След като се сви до критични нива през февруари, през март тази година фискалният резерв е нараснал до близо 4.5 млрд. лв. - стойността, под която по закон не би трябвало да пада. Това става ясно от отчет на финансовото ведомство, публикуван на 31 март. Според него към 29 февруари 2012 г. фискалният резерв се равнява на 3.8 млрд. лв. В началото на март обаче Европейската комисия е възстановила извършените през декември и януари разплащания с национални средства по схемите за единни плащания на площ (СЕП), които са в размер на близо 700 млн. лв. Около 3.2 млрд. лв. от парите са по депозити в БНБ, а половин милион са във валутни активи.
В началото на годината тези плащания по СЕП бяха сред причините ресурсът във фискалния резерв да падне драстично. Към средата на февруари стана ясно, че той се е стопил до 3.2-3.3 млрд. лв. Данните показаха, че за малко повече от месец правителството е изхарчило 1.7 млрд. лв., тъй като в края на 2011 г. министърът на финансите Симеон Дянков обяви, че в резерва има 5 млрд. лв. От финансовото ведомство тогава увериха, че спадът е нормален за началото на годината, тъй като се извършват плащания по външния дълг. През януари 2012 г. по него бяха дадени 500 млн. лв. Отделно фонд "Земеделие" преведе 725 млн. лева субсидии на фермерите. В началото на месеца влияние оказвали и множеството социални разходи като изплащане на пенсии, докато приходите от ДДС, акцизи и др. започват да се трупат чак след 14-о число.
Според последните данни на финансовото министерство общата сума на данъчните постъпления, която включва и приходите от осигурителни вноски, към края на февруари е 3.1 млрд. лв. Приходите от преки данъци се равняват на 499 млн. лв. (13% от планираните за годината), а тези от косвени данъци - на 1.7 млрд. лв. (14.9% от годишния план). От тях малко над 1 млрд. лв. са от ДДС, близо 600 млн. лв. са от акцизи, а от мита са 18.3 млн. лв. Постъпленията от други данъци, като например имуществените, са в размер на 84.7 млн. лв., или 10.3% от годишния разчет. От данните става ясно още, че частта от вноската на България за общия бюджет на ЕС, изплатена към 29.02.2012 г. от централния бюджет, е 242 млн. лв.
Сметки
Забавянето на икономиката е основен политически риск за България, коментира Ройтерс, цитирана от БГНЕС. Правителството планира да стъпи на международните пазари в края на май или началото на юни, за да получи над 800 милиона евро (1.07 милиарда долара), с които да изплати изтичащите еврооблигации през януари 2013 г. Дълговата криза в еврозоната и отражението на проблемите на Гърция в България - 30% от банките, работещи в България, са с гръцки собственици - обаче може да направят трудно и скъпо навлизането на световните пазари въпреки предпазливата фискална политика и ниските нива на дълга, отбелязва Ройтерс. Ако икономическият растеж не отговори на прогнозите на правителството, това ще увеличи разходите по обслужването на българския дълг.
Шшшшшт,тихо,тихо!
Да не чуят от БСП, че дамла ще получат!