:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,707,353
Активни 433
Страници 18,283
За един ден 1,302,066

Чехия има най-малко бедни хора в ЕС

Застрашените от бедност в България са колкото в Испания, отчете германската статистика
Данните за бедността в 27-те страни членки на Евросъюза ще изненадат мнозина, тъй като най-малко бедни хора има не в Германия или Франция, а в Чехия, съобщи "Дойче веле". По дефиниция един човек е застрашен от бедност, когато приходите му възлизат на по-малко от 60% от средния доход на населението. В Германия през 2009 г. тази граница е била 940 евро на месец, сочат данни на Федералния статистически институт в Берлин.

Сред всички страни членки на ЕС Германия е някъде по средата по отношение на бедността, като застрашени от бедност са малко над 16 на сто от германците. С най-ниско равнище на бедност може да се похвали Чехия (9%), следвана от Холандия (10.3%), Словакия (12%), Австрия (12.1%), Унгария (12.3%). На другия полюс са Латвия (21.3%), Румъния (21.1%), Испания и България (с по 20.7%) и Гърция (20.1%). В почти всички съседни на Германия страни - Белгия, Дания, Франция, Люксембург, Холандия, Австрия, Полша и Чехия, бедността през 2009 г. е била по-ниска, отколкото в Германия. Единствено в Полша тя е била по-висока, отколкото във ФРГ - 17.6 %.

Бедният германец обаче със сигурност живее по-добре от бедния българин, коментира "Дойче веле". Неравенството в приходите, разглеждано като съотношение между доходите на населението в най-горната и най-долната една пета от населението (20% от най-богатите, респективно най-бедните граждани), е било в Германия през 2009 г., също както и бедността от средното равнище в страните от ЕС - 5.0%. Приходите на най-богатата 1/5 от населението в Германия са били 4.5 пъти по-високи, отколкото в сектора на най-бедните. Показателно е, че страните с най-голяма бедност в ЕС са същевременно и страните с най-голямо неравенство на доходите. Най-висок е този показател в Литва (7.3%), следвана от Латвия и Испания (с по 6.9%), Румъния (6%), България (5.9%) и Гърция (5.6%).

ЗАПЛАХА

Въпреки дългогодишен тежък труд милиони жени в Германия са застрашени от бедност на старини, пише в."Зюддойче цайтунг". Дори и след 45-годишен стаж тяхната пенсия ще бъде нищожна - 139.95 евро, което е далеч под нивото на социалната помощ. Сегашната безработица, почасовият труд и лошото заплащане са основните причини за предстоящия проблем. Най-застрашени от евентуална бедност на старини са жените на половин работен ден. От този регламент в средата на 2011 г. бяха засегнати 4.65 милиона жени в Германия. Ниска пенсия засега все пак не означава автоматично беден живот, казват от Министерството на труда. Средната пенсия на жените в Германия възлиза на 535 евро месечно. А тъй като към пенсията често се добавят и други приходи, средният доход на самотна жена над 65-годишна възраст възлиза на чисто 1188 евро на месец.

9
4576
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
28 Март 2012 19:47
секи чех ли
носи чех ли
28 Март 2012 20:14
По дефиниция един човек е застрашен от бедност, когато приходите му възлизат на по-малко от 60% от средния доход на населението. В Германия през 2009 г. тази граница е била 940 евро на месец, сочат данни на Федералния статистически институт в Берлин.

Примерът във второто изречение доказва неадекватността на критерия, определен в първото.
28 Март 2012 21:08
Из мрежата вчера:

"Образно казано – наляхме гориво в резервоара на локомотива на българското земеделие, какъвто се явява нашият бранш „Тютюнопроизводство”. Това каза пред Агенция „Фокус” председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите Цветан Филев. Сумата е 73 млн. лв."



Българийо, Българийо, злочеста Българийо, ако това са ти локомотивите...
28 Март 2012 21:56
По дефиниция един човек е застрашен от бедност, когато приходите му възлизат на по-малко от 60% от средния доход на населението.
Това не може да бъде критерии за бедност. Примерно в една държава, където 99% от населението има доход от 160 евро месечно, а останалия един процент има доход от 10 хиляди евро, то средния доход е 258 евро, а 60% от средния доход е 155 евро, т.е. според тази "дефиниция" бедни няма, а всъщност 99% са бедни - 160 евро месечно е бедност. Този критерий отразява само разслоението в доходите на хората с най-ниски доходи и нищо повече. Не може да показва равнище на бедност.
29 Март 2012 07:37
По дефиниция един човек е застрашен от бедност, когато приходите му възлизат на по-малко от 60% от средния доход на населението.
Разбира се самата дефиниция предопределя това, което сее получило. Истина е, че харчовете в дадена държава се напасват спрямо стандарта в нея. Ние плащаме не само за храна. На Запад голямо перо са наемите, и ако у нас един апартамент е 300-400 лв. тов Мюнхен е 2000евро. Всички други разноски, като услуги са също завишени, тъй като и тези хора трябв да си изкарват нормален за страната стандарт. Но все пак колкото повече получаваш, толкова това, което можеш да отеделиш е по-голямо, така по-лесно можеш да купиш електроника, кола и т.н. В този смисъл дефиницията не дава точна представа за стндата, а само за разпределението на доходите. Що се отнася до Германия - там източните провинции я дърпат яко. За нас да не говорим, доходите са такива, че сме за оплакване, а и разслоението е голямо.
29 Март 2012 11:02
Що се отнася до Германия - там източните провинции я дърпат яко.

Доживях такова признание от Маркса за качествата на социализма
29 Март 2012 11:22
По дефиниция един човек е застрашен от бедност, когато приходите му възлизат на по-малко от 60% от средния доход на населението.

Не бях чувал за такава дефиниция, но подхода е потресаващ - приема се някаква невярност за дефиниция и с нея доказваш каквото си искаш. По тази дефиниция ако в една държава всички получават по едно евро месечно, то бедни няма, а реално всички са бедни по всякакви нормални дефиниции за бедност.
В случая това е един не особено добър критерии каква е диференциацията на доходите под средните. Ако ставаше дума за примерно за какъв процент от населението имат доходи с повече от 200%, 300% или 500% над средните, то това би било оценка не за богатите, а за диференциацията на доходите на хората имащи доходи над средните.
При това има два "средни дохода", единия на база доходи и брой хора, който винаги се използва, но не е особено точен при голяма разлика в доходите или втория - така наречената медиана, подреждаш хората според доходите и взимаш средния човек и неговия доход е средният, но примерно за България това би свалило средния доход поне два пъти.
Примерно една голяма група хора /90% от цялата група/ с доходи приблизително от около 300 лева месечно и една малка група хора /10%/ с доход от около 1 милион лева месечно. По първият метод средния доход може да е примерно 100 хиляди лева, а по втория метод е около 310-320 лева. Кое е вярното?
29 Март 2012 11:27
Кое е по-добре - беден германец или богат (не свръхбогат) българин?
29 Март 2012 11:39
Доживях такова признание от Маркса за качествата на социализма
Може и други неща да доживееш. Ние сме говорили нзащо Източна Германия е по-неразвита от Западна.
1. Защото не можеш да сравняваш една система, която се е развивала с векове, с такава, която се е развивала 45г.
2. Източна Германия беше най-силно засегната от войната. Американците са бомбардирали доста избирателно, а и там са се водели най-разрушителните военни де,ействия. Почти цялата индустрия е била разрушена.
3. Големите фирми на Германия са се преместили в западната част. Сименс от Берлин се е преместил в Бавария - Ерланген и Мюнхен.
4. Докато американците можеха да наливат огромни средства и технологии (само за Западен Берлин са давани по 1 милиард долара годишно), то СССР беше напълно разрушен от войната и не можеше да помага кой знай колко.
5. С обявявнето на Студената война в соц. лагера не можеше да се развие нормална демокрация и огромни средства отиваха за превъоръжаване.
6. След 1989г. в ГДР се приватизира, както у нас и резултатите бяха плачевни. Вместо да се подпомогнат източните предприятия с милиони, ,големите западни концерни ги приватизираха и след това затвориха. И вместо да налеят милиони в Източните провинции, след това наливат вече 20 и кусур години трилиони да поддържат социалния мир. Където останаха порядки от социализма, като тяхните земеделски кооперативи, те се оказаха много продуктивни. Преди време западните земеделски производители пропищяха, че не могат да се конкурират с тях.
Така, че момче мисли, га пишеш, не всичко, което изглежда от пръв поглед нещо е в основата си такова. Ние, обаче, нямаме Западна и Източна България и социализмът се оказа много по- успешен, както от капитализма преди 1944г, така и от сегашния пършив капитализъ. Явно главата ти не може да смели това.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД