о, нрави...
Калинка-гербер, калинка-гербер...
27 Март 2012 18:10
по ВАКовси времена нямаше пак изпълнения стига нАучния ръководител на аспиранта да е от лъв нагоре. На академик ИТ има аспирант теоретик защитил с една публикация в списдание с ИФ


Такива си бяха минималните изисквания на ВАК по физика - една работа в списание с ИФ и една другаде. А най-малко известният академик би допуснал някого до защита със слаба работа. Че то от публикация до публикация - разлики от земята до небето...а списания с ИФ - бол...

Освен, че ще наплоди хиляди калинки, другото идиотско в закона на мумията е, че напълно феодализира "израстването", особено в по-малките ВУЗ-ве. Преди, с национална институция като ВАК, способен човек, но в конфликт с началника си, можеше да го заобиколи и да защити голяма докторска. Институции, подобни на ВАК, има в много от европейските страни - най-вече при конкурсите за професури, които са общонационални. Така се постига добро качество на състава и в най-малките провинциални университети.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД